• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İtalyan Klasiği Roma

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

roma klasiği

Rüyaları süsleyen ülke İtalya’nın en popüler şehirleri olan Roma, Floransa ve Venedik'i hala görmediyseniz hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Roma’da romantik bir yemek, sanatın kalbine doğru bir yolculuk için Floransa ve gondol sefasıyla keyifli bir gezi için Venedik bu yılın en güzel tatilini geçirmenizi sağlayabilir.

İtalyan Klasiği yazı dizisi olarak üç şehri tanıtacağımız yazımızın ilki Roma.

İtalya'nın en yoğun nüfusa sahip şehri olan Roma ayrıca en büyük şehridir. Ülkenin batı kesiminde yer alan bu şehir için söylenen ve çarpıcılığına dikkat çeken : “Ancak Paris Roma’ya layıktır; ancak Roma Paris’e layıktır.” Sözü şehrin güzelliği ve önemini ortaya koyduğunu söyleyebiliriz.

 

Roma Pass Seyahat Kartı

Roma’da dikkat etmeniz gereken ve kesinlikle ihtiyacınız olan Roma Pass kartıdır. Toplu taşıma araçlarını üç gün süreyle ücretsiz olarak kullanım avantajı sağlayan bu kart yanında bir kitapçıkla beraber verilmektedir. Ayrıca ilk müzeye de ücretiz giriş hakkı sunan bu kart bütçenizi oldukça rahatlatacak bir avantaj.

Roma’da Gezi

Roma Pass kartınızı aldıktan sonra şehri gezmek ve şehrin genel havasına alışmak için “110 Open” denilen kırmızı veya yeşil renkteki otobüslere binebilirsiniz. Piazza Navona’da, Pantheon’da güzergâhında hareket eden bu otobüslerden dilediğiniz yerde inip gezinize devam edebilirsiniz. Bu otobüslerle geziniz sırasında Pantheon Tapınağını, St. Maria Maggiore Kilisesi’ni gezebilirsiniz. St. Maria Maggiore Kilisesi’nin tavanındaki altın işlemeler kesinlikle görülmeye değerdir.

Roma’da Gezilecek Yerler

Roma, döneminin en zengin şehirlerinden biri olmasından dolayı da oldukça dikkat çeken yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Kolezyum olarak bilinen Flavianus Amfitiyatro M.S 80 yılında Titus döneminde inşası tamamlanmış günümüzde depremler ve zamana biraz yenik düşse de hala görkemli bir yapı olarak görülecek yerler arasında Roma tarihini en iyi yansıtan eserlerdendir. Gladyatör dövüşlerinin gerçekleştirildiği bu yapı ayrıca Dünyanın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.

Roma yöneticileri ve kralların yaşadığı bir bölge olan Palatino’da gezilecek yerler arasındadır. Palatino ve Kolezyumu giriş ücretli olup bu iki önemli yerin biletleri tek bilet olarak satılmaktadır.

Roma’da Aşk Çeşmesi’nde dilek tutmayı da unutmamanızı öneririz. Günde yaklaşık olarak üç bin Euro kadar bozuk para atılan bu çeşmeye arkanızı dönerek dilek tutmanız ve parayı çelmeye bakmadan atmanız gerekmektedir.  Sonrası da dileğinizi kabul olması için beklemeniz gerek.  Çeşmeye atılan paraların her akşam toplanarak fakirlere dağıtıldığını da belirtelim.

Tarihi yerleri kadar Roma içinde özerk bir bölge olan Vatikan’ı da görmeden dönmemenizi öneririz. Vatikan Müzesi’ne metroyu kullanarak ulaşabilirsiniz. Ottaviano-St. Pietro durağında inerek Vatikan Müzesi ve St. Pietro’s Basilica’sını görebilirsiniz.

Roma’da Yemek

İtalyan mutfağının bütün yemekleri lezzetleriyle tadını damağınızda bıraksa da Roma’da özellikle Dar Poeta’da pizza, Blue Ice ve Frigidarium’da dondurmasını yemeden dönmemenizi öneririz.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Roma’ya ulaşımda en kolay yol hava yollarıdır. Kolaylıkla Leonardo da Vinci Uluslararası alanda hizmet vermektedir. Yaklaşık olarak 100 farklı noktadan direk uçuşlarla Roma havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir.

Seyahat rotanıza göre size en uygun yerden Roma’ya seyahat etmek için ucuzauc.com web sitesinden uçak bileti sorgulaması yapabilirsiniz. Sorgulama sonrasında direk veya aktarmalı bütün uçuşları tek sayfada görüntüleyerek biletinizi satın alabilirsiniz.

Roma Leonardo da Vinci Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda taksi, otobüs, araç kiralama veya transfer hizmetlerinden faydalanarak ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç kiralama ve transfer hizmetleri için tur hizmetleri operatörümüzle iletişime geçebilirsiniz.

Roma hakkında daha fazla bilgi için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.