• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Gökbilim Meraklıları İçin Dünyanın En Güzel Planetaryumuna Sahip 7 Şehri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Daha önce bir planetaryumu ziyaret etmediyseniz eğer bu yazının size ilham kaynağı olacağına eminiz. Işıkların söndüğünü ve bir anda gökyüzüne bir kuş kadar yakın olduğunuzu düşünün. Dünyanın dört bir yanından göz kamaştıran planetaryumları sizler için seçtik. Planetaryumlar evrendeki gezegenlerin ve diğer nesnelerin yerlerini ve hareketlerini gösteren bir çeşit eğitim platformu aslında. Genellikle birçok planetaryumda kubbe şeklinde geniş ve yüksek bir tavan ve çok sayıda koltuğun bulunduğu sinema salonuna benzeyen oldukça geniş bir oda vardır. Bu odadaki özel projektör, kubbeli tavan üzerinde görüntüleri yansıtarak sanki geceleyin yıldızlara bir hayli yakınmışsınız hissi verir. Sadece bu da değil elbette! Aynı zamanda uzay yolculuğu yapıyormuş gibi birbirinden ilginç deneyimleri sanal da olsa yaşayabilirsiniz. Yansıtılan görüntülerin daha gerçekçi olması ve zenginleşmesi için lazerler ve diğer gelişmiş araçlar kullanılır. Buna ek olarak çoğu planetaryumda teleskoplar bulunur.

Nagoya City Bilim Müzesi, Nagoya City, Japonya

1- Nagoya City Bilim Müzesi, Nagoya City, Japonya

Nagoya City Bilim Müzesi, dünyadaki en büyük planetaryumdan birine ev sahipliği yapan karakteristik dev bir gümüş küreye sahiptir. Guinness Rekorlar Kitabı'nda dünyanın en büyük kubbesi olarak kayıtlara geçen planetaryumu her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor. ASTRO-TEC tarafından yapılan kubbenin iç çapı 35 metredir. Yüksek çözünürlüklü bir görünüm sağlamak içinse yaklaşık 700 adet panel birleştirilmiş.

Morrison Planetaryum, San Francisco, Kaliforniya, ABD

2- Morrison Planetaryum, San Francisco, Kaliforniya, ABD

23 metrelik kubbesi ile Morrison Planetaryum, şimdiye kadar yapılan en gerçeğe yakın dijital evrenden birini görüntüler. Uzak galaksilerden kendi gezegenimizin işleyişine kadar, kozmosu daha önce hiç olmadığı kadar deneyimleyebilirsiniz. Gösteriler sayesinde en yeni bulgulardan ve Evrenimiz hakkındaki teorilerden haberdar olabilirsiniz. En yeni bilimsel verilerle desteklenen bu planetaryum Kaliforniya turunuzun unutulmazlarından olacak.

Albert Einstein Planetaryumu, Washington D.C, ABD

3- Albert Einstein Planetaryumu, Washington D.C, ABD

Washington D.C'deki Smithsonian Hava ve Uzay Müzesi'nin bir parçası olan Albert Einstein Planetaryumu, benzersiz bir Sky Vision çift projeksiyon sistemine sahip ve bu da izleyiciye kozmosun üzerinden uçuyormuş gibi stereo bir perspektif sunuyor.

Morehead Planetaryumu, Kuzey Carolina, ABD

4- Morehead Planetaryumu, Kuzey Carolina, ABD

Morehead Planetaryumu, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneydoğusundaki en kapsamlı tam uçuş planetaryumu olma özelliğini taşıyor. Bilim programları ile her yıl 150.000'den fazla ziyaretçiye hizmet veren planetaryum ile GlaxoSmithKline Fulldome Tiyatrosu’na ek olarak, ziyaretçilerin bilimsel çalışmaları canlı canlı görebildikleri ve hatta bu çalışmalara katıldıkları bölüm de epey ilgi görüyor.

Adler Planetaryumu, Chicago, Illinois, ABD

5- Adler Planetaryumu, Chicago, Illinois, ABD

1930'da kurulan Adler Planetaryumu, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve batı yarımkürede yapılan ilk planetaryum olma unvanına sahip. Tıpkı diğerleri gibi yarım daire şeklindeki kubbesi ile geceleri ışıl ışıl parlayan dış cephesine hayran kalmamak elde değil.

Samuel Oschin Planetaryumu, Los Angeles, Kaliforniya, ABD

6- Samuel Oschin Planetaryumu, Los Angeles, Kaliforniya, ABD

23 metrelik alüminyum kubbesi olan Samuel Oschin Planetaryumu dünyanın en büyük ve teknolojik olarak gelişmiş planetaryumlarından biridir. 290 kişi kapasiteli Samuel Oschin Planetaryum salonu, muhteşem Zeiss yıldızlı projektörü, dijital projeksiyon sistemi, son teknoloji ürünü kubbesi, konforlu koltukları, tek kelimeyle mükemmel olan ses sistemi ve harika aydınlatmasıyla şüphesiz dünyanın en iyi planetaryumudur. Her gösteri canlı, etkileyici ve bir hikaye anlatıcısı tarafından sunulmaktadır.

Hayden Planetaryumu, New York City, ABD

7- Hayden Planetaryumu, New York City, ABD

Hayden Planetaryumu, aslında Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin bir parçasıdır. 20 metre çapındaki Star Theater Dome, 225 kişi kapasiteli ve günlük şovlar için en yeni Zeiss Mark VI projektörünü kullanılırr. Ortadan olarak ikiye bölünmüş tam bir küre olan bu yapının Üst yarısı Yıldız Tiyatrosu’dur (Star Theater) ve alt yarısı ise evrenin doğuşunu sunan Big Bang Tiyatrosu’dur.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.