Batum Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Batum Uçuşu

KARADENİZ’İN YILDIZI BATUM

Son dönemlerde belki en çoğumuzun en büyük hikayesidir Paris, roma, Barcelona, Amsterdam. Hikayesidir hikayesi olmasına ama gerek vize, gerekse maddi imkânsızlıklar bu hikayeyi başlamadan bitirmekte. Aslında, parasının tasarrufunu yapıp da yılın bir kısmına yatırım yapılmış olunsa bu hikaye, bir masala dönüşüverecek ama dediğimiz gibi günü yaşamak, yarını unutmanın önüne geçmiştir.

Bize sorsanız ki, günü yaşamak mı, yarına yatırım yapmak mı? O vakit cevabımız belki de yarın olacak ama, belki de onlar da kendince haklıydı. Günü kaçırmamaktı belki de onların hikayesi.

Her ne kadar bu saydığımız şehirlere gidememiş olsalar da, şu dönemlerde yapabilecekleri en güzel tatil programını sizin için hazırlayıverdik. Mesela öyle tatil planı için bir sene öncesinden para biriktirmeye de gerek yok aslında. 4 günlük bir tatil hikayesi olacak belki de sizlere önereceğimiz.

Nasıl mı?

Mesela, Batum… Eminim birçoğunuz bu ismi duyunca şaşırmışsınızdır. Oysa, bu dönemlerde belki de hemen hemen tüm tatilciler için tam bir sürpriz yumurta oluvermiştir Batum.

batum gezmeler

Batum’u bilmeyenler için birazcık da küçük bir bilgi verelim isterseniz.

Öncelikle, Karadeniz’in kıyısında buluna Batum, Gürcistan Özer Cumhuriyeti Acara’nın başkentidir. O güzel tertemiz havası ve huzur veren mis gibi doğasıyla eminim atmosferiniz fazlasıyla değişecektir. Öyle ılık bir iklimi vardır ki, muhteşem bir doğa, birbirinden misafirperver insanları, hizmet olarak sunulan otellerinde sizi karşılayan konuksever bir atmosfer. Birde bunun üzerine para birimi Lari olan ve ismi kadar değeri de bize yakın olarak Lira’mızın gerçekten bir nevi kardeşi gibi bize karşı yakınlık gösterir. Öyle, haftalar öncesinden vize gibi bir sıkıntısı da yok. Yollar o kadar uzun da değil.  Toplasanız 1 saat 30 dakika. O da anca var belki de yok.

Batum’un havası o kadar ılık ve o kadar güzeldir ki, 4 mevsim boyunca hissettirir kendini de hiç bunaltmaz insanı. Yıllık ortalama sıcaklık derecesi ise ancak 5 derece ve 22 derece arasında değişiklik gösteriyor ki, ne üşürsün, ne yanarsın. Hani bir havası vardır da, hiçbir zaman tükensin istemeyiz ya, işte oranın havası tam da öyle. Yaz geldiğinde ne bunalırsın, kış geldiğinde ise ne donarsın.

Orada aktivite olarak en çok da kamp ve trekking yapılmaktadır ki, bu aktiviteyi de özellikle bahar da yapmak gerekir. Emin olun, bahara ayrı bir bahar güzelliği getirir.

Birçok inşaat firmasının belki de en uğrak yeriydi Batum… Orada nice otel inşa edilirken, oteller öyle 2-3 yıldız değildir de. En az 4 yıldızdan başlar ki bu da Batum’un misafirlerine vermiş olduğu değeri ziyadesiyle göstermektedir.

Hımm ‘yok benim öyle otele verecek param yok’ diyoranız da, sorun değil. Yine sizleri kusursuz ağırlayacaktır ki, çoğu zaman sırt çantalı gezginlerin bile uğrak yeri olmuştur Batum’da birbirinden konforlu pansiyon ve hostel hizmeti sunmuştur konuklarına.

Ne vakit, tatil programı yapsak tercihimiz hep büyük şehirlerden yana olur ya, aksine büyük bir şehir değildir Batum. Belki de bu yüzdendir önemli turistik noktaları yürünerek gezilmektedir ki, bu da konuğuna ayrı bir huzur atmosferi inşa etmiştir.

