• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yeni Şeyler Öğrenmek İsteyen Gezginler İçin Önemli Bilgiler

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Yeni Şeyler Öğrenmek İsteyen Gezginler İçin Önemli Bilgiler; 

Gezgin olmak demek yeni şeyler öğrenmeyi seven insanların, sürekli olarak yollarda olması, yeni insanlarla tanışması, yeni yerler keşfetmesi ve seyahat etmeyi, yolculuğu sevmesi demektir. Kimi zaman sınırları zorlayan şartlarda kimi zamanda hiç tanımadığınız bir yabancının yardım elini size uzatması ile biten bir günün ardında neler yaşadığınızı düşünmeniz, zamanla bunları unutmanıza engel değil.

Eğer bir gezginseniz yapmanız gerekenleri sizler için sıraladık.

Yanınızda Defter ve Kalem Bulundurun

Gezginliğin belki de ilk kuralı, akıllı telefonunuz tabletiniz olsa da yanınızda muhakkak defter ve kalem bulundurun. Yazmak yüzyıllardır her zaman daha çok işe yaramıştır. Şarjınız bitebilir veya tren saatini, konaklayacağınız yeri unutabilirsiniz. Bunları not etmek için kesinlikle küçük bir defter ve kalem bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yaşadıklarınızı Yazın ve Başkalarının Deneyimlerini Okuyun

Aklınıza ne gelirse, kiminle tanıştıysanız, nereye gittiyseniz, ne gördüyseniz, otobüs, tren veya vapur saatinizi, bilet ücretini kısacası yaşadığınız her anı belgeleyin. Sonra geriye dönüp baktığınızda kesinlikle bunları hatırlamak, yazdıklarınızı okumak oldukça keyifli olacaktır. Ayrıca okumakta, yaşadıklarınızı yazmak kadar önemlidir. Herhangi bir yere gitmeden daha önce oraya giden insanların deneyimlerinden bilgi sahip olmak kadar önemlidir. Konaklayacağınız yer hakkında bilgi almak, ulaşım seçenekleri için internetten birçok bilgiye ulaşabilirsiniz fakat başkalarının deneyimleri ve tesadüfen gittikleri bir yerler hakkında okuyarak bilgi alabilir ve her zaman gezginleri izlediği yollardan farklı bir yol izleyerek hayatınızın deneyimini yaşayabilirsiniz.

Sabırlı Olun

Gezgin olmak demek aslında sabırlı olmak, zorluklar karşısında yılmadan alternatif seçenekler üretmekte demektir. Yollarda her zaman her şey yolunda gitmez, konaklayacak yer bulamaz, tren saatini kaçırabilir, yerel halkın size hoş görü davranmadığı yerlerde olacaktır. Hatta hava koşulları bile sizi çok zorlayabilir fakat sinirlenmemek ve sabırlı olmak kesinlikle gezginler için oldukça önemli. Yeni bir yerde olduğunuzu ve farklı koşullarda alternatif çözümler üretebilmek içinde sabırlı ve sakin olmanız gerektiğini unutmayın.

 

Erken Kalkın

Erken kalkan yol alır. Özellikle bir gezginseniz uyuduğunuz her dakika yeni bir şeyler öğrenmek için gerekli zamanı da sizden çalıyor demektir. Bu nedenle erken kalkın ve yola çıkın. Turistik yerler sabahları erkenden de daha boş olacağından daha rahat gezme fırsatı sunacaktır.  Uzun kuyruklar bekleyerek zaman kaybetmektense erkenden müzeleri ve tarihi yerleri gezebilir sonrasında ise yerel halkın arasına karışabilirsiniz. Ayrıca kalabalık arasında hırsızlıkların daha sık rastlandığına ve sabah erken suç oranının daha az olduğunu da belirtelim.

Fazladan Nakit Para Ayırın

Banka hesabınızda ne kadar para olursa olsun, bankamatikler her zaman çalışmayabilir veya cüzdanınız çalınabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak çantanızın bir köşesine veya hırsızların ulaşamayacağı bir noktaya bir iç cebi yaptırarak üzerinizde bir miktar nakit para saklayın. Çantanızın bir köşesi de olabilir fakat çantanızın çalınma ihtimalinde yine mağdur olmanız kaçınılmazdır. Planladığınız bütçeden biraz fazlasını yanınızda nakit olarak bulundurmanız kendinizi güvende hissetmenizi ve olabilecek olumsuzluklara karşı da daha rahat olmanızı sağlayacaktır. Böylece gezilerinizde daha rahat yeni keşifler yapabilirsiniz.

Bütün Dijital Bilgilerinizin Yedeğini Alın

Yurt dışı seyahatlerinizde özelikle bilgisayar, tablet veya telefonunuz çaldırma olasılığınız fazladır. Bildiğiniz yerden farklı bir yerde olmanız nedeniyle de hırsızlar açığınızı daha net görebilir ve siizn için önemli olan, bütün belgelerinizi sakladığınız, önemli fotoğraf ve bilgilerinizi içeren dijital eşyalarınızı çaldırabilirsiniz. Bu nedenle de acil durumlarda aranmak üzere bazı kişilerin telefon numarasını en başta söylediğimiz gibi bir gezginin yanından ayırmaması gereken deftere yazmanızı, diğer bütün dosyalarınızın ve fotoğraflarınızın da bir yedeğini almanızı öneririz.  Böylece aksi bir durumda giden sadece bilgisayarınız, tabletiniz veya cep telefonunuz olacaktır.

Bulunduğunuz Şehrin Turist Rehberi Programları

Turist rehberleri eşliğinde geziler bazen sıkıcı olsa da hiç bilmediğiniz hikâyeleri duymanızı ve belki de gözden kaçırdığınız yerleri görmenizi de sağlayabilir. Fakat asıl güzel olan yerel halktan birisiyle anlaşarak size rehberlik etmesini sağlamaktadır. Böylece bir gezginin yeni şeyler öğrenmesinin yolu çok daha açıktır. Yerel ve küçük restoranlarda en lezzetli yemekleri tadabilir veya gittiğiniz yerin hiç bilinmeyen efsanelerini ve hikâyelerini de dinleyebilirsiniz.

Gülünç Duruma Düşmekten Korkmayın

Hiç bilmediğiniz bir yerde ve hiç bilmediğiniz insanların arasında muhakkak gülünç duruma düşebilirsiniz. Geleneklerini bilmediğini bir yerdeyseniz o insanların yaptıklarınıza gülmesi çok normal olduğu gibi aynı zamanda sizin de kendinize gülmeniz etraftaki insanlarla kaynaşmanız ve onların kültürlerine dair yeni şeyler öğrenmeniz için oldukça önemlidir. Gülün ve gülünç duruma düşün ki ne yapmanız gerektiğini size göstermekten çekinmesinler. Unutmayın bir gezgin olarak yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız yerel halkın yardımını muhakkak almalısınız.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.