• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yunan Adaları’ndan Kos

Anasayfa » Seyahat Tavsiyeleri

kos adası

Yunan adalarından biri olan Kos, Bodrum’dan 7/8 deniz mili uzaklıkta yer almaktadır.  Bodrum’dan yaklaşık olarak 40 dakikalık bir yolculuk  sonunda Yunan Adaları’ndan en büyüğü olan Kos’a  ulaşım sağlanabiliyor

Hipokrat’ın doğum yeri olan Kos, Büyükada’ya benzerliğiyle de dikkat çekmektedir.  Şehri gezmek için yürümeyi tercih edebileceğiniz gibi, bisiklette kiralayabilir veya belediye tarafından verilen hizmetlerden biri olan tren turuyla da 20 dakika da şehri gezebilirsiniz. Kos’da İngilizce ve Yunanca konuşulmakta olup, tren turunda da İngilizce ve Yunanca gezilen yerler hakkında bilgi verilmektedir.

kos ta yemek

Kos’da Lezzet Durakları

Hipokrat’ın ders verdiği Çınar ağacının bulunduğu geniş meydan da küçük butik dükkânlar bulunuyor. Yerel lezzetleri tadabileceğiniz bu dükkanlardan bazıları hediyelik eşya da  satıyor. Fakat Platanos ismi verilen restoran yerel lezzetler için en iyi noktalardan birisidir.

Kos’un eski bir caddesi olan Marina sahil caddesi olarak da balıkçıların sıralandığı bir yer. Balık restoranlarından bizim önerileriniz arasında Niko’nun Yeri yani “Nick The Fisherman” yer almaktadır. Mezeler konusunda KAlymnos ve Kos’lu bir Türk’ün işlettiği Caravelle tercih edebilirisiniz.

Kos’da yemekten onra birşeyler içmek için Hammmam Bar ve eski şehir bölgesinde İtalyan mutfağının lezzetlerini sunan Petrino’yu tercih edebilirsiniz. Petrino ayrıca akşam yemeği çnde tercihleriniz arasında olabilir.

Kahve ve atıştırmalık içinse Cafe Corner veya Cafe Ciao Kos’da gidebileceğiniz eyerler arasındadır.

Kos’da Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Kos’da denizin tadını çıkarırken ayrıca tarihi yerleri de keşfedebilirsiniz. Kos’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerin başında şüphesiz Hipokrat’ın ders verdiği 300 yıllık olduğu söylenen Çınar ve Çınarın da içinde olduğu meydan yer almaktadır.

St. John şövalyeleri tarafından yapılan Neratzia Kalesi ve Helenistik dönemden kalan Antik Agora Mahallesi, Roma döneminin zenginlik ve ihtişamının göstergesi olan Casa Romana,  Ana caddelerden görülebilen Batı Arkeoloji Müzesi ve Roma Odeonu, temsili bir kilise olarak Yunan Kilisesi’nin temsil eden St. Paraskevi Kilisesi ve ibadete açık olan Defterdar Camii Kos’da gezilecek yerler arasındadır.

kos plajı

Kos’un Plajları

Kos adasında denize girmek için gidebileceğiniz plajlardan, adanın Türkiye kosmına bakan H2O tercih edebilirisiniz. Fakat adanın güney kesiminde ki sahilleri denizin tadını çıkarmak için çok daha uygun Kefalos’un sahil şeridinde ki plajları çakıl yerine kumdan olduğundan deniz, kum  ve güneş üçlüsünü yaşayabileceğiz yerler. Sakin bir yerde hem kafa dinlemekhem de denizin tadını çıkarmak için Camel Beach tercih edebilirisiniz. Volkanik bir ada olan Nisron’a bakan Paradise Beach, müzik ve eğlencenin doruk noktası olan Lagada Beach ve yien Kefalos yakınlarında ki Agios Stefanos plajı da Kos adasında denize girebileceğiniz yerlerdir.

Kos’da Alışveriş

Kos’da ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mağaza zincirleri ve ayrıca marketlerde bulunmaktadır. Fakat alışveriş için en keyifli caddelerinden biri olan Vas Pavlou ve Apelou Ifestou caddelerine alışveriş yapmasanız dahi uğramanızı tavsiye ederiz.

Küçük yunan evleri, Yunan Adaları’nın fotoğrafları ve bunlardan oluşan takvimleri, magnetler, biblolar ve takılarında yer aldığı bu iki cadde de kendinize ve sevdiklerinize hatıralık eşyalar alabilirisiniz.

Kos’da alışveriş yapabileceğiniz bir diğer ada ise deniz kenarında yer alan Akti Kountouriotou caddesidir. Tişört, plaj eşyaları, şapka ve güneş kremi gibi denize giderken ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Kos’da en büyük alışveriş merkezi ise 3 katlı Hondos Center’da ihtiyaçlarınızı alabilir, sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

kos

Kos'tan Diğer Adalara Seferler

12 adanın en büyüğü olan Kos adasından diğer adalara da teknelerle ulaşım sağlanmaktadır. Gün içinde düzenlenen seferlere ait bilgilere limanlardan ulaşabilişiniz. Rodos’a, Nissyros’a, Patmos’a, Kalymnos’a günü birlik olarak da düzenlenen tekne gezilerine katılabilir veya bireysel olarak da sabah gidip akşam dönebilirsiniz.

.

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.