Batum, 13 bölgeye ayrılmıştır. Otobüsle, marshrutka denilen minibüslerle ya da taksiyle rahatlıkla  gezibirsiniz ki, ayrıca Gürcistan’da benzin hiç te o kadar pahalı değildir. Bu da taksilerin fiyatını düşürmektedir. Böylelikle rahatlıkla gezme imkanı sunuverir sizlere.

batum seyahat

Öyle şirin, öyle güzel kaferi vardır ki, otelde, pansiyonda, hostelde yemek istemezsiniz adeta. Heykelleri ve paklarıyla 4 km uzunluğunda ki Batum Bulvarı kesinlikle görmeniz gereken en güzel yerlerden biridir. Bulvarın içinde bulanan parklardan biri de 6 Mayıs Park’ın içinde ki Nurigel Gölü’dür ki, oraya kadar gitmişken asla görmeden dönülmeyecek bir yer desek doğrudur.

Şehrin en kozmopolit bölgesi olan Piazza Meydanı ise mozaik ve cam sanatının boşluğu Avrupa mimarisinden ilgin bir örnek sunmuştur. Adeta meydanlar şehri olan Batum’un Avrupa Meydanı’da içinde alan Medea Heykeli’ni görmek için ziyaret edilecek en güzel yerlerden biridir.

batum tatil

Her köşesi, her yeri bir muhteşem… Gecesi bir başka güzel, gündüzü bir başka güzeldir ki, Batum Limanı’nın yakınında, sahil şeridinde yer alan 7 metre yüksekliğinde Ali & Nino heykeli vardır. İsminden de anlayacağınız gibi bu hikaye belki de bizlere hiç yabancı değildir. Bu heykel, Tamara Kvesitze tarafından metalden yapılmıştır. Sonsuz aşkı ve ırklar arası hoşgörüyü sembolize eden bu heykel, Ali isimli Azeri genç ve Nino adında ki, Gürcü bir kızın arasında ki aşkı anlatmaktadır. Hani bizlerde Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Ferhat ile Şirin gibi… Kadın ve erkek formundan oluşan bu heykel her 10 dakika da bir açı değiştirerek iç içe geçmektedir ayrıca.

Batum’un mutfağına gelince, bir lezizdir. Özellikle öyle bir lezzet vardır ki, her dilimi ayrı bir lezzet kıvamında. Mesela, ceviz, peynir, mısır, yumurta ve etin hakim olduğu Gürcü mutfağını ele alalım. Bu mutfakta yerel lezzet arayanlar için resmen bir hazine yatmaktadır. Ayrıca, lezzet açısından bir yabancılıkta hissetmezsiniz ki, lezzeti tıpkı Türk mutfağını anımsatır. Elbette ki, doğama büyüme fast food’çıyanız da orası bir başka… Aslında en büyük eksiğimizdir geleneksel mutfak kültürü ki, burada pek çok fast foot restorant’da bulabilirsiniz. Bulabilirsiniz bulmasına ama, harço çorbası, sulguni peyniri, haçapuri ve hinkal gibi GÜrcu mutafağına özgü tatları denememek sizler için büyük kayıp olacak desek emin olun yeridir.

Genellikle Batum’da ki gece hayatı desek, hep kumar, bar ortamından ibaret olduğu dile gelinir ki, bu en büyük yanılgıdır görmeyen, bilmeyen için ki, mesela, başka şehirlerde olduğu gibi bar ve engence mekanları tek bir sokağa sıkışmamıştır. Hergünü farklı bir sokağa doldurmak içindi belki de bunun sebebi ki, şehrin farklı noktalarında hoşunuza gidebilecek birçok mekan vardır.

 

Örneği, Black Buddha… Öyle ki, bir yerde Buddha isimli bir bar olmazsa eğer orası şehirden sayılmıyormuş. Gardens Cafe, Cafe Renne, Lizzaran gibi mekanlar bu şehrin en popüler mekanlarıdır.

Türkiye’de ki festivalleri, konserleri kaçıranlara ayrıca bir müjdemiz olacak.

Bu yıl Batum’da 15-24 Temmuz tarihleri arasında Black Sea Jazz Festivalinde inanamayacağınız isimler yer alacak. Quincy Jones & The Global Gumbo All Stars, Miles Electric Band, Ms. Lauryn Hill, The Prodigy, Renegade Brass Band / Jamie Cullum, Nik West / Chris Brown, Marcy Gray, Salio gibi pek çok büyük isim bu festivalde sahne alacak; bizden söylemesi. Ayrıca 7 Haziran’da Maroon5 konseri olduğunu da belirtmekte fayda var…

 

Anlayacağınız, bir tatil planı yapmadıysanız henüz, o vakit Batum’u bir düşünün deriz.

Batum Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Batum Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.