• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Urfa'da Anadolu'nun Sır Kapılarını Aralayan Tarih:Göbeklitepe

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

İbadet Merkezi Göbeklitepe

12 bin yıllık geçmişiyle dünya üzerindeki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak bilinen Göbekli tepe insanlık tarihinde yeni bir sayfa açmıştır. Göbekli tepe Mısır Piramitlerinden 7.500 yıl, İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7.000 yıl daha eskidir. 1995 yılından bu yana kazıların devam edildiği Göbekli tepe’nin içerisinde 20 tapınak tespit edilmiş ancak sadece 6 tanesi gün yüzüne çıkartılabilmiştir. 2018 yılının temmuz ayı itibariyle UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi’ne girmeye hak kazanan Göbekli tepe dünyanın en eski arkeolojik keşfi olarak ülkemizin en önemli miraslarından biridir.

Göbeklitepe Kısa Tarihi

Urfa kent merkezinin 15 kilometre kadar kuzeydoğusunda, Kara harabe Köyü yakınlarında yer alan Göbekli tepe Höyüğü’nün varlığı 1963’te saptandı, ama yerleşimin taşıdığı olağanüstü önem, ancak 1995 yılında başlayan kazılar sırasında anlaşıldı. Burası ayrıca Tepe Ziyaret adıyla da bilinmektedir. Neolitik Çağ’ın çanak-çömlek kullanılmayan erken akeramik dönemine ait alanda yerleşim, MÖ 10.000’lerde başlamış, MÖ 8.000 civarında da son bulmuştur. Höyükte bulunan kült merkezi, bu kadar erken çağdaki yerleşim için bir muamma olarak kalan anıtsal bir mimariye sahiptir.

Göbeklitepe Mimarisi

1,4 metre kalınlığında duvarları bulunan 12 metre yüksekliğindeki tapınağın içinde, bazıları yedi metreye yükselen, en büyükleri 25 ton ağırlığında olan T biçimli taş dikmeleri üzerinde tilki, yaban eşeği, yaban ördeği, örümcek gibi hayvanlar ve yabani bitkilerin tasvir edildiği kabartmaların henüz maden kullanılmayan bir çağda nasıl yapıldığı hala gizemin korumaktadır. Ayrıca H veya O harflerine benzeyen işaretleri de içeren kabartmalardaki figürler o dönemde henüz hayvanların evcilleştirilmediğini ortaya çıkarmaktadır.

 Devasa boyutlardaki dikmeler 10-30 metre çapında dairesel düzenlemeler halinde yerleştirilmiş, ortada da birbirine bakacak şekilde konumlanan iki dikme yer alıyor. Bu dairesel yapıların 20 kadar olduğu varsayılmaktadır. Kazı sonunda 200 kadar taş dikmenin ortaya çıkması bekleniyor.
Yapılarda ve etrafında çok sayıda heykel parçası da bulundu. Urfa şehir merkezinde Balıklı göl civarında bulunan heykel, dünyanın en eski anıtsal heykeli kabul ediliyor. 2004 yılında, tapınakları içeren yapı adalarının hemen arkasında açılan yeni bir alanda, küçük oval planlı evlere ait duvarların üst kısımlarına rastlandı ve burada ilkine bitişik ikinci bir yerleşim daha bulunduğu belirlendi.

Günümüzde Göbeklitepe

Kazılar İstanbul Arkeoloji Enstitüsü tarafından, Haralı Hauptmann ve Klaus Schmidt yönetiminde, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ile işbirliği içinde yürütülüyor. Her gün yeni bulgularla bilim dünyasını sarsan Göbekli tepe, dünyanın en eski ve büyük kült merkezinin Anadolu’da olduğunu göstererek, tarihi yeniden yazarken Türkiye için yeni bir turizm potansiyeli sunuyor. Göbekli tepe ayrıca Anadolu’nun insanlık tarihindeki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu da göstermektedir.

Göbekli tepe’ye Nasıl Gidilir?

Göbeklitepe’ye ulaşım seçenekleri arasında havayolu ve kara yolu en çok tercih edilen seçenekler olsa da son yıllarda demiryoluyla da ulaşım oldukça sık tercih edilmektedir.

Şanlıurfa’ya haftanın her günü İstanbulAnkara ve İzmir’den aktarmasız olarak uçuşlar yapılmaktadır. Ortalama 1 saat 45 dakikalık uçuşun ardından araç kiralayarak Göbekli tepe’ye ulaşabilir veya bölgeye özel olarak düzenlenen turlara katılabilirsiniz. Şanlıurfa Belediyesi Eylül ayından itibaren Göbekli tepe’ye otobüs seferleri başlatmıştır. Her gün 10.00-18.00 saatleri arasında iki seferle hizmete giren 100 numaralı otobüsün kalkış noktası kent merkezindeki Abide durağıdır.  

Şanlıurfa’ya havayoluyla seyahat etmek isterseniz eğer Şanlıurfa uçak biletinizi ucuzauc mobil uygulaması veya web sitesi üzerinden kolaylıkla satın alabilirisniz.

Ucuzauc.com