• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Van Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Van Gezi Rehberi

van

Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Toprak ve iklim koşulları nedeniyle  çok verimli bir yerleşim yeridir. Van Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Bozkır bitki örtüsüne sahip olan bir şehirdir. Türkiye’de Orman fakiri olarak adlandırdığımız  illerinden birisidir. Van ilinde karasal iklim hakimdir ve bitkisi örtüsü de buna göre şekillenir. Kış ayları oldukça sert  geçer buna bağlı olarak da yoğun kar yağışları gözlemleyebiliriz. İlkbahar ayları fazlasıyla yağışlı geçmektedir. Yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Bitki örtüsünden kaynaklı olarak küçükbaş hayvancılık gelişmiştir.

Van geçimini birçok yerden sağlamaktadır. Bunların içerisinde bitki örtüsü nedeniyle hayvancılık, sanayi ve tarımdır. Bitki örtüsü ve kırsal kesimin fazla olmasından ötürü hayvancılık fazlasıyla gelişmiştir. Özellikle küçükbaş hayvancılık boy göstermektedir. Bölgesine göre sanayi bakımından  en gelişmiş üç il arasında yer almaktadır. Süt, şeker, et ve et ürünlerinin bol olduğu yerdir.

Van'da Gezilecek Tarihi Yerler

Van Kalesi

van kalesi

Urartu Kralı Saduri tarafından yaptırılmış bir kaledir. Sağlam kaya parçalarından inşaa edilmiş bu kale günümüze kadar ulaşmıştır. Turistlerin sık sık ziyaret ettiği bir yer haline gelmiştir.

Van Kedi Evi

van kedi evi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi tarafından 1992 yılında araştırma merkezi olarak kurulmuştur. Kurulma amaçları dünya üzerinde nesli tükenmekte olan Van kedilerini korumak ve üremelerini sağlamaktadır. Hayvan sever dostların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Muradiye Şelalesi

muradiye şelalesi

Muradiye ilçesinde yer almaktadır. 50 metre yüksekliğe sahip bu şehir yaz aylarında rengârenk açan çiçeklerle doludur. Gezilip görülmesi gereken önemli yerlerdendir. Huzurlu bir şelale keyfi için gittiğiniz zaman mutlaka ziyaret edin.

Van Peri Bacaları

van peri bacaları

Başkale ilçesinde bulunmaktadır. Kapadokya’ya çok benzemesi nedeniyle Vanadokya olarak bilinen peri bacaları  Yavuzlar Köyünde yer almaktadır. Turistlerin favorisi haline gelen bu yer her yıl fazlasıyla turist çekmektedir.

Hoşap Kalesi

hoşap kalesi

Sarı Süleyman tarafından yaptırılmıştır. Hamam, cami, medrese, zindan, çeşme gibi amaçlara hizmet etmiştir.

Van Müzesi

van müzesi

Şerefiye Mahallesi’nde yer almaktadır. Çok eski tarihi eserleri bünyesinde barındırmaktadır.

Van Kahvaltısı

van kahvaltısı

Van'ın temiz havasıyla uyandığınızda acıktığınızı hissedeceksiniz. Bunun için en güzeli güzel bir kahvaltı yapmaktır. Kahvaltısıyla oldukça yer etmiş olan bu şehirde mutlaka kahvaltı edin. Bal, kaymak, kavurmalı yumurta gibi birçok yiyeceği barındıran bu kahvaltı zengin içeriğiyle bilinir. Yiyecekler arasında en meşhur olanı otlu peynirdir. Hatta otlu peynir sayesinde geçimini sağlayan birçok aile vardır.

Gezilecek yer olarak en meşhur yerleri Van Gölüdür. Yıllardır efsaneleri dönen Van gölü canavarı bu şehrin efsanelerindendir. Van Kalesi ve Akdamar adası da Van'ın en meşhur yerlerindendir.

Tekrardan yiyecek olarak söyleyebileceğimiz Kürt köftesi, Tandır Balığı ve Perde Pilavıdır. İçinde tavuk, pilav ve dışında hamur barındıran perde pilavı Van’da ki insanların en gözde yemeğidir.

 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.