• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Erciyes Dağı

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı Kayseri'nin simgesi olup, Kayseri'nin 25 kilometre güneybatısında yer alan ovaların yanında yükselmektedir. 3917 metre yükselen ve en son MÖ. 253 yılında patlamış olan 30 milyon yıllık büyük kütleli bir sönmüş volkandır. Türkiye'nin beşinci, İç Anadolu’nun ise en yüksek dağıdır.
 
Zamanla yer kabuğunda oluşan çatlaklar nedeniyle kara parçaları oluşup göl halini almış. 15 milyon yıl önce gölde volkanik patlamalar oluşmuş ve gölün ortasında bugünkü Erciyes’ten 400 metre daha yüksek, koni şeklinde bir dağ oluşmuştur. Kraterden fışkıran lavlar dağın 100 km ötesine kadar fışkırarak kül yığınları oluşturmuş ve Kayseri'nin çevresindeki taş ocaklarının, Göreme çevresinde peribacalarının oluşmasına sebep olmuştur.
 
Dağ daha sonra uzun bir süre sessizlik dönemine girmiştir. Çevresindeki sular çekilmiş ve büyük bir kara parçası oluşmuştur. Bundan yaklaşık 2,5 milyon yıl önce dağ tekrar faaliyete geçmiş, bu volkanik patlamanın sonucunda da Ali Dağı, Yılanlı Dağı, Beşparmak Dağları oluşmuştur. Bu olaydan sonra Erciyes buzul çağına geçmiş ve dağı kalın bir buzul tabakası kaplamıştır. Zamanla bu buzullar sadece kuzey bölümünde kalmış ve tabakanın geriye kalan kısmı erimiştir.
 
Ünlü gezgin Strabon, dağın zirvesinin her zaman karlı olduğunu ve açık bir günde dağın zirvesinden Karadeniz ve Akdeniz’in göründüğünü yazmıştır. Dağın tepesinde her zaman kar ve duman bulunmaktadır.  Erciyes artık sönmüş bir volkan, ihtiyar bir yanardağ olarak adlandırılmaktadır. İlk oluşumundan itibaren 400 metre kaybettiği düşünülmektedir.
 
Dağın doruğunda Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar bulunmakta, günümüzde kötü havalarda dağcıların sığınağı olarak kullanılmaktadır. Dağın doruklarında iki tepe bulunmaktadır. Bunlardan biri 3917 metrelik büyük Erciyes, ikinci tepeyse bunun batısında yer alan Safrakaya Tepesi ya da Küçük Erciyes diye bilinmektedir. Küçük Erciyes’in yüksekliğiyse 2700 metredir.
 
Kuzey yamaçlarında yükseklikleri 2200-2700 metre arasında değişen birçok volkan tepeleri bulunmaktadır. Bunlar Beleşma, Yılbant, Karasığır, Lifas, Kepez ve Kefelik tepeleridir. 
Erciyes hakkında yaygın efsaneler vardır. Bunlara örnek olarak Çiş Hatun Efsanesi, Keres ile Aslı ve Ak Gelin Efsanesi verilebilir. Türkiye'nin Alpleri olarak anılan ve turizm alanında hızla ilerleyen Erciyes’in heybetli ve büyüleyici görüntüsü halk arasında “patladıkça dağlar doğuran dağ” olarak anılmasına neden olmuştur. Hafızalardaki bir diğer adı ise uzaklaştıkça yakınlaşan, yakınlaştıkça uzaklaşan dağ’dır.

Erciyes Dağı Kayak Merkezi

Kayak merkezi

Erciyes, aynı zamanda Türkiye'nin gelişen kayak merkezlerinden biridir. 2150 metrelik yükseklikte kış sporu tesisleri yer almaktadır. Erciyes Kayak Pisti dünyanın en iyi kayak pistlerinden biridir. Dağın doğu tarafında 2100 - 2900 metre yükseklikte yer alan Tekir Yaylası bir kış sporu merkezidir. Burada 100 yataklı bir dağ evi ve ayrı yeten 100 yataklı bir otel bulunmaktadır. Yüksekteki başlıca yol Tekir Yaylası üzerinden geçen Kayseri Develiyolu’dur.
 
Dağda 2000 kişilik ücretsiz piknik alanları ve yaz kış mangal yapılabilen mekanlar bulunmaktadır. Dağın kuzey yamaçları 1500 - 1600 metreye kadar bağ ve bahçelerle doludur. Bu alan özellikle de günübirlik ziyarete gelmiş olanların gözdesidir. Pistin ilk 1500 metrelik bölümü gece kayağı için ışıklandırılmıştır.

Kayseri’ye Nasıl Gidilir

İç Anadolu Bölgesi’nden Kayseri’ye ulaşmak isterseniz mesafe yakın olacağı için özel arabanızı ya da şehirlerarası otobüsleri tercih edebilirsiniz. Ankara’dan Kayseri’ye özel aracınızla yaklaşık 4 saatte ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan Kayseri’ye aracınızla gitmek isterseniz yol yaklaşık 9,5 saat, İzmir’den 12 saat sürmektedir.

Ucuzauc.com