almati Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En Ucuz almati Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat

almati Kalkışlı En Ucuz Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat
Son Satış 36 dakika önce

almati Uçuşu

Almatı Hakkında

Almatı, Kazakistan’ın eski başkenti olarak bugün de siyasi olarak olmasa da ticari olarak önemini korumaktadır. Kırgızistan’ın başkenti olduğu dönemde göçleri önlemek ve ülke nüfusunun dağılımını sağlamak amacıyla da başkent olan Almatı’dan sonra Astana’da yeni başkent olarak belirlenmiştir.

 İpek yolu üzerinde yer alan Almatı, tarihi güzellikleri ve kültürel etkinlikleri nedeniyle de kültür başkenti olarak da kabul edilmektedir.

Şehir planlamasının son derece düzgün olduğu Almatı, ismini de şehirde yetişen elma çeşitliliğinden almaktadır.

Kış turizmi kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra, Çin, Rusya, Kırgızistan ve Tacikistan arasında bir kavşak görmesi nedeniyle de her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Almatı Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Almatı Havalimanı’nı şehir merkezinden yaklaşık olarak 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Almatı Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım taksi, otobüs, araç kiralama ve transfer hizmetleriyle sağlanmaktadır.

Taksi

Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, taksilerle sağlanabilmektedir. Havalimanı içerisinde yer alan ve 7/24 hizmet veren araçlarla şehir merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Hizmet veren taksilerin çoğu İngilizce bilmediğinden yanınızda sözlük bulundurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca şehrin genelinde ve Almatı Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım hizmeti veren taksilerde dâhil olmak üzere taksimetren bulunmamaktadır. Bu nedenle de pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz. Taksi ücretleri değişkenlik gösterse de Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım bedeli en fazla 20 USD’dir.

Otobüs

Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, otobüslerle de sağlanmaktadır. Havalimanı içerisinde yer alan ve belirli saatlerde hizmet veren 4 farklı hat bulunmaktadır. Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüslerin ulaşım haritası için  http://www.alaport.com/  web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehir ulaşım haritalarında da otobüs güzergahlarını görebilir, akıllı telefonlarınıza Almatı otobüs uygulamasını da indirerek net bir bilgi alabilirsiniz. Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine hizmet veren 79, 86, 92, 106 numaralı otobüsler hizmet vermektedir.

Servis

Almatı Havalimanı’ndan şehir merkezine, tur firmalarının özel servisleri veya otel servisleri de hizmet vermektedir. Seyahat ettiğiniz tur firmasıyla görüşebilir veya konaklayacağınız otelde rezervasyon yaptırırken de havalimanı servisleri hakkında bilgi talep edebilirsiniz. Düzenli bir saati olmamakla beraber, dışarıdan yolcu almayı da kabul etmeyen servisler de bulunmaktadır.

Araç Kiralama

Almatı Havalimanı’nda da dünyanın önde gelen ve uluslararası alanda hizmet veren araç kiralama ofisleri, terminal binası içinde yer almaktadır. Havalimanı içerisinde Avis, Hertz ve Europa gibi daha birkaç firmanın daha bulunduğu araç kiralama ofislerine uğrayarak veya internet üzerinden de işlemlerinizi gerçekleştirerek aracınızı rezerve ettirebilirsiniz.

Transfer

Almatı Havalimanı’ndan transfer hizmetinden faydalanarak şehir merkezine ulaşabilmek için ucuzauc.com web sitesi yetkilileriyle irtibata geçmeniz gerekmektedir. Havalimanından karşılanarak dilediğiniz noktaya kadar konforlu bir seyahat imkânından dilerseniz grup halindeki seyahatlerinizde veya bireysel olarak da faydalanabileceğiniz bir hizmet

Almatı’da Hava Durumu

Almatı’da kıta iklim etkileri görülmektedir. Bu nedenle de gündüz ve gece sıcaklık farkları oldukça fazladır.  Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 0C olsa da kış ayları soğuk ve karlıdır. Kış mevsiminde ortalama sıcaklık -8 0C’ dir. Fakat sıcaklık çoğu zaman -20 0C kadar düşmektedir. Almatı ziyaretleriniz için en uygun mevsim ise festivallerin de gerçekleştirildiği bahar mevsimleridir.  Genelde Kasım ve Nisan aylarına kadar kar görebileceğiniz ender kentlerden birisidir.. 

Almatı’da Gezilecek yerler

Almatı’da gezilecek yerler arasında tarihi yapılar kadar parklarda önemli bir yer tutmaktadır. Bunlardan şehrin içinde nefes alabileceğiniz Panfilov Park, akla ilk gelenlerdir. Panfilov kahramanları olarak bilinen Moskova’nın Nazi Almanya’sına karşı verdikleri savaşta üstün çaba sarf eden 28 askerin anıtlarının bulunduğu park görülmeye değerdir. Şehir merkezinde yer almasından dolayı, toplu taşıma araçlarıyla oldukça kolay ulaşabilirsiniz. Panfilov park içinde yer alan tarihi Zenkov Katedrali, bilinen tek ahşap katedraldir. Ayrıca yaşanan depremlerden de hasar görmeden çıkmış olması bu katedralin Tanrı’nın koruduğuna inanılmasını sağlamıştır ve Almatı’da görülmesi gereken ender yapılardan birisidir.

