Budapeşte Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Budapeşte Uçuşu

Budapeşte Hakkında

Macaristan’ın başkenti ve filmlere konu olan şehir Budapeşte, modern dizaynı ve tarihine bağlılığıyla da dikkat çekmektedir. Macaristan nüfusunun çoğuna ev sahipliği yapan Budapeşte, Peşt ve buda tarafı olmak üzere iki ayrı şehrin birleşmesiyle oluşmuştur.  Peşt tarafı daha çok iş merkezinin olduğu, gökdelenleri görmek mümkün fakat Buda tarafında şehrin tarihi yönü dikkat çekmektedir.

Budapeşte, Osmanlı hâkimiyeti altında kalmasından dolayı da Osmanlı kültürünün yansımalarının görüldüğü, mimari yapılarında da Osmanlı mimarisinin örneklerinin görüldüğü şehirlerden biri olarak da özellikle Türk Turistler tarafından da sıkça ziyaret edilmektedir.

 

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı, şehirlerarası ve uluslararası alanda hizmet veren ülkenin en büyük dört havalimanı arasında yer almaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 22 kilometre mesafe uzaklıkta yer alan Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım taksi, otobüs, minibüs, tren, araç kiralama ve transfer hizmetleriyle sağlanmaktadır.

Taksi

Budapşete Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım da en çok tercih edilen seçeneklerden birisi taksilerdir. 7/24 hizmet veren Fötaxi araçları, havalimanının 2A ve 2B’de hazır olarak beklemektedir. Kilometre başına ücret tahsil edildiği taksiler son derece konforlu ve hızlı bir ulaşım aracı olarak tercihleriniz arasında olabilir. 

Otobüs

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, otobüsle sağlanabilmektedir. Havalimanı’ndan hizmet veren otobüslerle şehir merkezine ulaşabilmek için Kispet durağında inerek diğer otobüslerle veya metroyla da şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan 200E numaralı otobüs havalimanından hizmet vermektedir. Sabah 04.00’dan 11.00’a kadar son durağı Kıspet olsa da,  akşam 11.00.0-04.00 saatleri arasında South Pest otobüs garajına kadar hizmet vermektedir. Havalimanı’ndan ek servis olarak da 900 numaralı otobüs gece 01.00 ve 04.00 saatleri arasında South Pes otobüs garajına kadar hizmet vermektedir.

En güncel otobüs saatleri ve güzergâhlarına otobüs duraklarında yer alan tabelalardan veya ulaşım haritalarından ulaşabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlar için geliştirilen Budapeşte toplu taşıma araçları hat bilgisini ve saatlerini gösteren uygulamayla da havalimanından şehir merkezine ulaşım bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Minibüs

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, minibüslerle de sağlanmaktadır. 24 saat hizmet veren minibüslerin en büyük özelliği ise kapıdan kapıya bırakma hizmetinin bulunmasıdır. 10 kişilik veya 50 kişilik arasında değişen minibüslerle gideceğiniz yere kolaylıkla varabilirsiniz. Ücret bilgisi için şoförle konuşmanız gerekmektedir.

Metro/ Tren

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım, Terminal 2 binasına yakın mesafede yer alan tren istasyonu aracılığıyla sağlanmaktadır. Tren istasyonuna ulaşım ise metro ile sağlanmaktadır. Ekonomik ücreti nedeniyle de tercih edilen tren seferleri oldukça sık ve sabah 4.00 ile akşam11.00 arasında hizmet vermektedir.  Tren biletlerine metro bileti satılan noktalarda bulabilirsiniz.

Araç Kiralama

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım da araç kiralama seçeneği de şehir gezisinde özel araç kullanmayı düşünenler için oldukça cazip. Havalimanı içerisinde yer alan ve uluslararası alanda hizmet veren Avis, Europar, sixt ve Hertz firmalarından birine uğrayarak veya internet üzerinden de bu firmalarla iletişime geçerek aracınızı rezerve ettirebilirsiniz. Araç kiralama firmalarında şoförlü araç kiralama imkânınızda bulunuyor.

Transfer

Budapeşte Liszt Ferenc Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım da transfer hizmeti veren tur firmaları veya ucuzauc.com üzerinden de bu hizmeti satın alabilirsiniz. Transfer hizmeti grup halinde veya bireysel olarak da tercih edebileceğiniz, havalimanından karşılanarak şehir merkezine kadar konforlu seyahat etmenizi sağlayan özel bir hizmettir.

