Edinburgh Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Edinburgh Kalkışlı En Ucuz Uçak Biletleri

Edinburgh Uçuşu

edinburgh uçak biletiEdinburgh Hakkında

Edinburgh, 1437 yılında İskoçya’nın başkenti ilan edilen ve günümüzde de hala siyasi olarak başkenti olan kenttir. İskoçya’nın Kuzey Denizinin doğu kesiminde yer alan kent farklı ve güzel görünümü ile Kuzeyin Atlası unvanını almıştır.

Kayaların üstüne kurulu ilk yapılarından olan ve günümüzde hala değişmeden yapısını korumuş eski kenti ‘Old Town’ bölgesi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve koruması altındadır. Ayrıca eski kent yerleşim alanı açısından yeterli gelmeyince inşa edilen ve daha modern bir bölge olan New Town isimli yeni kent bölgesi de yine UNESCO listesinde bulunmaktadır.

Kuzey Denizi etkisiyle Edinburgh’ da ılıman iklim görülmektedir. Fakat bulunduğu bölgeden kaynaklıdır Rüzgarlı Şehir olarak da unvanını korumaktadır.

Edinburgh Havalimanı

Edinburgh Havalimanı, uluslararası alanda hizmet veren 2015 yılı verilerine göre de İskoçya’nın en yoğun hava trafiğine sahip havalimanıdır. 1. Dünya Savaşı zamanında Kraliyet Uçakları için yapılan pisti 1916 yılında kullanıma açıldı ve günümüzde de aynı bölge genişletilip teknoloji ve yeni uçaklara uygun hale getirilerek kullanımına uygun hale getirildi.

Şehrin yaklaşık olarak 9 kilometre dışında yer alan havalimanına İskoçya’nın M8 ve M9 otoyolları üzerinde yer almaktadır. British Airways, KLM, Norwegian Air Shuttle ve Lufthansa hava yollarının da merkezlerinin bulunduğu Edinburgh Havalimanına 20’den fazla hava yolu 4 farklı kıtaya hizmet vermektedir.

Edinburgh Uçuş Gerçekleştirilen Hava Yolları

Edinburgh’a uçuş gerçekleştirilen hava yolları arasında ülkemizin bayrak taşıyıcı hava yolu firması olan Türk Hava Yolları İstanbul’dan direk uçuş gerçekleştirmektedir. Aer Lingus, Air Canada Rouge, Air France, American Airlines, Atlantic Airways, Austrian Airlines, British Airways, Brussels Airlines, Delta Hava Yolları, easyJet, Edelweiss Air, Etihad Airways, Eurowings, Jet2.com, KLM, Lufthansa, Qatar Airways, Ryanair, Scandinavian Airlines, Thomson Airways, Transavia France, United Airlines, Vueling Airlines’da Edinburgh’a uçuş gerçekleştiren hava yollarıdır.

Edinburgh Ulaşım

Edinburgh’a ulaşım en kolay yoldan hava yolu ile sağlanabilmektedir.  İskoçya’nın en büyük havalimanının yer aldığı Edinburgh Havalimanı kesintisiz olarak hizmet vermektedir.

Edinburgh şehir içinde ve şehirlerarası da kara yolu ile ulaşım en sık rastlanan seçenekler arasındadır. Dağlık yapısından kaynaklı demir yolu son yıllarda daha çok gelişse de Edinburgh’da otobüsler geniş ulaşım ağına sahiptir.

Edinburgh Edinburgh Waverley tren istasyonu’da otobüs ile ulaşımdan sonra en çok tercih edilen bir diğer seçenektir.

Edinburgh Gezilecek Yerler

Edinburgh’da gezilecek yerler arasında 1000 yıldır yıkılmayan ve tarihi dokusunu koruyan Edinburgh Kalesi ilk sırada yer almaktadır. Kale yakınlarında yer alan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Old Town ve yeni yerleşim yeri olan New Town görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

İrlanda Mahallesi olan Cowgate, Van Gogh, Rubens, Raffaello, Monet gibi ressamların resimlerinin sergilendiği Gallery of Scotland, neogotik tarzın mükemmel bir örneği olan Scott Monuement Kulesi de Edinburgh’da gezilecek yerler arasındadır.

Edinburgh Ne Yenir?

Edinburgh’da bu bölgeye özgü olarak tavuk ve pırasan yapılan Cock a Leekie isimli yemeği, kuzunun işkembesi içine kalp, akciğer ve içorganlarının kıyma haline getirilerek yulaf ve sebze ile beraber doldurulup  pişirilmesi ile yapılan Haggis isimli yöresel yemeği, ülkemizde de tüketilen Angus eti bifteği özellikle tüketilen yemekler arasındadır.

Edinburgh’ da yulaf lapası sabah kahvaltılarında kuru üzümle beraber tüketilmektedir. Lezzet olarak Türk damak tadına pek uymasa da tercih edilebilir. Kahvaltıda özellikle tüketilen ve bu bölgeye özgü olan çedar peyniri de tadılması gerekenler arasındadır.

Et sevmeyenlerin ve balık tercih edeler ise Edinburgh’da morina balığını deneyebilirler. Tütsülenerek pişirilen morina balığının yanı sıra rina ve som balıkları da bu bölgede fazlasıyla tüketilmektedir.

Edinburgh’ta tatlı olarak çikolata ve orman meyvelerinin karıştırılması ve krema ile servis edilen Cranachan meşhurdur. Ayrıca Abernethy isimli kuru meyveli bisküviler ve Ecclefechan kuru meyveli tatlısını da deneyebilirsiniz.

Edinburgh’da İskoç birası ve viskisi de meşhurdur. Üretim tesislerinin yer aldığı kentte meşhur İskoç viskisini deneyebilirsiniz.

 

Edinburgh Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Seyahat Tavsiyeleri

Seyahatinize planlamadan önce uzman tavsiyelerini mutlaka okuyun

Aegeen airlines havayolları sonbahar fırsatları

04 Eylül 2019

Aegeen airlines havayolları sonbahar fırsatları

  Aegeen Airlines ile inanılmaz fiyatlar ile sonbaharda seyahat edebilirsiniz .   Aeg...

Devamı
Aegeen Airlines iadelerinde ek Düzenleme Prosedürü

22 Ağustos 2019

Aegeen Airlines iadelerinde ek Düzenleme Prosedürü

Devamı
Air Astana Bagaj Fiyatları Revizesi

22 Ağustos 2019

Air Astana Bagaj Fiyatları Revizesi

    Air Astana Havayolları'nın yeni bagaj fiyatları güncellemeleri  &nb...

Devamı
Ucuzauc.com