• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Ege’nin Tatil Cenneti Ayvalık

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Ayvalık Marmara Bölgesi’nde bulunan Balıkesir şehrinin Ege Bölgesi kıyısında yer alan şirin bir beldesidir. Yemyeşil ormanları, taş evleri, mavi bayraklı plajları ile sadece Türkiye'den değil yurt dışından da binlerce misafir ağırlayan Ayvalık turizm potansiyelini her geçen yıl ilerleten beldelerden biridir.

Ayvalık Nerededir 

Ayvalık Nerededir

Midilli Adası'nın tam karşısında yer alan Ayvalık unutulmaz bir tatil geçirmek için en ideal yerler arasındadır. Balıkesir’e ortalama 1 saat 50 dakika,İstanbul’a 5,5 saat uzaklıkta olan Ayvalık geçmişin izlerini hala yaşatan, bozulmamış bir yapıya sahiptir. TÜİK’in 2016 verilerine göre Ayvalık’ta 68.457 kişi yaşamaktadır. Yaz aylarında beldeye olan talepten dolayı nüfusu küçük şehirlerin nüfusunu geçmektedir. Tarih boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Ayvalık Antik Çağ’da ayva anlamına gelen Kidonia adı ile anılmaktaydı. Bölgeye ilk yerleşenlerin Midilli’nin Kydona köyü ile Girit’in Kydonies bölgesinden geldikleri tahmin edilmektedir.

Ayvalık’ta Gezilecek Yerler

Ayvalık tarihi ve doğal güzellikleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Turistlerin ilgisini çeken ve Ayvalık’ta muhakkak görmeniz gereken yerlere gelin beraber göz atalım.

Cunda Adası

Cunda Adası

Ayvalık gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda bulunan Cunda Adası’dır. Ali bey Adası olarak da bilinmektedir. Ayvalık’ta bulunan 22 ada arasında bir tek Cunda Adası’nda yerleşim vardır. Balık lokantaları, Rum meyhaneleri ve eşsiz koyları ile Cunda Adası tatil severlerin gözde beldeleri arasındadır. Ayvalık’tan kısa süreli bir araba yolculuğu ile ulaşabileceğiniz gibi saat başı karşılıklı düzenlenen feribot seferleri ile de Cunda’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Bölgesi’nde yer alan Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde bulunmaktadır. Ayvalık ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan kayalık tepe üzerindeki Şeytan Sofrası, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası manzarasına sahiptir.

Ortunç Koyu

Ortunç Koyu

Cunda’nın arka bahçesi olarak bilinen Ortunç Koyu üç tarafı orman ile çevrili cennet gibi bir yerdir. Cunda Adası’nın batısında yer alan Ortunç Koyu’nun tam karşısında Midilli Adası vardır. Cam gibi denizi ile öne çıkan koy kamp severlerin de en çok ilgi gösterdiği yerler arasındadır.

Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık’ın en eski yapılarından biri olma özelliği taşıyan Taksiyarhis Kilisesi Cunda Adası’nda yer almaktadır. Ortodoks kilisesi olan yapı 1873 yılında inşa edilerek Taksiyarhis’e yani Mikail ve Cebrail meleklerine ithaf edilmiştir. 1927 tarihinde camiye çevrilmesinden ötürü motiflerin üzeri boyanmıştır. 1944 tarihindeki deprem nedeniyle oldukça hasar gören yapı terk edilmiştir. 2011 tarihinde Koç Vakfı tarafından restore edilerek müze haline getirilen yapı yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmıştır. 

Ayazma Kilisesi

Ayazma Kilisesi

Eski bir Rum yerleşim yeri olan Ayvalık’ta ziyaret edebileceğiniz bir diğer tarihî yapı Ayazma Kilisesi’dir. Ayvalık merkezde, Kemalpaşa Mahallesi’nde yer alan kilise Faneromeni Kilisesi olarak da bilinmektedir. “Kutsal su” anlamına geldiği için Ayazma ismi ile anılmaktadır. Kilise içerisinde bulunan su kutsal kabul edilmektedir.

Saatli Camii

Saatli Camii

Ayvalık’ta pek çok kilise ve manastır bulunmaktadır. Mübadele sonrası bunların bir kısmı camiye çevrilmiştir. 1850’li yıllarda ekonominin güçlü olduğu bir dönemde Rumlar tarafından inşa edilen Agios Yannis Kilisesi 1928 tarihinden sonra camiye çevrilmiş, adı da Saatli Camii olarak değiştirilmiştir. Saatli Camii Ayvalık’ın simge yapılarından biridir. Kilise camiye çevrildikten sonra içerisindeki motifler kapatılmış, yanına bir tane minare eklenmiştir. 

Nasıl gidilir

Ayvalık’a karayolu ve denizyolu ile ulaşım oldukça kolaydır. İlçeye havayolu ile de ulaşım mümkündür. İstanbul’a 423 kilometre uzaklıkta bulunan Ayvalık’a arabayla ortalama 5,5 saatte ulaşmak mümkündür. Ankara ile Ayvalık arası 680 kilometredir ve araba ile yaklaşık 8 saatte gidilebilir. Ayvalık Bursa'ya 280 kilometre mesafededir, özel aracınız ile 3,5 saatte ulaşabilirsiniz. Balıkesir Ayvalık arası 128 kilometredir ve yolculuk yaklaşık 1 saat 50 dakika sürmektedir.

Ucuzauc.com