Budapeşte’ de Hava Durumu

Macaristan’ın genelinde karasal iklim görülse de, Budapeşte’de hava durumuna etki eden geçiş iklimidir. Tuna nehri etkisiyle iklimi biraz daha farklı olan Budapeşte’de yazın sıcaklık 30 0C dolaylarında, kışın ise normal hava sıcaklığı 5/10-5 0C en düşük -5 0C görülmektedir.  Budapeşte’yi gezmek için en uygun mevsim bahar mevsimi olsa da neredeyse bütün festivaller yaz aylarında olduğundan dolayı yaz mevsimi de eğlenceli zaman geçirmek isteyenler için uygun. Nemden ve sıcaktan etkilenmemek için dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Budapeşte’ de Gezilecek yerler

Budapeşte’de gezilecek tarihi yerler arasında birçok Osmanlı döneminden yapılan yapılar yer almaktadır. Bunların dışında Budapeşte’de gezilmesi ve görüşülmesi gereken yerlerin başında şehrin iklimine ve bütün bir yaşam tarzını da etkileyen Tuna Nehri ilk sırada yer almaktadır. Nehir boyunca yer alan yürüyüş yollarında ve piknik alanlarında keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Buda tarafında yer alan ve Ünlü Gellert Hamamlarının yer aldığı bir tepe olan Gellert Tepesi’de hem bu tarihi yapıları görmek isteyen hem de hamam keyfi yaşamak isteyenlerin Budapeşte’de gitmesi gereken yerler arasındadır.

Tuna Nehri ortasında yer alan doğal güzelliğinin yanı sıra ve açık hava müzesini andıran yapısıyla Margaret Adası’ da görülmesi gereken yerlerden birisidir. Margaret Adası'nda bulunan 1230 yılında inşa edilen St. Michael Kilisesi ise Budapeşte’ de gezmenizi tavsiye edeceğimiz yerlerden birisidir.

Macar inancına göre ve Macar topraklarında yaşayanların 7 kabileden biri olduğu ve bu her kabilenin de bir burcu temsil ettiğinden 7 burcu temsil ettiği inanılmaktadır. Balıkçılar Burcu ise bunlardan birisi olarak görülmesi gereken farklı yerlerden birisidir.

UNICEF tarafından da korumaya alınan Macaristan Kale Tepesi, Moğol saldırılarına karşı korunmak üzere inşa edilmiş bir yapıdır. Yerel halkın içinde yaşadığı bu yapı günümüzde oldukça önemi tarihi yerlerden birisidir.

Gül Baba Türbesi, isminden de anlaşılacağı gibi Bektaş-i Dervişlerinden olan Gül Baba2nın türbesi de görülmeye değer Osmanlı yapılarından birisidir. Kanuni’nin ordusuyla Osmanlı işgalinde Budapeşte’ye gelen Gül Baba’nın adı bu şehirde birçok yerde karşınıza çıkmaktadır.

Şehrin dışında olmasına rağmen, tarih meraklıları ve saray yapılarına hayranlık duyanların, Budapeşte’de gezilecek yerler arasında yer alan Kral Matthias Corvinus sarayının da yer aldığı Vişegrad bölgesini de gezebilirler.

Budapeşte’de gezilecek ve yapılması gerekenler arasında muhakkak mağara turizmi yer almaktadır.  Şehrin en büyük turizm kaynağı da olan mağara turizmi için gezebileceğiniz yaklaşık 200 mapara yer almaktadır.  Bunlar arasında en önemlileri Palvogly Mağarası, Kale Mağarası, Şapel ve Szemlohegy’dir.

Budapeşte’ de Alışveriş

Budapeşte’de alışveriş yapılabilecek açık hava pazarlarının sayısı oldukça fazladır.  Budapeşte’de hem turizm açısından önemli olan hem de yerel ürünleri bulabileceğiniz ürünlerin sıralandığı Great Market Hall en önemli açık hava pazarıdır. Açık hava Pazar kültürü Osmanlı’dan kalma bir gelenek olarak hala devam ettirilmektedir. Great Market Hall dışında, Hold Utca, Hundayi Ter ve Rakoczi Ter diğer açık hava pazarlarıdır.

AVM’lerin de yer aldığı Budapeşte’de, alışveriş merkezlerine Plazas denmektedir. Farklı birçok çeşidin yer aldığı alışveriş merkezlerinde fiyatlarda ciddi farklılık göstermektedir.

Cadde alışverişini sevenler ve alışveriş arasında soluklanıp kahve içmek isteyenler ise Vaci Utca Caddesi en popüler caddelerden birisidir. Düzenlenen etkinliklerle de Andrassy Caddesi’ de alışveriş için lüks firmaların yanı sıra tasarım olan fakat daha uygun ürünleri de bulabileceğiniz bir yer.

Budapeşte’ de Ne, Nerede Yenir?

Budapeşte’te et ve et ürünleri ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Osmanlı mutfağından da etkilenen Macar mutfağında dolma, tatlı ve kebaplar oldukça benzerlik göstermektedir.

