• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sokak Sanatını Yaşayabileceğiniz En Güzel Festivaller

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

 

Sokak festivalleri sanatçıların kendilerini yansıtma biçimlerini net olarak izleyebileceğiniz festivalin gerçekleştiği şehri de daha iyi anlayabileceğiniz etkinliklerdir. Sprey boyalarla gerçekleştirilen eserler ve sanatçıların performanslarını canlı olarak izlemek isteyenler için paha biçilmez olan bu festivaller her ülkede ayrı şekilde kutlanmakta olup genel olarak hemen hepsinin özelliği ücretsiz olmasıdır.

Sizler için sokak sanatını yaşayabileceğiniz en güzel festivalleri sıraladık bunlar;

 

 

MURAL Festivali – Montreal, Kanada

 

9-19 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Mural Festivali 11 gün sürmektedir. Montreal, Kanada’da gerçekleşen festivaller 8 ülkeden sanatçıların katıldığı festivalde birbirinden farklı eserleri görebilir ve sanatçıları resimleri yaparken izleyebilirsiniz. Sanatseverlerle beraber 9 Haziran’da Sokak eğlencesiyle başlayan festivalde kitap satışı, müzik etkinlikleri, çeşitli sergiler e grafiti sanatının tadına vararak hem gözlerinize hem de midenize ziyafet çekebilirsiniz.

 

 

Traffic Design – Gdynia, Polonya

 

10-24 Haziran tarihlerinde düzenlenen Traffic Design festivali, Polonya’da Gdynia gerçekleşmektedir. Tamamı Polonyalı sanatçılardan oluşan topluluk metalden yapılmış eserler sergilenmekte olup otoban ve şablonla boyama yaparak, pop-up sergileri düzenlenecektir. Ayrıca bu festivalde meraklıları için serigrafi ve tipografi atölyelerinde eğitim alabilirsiniz.

 

 

Le M.U.R. – Bordeaux, Fransa

 

 

24 Haziranda Fransa’nın Bordeaux bölgesinde gerçekleşen festivalde, Chartons semti tamamen grafiitlerle donatılmaktadır. Her yıl farklı bir yer seçilerek sokak sanatının sergilendiği u festivalde sanatçıları eserlerini yaparken izleyebilir, ücretsiz olarak düzenlenen partiye katılarak eğlenebilir ve sokak festivalinde yerel lezzetleri de tadabilirsiniz.

 

 

Bloop Festivali – İbiza

 

16 Temmuz- 16 Ağustos tarihleri arasında İbiza’da ‘da gerçekleşen 30 günlük festival, doksan binden fazla ziyaretçin akınına uğramaktadır. Açık hava sanat galerisini andıran ve ücretsiz olan bu festivalde sokak sanatını yaşayabileceğiniz en güzel festivallerden birisidir. Sadece görsel olarak değil, İbiza’nın mükemmel denizinde ve kumsalında ruhunuzu da dinlendirebileceğiniz bu sürede gece düzenlenen partilerle de eğlenebilir ve sokak sanatının tadına her köşe de yer alan birbirinden güzel çizimlerle çıkarabilirsiniz.

 

 

Meeting of Styles – Kopenhag, Danimarka

 

22-24 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen 3 günlük festival Meeting of Styles adıyla Danimarka’nın en gözde şehirlerinden biri olan Kopenhag’da gerçekleşmektedir. Sokak sanatına hiçte yabancı olmayan Kopenhag, kültürlerin birleşmesi ve sanatçıları bir araya getirmek amacıyla yapılmaktadır. Müziğin ve sanatın sprey halini görmek isteyenlere ev sahipliği yapan bu festivalde ücretsizdir.

Canlı Dj programları, Danimarka mutfağının en lezzetli yemekleri tatmak isteyen ve sokak sanatı meraklılarının ziyaret ettiği festivalde uluslararası alanda katılım sağlayan birbirinden farklı tarzda eserler sunan sanatçıları izleyebilirsiniz.

 

 

Upfest – Bristol, Birleşik Krallık

 

23-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen ve sokak sanatının merkezi olarak da kabul edilen Bristol’de Upfest bir maraton olrak gerçekleşmektedir. 25 farklı yerde 2500 metrekarelik alanlarda sanatlarını icra eden sanatçıları izleyebilir, canlı müzik eşliğinde keyifli zaman geçirebilir ve yiyecek tezgâhlarında Birleşik Krallık mutfağının tadını çıkarabilirsiniz. 2008 yılında ilk kez gerçekleşen festival her yıl tekrarlanmaktadır. En büyük katılım oranı da yine Upfest gerçekleşmektedir.

Ücretsiz olarak katılabileceğiniz Upfest, Avrupa’nın en büyük ücretsiz sokak festivalidir. Bu festival ayrıca alkol bağımlılığına dikkat çekerek, çocuk alkol bağımlıların aileleri için de yardım kuruluşu olan National Association for Children of Alcoholics (NACOA) içinde bağış toplanan bir etkinlik olmasından dlyı da son derece dikkat çekici etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

IBUg – Limbach-Oberfrohna, Almanya

 

 

26-28 Ağustosta düzenlenen IBUg festivali Almanya’da gerçekleşmektedir. Yazın son zamanlarında gerçekleşen bu festival ücretsiz ve şehrin terk edilmiş yerlerini canlandırmak üzere her yıl farklı bir yerde gerçekleşmektedir. Küçük bir şehir olan Limbach-Oberfrohna düzenlenen festivale katılım gösterecek sanatçılar ve festival ayrıntıları ise festivalin facebook sayfasında yayınlanmaktadır.

 

 

NuArt – Stavanger, Norveç

 

Sokak Sanatının farklı bir şekilde görebileceğiniz NuArt festivali Norveç’in Stavanger şehrinde 10 Eylül-16 Eylül tarhleri arasında bir haftalık bir programla gerçekleşmektedir. Uluslararası alanda katılım gösterilen bu festivalde sadece sokak sanatı değil ayrıca yerel bira fabrikası ve aynı zamanda gece kulübü olarak hizmet veren Tou Scene tarafından da desteklenmektedir.

NuArt festivali ücretsizdir. Festival süresince ünlü sokak sanatçılarının eserlerini görebilir ve birbirinden farklı ve eğlenceli etkinliklerle de keyifli zaman geçirebilirsiniz. Her yıl farklı bölgeleri de kapsayan bir bu festivalde şehrin güneyine kadar uzanmaktadır. 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.