• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ege’nin Köyleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ülkemizin her yeri ayrı güzelken bunlar arasında Ege’nin her zaman ayrı bir yeri olmuştur. Ege köylerinin doğası ve güzelliğinin yanı sıra tarihiyle de dikkat çeken yönleri vardır. Emekliliğinizi beklemeden Ege’ye yerleşmek isterseniz eğer sizler için Ege’nin köylerinden bir kaçını sıraladık. Gelin Ege’nin ömür uzatan huzurlu köylerine beraber göz atalım.

Birgi, Ödemiş, İzmir

Birgi, Ödemiş, İzmir

Bozdağlar’ın serin yamaçlarında yemyeşil bir coğrafya içerisinde gizlenmiş Birgi, asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının arasından görülebilen yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli, ahşap pencereli evleri ile gidilesi, görülesi bir köydür.

İzmir'e 110 km uzaklıktaki Ödemiş'e bağlı bir köy olan Birgi, yemyeşil dokusuyla saklı kalmış tarihi ve kültürel bir hazine gibi. 3000 nüfuslu küçük bir köy olan Birgi’nin tarihi milattan Önce iki binli yıllara kadar uzanıyor. Frigler, Persler, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Romalılar, Aydınoğulları ve daha sonrasında ise Osmanlılara bağlı olarak günümüze kadar gelmiş Birgi’ye her medeniyet kendinden izler bırakmış.

Eski Doğanbey, Söke, Aydın

Eski Doğanbey, Söke, Aydın

Aydın ili Söke ilçesine 30 km. uzaklıktadır. Sırtını Dilek Dağlarına yaslamış olan, Kurtuluş Savaşı sırasında mübadele sonucunda Yunanistan’a göç eden Rumlardan kalma bir köydür. Köyde bulunan konut, dükkan, hastane ve çeşme gibi yapılar geç Osmanlı dönemi mimari özelliklerini yansıtırlar. Köy geçmişte mübadele sonucu yerleşen köylüler tarafından terk edildiğinden evleri satın alan kişiler aslına uygun restore etmektedir. Özellikle mimarisiyle büyük ilgi çeken köyün taş evleri, dar sokakları ve doğal güzellikleri görülmeye değerdir. Rumca odalar anlamına gelen "Domatia" ismiyle kurulan köy zaman içinde "Doğanbey" ismini almıştır.

Kapıkırı, Milas, Muğla

Kapıkırı, Milas, Muğla

Muğla iline 108km, Milas ilçesine 38 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bafra Gölü kıyısında yer alan ve çeşitli medeniyetlerin bölgede olduklarını görebileceğimiz kalıntılara sahip olan bir köydür.

Yeşilyurt, Muğla

Yeşilyurt, Muğla

250 yılı aşkın süredir ipek böcekçiliği ve ipek dokuma ile geçinen Yeşilyurt Köyü, Muğla şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman döneminde, hayata geçirilen proje ile canlandırılan dokuma sanatıyla ünlü markalara üretim yapan bir üsse dönüşen Yeşilyurt Köyü, bozulmamış doğası, zeytin ağaçları ve sakin sokaklarıyla Güney Ege’nin en güzel duraklarından biridir. 1960’lı yıllara kadar Pisiköy ya da Pisi adıyla anılan Yeşilyurt Köyü, Muğlalıların hafta sonlarında tercih ettiği yerlerdendir.

Kayaköy, Fethiye, Muğla

Kayaköy, Fethiye, Muğla

Kayaköy, bir tepenin yamacına kurulmuş tarihi bir yerleşim alanıdır. Rumlar döneminden kalma bu köy, 1923 yılındaki mübadele ile birlikte terk edilmiş ve burada Türkler yaşamaya başlamış. Ancak Türklerin buraya alışamaması üzerine yurdun farklı yerlerine göçler yapılmış ve köy kaderine terk edilmiş. 1957 Fethiye Depremi ile köy çok hasar görmüş ve bir daha da onarılmamış. Kayaköy’ü ziyaret ettiğinizde bir hayalet şehirde dolaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz.  Kayaköy’de yaklaşık 500 hane bulunuyor. Herbiri 50 m2 büyüklüğünde, iki katlı, birbirlerinin manzarasını kapatmayacak şekilde inşa edilmiş. Tüm bu evler İki Yunan Ortodoks Kilisesi ile birlikte koruma altındadır. Fethiye Kayaköy’ün ayakta kalabilen en iyi yapısı, girişten 10 dakika kadar tırmandıktan sonra meydanın sağ tarafında kalan Kayaköy’ün kilisesi, ancak buraya tadilattan dolayı giriş yapılamıyor. Kayaköy terkedildikten sonra Kayaköy’deki neredeyse tüm yapılar depremlere ve doğal sürece dayanamayıp yıkılmışlar.

Ucuzauc.com