Amman Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Amman Kalkışlı En Ucuz Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat
Son Satış 6 dakika önce

Amman Uçuşu

Amman Hakkında

Ürdün’ün başkenti olan Amman, turistlerin merak ederek veya diğer yerlere geçiş sırasında bir uğrak yeri olarak uğradığı kentlerden birisi olsa da bu kenti ziyaret edenleri kendisine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. Arkeolojik çalışmaların sıkça yapıldığı Amman, tarihi yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Tarihte hala varlığını devam ettiren en eski kentlerden birisi olan Amman, kültürel özelliklerini de geçmişten günümüze kadar koruyabilmiş, kültürel mirasına sahip çıkan ender kentlerden birisi olarak da turistler tarafından ziyaret edilmeyi beklemektedir.

Amman’a ulaşım Kraliçe Alia Uluslararası Havalimanı’ndan en kolay şekilde sağlanmaktadır. Ülkemizden de Türk Hava Yolları’nın Amman’a uçuş gerçekleştirmektedir. Detaylı bilgi için ucuzauc.com üzerinden Amman uçak bileti sorgulaması yapabilirsiniz.

Amman Kraliçe Alia Uluslararası Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Amman Kraliçe Alia Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinden yaklaşık olarak 30 kilometre mesafede yer almaktadır. Ürdün’ün en büyük ve en yoğun hava trafiğine de sahip havalimanı olan Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım otobüs, taksi, araç kiralama ve transfer hizmetleriyle sağlanmaktadır.

Taksi

 Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine taksilerle ulaşım, en pratik seçenek olarak karşınıza çıkmaktadır. Havalimanı yolcu çıkış noktasın da yer alan 7/24 hizmet veren taksilerle şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Amman Havalimanı’ndan şehir merkezine hizmet veren taksi ücretleri ise Ürdün Ulaştırma Organizasyon Konseyi tarafından belirlenmiş sabit ücretlerdir. Taksi ücret bilgilerine taksi park alanında yer alan tabeladan öğrenebilir veya havalimanı içerisinde ki danışma masasından da bilgi alabilirsiniz.

Otobüs

Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine hizmet veren Sariyah otobüsleri bulunmaktadır. Taksiye göre daha uygun fiyatlarla şehir merkezine hizmet veren otobüsler sabah 06.30 ve gece 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine hizmet veren otobüsler uçak iniş saatlerine göre sefer düzenlemektedir. North Bus Station, Housing Bank Complex, Fourth Circle, Fifth Circle ve Sevent Circle duraklarına Sariyah otobüsleriyle ulaşabilirsiniz.

Servis

Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine kadar hizmet veren tur araçları veya otel servisleri de bulunmaktadır. Seyahat ettiğiniz tur firması veya konaklayacağınız otelle görüşerek servisleri olup olmadığı hakkında bilgi alarak, servis talep edebilirsiniz.

Metro

Metro hizmeti bulunmamaktadır. Çalışmalar ve projeler devam etmektedir. Ayrıntılı bilgi için Amman resmi web sitesi veya uçak inişinizden sonra danışmadan veya büfelerden yol haritası temin ederek de güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım da alternatif seçeneklerden birisi olarak araç kiralayarak da ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Uluslararası alanda geçerli bir ehliyetinizin olması durumunda terminal binası içinde yer alan araç kiralama ofislerine uğrayarak veya uluslararası alanda hizmet veren araç kiralama firmalarıyla internet üzerinden de iletişime geçerek araç kiralama işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve aracınızı rezerve ettirebilirsiniz. Amman Havalimanı içerisinde araç kiralama hizmeti veren firmalar arasında Budget, Hertz, Avis, Europcar uluslararası alanda hizmet veren firmalar arasında olup ayrıca Payless, National ve Thrifty araç kiralama firmalarından da faydalanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Transfer