Budapeşte’de keyifli zaman geçirip yöresel yemekleri de tadabileceğiniz Trofea Grill Etterem’i öneririz. Trofea Grill Etterem, Margit’te yer almaktadır.  Avrupa tarzının yansıtıldığı, şarap eşliğinde lezzetli yemek yemek isteyenlerin ve tavuk yemeklerinde de son derece başarılı olan Soul Cafe’de yine Budapeşte’de önerilerimiz arasındadır.

Budapeşte’de domuz eti tüketildiğinden yemeklerde özellikle domuz eti istemediğinizi belirtmeniz gerekiyor.

Brandy ise Budapeşte’nin yerel içkisi olan muhakkak tadılması gerekenlerden birisidir.

 

Budapeşte’ de Gece Hayatı / Eğlence

Budapeşte, Tuna Nehri kıyısında düzenlenen etkinlikler ile keyifli ve eğlenceli zaman geçirmenizi sağlamaktadır. Özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenenler için Tuna Nehri ışıklandırmalarıyla dikkat çekmektedir.

Tuna Nehri boyunca ışıklandırmalarla süsülenmiş olması ve Yedinci Cadde’de yer alan barlarla şehrin farklı bir yüzü ortaya çıkmaktadır. Sabaha kadar eğlenebileceğiniz yerler arasında ise bizim önerilerimizden Budapeşte Soho’su olarak kabul edilen Raday Utca ilk sırada yer almaktadır Ayrıca Astoria Nightclub, , Octogon ve Blaha Lujya  Yedinci Cadde’de yer alan barlar arasındadır.  Dolce Vita Bar ve Poco Jumbo’ da keyifli zaman geçirebileceğiniz Budapeşte’ de eğlence hayatının tadını çıkarabileceğiniz mekânlar arasındadır.

 

Budapeşte’ de Dikkat edilmesi Gereken Önemli Bilgiler

Budapeşte’ de dikkat edilmesi gerekenlerin başında havalimanından iner inmez döviz bozdurmamanızı tavsiye ederiz. Şehir merkezinde ki kur ile havalimanında ki kur arasında %20’ ye varan farktan dolayı zarara edebilirsiniz. Döviz bozdurma işleminizi şehir merkezinde gerçekleştirmeniz en doğrusu ve bütçeniz içinde en iyisidir.

Budapeşte’ye KLM, Lufthansa gibi firmaların yanı sıra Pegasus ve Türk Hava Yolları ’da direk olarak İstanbul’dan uçuş gerçekleştirmektedir. Bütçenize en uygun bilet için ucuzauc.com üzerinden uçak bileti sorgulaması yapabilir ve uçak biletinizi de yine buradan taksit imkânlarından da faydalanarak satın alabilirsiniz.

Macaristan’ın genelinde olduğu gibi Budapeşte’de para birimi Macar Forinti kullanılmaktadır.

Budapeşte’ de dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konuysa yankesiciliktir. Önemli eşyalarınıza dikkat etmenizi öneririz. Özellikle turistlere karşı daha fazla gerçekleştirilen yankesicilik vakaları oldukça fazla ve hesap öderken de dikkat etmenizi öneririz.

Budapeşte’de taksiler toplu taşıma araçlarına göre neredeyse 10 kat daha pahalı bu nedenle de daha çok toplu taşıma araçlarını ve konforlu bir yolculuk içinde tren, tramvay, metro ve minibüsleri tercih etmenizi öneririz.

Havalimanı’ndan şehir merkezine giderken de tren tercih edebilirsiniz. Ferihegy durağında binebileceğiniz trene gideceğiniz yöne göre dikkat etmenizi ve görevlilerden yardım talep etmenizi öneririz.

Budapeşte’ de Konaklama

Budapeşte’ de konaklama açısından bölgelere ayırdığımızda 7 bölge en uygunudur. Bunlar Vaci utça bölgesi, Erzsebetvaros, Terezvaros, Arena Plaza Alışveriş Merkezi,  Elisabeth Köprüsü, Balıkçı Kalesi ve Citadella bölgelerdir. Her bölgede ihtiyacınıza göre oteller ve pansiyonlar yer almaktadır.  Apart otellerde grup olarak da kalabileceğiniz yerler bulunmakta olup size en uygun otel veya pansiyonda rezervasyonunuzu yaptırabilmek için ucuzauc.com yetkilileriyle  info@ucuzauc.com veya +90 (212) 221 12 21 telefon numarasından iletişime geçerek rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Budapeşte’ de konaklayabileceğiniz yerler arasında Mamaison Hotel Andrassy, The Aquincum Hotel, Queen's Court Hotel &Residence, Adina Apartment Hotel, St. George Residence All Suite Hotel Deluxe, Iberostar Grand Hotel ve Corinthia Hotel’de önerilerimizden birkaçıdır. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz. 

Budapeşte Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Budapeşte Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.