• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Kültür Hazineleriyle Erzurum

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Erzurum

Bembeyaz karları, yüksek dağları, tarihi yapıları, kış sporları, doğal güzellikleri ve enfes mutfağı ile hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük şehri olan Erzurum, Palandöken Dağı sayesinde Türkiye'nin en ünlü kış turizmi merkezlerinin başında yer alıyor. Üniversite sayesinde nüfusu her geçen gün artan şehrin son sayımda nüfusunun 767 bin olduğu görülüyor. En eski yerleşim yerlerinden olan şehir, geçmişte; Roma, Kimmer, İskit, Med, Pers, Arap, Bizans, Moğol, Sasani ve İlhan medeniyetlerine de ev sahipliği yapmış. Farklı kültür ögeleri ile harmanlanarak günümüze kadar gelen Erzurum'un ulusal egemenlik bilincinin oluşmasında önemli bir rol oynağını da unutmamak gerekiyor.

Bu şehrin gizemli atmosferini hissedip muhteşem yerlerini gezmek için hemen Erzurum uçak bileti sorgulama işlemini ucuzauc mobil uygulamasından gerçekleştirebilir ve Erzurum uçak bileti fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz ucuz Erzurum uçak bileti fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için hava yolu şirketlerinin kampanyalarını takip edebilirsiniz.

Erzurum’da Ne Yenir

Erzurum’da Ne Yenir

Zengin bir mutfak kültürüne sahip olan Erzurum'da mutlaka tatmanız gereken yemeklerin arasında; Kadayıf Dolması, Ayran Aşı, Kesme Aşı, Herle Aşı, Tatar Böreği, Erzurum Ketesi, Şalgam Dolması, Çaşır, Borani, Yumurta Pilavı, Patates Boranisi, Cağ Kebabı, Aşotu Çorbası, Lalanga, Hasuta, Çiriş Yemeği, Dut Çullaması, Lor Dolması, Su Böreği, Ekşili Dolma, Soğan Çorbası, Demir Tatlısı ve Şiş Köftesi yer almaktadır.

Ne zaman ve Nasıl gidilir

 

Ne zaman ve Nasıl gidilir

Türkiye'nin en soğuk ve en yüksek şehirlerinden biri olan Erzurum'da sert kara iklim özellikleri hüküm sürüyor. Kış ayları çok soğuk ve karlı geçen şehirde, yaz dönemleri ise sıcak ve kurak geçiyor. 460 mm yağış miktarına sahip olan şehir, senenin yaklaşık 150 günü karlar altında oluyor. Yaz mevsimine doğru güneş sayesinde eriyen karlar akarsuları besleyerek hayat veriyor.

Geniş bir ulaşım ağı ile çevrili olan Erzurum'a hayal ettiğiniz tatil şekline göre farklı dönemlerde ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Kış mevsimi çok uzun ve soğuk geçse de, Palandöken dağında kayak yapmak ve kış sporlarına katılmak için kış aylarını tercih etmeniz gerekiyor. Sadece şehrin tarihi yapılarını ve doğal güzelliklerini gezme adına bir plan yaptıysanız yağışların az, sıcaklıkların ise yüksek olduğu ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz.

Erzurum Ucuz Uçak Bileti Satın alma Tüyoları

Bu şehre gitmek için hemen Erzurum uçak bileti fiyatı hakkında araştırma yapmanıza gerek kalmadan ucuzauc mobil uygulaması üzerinden Erzurum ucuz uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Bütçenizden tasarruf etmek ve ucuz Erzurum uçak biletleri konusunda promosyonlardan yararlanmak için gece yarısından sonraki ya da sabahın erken saatlerindeki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Ucuzauc.com