• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kış Turizminin Gözde Merkezi Uludağ

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

uludag

Kış Turizmi Merkezi Uludağ

Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ, Bursa ili sınırları içinde yer almaktadır. 2.543 metre yüksekliğindeki bu heybetli dağ, Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan bir doğa harikasıdır. Yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan dağ, kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanır ve 40 kilometrelik bir alana yayılır. Genişliği ise 15 ila 20 kilometre arasındadır. Uzaktan çok net seçilebilen Uludağ, dik ve heybetli bir görünüşe sahiptir. Bu dağın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneye Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası ise göller bölgesinde 2.543. metrenin yer aldığı Uludağ tepedir.

Hem Bursa'ya yaklaşılırken hem de oteller bölgesinden görülen yüksek tepe genellikle dağın zirvesiymiş gibi algılanır. Ancak zirve gibi görünün yer Keşiş Tepe’nin ta kendisi olup 2.486 metre yüksekliğindedir. Zirve olan yer, bu yerin 5 kilometre güneydoğusunda kalır. Uludağ etrafında ayrıca kuzey kesimde yaylalar bulunur. Bu yaylalar Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra adlı yaylalardır. Yaz aylarında serin ve yemyeşil olan bu yerlerde harika doğa manzaraları görülür.

Uludağ Kısa Tarihi

Antik Çağ’ın ilk tarihçilerinden olan ve MÖ 490-420 yılları arasında yaşadığı varsayılan Herodot’un Herodot Tarihi adlı kitabında bu bölgeyle ilgili bilgiler yer alır. Uludağ, Olympos adıyla geçer ve eserde Herodot Olympos'ta Lydia kralı Kroisos'un oğlu Atys'in yaşadığı trajediyi anlatır. Herodot'tan 400 yıl sonra MÖ 64-MS 21 arasında yaşayan Amasya doğumlu coğrafyacı Strabon yazdığı 17 kitaptan oluşan Coğrafya isimli eserinde de Uludağ’dan bahsederken, Olympos ve Mysia Olympos'u isim olarak kullanır. Coğrafyacı Strabon; Mysia adının Lidyalılarda gürgen ağacı anlamına geldiğini ve bölgenin o zamanlar gürgenleriyle ünlü olduğunun altını çizer.

Turizm cennetlerimizden biri olan Uludağ’a, 1933 yılında bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmıştır. Bu gelişmelerle birlikte bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporlarının kalbi haline dönüştürülmüştür. Bunun peşi sıra düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya olan ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ'ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa'ya bağladığı için çevre illerden kolayca ulaşım sağlanmaya başlamıştır. Uludağ modern dağ tesisleri, 1963'te hizmete açılan Türkiye'nin ilk teleferiği, dördüncü büyük kent olan Bursa'nın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olup büyük avantajlar sağlamıştır.

Uludağ’a Nasıl Gidilir

Uludağ’a hava, kara ve deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir. Çeşitli illerden Bursa’ya uçuş seferleri yapıldıktan 95 kilometre sonra misafirler Uludağ’a ulaşabilirler. Karayolu ile bölgeye ulaşmak isteyenler de yine öncelikli olarak Bursa’ya ulaşırlar. Bursa üzerinden kısa bir yolculukla hedefe ulaşılabilir. Özel araç seçeneğinin dışında Uludağ’a otobüs seferleri de bulunmaktadır. Deniz yolculuğunu tercih edecekler ise, Bursa’ya feribot ya da deniz otobüsü ile ulaştıktan sonra otobüs ya da şehir merkezinden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirler.

Bursa veya Uludağ Kayak Merkezi hakkında daha fazla bilgi alabilmek için blog kategorimize göz atabilirsiniz.

Ucuzauc.com