• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Görür Görmez Hemen Binmek İsteyeceğiniz 9 Dönme Dolap

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Dönme dolaba binmeyi sevenler, sadece sevmekle kalmayıp, hayali dünyanın en büyük ve en güzel dönme dolaplarına binmek olanlar bu yazımızı kaçırmasın! Londra’dan Çin’e, Singapur’dan Japonya’ya kadar uzanan yolculuğumuzda dünyanın en büyük metropollerini kuş bakışı izlemeye hazırsanız başlayalım…

1- Singapore Flyer, Singapur

Flyer 165 metrelik bir yüksekliğe sahip ve 2014 yılına kadar dünyanın en yüksek dönme dolabı unvanını taşıdı. Yılda ortalama 7,3 milyon kişinin bindiği Singapore Flyer'In 28 tane klimalı kapsülü var. Bu devasa dönme dolapla tam bir tur atmaksa yaklaşık 32 dakika sürüyor ve ziyaretçilerine Singapur'daki Marina Körfezi'nin muhteşem manzaralarını sunuyor.

2- Star of Nanchang, Nanchang, Çin

En tepe noktası 160 metre yüksekte olan devasa dönme dolaba binmek, şüphesiz Çin’in Nanchang kentine gelen turistlerin ilk yapmak istediği aktivite oluyor. Her biri en fazla 8 yolcu taşıyan 60 kapsüle sahiptir. Tam bir tursa yaklaşık 30 dakika sürüyor.

3- Cosmo Clock 21, Yokohama, Japonya

Ortasında dijital bir saatin olduğu Cosmo Clock 21, Japonya’nın en turistik kentlerinden biri olan Yokohama’da yer alıyor. Dünyanın en büyük saati olma özelliğini taşıyan bu dönme dolap ilk bakışta sizi ürkütebilir ama bu eşsiz deneyimi mutlaka yaşamanızı öneriyoruz.

4- Pacific Park Wheel, Santa Monica, Kaliforniya

Dünyanın tek güneş enerjili dönme dolabı olan Pacific Park Wheel, Kaliforniya’nın Santa Monica İskelesi'nin orada yer alıyor. 40 metre yukarıdan Santa Monica’nın enfes manzarasını seyredebilirsiniz. Güney Kaliforniya kıyı şeridini panoramik izleme imkanı veren dönme dolap her turda farklı renklere bürünüyor.

5- Wiener Riesenrad, Viyana, Avusturya

Riesenrad, dünyadaki en eski dönme dolap olarak biliniyor. 1897 yılında kuruldu ve 1920'den 1985 yılına kadar dünyadaki en uzun dönme dolap olma özelliğine sahipti. Ve günümüzde de Viyana'nın en popüler turistik aktivitelerinden biri olmaya devam ediyor.

6- Niagara SkyWheel, Niagara, Kanada & ABD

Niagara Şelaleleri'nin nefes kesen manzarası eşliğinde dönme dolap turu desek size? Kanada'nın en büyük dönme dolabı olan Niagara SkyWheel, Niagara Şelalesi’nin üzerinden 53 metre yükseliyor. Niagara SkyWheel, Niagara Şelaleleri’ni görmenin en heyecan verici yoludur. 

7- London Eye, Londra, İngiltere

Bir gece Londra’nın Thames Nehri üzerinden London Eye ile yükselmek kulağa çok hoş geliyor değil mi? Adrenalini tavan yaptıran ama bir o kadar da zevkli London Eye, şaşırtıcı bir şekilde Hindistan’daki Tac Mahal ve Giza'nin meşhur piramitlerinden daha fazla ziyaretçi alıyor. London Eye dönme dolabının toplamda 32 kapsülü var ve bu 32 kapsülden her biri de Londra şehrindeki 32 ilçeyi temsil ediyor. Yalnızca 32 kapsül olmasına rağmen, batıl inanç sebebiyle (13 rakamının uğursuz olduğuna inanılıyor) kapsüller 1 - 33 arasında numaralandırılmıştır.

8- The Wonder Wheel, Coney Adası, New York City

1920'de bir anma gününde açılan The Wonder Wheel, New York’un Coney Adası’nda konumlanıyor. 46 metre yükseklikte duran dönme dolabın ağırlığı 200 ton. Her kapsül 6 kişi alabiliyor ve dönme dolap aynı anda toplam 144 yolcu taşıyabiliyor.

9- High Roller, Las Vegas, ABD

Dünyanın en yüksek dönme dolabının Las Vegas’ta olmasına şaşmamak gerek aslında. Ne de olsa dünyanın en renkli şehri. Las Vegas Strip üzerinde ışıl ışıl parlayan High Roller dönme dolabı en fazla 167 metre yükselebiliyor. Kapsüllerinin her biri 40 yolcu ve gece boyunca renkli ışıklarla aydınlatılıyor.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.