• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’de Görmeniz Gereken Açık Hava Müzeleri

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

1985 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde Doğal ve kültürel varlık olarak yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, M.S. IV. yüzyıldan XIII. yüzyıla kadar manastır hayatının yaşandığı bir yerleşim yeridir. Kaya blokların içine kiliseler, şapeller ve yemekhanelerin oyulduğu Göreme Açık Hava Müzesi’nde; Kızlar ve Erkekler Manastırı, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise, Aziz Basileus Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise veya Tokalı Kilise gibi dini yapıları gezip görebilirsiniz.

Adres: Müze Yolu, 50180 Merkez/Nevşehir
Giriş ücreti:  Müze kart geçerli.
Ziyaret saatleri: 3 Ekim- 14 Nisan dönemi: 08.00-17.00 / 15 Nisan- 2 Ekim dönemi: 08.00-19.00, yılın her günü ziyarete açık.

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Müzesi

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Müzesi

Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Geç Hitit Devletleri dönemine ait olduğu düşünülen ve Antik dünyada eşi benzeri bulunmayan bir açık hava müzesidir. Aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesinde bulunuyor. Milattan Önce 14. yüzyıl ve 7. yüzyıl arasında, Yakın Doğu’nun en büyük taş ocağı ve heykel işleme atölyesi olan Yesemek Taş Ocağı ve Heykel Atölyesi, Gaziantep’e bağlı İslahiye ilçesinin 23 kilometre uzağında ve Yesemek Köyü’nün yamaçları üzerinde yer almaktadır.

Adres: Yesemek köyü, Gaziantep
Giriş ücreti: Ücretsiz.
Ziyaret saatleri: 3 Ekim- 14 Nisan dönemi: 08.00-17.00 / 15 Nisan- 2 Ekim dönemi: 09.00-19.00

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

4 bin 341 hektarlık bir alanıyla Son Hititler döneminde, kuzey bölgesinden gelecek saldırılara karşı savunma amaçlı kurulan bir kalenin kalıntıları üzerinde bulunan Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Karatepe Aslantepe Milli Parkı sınırlarında yer alıyor. Kalıntıları ve tarihi eserleriyle olduğu kadar çevresini saran muhteşem doğayla ve canlı yaşamının zenginliğiyle de dikkat çeken Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Osmaniye’nin en çok turist çeken noktalarından.

Adres: Cennetli Mahallesi, Kız Yusuflu Köyü, No: 45 Kadirli Merkez-Kadirli/Osmaniye
Giriş ücreti:  Müze kart geçerli.
Ziyaret saatleri: 3 Ekim-14 Nisan dönemi: 08.00-17.00 / 15 Nisan-2 Ekim dönemi: 10.00-19.00, yılın her günü ziyarete açık.

Miniatürk

Miniatürk

60 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu, dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkı olan Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait 134 eserin 1/25 oranına küçültülmesiyle minik bir Türkiye görünümü oluşturmaktadır. Miniatürk’ te sergilenen eserlerin 62 tanesi İstanbul’dan seçilmiştir. Özellikle çocuklu ailelerin ve hafta sonlarına renkli bir etkinlik katmak isteyenlerin gözdesi olan bu açık hava müzesi yılın her günü ziyarete açıktır.

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi 7/1, 34445 Beyoğlu/İstanbul
Ziyaret saatleri: Yılın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi

Üç vadiden meydana gelen açık hava müzesinin en önemli özelliği de Kapadokya bölgesinde peri bacalarının en yoğun görüldüğü yerde bulunmasıdır. Zelve Açık Hava Müzesi, Göreme Tarihi Milli Parkı sınırları içerisindeki en popüler ziyaret noktalarından biridir.  Volkan patlamaları sonucunda oluşan tüflerin, rüzgar ve yağmur etkisiyle aşınmasıyla meydana gelen peri bacaları, bölgede masalsı bir görünüm yaratır ve bu bölgede balonla hava gezileri de farklı bir deneyimini yaşamak isteyenler içinde tercih sebebidir. Siz de hem romantik hem ilginç bir atmosfere sahip Kapadokya bölgesini görmek istiyorsanız,  gezilecek yerler listenize Zelve Açık Hava Müzesi’ni mutlaka eklemenizi öneririz.

Ucuzauc.com