Beyrut Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Beyrut Kalkışlı En Ucuz Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat
Son Satış 34 dakika önce

Beyrut Uçuşu

beyrutBeyrut Hakkında

Lübnan’ın başkenti olan Beyrut, son yıllarda savaşın etkisiyle önemini ve güzelliğini kaybetse de, yakın geçmişte “Ortadoğu’nun Paris’i” olarak görülmekteydi. 1975 – 1991 yıllarındaki iç savaştan dolayı tarihi binaların yok olması ve göç nedeniyle de plansız büyüme şehirde yapısal bozukluklara neden olmuştur. 1990 yılı sonrasında yeniden inşa edilen şehirde hala iç savaşın etkileri görülmektedir.

 Farklı etnik kökenlerin bulunduğu şehrin batısı Müslüman, doğusu ise Hristiyan bölgesi olarak bilinmektedir.  Ekonomik ve siyasal sorunları aşmaya çalışan Beyrut, Lübnan’ın önemli kültür ve ekonomi merkezi olarak varlığını korumaktadır. Lübnan nüfusunun yarısı Beyrut’ta yaşamaktadır.

Beyrut Refik Hariri Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan şehir merkezine yaklaşık olarak 9 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. 1954 yılında resmen tamamlanan havalimanı günümüzde de Lübnan’ın tek havalimanı olarak hala hizmet vermektedir. Beyrut Havalimanı’ndan şehir merkezine belediyeler tarafından sağlanan resmi otobüslerle ulaşım sağlanmamaktadır. Taksi, araç kiralama, özel servisler veya transfer hizmetinden faydalanarak Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Taksi

Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan şehir merkezine taksiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Havalimanı yolcu çıkış noktalarında bekleyen taksilerle şehir merkezi olan Nejmeh Meydanı’na 15 dakika da gidebilirsiniz. Taksi ücretleri Lübnan Poundu üzerinden ödeme yapılmaktadır.

Otobüs

Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsleri hizmet vermemektedir.

Özel Servisler

Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan şehir merkezine özel tur firmalarının servisleriyle ulaşım sağlanabilmektedir. Havalimanı’nda ofisi bulunan Lebanon Shuttle araçları ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Araçları kullanmadan önce fiyat bilgisi almanızı tavsiye ederiz.

Metro

Havalimanı’ndan şehir merkezine metro hizmeti bulunmamaktadır. Gelişmeler için Beyrut resmi web sitesini takip edebilirsiniz.

Araç Kiralama

Beyrut Refik Hariri Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda araç kiralamayı tercih edenler için terminali içinde hizmet veren 7 farklı araç kiralama ofisi bulunmaktadır. Uluslararası alanda hizmet veren Sixt, Europcar, AVIS ve Hertz gibi firmaların da aralarında bulunduğu araç kiralama ofisleriyle önceden telefon veya internet üzerinden iletişime geçerek aracınızı rezerve ettirebilirsiniz. Özel araçla havalimanından şehir merkezine Hafiz Al Esed Caddesi’ni takip ederek 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Transfer

Transfer hizmeti Beyrut Havalimanı’ndan hizmet veren özel tur firmaları aracılığıyla veya ucuzauc.com web sitesinin tur hizmetleri kapsamında da yolculara sunulan özel bir hizmettir. Beyrut Havalimanı’ndan şehir merkezine Lebanon Shuttle lüks araçlarıyla da ulaşabileceğiniz gibi, ucuzauc.com yetkilileriyle de iletişime geçerek transfer işlemleriniz için gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Beyrut’ta Hava Durumu

Beyrut’ta coğrafi konumu itibariyle dört mevsim görülmektedir Hava sıcaklığı yaz aylarında ortalama olarak 32-35 0C bulurken, baharda ortalama 5-20 0C ve kışın da 0-10 0C arasında sıcaklık görüşüyor. Sahil kesimiyle şehrin iç kısımlarında sıcaklık farkları görülebilir. Özellikle kış mevsiminde nemden de kaynaklı hissedilen hava sıcaklığı her mevsimde farklılaşabiliyor.

Beyrut ‘ta Gezilecek yerler

Beyrut’ta gezilecek yerler arasında aklailk gelen şehrin tarihini de gözler önüne seren, Bizans döneminden ve arkeolojik çalışmalardan da örneklerin bulunduğu Beyrut Ulusal Müzesi yer almaktadır. Beyrut Ulusal Müzesi Pazartesi ve tati günleri dışında gezmek mümkün. Sabah 9.00 ve akşam 4.00 saatleri arasında müzeyi gezebilirsiniz.

