• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Türkiye’nin En Önemli 5 Yemeği

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Dünya üzerindeki en zengin mutfaklardan biri Türk mutfağıdır. Türk mutfağının en önemli kısmını kebap yemekleri oluşturmaktadır. Yasalar tarafından koruma altına alınmış birçok kebap türü bulunmaktadır.  Izgara, haşlama ve fırınlama ise en sık kullanılan pişirme yöntemleri arasında gelir. Otantik bir pişirme yöntemi ise tandırdır. Tandırda et yeraltındaki bir kuyunun içinde közleşmiş odun ateşinde saatler boyunca pişirilir. Sonuçta çok yumuşak ve lezzetli bir et elde edilir.
1) KEBAP 

Kebap

Ülkemize gelen yabancılar olsun kendi yerli insanımız olsun kebabı çok sevmektedir. Kebap, Adana ili ile özdeşleşmiştir. Türkiye’de oldukça fazla kebap türü bulunmaktadır. Kebap odun fırınında veya mangalda meşe kömüründe pişirilerek yenilen et yemeklerine verilen genel bir isimdir. Et olarak ise çoğunlukla koyun veya dana eti kullanılmaktadır.

2) İSKENDER

İSKENDER

İskender de tıpkı kebap gibi et ile yapılan bir yemektir. Özellikle Türk erkeklerinin en sevdiği yemeklerden biri olan İskender Türkiye'ye gelen misafirler tarafından da çok beğenilmektedir. İskender, ince ince pişirilen etin taze ve yumuşak ile lavaş edilmesi ile hazırlanan ve yoğurt ile yenilen bir yemektir. İskender de Bursa ile özdeşleşmiş bir yemektir. Bazı yemek severler sırf İskender yiyebilmek için Bursa'ya gitmektedir.  İskender kebabın aslında temel malzemesi her ne kadar döner olsa da, İskender’i İskender yapan malzemeler aslında üstündeki tereyağı, yanındaki yoğurt, domates sosu ve altındaki yağlı pidelerdir. Ayrıca, İskender’in eti herhangi bir döner eti değildir, farklıdır. İskender kebabının yapıldığı et özel bir kekik olan Uludağ kekiği ile beslenen koçlardan elde edilir.

3) MANTI

Mantı

Mantı da tıpkı kebap gibi hem turistlerin hem de Türk halkının en sevdiği yemeklerdendir. Mantı da Kayseri ile özdeşleşmiş bir yemektir. En güzel mantıyı yemek istiyorsanız hemen Kayseri'ye gitmelisiniz. Mantı, özenle yoğrulan hamurun içine kıyma konularak yapılan bir yemektir Mantı, çeşitli baharatlarla tatlandırılan kıymanın, kesilen küçük kare hamur parçalarının içine konulması ve bu hamur parçalarının suda haşlanması ile yapılan bir yemektir. Türk mutfağının olduğu kadar diğer Orta Asya mutfaklarının da bir parçasıdır. Orta Asya’dan Anadolu’ya yine Türkler tarafından getirilmiştir.

4) BAKLAVA

Baklava

Baklava denilince akla ilk olarak Gaziantep gelir. Bu ilimiz baklava alanında dünyanın en iyisi konumundadır. Baklava, Türk mutfağında yer etmiş çok önemli ve sevilen bir hamur tatlısıdır. İnce bir şekilde açılan yufkaların arasına yöreye göre Antep fıstığı, ceviz, fındık veya badem konarak yapılmaktadır. Genel olarak da şeker şerbeti ile tatlandırılmaktadır.

5) ÇİĞ KÖFTE

Çiğ Köfte

Çiğ köfte bulgur, isot, kıyılmış et, soğan, maydanoz, salça ve çeşitli baharatlardan meydana gelen pişirilmeden elde yoğrularak yapılan ve Şanlıurfa yöresine ait yöresel bir tattır.  Urfa’nın dışında Adana, Mardin, Elazığ, Diyarbakır, Gaziantep gibi yörelerimizde de çeşitli çiğ köfteler yapılmaktadır.

Ucuzauc.com