Amman Queen Alia (Kraliçe Aliye) Havalimanı’ndan şehir merkezine konforlu bir yolculuk için transfer seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Özel araçlarla havalimanından alınarak istediğiniz noktaya kadar rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlayan transfer hizmetinden grup veya bireysel olarak da faydalanabilirsiniz. Transfer hizmetinden faydalanabilmek için ucuzauc.com’un müşteri temsilcisiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Amman’da Hava Durumu

Amman’da Akdeniz ve Çöl İklim karşımı bir iklim görülmektedir. Şehrin bir bölümünde çöl iklimi görülürken diğer kesimleri ise Akdeniz iklim etkisindedir.  Yaz mevsiminde sıcaklığın 45 0C geçmesinden dolayı da Amman’ı ziyaretleriniz için kış bahar veya kış mevsimi en idealidir. Kış mevsiminde ise ortalama sıcaklık 25 0C ‘dir.

Amman’da Gezilecek yerler

Amman’da kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılmış birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Antik kentlerin, müzelerin ve doğal güzelliklerin arasında keşif yapabileceğiniz bir yer olan Amman’da Citadel şüphesiz bunların arasında kesinlikle görmeniz gereken ilk yerdir. Şehrin her yerinden görülebilir bir tepede yer alan Citadel, tarihi yapıların bir arada bulunduğu önemli bir yerdir. Roma Tiyatrosu, ülkemizin nadir güzelliklerinden olan Mardin evlerine benzeyen taş evleri, Roma ve Bizans döneminden günümüze kadar gelmiş olan Citadel antik kenti, Ürdün Arkeoloji Müzesi, Su deposu ve Herkül Tapınağı Citadel’ de yer almaktadır. Citadel’de ki bu tarihi yapıları görebilmeniz için 2 Dinar giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Citadel’e yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi, taksilerle de ulaşım sağlayabilirdiniz.

Roma Tiyatrosu, M.S 2 yy. inşa edilmiş ve günümüze kadar bozulmadan gelmiş antik yapılardan birisidir. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra otantik yapısıyla da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden birisidir. Roma Tiyatrosuna giriş ücreti 2 Dinar’dır ve şehir merkezinde yer almasından dolayı da yürüyerek kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Jerash Antik Kenti, Amman’ın dışında yer alan fakat görselliği ile sizi büyüleyecek antik kenttir. Farklı mimarisi ile dikkat çeken Jerash Antik Kenti’ne girişinde yer alan Hadrian Kapısı, Zeus Tapınağı, Artemis Tapınağı, Oval Meydan ve Kuzey tiyatrosu bulunduğu dönemin de en zengin şehirlerinden birisidir. 12.yy kadar önemini koruyan şehir daha sonra terk edilmiştir. Jerash antik Kenti’ne şehir merkezinden otobüsle gidebilirsiniz. Otobüs ücreti ve giriş ücreti olarak 9 Dinar ödemeniz gerekmektedir.

Kral I. Abdullah Camii, günümüzde hala hizmet veren ve Müslüman olmayanları da ağırlayarak gezmelerine olanak sağlayan tek camii olarak hizmet vermektedir. Camii Suleiman Al-Nabulsi Caddesi’nde yer almaktadır. Giriş ücretsizdir. Dilerseniz bağış yapabilirsiniz.

Bunların dışında araba meraklıları Kraliyet Otomobil Müzesi’ni, Lut Gölü’nü ve Rainbow Caddesi’de Amman’da gezilecek yerler arasındadır.

Amman’da Alışveriş

Amman’da Ürdün kültürüne ait birçok eşyayı bulabilirsiniz. Takılardan, ev gereçlerine kadar birçok hediye eşya alabileceğiniz Amman’da günlük alışveriş için veya hediyelik eşya için de kent pazarlarına gidebilirsiniz. Kentteki halk pazarlarından Souk Jara en dikkat çekici yerlerden birisidir. Ayrıca Rainbow Street’te yer alan butik dükkânlar da alışveriş yapabilirsiniz.  Mecca Mall ve Abdoun Mall ise en çok tercih edilen mağazalardandır.  Amman Çarşısı da hem turistik açıdan hem de alışveriş yapılabilecek farklı baharatları da satın alabileceğiniz bir çarşı olarak gitmenizi önereceğimiz Amman’da alışveriş yapılabilecek güzel yerlerden birisidir.

