• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yozgat Gezi Rehberi

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

Yozgat Gezi Rehberi

yozgat

Yozgat nerdeyse 5000 yıllık bir yerleşim geçmişine sahip olan ve tarihi eserler açısından çok zengin olan illerimizden birisidir. Yozgat'a gidecek olanlar için görülmesi gereken bazı tarihi yerler ve doğal güzellikleri oldukça fazladır. 

Saat Kulesi

saat kulesi

Bir kentin ortasında Saat Kulesi ve meydan yer alıyorsa anlarız ki kentin tarihsel geçmişi derindir. Yozgat merkezinde yer alan ve gece ışıklandırmasıyla göz alıcı bir görünüm kazanan Saat Kulesi, 1900'lü yılların başında yapılmış. Yozgat'ta en çok ilgi gösterilen ve görmeden geçilemeyecek olan yerler arasındadır. 

Basilica Therma

Basilica Therma

Dünyanın en güzel bazilikaları deyince aklınıza hemen İtalya'nın ünlü kenti Roma gelmesin. Görkemli ve bugüne kadar gelebilen haliyle muhteşem bir eser olan Basilica Therma Yozgat'ta bulunan en önemli tarihi eserler arasında. Roma dönemi mimarisini yansıtan bu eser gören herkesi etkiliyor. Yozgat'a gidenler bu güzelliği görmeden geçmesin deriz.

Çapanoğlu Cami

Çapanoğlu Cami

18. yüzyılda yapılmış olan ve aynı zamanda bu yüzyılda önemli bir yerleşim yeri olan Çapanoğlu Cami de Yozgat merkezde bulunan ve görülmesi gereken yerler arasında.

Behramşah Kalesi

Behramşah Kalesi

Behramşah Kalesi Yozgat'ın çok ilgi görmeyen ama etkileyici bir görünüme sahip olan kalelerinden birisi. Akdağmadeni ilçesinde Muşalikalesi köyü içerisinde bulunuyor. Özellikle keşif ve tarih meraklıları için önemli bir durak noktası.

Karabıyık Köprüsü

Karabıyık Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Han'ın hükümdarlığı zamanında 16. yüzyılda ve Mısır seferi sırasında yapılan bu köprü hala çok sağlam bir yapı ve de kullanılıyor. Yozgat'ın Şefaatli ilçesine yakın olan bu köprü de ihtişamlı bir görünüme sahip ve önemli bir tarihi eser. 

Kerkenes Harabeleri

Kerkenes Harabeleri

Şahmuratlı köyü içerisinde yer alan Kerkenes Harabeleri bu kentte yerleşimin ne kadar eskiye dayandığını gösteren tarihi yapılardan birisi. Hem eski yaşam izleri hem de etrafının yemyeşil ormanlarla çevrili olmasından dolayı görülmeye değer bir yer.

Karslıoğlu Konağı

Karslıoğlu Konağı

Yine 1900lü yıllarda o dönem Yozgat belediye başkanı olan Yusuf Karlıoğlu tarafından alınarak restore edilmiş olan bu konumdaki o dönemin mimarisini yansıtan önemli eserlerden bir diğeri. Konak İstanbulluoğlu Mahallesi'nde yer alıyor. Buraya gitmişken aynı mahallede yer alan Yozgat Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. 

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Eğer Yozgat'a aileniz ya da arkadaşlarınızla gidecekseniz ve de piknik yapıp dolaşmak için vaktiniz varsa Yozgat Çamlığı milli parkı harika bir seçenek. Bu çamlık yaklaşık olarak 1500 metre yüksekliğe sahip olan ormanların arasında bulunuyor. Hem ormanlar, hem manzara hem de suyu muhteşem görünüyor. Rahatlayıp dinlenebileceğiniz bir alan.

Akdağmadeni Ormanları

Akdağmadeni Ormanları

Yozgat'taki bir başka doğal güzellik ise Akdağmadeni ilçesinde yer alan ormanlar. Bu ormanlarda halen yaban hayatının izleri ve yabani hayvanlar bulunuyor. Havası ve suyuyla doğayı iliklerinize kadar içinize çekebileceğiniz mükemmel bir yer. 

Yozgat'a gitmişken denemeniz gereken lezzetler ise Arabaşı, bulama çorbası, testi kebabı, çapçup mantı, çiğdem pilavı ve de incir uyutmasıdır. 

 

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.