 Bir diğer park ise Panfilov parkına da yakın bir konumda yer alan Gorky Park’tır. Gorky Park, yürüyüş yapmak isteyen veya lunaparkta eğlenmek isteyenlerin ziyaret ettiği 100 hektar kadar bir alana yayılmış, adını da ünlü yazar Maksim Gorky,’den almış bir parktır. Merkez park olarak da kabul edilen Gorky park, lunaparkta vakit geçirmek isteyenler için geç saatlere kadar açıktır.

Tarihi yapılardan ise, Panfilov parkı karşısında yer alan Arasan Hamamı, Rus ve Fin ve Türk hamamı olarak hizmet vermektedir. Masaj hizmeti de bulunan hamam da tatil yorgunluğunu da atabileceğiniz, farklı mimarisiyle de dikkat çeken bir yer olarak ziyaret edebilirsiniz.

İbadete açık olan ve aynı zamanda turistlerin de gezmesine izin verilen 1999 yılında inşa edilen Kazakistan’ın en büyük camii olan Merkez Cami’de modern ve Osmanlı mimarisinin karışımı olarak Almatı’da gezilecek yerler arasındadır.

Şehrin manzarasını yüksekten görmek isteyenler için teleferikle çıkabileceğiniz Kok Tobe, Almatı’nın en ünlü meydanı olarak resmi törenlerin ve etkinliklerin düzenlendiği Cumhuriyet Meydanı, kış sporları ve özellikle de kayak merkezi olarak hizmet veren 2011 yılı kış olimpiyatlarına da ev sahipliği yapan Chimbulak Kayak Merkezi’ni Almatı’da ziyaret edebilirsiniz.

 

Almatı’da Alışveriş

Almatı’da alış veriş yapabileceğiniz mağazaların yanı sıra yerel halk pazarları da oldukça meşhurdur. Özelikle daha öncesinde sadece meyve sebze satışıyla bilinen Yeşil Pazar, hem turistik açıdan hem de Almatı’da farklı bir alıveriş deneyimi yaşamak isteyenlerin gidebileceği yerlerden birisidir.

Bunun yanı sıra Almatı’da alışveriş yapabileceğiniz caddeler bulunmaktadır. Kazak ve Rus ürünlerin satıldığı küçük butik dükkânların yer aldığı Gogol caddesinde alışveriş yapabilirsiniz. Kazak halkının yöresel el yapımı ürünlerini bitpazarı ve semt pazarının yer aldığı, bal ve yoğurt gibi gıdaları da bulabileceğiniz, antika ürünlere de rastlayabileceğiniz Zhibek Zholy bölgesinde de alışveriş yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınızı alışveriş merkezinden karşılamak isterseniz şehir içinde gidebileceğiniz Silk Way City, Mega Center ve Ramstor alışveriş merkezileri de bulunmaktadır.

Hediyelik eşya satın almak isterseniz ve yerel pazarlar yerine alışveriş merkezini tercih ediyorsanız, çini, cam ve hediyelik eşya dükkânlarının yer aldığı TSUM alışveriş merkezine gidebilirsiniz. Kazak ve Rus sanatının örneklerini görmek ve satın alabilmek içinse Rysbek Akhmetov Sanat Galerisi ve Almatı Sanat Merkezi’ni ziyaret etmenizi öneririz.

Almatı’da alışveriş için farklı seçeneklerden kendinize en uygununu bulabilmek ve tur hizmetlerinden de faydalanabilmek için dilerseniz ucuzauc.com’un tarafından verilen tur hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Almatı’da Ne, Nerede Yenir ?

Almatı’da at eti en çok tüketilen et türlerinden biridir. Hemen hemen her yemeğin içinde bir et türü konulmaktadır. Almatı’nın meşhur yemekleri arasında at etinden yapılma Kazi ve Chuzluk isimli sucukları en çok bilinenlerdir. Ayrıca beşparmak isimli at eti veya diğer et türleriyle yapılan yemekte en sevilen yöresel yemeklerinden. Almatı’da kısrak sütünün mayalanmasıyla yapılan Kımız ise vaz geçilmezleri arasında.

Almatı’da yemek yiyebileceğiniz en iyi restoranlar arasında Orta Asya mutfağına hakim olan Olivier Restoran, et severler için Crudo Steakhouse, Özbek mutfağının lezzetli yemekleri için Vizir Restoran, ızgara çeşitleri için Shashlychny Dvor yer almaktadır.

