• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Spil dağı

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Spil Dağı

En yüksek zirvesi 1517 metreyle Karadağ olan Spil Dağı, derin vadileri, dere yatakları ve ormanlık alanları ile tabiat severleri kendine çekmekte. Buna ek olarak, civarda yaşayan ve karlı ormanda kamp yapmak isteyen insanların da çoğunlukla ziyaret ettiği bir yer.

Spil Dağı, Manisa’nın kuzeyinde konumlanmış, tarihi ve mitolojik açıdan zengin bir geçmişe sahip bir coğrafyadır. Dağ, Gediz Nehri’nin 60 metrelik yüksekliğinden başlar ve en yüksek zirvesi olan Karadağ 1517 metredir. Spil Dağı genel olarak ormanlıktır ve derin vadilerle dere yataklarına ev sahipliği yapar. Spil Dağı, doğal güzelliklerinin yanında birçok tarihi kalıntı ile de insanları kendine çekmektedir. Bereket Tanrıçası Kybele’nin kabartması, Tantal Kalesi’nin kalıntıları ve Bizans döneminden kalan Magnesia Kalesi’nin kalıntıları da bu çevrededir. Spil Dağı aynı zamanda birçok mağaraya da ev sahipliği yapmaktadır.

Ağlayan Kaya

Ağlayan Kaya

Manisa'da yer alan Spil Dağı'nın kuzeybatısında varlığını sürdüren Ağlayan Kaya, yalnızca bir kaya parçası olmasına rağmen, konu olduğu ilginç efsanesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ağlayan Kaya, Manisa'nın bilenen efsanelerinden ve gezilecek yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Çok sayıda turistin, gezi ve kültürel amaçla ziyaret ettiği Ağlayan Kaya'nın efsanesine gelecek olursak;

Efsaneye göre; Spil Dağı yakınlarında yaşayan ve Tantalos’un kızı olan Niobe’nin 12 çocuğu olmuştur. Bununla sürekli övünen Niobe, Zeus’un eşi olan Leto’nun iki çocuğu olduğu için her fırsatta kendisinin çok çocuğu olduğunu dile getirmiştir. Bu durum Tanrıça Leto’yu çok sinirlendirir ve çocukları olan Artemis ile Apollon’u çağırıp Niobe’ye ceza vermelerini söyler. Apollon ve Artemis oklarıyla Niobe’nin tüm çocuklarını öldürür. Niobe çocuklarının ölümünden sonra günlerce ağlar, Tanrı Zeus, Niobe’ye acır ve onu Spil Dağı’nın eteklerinde taşa çevirir. Ağlayan Kaya efsanesi böyledir.

Sipil Dağı Sabuncubeli Geçidi

Sipil Dağı Sabuncubeli Geçidi

Görülmesi gereken bir diğer yer ise Sabuncubeli Geçididir. Geçit, Yamanlar Dağı ve Spil Dağı’nın etekleri arasından başlayarak İzmir ve Manisa kentlerini birbirine bağlamaktadır. En yüksek rakımı yaklaşık olarak 600 metredir ve 1960’lı yıllarda civarı yeşillendirme projesi yürütülerek binlerce hektarlık alan ağaçlar ile donatılmıştır.

Günümüzde Spil Dağı

Günümüzde Spil Dağı

Spil Dağı 1968 yılında milli park ilan edilmiş ve Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğünce koruma altına alınmıştır. Dağın zirvesine yürüme mesafesiyle 20 – 30 dakika süren yer “Atalanı” olarak adlandırılmış, ve bu bölge Osmanlı Devleti zamanından beri yaşlanan atların ya da mevsimi geçirmesi gereken atların yılkıya bırakıldıkları yer olmuştur. Bu durum ise bu bölgeyi atların doğal yaşam alanı haline getirmiştir.

Spil Dağı’na Nasıl gidilir

Niobe Ağlayan Kaya; Spil Dağının hemen yamacında yer almaktadır. Buraya şahsi aracınızla Manisa merkezden İzmir Caddesi üzerinde 15-20 dakikalık yolculuk sonucunda ulaşabilirsiniz.  Ayrıca buraya toplu taşıma araçları kullanarak da ulaşabilirsiniz. Manisa’ya hava ve kara yoluyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirisiniz. Zaman kaybetmeden bu doğa harikası yeri görebilmek için ucuzauc mobil uygulaması üzerinden uçak biletinizi kolaylıkla satın alabilir ve birkaç saatlik kısa bir hava yolu seyahati sonrasında Manisa’ya ve Sipil Dağı eteklerine ulaşabilirisiniz.

Ucuzauc.com