• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Macaristan’da Bir Sanat Kolonisi Szentendre

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Szentendre

Szentendre, Tuna’nın sağ tarafında, Buda, Visegrad ve Estergon arasında kurulu bir bölgedir. Kasabanın dar sokaklarının Tuna Nehrine çıktığı bu bölge de nehrin  bereketi  bütün köylere yayılmıştır.

Eski bir Roma Taş Köprüsünün olduğu yerde Tuna Nehrini görebilirsiniz. Kasabanın çevresindeyse üzüm bağları ve güzel tepeleriyle adeta “Bulutların Üstünde” filmini anımsatmaktadır.

Szentendre aslında bir vadi olmakla beraber, Pomaz ve Buda arasında bulunmaktadır. Mükemmel bir manzarası, zengin toprağı ve güzel şaraplarıyla bilinen bu bölge görenleri büyüleyen bir havası vardır.

Szentendre manzarası ve üzüm bağları dışında ünlü yapan bir diğer etken Jakov lgnjatovic’tir. Sırp roman yazarı olan Jakov lgnjatovic bu topraklarda yaşamış ve buranın şiirsel güzelliğinde eserler vermiştir.

Yan yana şirin ve renkli evleri, Arnavut kaldırımları ve Budapeşte’ye bir saatlik uzaklıkta olması da bu bölgenin geleneksek dokusunu bozmamış ve turizm açısından da yoğun ilgi görmesini de sağlamıştır. 

Osmanlı’dan kaçan Sırp mültecilerinin kurduğu bu kasabaya Macar, Slovak, Alman, Yunan ve Rumen halkları yerleşmiş ve birbirinden farklı etnik grupların etkisiyle de hızlıca gelişim sağlamıştır.

Kasabanın sakin yapısı ve taşra yaşamı nedeniyle de günümüzde de ‘sanatçıların şehri’ olarak bilinmesinde büyük etkendir. Müzelerin ve galerilerin bulunduğu Szentendre, da sanat kolonisi ünvanını hak eden bir kasaba olarak tarihte de yerini alıyor.

Szentendre Nasıl Gidilir

Budapeşte’ye 1 saatlik uzaklıkta bulunan Szentendre ulaşım, Budapeşte Havalimanı üzerinden sağlayabilirsiniz. Türk Hava Yolları başta olmak üzere direk uçuşlarla Budapeşte’ye hizmet veren bütün hava yollarının tam listesine ve sefer bilgilerine ucuzauc.com web sitesi üzerinden uçak bileti sorgulaması yaparak ulaşabilirsiniz. Sorgulama sonrasında biletinizi satın alabilir ve Szentendre’ye transferinizi düzenlemek için tur hizmetlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Szentendre’ye, Budapeşte Havalimanı’ndan araç kiralama, taksi ve transfer hizmetlilerle ulaşım sağlanabilmektedir.  Budapeşte merkezden de Szentendre’ya hizmet veren küçük tur araçlarıyla da ulaşabilirsiniz.

Szentendre Gezilecek Yerler

Bozulmamış doğası ve geleneksel güzelliğini koruyan bu kasaba da bisiklet kiralayarak her yeri gezebilirsiniz.

Szentendre’ da gezilecek yerlerden Macar Şekerleme endüstrisine altın harflerle adını yazıdan Szabo Marzipan Müzesi yer almaktadır. Müzenin içi ve dışı badem ezmesinden yapılan bir sergi alanına dönüştürülmüş olması da burayı daha da ilginç bir yer haline getirilmektedir. Birçok sanatçının ve Budapeşte Parlamento Binası’nı badem ezmesinden yapılmış figürlerini burada görebilirsiniz. Ayrıca müze içinde şekerleme ikramı da olduğunu belirtelim.

Macar Açık Hava Etnoğrafya Müzesi’de Macar halkına dair bütün sorularınız yanıtlayacak cinsten bir müze olarak gezebileceğiniz yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Macar seramik sanatçısı Margit Kovacs’a ait Seramik Müzesi ’de burada gezebileceğiniz yerlerden. Galerideki eserlerin hemen hepsi sanatçının hayatını ifade eden biçimde sunulması da bu müzesi daha da güzel yapan bir başka özelliktir.

Ulusal Şarap Müzesi, şarap severlerin ve Macar şarabını merak edenler için ilginç bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Şaraba dair bütün sorularınızın cevaplarını bulabileceğini bu müze antik yapısıyla görenleri büyülemektedir.

Main Meydanı, kasabanın kalbi olarak muhtemelen gideceğiniz ilk yer. Meydanda bulunan çeşme ortak kullanım olarak herkese açık ve meydanın başında bulunan bisküvi kokan pazarı da alışveriş yapmanız için ideal bir yer.  Sıralanmış kafe ve restoranlarda tatlı krizinizi atlatabilirsiniz.

Szentendre Ne Yenir

Macar mutfağının baharatlı ve aromalı tatlarını burada deneyebilirsiniz. Gleneksel tatları denemek için 40 yılı aşkın süredir himet veren Aranysarkany Vendeglo tercih edebilirsiniz.

Bunun yanı sıra Szentendre’nin kalbinde yer alan Mjam Restoran ‘da Karayip, Avrupa ve Asya mutfağından yemeklerin sunulduğu lezzetli yemekleri tadabileceğiniz bir yer.

Macar mutfağının baş tacı olan gulaş çorbası muhakkak denemenizi öneririz.

Szentendre Hakkında Önemli Bilgiler

Szentendre, kış aylarında çok yağışlı ve yazında aşırı sıcak. Bu nedenle de Szentendre ‘yi ziyaretleriniz için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir.

Szentendre nüfusunun çoğu Katolik olduğunu da özellikle belirtelim. Pazar ayinlerinde sokaklarda kimseyi göremeyebilirsiniz.  Macar nüfusunun çoğunlukta olmasına rağmen Müslümanlarda Szentendre’de bulunmaktadır ve bu kasaba da bütün halklar barış içinde yaşamaktadır.

 Macaristan sınırları içinde bulunan Szentendre’da para birimi Macar Forinti’dir.

Szentendre’de düzenlenen festivaller den bazıları Sziget, Bahar, Palinka, Mangalica, Bira ve Gurme festivalleridir. Seyahatinizi bu festivallere denk getirmenizi tavsiye ederiz.

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.