• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Muş Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Muş Gezi Rehberi

muş

Doğu Anadolu'nun en ilginç ve de en güzel kentlerinden birisi de Muş'tur. Köprüleri, kaleleri ve de tarihe tanıklık etmiş camileri ile tarih kokan bir şehirde gezilecek çok sayıda yer ve yapı bulunuyor. Bu yazıda Muş'taki gezilecek yerler konusunda bilgiler bulabilirsiniz.

Muş Ulu Cami

Muş Ulu Cami

Kesin olarak tarihi bilinmeyen Muş Ulu Cami'nin 10. yüzyıldan kaldığı tahmin ediliyor. Ama mimari özellikleri açısından aynı zamanda 19. yüzyıldan da izler taşıyor. Dikdörtgen şeklinde tasarlanmış olan moloz taşlardan inşa edilmiş. Sade bir mihraba sahip olan bu cami Muş'taki en önemli dini yazılardan birisidir. 

Muş Kalesi

Muş Kalesi

Muş'ta en eski yerleşik hayat kalıntıları, Muş Kalesi'nde bulunmuştur. Bu kalenin inşa edildiği tarih bilinmiyor. Ama Moğol istilası sırasında ismi geçmiş ve de ayrıca Hz. Ömer döneminde Müslümanların elinde olduğu biliniyor. Bu kale hem Osmanlı hem Arap hem de Selçuklulardan izler taşıyor. Muş'un en önemli tarihi yapılarından birisidir. 

Muş Evleri

Muş Evleri

Dokusu bozulmayan geleneksel evler açısından Muş oldukça zengin bir kent. Dış görünüşü oldukça etkileyici olan Muş evleri Türk mimari özelliklerini yansıtır. Pencereleri de Selçuklu mimarisini hatırlatır. İki katlıdır ve de hepsinde birer ahır bulunur. Bölgenin ihtiyaçlarına ve Türk örf ve adetlerine göre düzenlenip inşa edilmiş olan bu evler Muş'ta görebileceğiniz en güzel yapılar arasında. 

Arak Manastırı

Arak Manastırı

Roma dönemi mimari özelliklerini görebileceğiniz Arak Manastırı'nın ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Arak ismi Farsçadır ve şarap anlamına gelir. Muş üzüm yetiştiriciliği ve şarap üretimiyle de tarihte ün kazanmış bir kent ve de Arak Manastırı'nın etrafında çok sayıda şarap deposu olduğu biliniyor. Bir diğer ismi Kutsal Havariler Manastırı'dır. 1960 yılında dinamitle patlatıldığı için şu an sadece içerisindeki iki kilisenin kalıntıları gezilebiliyor.

Murat Köprüsü

Murat Köprüsü

Yaklaşık olarak 13. yüzyılda Selçuklular tarafından inşa edildiği düşünülen Murat Köprüsü 12 gözden oluşuyor. Çok sağlam bir yapı olduğu için hiç bir zaman yıkılmamış ve halen kullanılıyor. Gece ışıklandırılan köprünün görünümü daha da güzel oluyor. Bu köprü etrafında Muş'un yöresel lezzetlerinin yer aldığı restoranlarda yemek yiyebilir ve de mesire alanında gezinti yapabilirsiniz. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.