• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kastamonu Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Kastamonu Gezi Rehberi

Kastamonu

Kastamonu son derece güzel doğası ve eskiden kalma mimarisi ile dikkati çeken şehirlerimizdendir. Anadolu'nun en eski şehridir. Antik Çağlardan bugüne gelmiştir. Saat kulesi, camileri, türbeleri ile Kastamonu her şeye sahiptir. Tipik bir Karadeniz iklimine sahiptir. Ormanlık açısından zengindir. Halkın geçim kaynağı tarım, hayvancılık, ormancılık ve turizmdir. Hem yaz hem kış ziyaret edilebilir.

Kastamonu da Neler Yapılır?

Kastamonuda Neler Yapılır

Kastamonu demek dağ, deniz, doğa ve tarih demektir. Eğer yazın gidilmişse mutlaka deniz ve plaj keyfi çıkarılmalıdır. Kışın gidildiyse Ilgaz ve Küre dağlarında kayak yapılmalıdır. Kastamonu her mevsim güzeldir. Ilgaz Dağı kuş gözlemciliğinin yapıldığı harika bir yerdir. Tabiat Anıtları gezilebilir.

Kastamonu ziyaretinde görülmesi gereken yerlerin başında Ilgaz ve Küre dağları, Horma Kanyonu, merkezde yer alan camiler, hanlar, külliyeler sayılabilir. Kastamonu birçok kültüre ev sahipliği yapmış olduğundan kültürü çok gelişmiş özellikle mutfağı lezzetli yemekleri barındırmıştır.

Kastamonu Ve Alışveriş

Kastamonuda Alışverış

Kastamonu eski kültürlerin ve tarihin sayfalarında kaybolmuş bir şehir olarak alışveriş açısından zengindir. Mutlaka pastırma ve sucuk alınmalıdır. Hediyelik eşyalar, takılar, seramik figürler tercih edilebilir. Yöresel dokumalar satın alınabilir. Tespihler, Tosya çakıları armağan edilebilir. Tarhana, salça, erişte ve reçel alınabilir.

Kastamonu ve gezilecek yerler  denildiğinde tam bir Anadolu şehridir. Çok sayıda uygarlıktan izler ve eserler vardır. Zengin bir kültürel yapı, yeşil bir coğrafya ile dört mevsimdir. Tarihi, doğası, mimarisi ile görülmeye değerdir. Yeşille mavinin buluştuğu en güzel şehirdir. Ilgaz ve Küre dağları en önemli doğal zenginliğidir. Kış turizmi ile turizme elverişlidir. Milli parkı, çok sayıda kanyonu, şelalesi, mağaraları vardır.

Kastamonu’nun Yemekleri

Kastamonu’nun Yemekleri

Kastamonu demek Türkiye'nin en lezzetli sarımsağının yetiştiği yer demektir. Et yemekleri, baharatlar, pideler, etli ekmekler, kuyu kebabı ön plandaki lezzetleridir. Kastamonu'nun yemekleri arasında etli ekmek, ekşili pilav, tarhana, ana kız çorbası, pırasa dolması, kaygana, kaşık helvası, çekme helva, pekmezli un helvası sayılabilir.

Kastamonu ve Ilgarını Mağarası; dünyanın 4.büyük mağarası özelliğindedir. 858 metre uzunluğundadır. Mağara içerisinde mezarlar vardır. Kastamonu Cide Rıfat Ilgaz'ın doğduğu yerdir. Ev şu an müze olup restore edilmiştir. Turistler açısından ilgi görmektedir. Yaylaları, yayla evleri görülmeye değerdir. Küre Dağları Milli Parkı, Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Ilgaz Dağı Milli Parkı mutlaka görülmelidir.

Kastamonu’da Zaman Geçirmek

Kastamonu büyük şehirlerdeki karmaşalardan uzak, huzurlu bir ortam olan cennet köşelerdendir. Mimari eserleri tarihe dokunuşları farklılık gösterir. Turizm açısından dikkat çeken bir adrestir. Kanyon geçişi turlarında inanılmaz doğa harikaları ile karşılaşılabilir. Kastamonu deniz turizmi açısından da en güzel seçenekleri sunar.

Kastamonu tarihi zenginlikleri ile her zaman için dikkat çekmeyi başarmış bir şehir olmuştur. Mağaraları, plajları, yaylaları ile tam bir turizm cennetidir. İklim Karasaldır. Şehir yılın her mevsiminde ziyaret edilebilir. Doğa tutkunu olmak, maceraperest olmak, tarihi noktalarında farkındalık sağlamak, arkeolojik eserleri ile Arkeoloji müzesini ön planda tutmayı başarmış bir ildir.


 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.