Mohammed Al-Amin Camisi, Osmanlı mimarisinin örneklerinden biri sayılabilecek bu camii, Osmanlı mimarisinden esinlenen Mimar Azmi Fakhuri tarafından yapılmıştır. Lübnan’da yer alan en etkileyici yapılardan biri olan Mohammed Al-Amin Camisi, avizeleri, halıları ve vitrayları ile dikkat çekmektedir. Her gün ibadet saatleri dışında Mohammed Al-Amin Camisi’ni gezebilirsiniz.

Burj Hammud, farklı inancalara sahip etnik grupların bir arada yaşadığı Beyrut’da Ermeni Katolik topluluğunun yaşadığı bir bölgedir. Hayat tarzlarını yansıtan Burj Hammud, farklı atmosferiyle de turistlerin ziyaret ettiği bölgelerden birisi olarak da Beyrut’ta gezilecek yerler arasındadır.

Nicholas Sursock Müzesi, tarihte aristokratların evi olarak da bilinen villa tarzı mimariye sahip bu müze modern sanat eserlerinin sergilendiği bir müze olarak gezebileceğiniz yerlerden birisidir. Nicholas Sursock Müzesi için Ashrafieh ilçesine otobüsle veya taksiyle gidebilirsiniz.

Raouche (Güvercin Kayalıkları), doğal olarak oluşan bu kayalıklar şehrin en popüler bölgelerinden birisidir. Beyrut sahilinde bulunan bu kayalıklar da huzurlu bir akşam geçirmek ve doğa yürüyüşlerini sevenler içinde gidilebilecek yerlerden birisidir.

Roma Hamamı, 1968 yılında gerçekleştirilen kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılmıştır. Kalıntılar halinde bulunan Roma Hamamıj, 20 yıldır tarih severlerle buluşturuluyor ve Beyrut gezilerinde de gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Bank Street’in arkasında yer alan bu hamam kalıntıları 1968’de ortaya çıkarılmış. 20 yıla yakın bir zamandır ise sergileniyor.

Bunların dışında Beyrut’da gezilecek ve görülmesi gereken yerler arasında sandal gezisi yapabileceğiniz Köpek Nehri, 18-19 yy ait gotik ve dönemin mimarisini yansıtan Saint Alias, Saint Louis,  , Evangelical ve Saint George kiliseleri, 1897 yılında inşa edilen Osmanlı Saat Kulesi, hem Müslümanlar ve hem de Hristiyanların dua ettiği Harissa’da Meryem Ana heykeli de yer almaktadır.  Beyrut’un antik liman kenti olan ve şehir merkezine biraz uzakta yer alan Babylos’ da UNESCO tarafından da koruma altına alınan bölgelerden birisi olarak denize girip, gece de eğlenebileceğiniz yerlerden birisi olarak gidilmesi gereken yerlerdendir.

Beyrut ‘ta Alışveriş

Beyrut’ta bakır ürünler, sedefli tavlalar, nargile, halı kaftan ve el yapımı takılar farklı seçeneklerde hediyelik eşya seçenekleri bulunmaktadır. Lübnan şarabı ve Lübnan rakısı da yine satın alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında bulunmaktadır.

Beyrut’ta alışveriş yapabileceğiniz en iyi yer olarak Downtown önerilmektedir. Ayrıca Hamra ve Ashrafieh bölgeleri de alışveriş yapabileceğiniz çok sayıda butik dükkân ve dünyaca ünlü markalara da ev sahipliği yapmaktadır.

Daha yöresel bir alışveriş için bitpazarını tercih edenlerse Pazar günleri Souk el Ahad bitpazarını ve Trablus- Sayda kıyı semtlerini de ziyaret ederek sabun fabrikaları ve geleneksel ürünleri buralardan satın alabilirsiniz.

Beyrut ‘ta Ne, Nerede Yenir ?

Beyrut’ta et ve et ürünlerinin yanı sıra deniz mahsullerinden yapılan yemeklerde Lübnan mutfağının temelini oluşturmaktadır. Beyrut’ta Lübnan yemeklerini tadabileceğiniz restoranlar arasında ilk olarak Abdul Wahab, Karam, Tawlet, Enab ve Barbar gelmektedir.

