• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Muğla’nın Tatil Merkezi Akyaka

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı huzur dolu bir belde olan Akyaka, Ege Bölgesi’nde tatil yapabileceğiniz en güzel yerlerin başında gelmektedir. Marmaris ile Muğla’nın ortasında, Gökova Körfezi’nin koyları arasında bulunan Akyaka sakinliği ile kafa dinlemek isteyenler için huzurlu bir ortam sunmaktadır.

Sakartepe Dağı’nın virajlı yollarından geçerek ulaşabileceğiniz Akyaka Beldesi,  doğal güzellikleri kadar tarihi kalıntıları ve zengin ekosistemi ile de öne çıkmaktadır. Antik çağlardan bu yana üzerinde yerleşim yapıldığına inanılan Akyaka 1970’li yıllardan itibaren iyice tanınmaya başlamıştır.

Akyaka Kısa Tarihi

Akyaka Kısa Tarihi

Yemyeşil ormanları, tertemiz koyları, dereleri ve devamlı esen rüzgarı ile tatilcilerin ilgisini kazanan Akyaka 1980’lerden sonra turizm beldesi olarak ünlenmiştir. 1992 yılında belde olan Akyaka 2012 yılında Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir mahalle olmuştur. 1988 yılında doğal sit alanı ilan edilen beldede yüksek katlı yapılara izin verilmediği için doğallığını korumayı başarmış ve 2011 yılında Cittaslow (sakin şehir) seçilerek Türkiye’deki 11 sakin kentten biri olmaya hak kazanmıştır. Eski Ula evleri örnek alınarak oluşturmuş mimarisi ile Akyaka evleri tek tip inşa edilmiş ve bütünlük sağlanması amaçlanmıştır.

Akyaka’da Neler Yapılır

Akyaka’da Neler Yapılır

Muhteşem doğası ve dinginliği ile Ege’nin beğenilen tatil beldelerinden biri olan Akyaka’da kuş sesleri eşliğinde uyanabilir, el değmemiş koylarda yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Her türlü doğa sporlarına elverişli olması ile yaz aylarında binlerce sporseveri ağırlayan Akyaka, Marmaris ve Muğla’ya olan yakınlığı ile de öne çıkıyor. Akyaka gezilecek yerleri keşfettikçe bu şirin tatil beldesini daha fazla sevmeye başlayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Akyaka Nerededir

Akyaka Nerededir

Akyaka, Ege Bölgesi’nde yer alan Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir tatil beldesidir. Gökova Körfezi’nin doğu ucunda bulunan Akyaka, Marmaris ile Muğla’nın ortasındadır. Kuzeyinde Sakartepe Dağı, güneyinde Gökova Ovası, doğusunda Kadın Azmağı ve Akçapınar Azmağı yer almaktadır. Muğla - Akyaka arası 18 kilometre, Marmaris - Akyaka arası 31 kilometre, Bodrum - Akyaka arası ise 130 kilometredir. Yeşilin ve mavinin buluştuğu Akyaka yaz aylarında tatilcilerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra popüler tatil beldelerine yakın olması ile Akyaka turizm potansiyelini giderek yükseltmektedir.

Akyaka ‘ya Nasıl Gidilir

Bodrum - Akyaka arası 130 kilometredir ve özel araç ile yol yaklaşık 1 saat 50 dakika sürer. Antalya ile Akyaka arası 290 kilometre olup yolculuk ortalama 3 saat 50 dakikadır. İstanbul - Akyaka arası 800 kilometredir ve özel aracınız ile gelmek isterseniz yolculuk yaklaşık 10 saat sürecektir. Bu nedenle de Muğla’da yer alan havalimanlarından birini tercih edebilir ve havalimanından Akyaka’ya ucuzauc ayrıcalığıyla transferinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Muğla, Marmaris ve Datça güzergahında giden birçok otobüs firması Akyaka’dan geçmektedir. Direkt Muğla’ya giden şehirlerarası otobüslere binerek Muğla Otogar’dan her yarım saatte bir kalkan minibüsler ile yaklaşık 30 dakikada Akyaka’ya ulaşabilirsiniz.

Ucuzauc.com