• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Karadeniz’in İncileri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Karadeniz bölgesi yaylaları ile dikkat çekerken, bu bölgenin çok bilinmeyen güzelliklerine dikkat çekmek istedik. Yemekleri, müzikleri ve doğal güzellikleriyle Karadeniz’in işte bilinmeyen güzelliklerinden bazılarına gelin beraber göz atalım.

Amasra / Bartın

Amasra Bartın

Amasra, Batı Karadeniz Bölgesinde, Bartın iline bağlı bir ilçedir. Amasra, denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahiptir. Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir. Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra hem 3000 yıllık tarihi ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Kaçkar Dağları / Rize

Kaçkar Dağları Rize

Kaçkar Dağı, Kuzey Anadolu 3.937 m yüksekliğindeki en yüksek dağıdır. Dağın kuzey yamaçlarından inen akarsular birleşerek Ardeşen ve Pazar arasında Büyük dere adıyla Karadeniz'e dökülür. Güneyde ise kısa derelerin yardığı yamaçlar Çoruh Vadisi üzerine dik olarak iner. Dağların kretase şist ve kireçtaşından oluşmuş volkanik ara tabakalı katmanları ortasında granit-diyazit billurlu kayaçları yer alır.

Şehriban Kanyonu / Kastamonu

Şehriban Kanyonu / Kastamonu

Bin metre yüksekliğe ulaşan, kimi yerlerinin birbirine değecek kadar yakın olduğu  Şehriban Kanyonu;  Kastamonu’nun Şenpazar ilçesinde bulunan, gizemini hala yitirmemiş nadir yapılardan biridir. İlk kez 1997 yılında Atlas ekibinin geçmeyi başardığı kanyonun iki duvarının ortasından akan çayın döküldüğü noktada çok kuvvetli bir akıntı vardır. Bu yüzden de insanlar Şehriban Kanyonu’ndan “ölümle dans kanyonu” olarak bahsederler.

Uzungöl / Trabzon

Uzungöl Trabzon

Uzungöl, Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik belde. Trabzon’a olan uzaklık 99 km Çaykara'ya ise 19 km'dir. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile özellikle Arap turistleri cezbetmektedir. Gölün oluşum hikâyesi: Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Uzungöl denmesinin sebebi de buradan gelmektedir.  Karadeniz denilince özellikle Trabzon akla ilk gelen yerlerden birisidir Uzun göldür burası hakkında bilinmeyen ise her yıl bu bölgede düzenlenen yöresel festivaller ile Karadeniz kültürünün daha iyi tanınmasını sağlamasıdır.

Eğer sizde Karadeniz’i keşfetmek ve bu doğal güzellikleri görerek, Karadeniz’in yemeklerini tatmak isterseniz, bizimle iletişime geçerek tur hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

Ucuzauc.com