Amman’da Ne, Nerede Yenir?

Amman, zengin baharat kültürüyle dikkat çeken ve en basit yemeği bile baharatlarıyla mükemmel hale getirebilen çok zengin bir mutfağa sahiptir. Amman’da, Arap mutfağının en meşhur yemeği olan Falafel’i, şehrin en eski restoranı olan Hashem Restoran’da tadabilirsiniz. Yöresel yemekleri de yine bu restoranda tadabilirsiniz.

Canlımüzik ve Ürdün’ün meşhur nargilelerini ise Afra Cafe ve Restoran’da deneyebilirsiniz. Kebap denilince ise Amman’da büyük porsiyonları ile hem güzünüze hem de midenize hitap edecek olan Al Quds Restoran gelmektedir. Yemekten sonra tatlı keyfi içinse Amman’da Habibah Tatlıcısı’nda tatlı yemek için en iyi yerlerden birisidir.

Amman’da Gece Hayatı / Eğlence

Amman’da alkol yasak olsa da otellerde serbesttir. Amman’da gece hayatı da beklenmedik şekilde hareketlidir. Canlı müzik eşliğinde keyifli zaman geçirebileceğiniz gibi, sabaha kadar dans edebileceğiniz disko tarzı mekânlarda bulunmaktadır. Amman’da gece eğlenmek için gidebileceğiniz yerler arasında en popüler yerlerden H2O Pool And Lounge, Switch 51, Cube Lounge, G Clup ve Hype  bizim önerilimiz arasında da yer almaktadır.

Amman’da Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Amman’da para birimi olarak JOD kullanılmaktadır. JOD, Euro ile neredeyse aynı değere sahiptir. Şehir içinde alışveriş ve harcamalarınız da paranızı JOD’a çevirerek kullanmanızı tavsiye ederiz.

Şehir merkezi olarak kabul edilen yer ise Jabal Amman ve Abdoun Köprüsü ve etrafı olarak kabul edilmektedir Tarihi yapılara da bu bölgeden yürüyerek ulaşabilir veya taksilerle seyahat edebilirsiniz. Ürdün’de toplu taşıma araçlarından ziyade taksiler tercih edilmektedir.

Gece geç saatlerde dışardayken kapkaç ve hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Amman’da yediğiniz yemeklerde dikkat etmenizi, baharatlı yemeklere alışık değilseniz mide rahatsızlığı geçirebilirsiniz. Amman’da genelde kapalı ve ambalajlı suları tercih etmenizi, şebeke suyunda salgın hastalık riski olabileceğiniz bu nedenle de direk olarak şebeke suyundan su içmemenizi öneririz.

Amman’da Konaklama

Amman’da konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar çok çeşitlidir. Dilerseniz grupla beraber ranzalı pansiyonların bulunduğu apart otellerde veya oldukça lüks otellerde de konaklayabilirsiniz. Amman’da konaklamak istediğiniz yerden beklentilerinize göre size en uygun yeri bulabilmek adına ucuzauc.com web sitesi tur hizmetleri kapsamında verilen hizmetten faydalanabilir ve otelinizde rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Amman’da konaklayabileceğiniz yerler arasında Centry Park Otel, Amman West Otel, Marmara Otel, Orient Prince Otel ve Heritage Hosue bizim önerilerimizdir. Ayrıntılı bilgi için lütfen info@ucuzauc.com mail adresi aracılığıyla veya  +90 (212) 221 12 21 telefon numarasını arayarak müşteri temsilcimizle iletişime geçiniz.

 

Amman Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Amman Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.