Akdeniz mutfağı yemeklerini tadabileceğiniz restoran olarak Em Sherif, deniz mahsullerini tadabileceğini Babel Bay ve Fransız mutfağından seçmelerle damağınızda tadı kalacak yemekleri de Society'de tadabilirsiniz. Beyrut'ta ayrıca İtalyan, Japon ve Hint mutfağına özel yemekleri de tadabileceğiniz birçok restoran yer almaktadır.

Hem uygun fiyatlı hem de lezzetli yemekleriyle' de Barbar Restorant gibi Le Chef, Cafe Em Nazih ve Hint yemekleri içinde Motto'yu tercih edebilirsiniz.

 

Beyrut ‘ta Gece Hayatı / Eğlence

Beyrut, metropol bir kent olarak her tür eğlenceye de ev sahipliği yapan ender şehirlerden birisidir. Ashrafieh ve Downtown bölgelerinde sabahlara kadar eğlenebilirsiniz. Ortadoğu’nun parti başkenti olarak anılan Beyrut’ta Gemmayze Caddesi’nde birbirinden farklı konsepte barlar bulunmaktadır. Haftanın her günü canlı müzik yapılan mekanlar bulunmaktadır. Bizim sizlere önerebileceğimiz yerler arasında ise Hemmingway’s Bar, The C Lounge, B 018, B12, Sky Bar ve Music Hall yer almaktadır.

Beyrut ‘ta Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Beyrut’ta gerek nüfus yoğunluğu nedeniyle ve alt yapı yetersizliğinden dolayı da trafik oldukça yoğun ve trafik ışıklarına yeterli özen gösterilmediğinden dolayı da kaza olasılığı da oldukça yüksek olan bir şehir. Bu nedenle de toplu taşıma araçlarına yönelmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca yaya olarak da dikkat etmenizde fayda var zira Avrupa kentlerinde olduğu gibi yaya geçidinde de yol verilmemektedir.

Şehir içi ulaşımda toplu taşıma yerine taksi de tercih edebilirsiniz fakat bu durumda da taksiciler turistlere farklı fiyatlar söyleyebilir veya taksimetrelerini açmamaları gibi bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz bu nedenle de taksiye binmeden önce pazarlık yapmanızda fayda var. 

Beyrut’ta kullanılan para birimi Lübnan Lirası’dır. Ayrıca dolarda kullanabilirsiniz. Size tavsiyemiz paranızı direk olarak Lübnan para birimine çevirmeniz ve bu şekilde kullanmanızdır. Böylece gereksiz yere fazla para ödemek zorunda kalmazsınız.

Beyrut’ta İngilizce, Arapça ve Fransızca konuşulmaktadır. Ülkenin resmi dili Arapça olsa da diğer dillerde oldukça yaygın olduğundan sıkıntı çekmeden iletişim kurabilirsiniz.

Beyrut’ta dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konuysa camilerde bayanlar ibadet ederken veya gezi amacıyla da camilere girerken sadece başlarını örtmeleri yetersiz. Ayrıca kapıda görevlilerin verdiği siyah cübbenin de giyilmesi gerekiyor. Kiliselerdeyse herhangi bir giyim zorunluluğu bulunmuyor.

Beyrut ‘ta Konaklama

Beyrut’ta konaklayabileceğiniz birçok otel, pansiyon ve hotelin yanı sıra apart şeklinde kiralanan evler ve ranzalı turistler için kalınabilecek odalarda bulunmaktadır. Konaklamadan beklediğiniz hizmete göre size en uygun yer için ucuzauc.com ‘un tur hizmetlerinden faydalanarak beklentinizi karşılayacak yere rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Beyrut’ta konaklayabileceğiniz yerleri üç bölgede inceleyebiliriz. Beyrut Şehir Stadyumu bölgesi, Beyrut Du Parc De Hipodromu ve Beyrut Amerikan Üniversitesi bölgesidir. Üniversite bölgesinde ise biraz daha uygun ve öğrencilere de uygun olarak konaklayabilirsiniz. Konmayabileceğiniz yerler arasında ise fiyat performans oranı en yüksek olan ve kahvaltı hizmeti de fiyata dâhil olan yerler arasında Golden Tulip Galleria, Le Commodore, Radisson BLU Martinez Hotel, Le Bristol, Riviera Hotel Beirut, Chtaura Park Hotel, Hilton Beirut Metropolitan Palace ve Le Patio Boutique Hotel önerilerimiz arasındadır.

 

Beyrut Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Beyrut Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.