• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ege’nin Ömür Uzatan Köyleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Şehir kalabalığından sıkıldınız ve daha huzurlu ve sakin bir hayat mı istiyorsunuz. O halde Ege’nin muhteşem köylerinden sadece gezmek için gidildiğinde bile ömür uzatan köylerini sıraladık.  Belki emekliliğinizi beklemeden Ege’nin ömrünüze ömür katabilecek, yaşadığınızı hissettirebilecek köylerine gelin beraber göz atalım.

1-) Adatepe, Çanakkale

2-) Tahtakuşlar, Edremit, Balıkesir

3-) Kozbeyli, Foça, İzmir

4-) Denizköy, Dikili, İzmir

5-) Kaynarpınar, Karaburun, İzmir

Adatepe, Çanakkale

Adatepe, Çanakkale

Edremit Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulmuş çok eski bir köy olan Adatepe, doğal sit alanı içerisinde yer aldığından ülkemizin en iyi korunmuş köylerinden biridir. Çanakkale’den gelirken Ayvacık’ı geçip, uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında ulaştığınız Adatepe’ye ulaşıyorsunuz.

Tarihi taş evlerinin arasında dolaştıktan sonra, meydandaki asırlık çınar altındaki kahvelerde oturup; yemyeşil doğanın, bol oksijenin, lezzetli yemeklerin keyfini çıkaracağınız bir yerdir. Doğa, doku, tarihi ve atmosferi güzel harika olan bir köydür. Güler yüzlü insanı, doğal ürünleri ve şık otelleriyle Adatepe, hemen hemen her mevsim ziyaretçi ağırlamaktadır.

Tahtakuşlar, Edremit, Balıkesir

Tahtakuşlar, Edremit, Balıkesir

Ege kıyıları, karakteristik özelliklere sahip enfes köyleriyle keşfetmeyi sevenler için tam anlamıyla bir cennettir. Çok kültürlü geçmişi simgeleyen mimari yapıları, bir yanda deniz bir yanda yemyeşil ormanların olduğu doğal güzellikleri, gelenekleri koruyan dokusuyla bu köylerden etkilenmemek mümkün değildir.

Edremit-Çanakkale yolu üzerinde, Çamlıbel yakınlarındaki Tahtakuşlar, kendine özgü gelenekleri, Hıdrellez’de süslenen mezarları, başta testiyle yapılan defin törenleri ve Kazdağı'nın tertemiz havası ve enfes manzarasıyla bölgenin ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kozbeyli, Foça, İzmir

Kozbeyli, Foça, İzmir

Taş evleri, tarihi yapıları, huzurlu ve sakin yaşamı, etkileyici camisi, nefis dibek kahvesi ile ziyaretçilerini ağırlayan Kozbeyli Köyüİzmir‘in Foça ilçesinde saklı bir cennettir. Ünlü Edebiyatçı Hüseyin Yurttaş‘ın köyü Kozbeyli, özellikle hafta sonları şehirden uzaklaşmak isteyenler için, uygun konumu ve sunduğu alternatiflerle tercih ediliyor. Günümüzden yaklaşık 600 yıl kadar önce kurulan köy, bu tarihten önce 200 yıla yakın bir süre Şaphane Dağı’nın zirvesine yakın Yolmuç çevresindeydi. Minik bir kalede yaşayan Kuzubeyi, Yeni Foça Körfezi’nden gelen korsanlara karşı korunaklı bir bölge olması nedeniyle köyü buraya kurmaya karar vermiş.

Denizköy, Dikili, İzmir

Denizköy, Dikili, İzmir

Dikili Denizköy, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başlamıştır. Denizköy, İzmir’in Dikili ilçesine bağlı köylerden biridir. İzmir Büyükşehir statüsü kazandıktan sonra mahalle olarak geçmiştir. Dikili ilçesi ile Çandarlı arasında bulunur. Turistik olarak çok bilinmeyen bir yer olsa da çevre yerleşimlerden birçok kişinin tercih ettiği yerlerden biridir. Sakin bir sahil boyu ve eşsiz kumsalları bulunur. Burada dalış, amatör balıkçılık gibi aktiviteler yapılabilir. Denizköy, yeşilin ve mavinin buluştuğu güzel bir manzaraya sahiptir. Huzurlu ve sakin bir tatil yapmak için tercih edilen eşsiz bir alandır. Burada konaklama sıkıntısı çoğu zaman yaşanmaz. Çeşitli oteller ve pansiyonlar konaklama ihtiyacını karşılamaktadır.

Kaynarpınar, Karaburun, İzmir

Kaynarpınar, Karaburun, İzmir

İzmir’in doğallığından bir şey kaybetmeyen ilçesi Karaburun, nergis kokan sokakları, üç tarafını çeviren Ege Denizi’nin esintisi, şehirleşmeye direnen güler yüzlü insanları, zeytini, zeytinyağı, enginarı ve sakin yaşantısıyla büyük şehirlerde yaşayanların öykündüğü bir bölgedir.

Adını üzerinde yer aldığı yarımadadan alan Karaburun, yolunun virajlı oluşundan dolayı uzun yıllar sınırlı bir ziyaretçinin uğrak noktasıydı. Urla’dan Karaburun ilçe merkezine ulaşan yolun duble yol kalitesine yükseltilmesi ve viraj sayısının azalmasıyla birlikte önümüzdeki dönemlerde Karaburun’a olan ilginin artmaktadır.

Ucuzauc.com