Almatı’da Gece Hayatı / Eğlence

Almatı’da eğlence hayatı, oldukça hareketlidir. Yöresel Kazak eğlencelerinin yanı sıra 24 saat açık mekânlarda bulunmaktadır. Orta Asya’da gece hayatının en hareketli olduğu Almatı’da Dostyh caddesinde pub tarzında birçok mekân yer almaktadır. Yemek de yiyebileceğiniz restoranların çoğu da bu cadde de bulunmaktadır.

Almatı’da raht edebileceğiniz Dostyk caddesinde Guinness Pub ziyaret etmenizi öneririz. Bunun dışında Latin müziği veya popüler müzik eşliğinde de dans edebileceğiniz mekânlar da bulunmaktadır. Mrs. Hudson Pub, Arsenal, Spirit Bar, Dickens, şarap barı bulunan ve mimarisiyle de dikkat çeken Chito Grito, Esperanza ve Soho Club keyifli zaman geçirebileceğiniz yerlerden bizim önerilerimiz arasındadır.

Almatı’da bazı restoran ve gece kulüpleri için önceden rezervasyon yaptırmanız ve kıyafetlerinizin de şık olması gerekmektedir. Oldukça lüks yerlerde ülkemizde ki Reina gibi kıyafet kontrolü sonrasında ancak içeri girebilirsiniz.

Almatı’da Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Almatı’da ve Kazakistan’da para birimi Tenge’dir. Paranızı yerel para birimine çevirmenizi ve ona göre harcamalarınızı yapmanızı tavsiye ederiz.

Almatı’da kışlar çok sert olabilir. Bu nedenle kış mevsiminde bu şehre gerçekleştireceğiniz ziyaretlerinizde yanınıza kalın kıyafetler almanızı öneririz. Ayrıca gün içinde de gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farklarından dolayı da kıyafet seçeneğinizi geniş tutmanızı öneririz.

Almatı’da dikkat edilmesi gerekenler arasında özellikle sağlığınız gelmektedir. Sağlık hizmetleri devlet kurumlarında çok iyi değil ve özel kurumlarda çok pahalı olduğundan dolayı ilaçlarınızı ve sağlık taramanızı yaptırdıktan sonra seyahat etmenizi öneririz.

Almatı ve aslında Kazakistan2ın bütün kentlerinde 30 günü aşmayan seyahatleriniz için vize almanıza gerek yok. Fakat Almatı’da da dikkat edilmesi gereken şehirde beş günden fazla kalacağınız durumlarda Göç Polisine kalacağınız yerin adresini kaydettirmeniz gerektiğidir. Bu işlemi gerçekleştirmezseniz ülkeden çıkışta para cezası ödeyebilirsiniz.

Almatı’da Kazakça ve Rusça konuşulmaktadır. Ayrıca tabelalardaki alfabelerde oldukça farklı ve karışık gelebilir bu nedenle yanınızda sözlük bulundurmanızı veya günümüzde akıllı telefonlarda kullanılan uygulamalardan destek almanızı tavsiye ederiz.

Türkiye ve Almatı arasında 4 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Şehre varış zamanınızı saat farkını hesaba katarak ayarlamanızı tavsiye ederiz. Geç saatlerde havalimanından şehir merkezine ulaşım seçenekleri oldukça kısıtlı.  Toplu taşıma araçları akşam 10.00’a kadar hizmet vermektedir. Bu saatten sonra gece dışarda kalacaksanız taksi tercih etmeniz gerekmektedir.

Almatı’da toplu taşıma araçlarını iş çıkış saatlerinde tercih etmemenizi öneririz. Bilet fiyatları 40 Tenge civarındadır. Biletleri bilet satış yerlerinden, toplu taşıma ofislerinden veya troleybüs, tramvay girişinde yer alan bilet bankomatlarından da alabilirsiniz.

Almatı’da Konaklama

Almatı’da koanklayabileceğiniz bölgeler açısından Almati Kulesi, Almati Opera Binası ve Almati Katedrali çevresi en uygunudur. Bu bölgelerde bulunan lüks veya butik otellerin yanı sıra kalabileceğiniz küçük daha uygun fiyatlı pansiyonlarda bulunmaktadır. Almatı’da konaklayabileceğiniz yerlerden bizim önerilerimiz arasında InterContinental Almaty, Royal Tulip Almatı, Butik Hotel Donatello, Butik Hotel Voyage Almatı, Grand Hotel Tıen Shan ve Rixos Almatı yer almaktadır.

Almatı’da merkezi yerlerde konaklayacağınız yer, toplu taşıma araçlarının bittiği akşam 10.00’dan sonra ulaşım sağlayabileceğiniz uygun bir yerde olmasına dikkat etmenizi öneririz. Almatı’da konaklayacağınız yerden beklentilerinize göre size en uygun otel, pansiyon veya butik oteli bulabilmek için ucuzauc.com web sitesi yetkilileriyle info@ucuzauc.com veya +90 (212) 221 12 21 numaralı telefondan ulaşarak işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 

almati Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

almati Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.