Yeni Zelanda ( Kuzey Adası ) Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Yeni - Zelanda Tahmini Fiyatlar

En Ucuz Yeni Zelanda ( Kuzey Adası ) Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat

Zelanda Kalkışlı En Ucuz Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat
Son Satış 34 dakika önce

Yeni Zelanda ( Kuzey Adası ) Uçuşu

Yeni Zelanda’nın Cook Boğazı ile Güney Adası’ndan ayrılan Kuzey Adası, hala sönmemiş volkanları ve gayzerleriyle bilinmektedir. Ülkenin en önemli yerleşim birimlerinden biri olan Kuzey Adası’nda ülkenin en büyük şehri Auckland ve Wellington yer almaktadır.

Kuzey Adası iç kesimlerde yer alan ve en yüksek volkan2797 m yükseklikte ki Ruapehu’dur.

Yeni Zelanda’n genelinde olduğu gibi burada da İngilizce ve Maorice resmi dil olarak kullanılmaktadır. UTC+12 saat diliminde yer alan Kuzey Adası ile Türkiye arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır.  

İsim Efsanesi

Dünyanın en büyük 14. Adası olan Yeni Zelanda Kuzey Adası, Maroi mitolojisine inanmaktadır. Maori mitolojisine Kuzey Adası’nın oluşumu, Kuzey ve Güney Adaları, yarı tanrı olan Maui zamanından beri vardır. Maui ve erkek kardeşleri Güney Adası’nda balık avlarlar ve kardeşlerden Maui en büyük balığı yakalayarak denizden çıkarır. Faka balık o kadar büyüktür ki MAui bakmadığı sırada kardeşler arasında bir kavga başlar ve balığı parçalarlar. Balığın tamamının Kuzey Adası ve kardeşlerin balığı parçalamasıyla da diğer adalar, vadiler ve dağların oluştuğuna inanılır.

Maori dilinde Kuzey Adası’nın ismi “Maui’nin Balığı”dır. Daha sonra Maori’ler adaya Aoteroa da demekteydi ve bu isimde kullanılmaya başlandı fakat günümüzde bu isim Yeni Zelanda’nın tamamına verilen bir isim olarak kabul edilmektedir.  

İklim

Kuzey Adası’nda iki adet ekolojik yapı görülmektedir. Bunun nedeni volkanik dağlar ve denize yakın sahil kesiminden kaynaklanmaktadır. Subtropikal iklim etkisinde olan Kuzey Adaları’nda yıl içinde ciddi yağmurlar ve fırtınalarda görülmektedir.  Kuzey Adası’nda canlı çeşitliliği de oldukça fazladır. Geniş bir flora ve kuş nüfusuna sahiptir. Büyük yapraklı ağaç ormanlarının da bulunduğu Kuzey Adası’nda Milli Parklar ve Koruma alanları hayvan çeşitliliğinin bozulmadan kalmasını sağlamıştır.

Doğal Oluşumlar ve Gezilecek Yerler

Yeni Zelanda’nın en güzel yerlerinden biri olan Kuzey Adası’nı keşfetmek isteyenler ve birbirinden farklı canlı çeşitliliğini görmek isterseniz gezebileceğiniz yerler arasında öncelikle volkanik bölgeler dikkat çekmektedir. Tehlikeyi seven maceraperestlerin uğrak oktası olan Ruapehu Dağı, Taranaki Dağı ve Volkanik Platol Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda doğal oluşumlar olup, özel turlarla gezi imkanı sağlanmaktadır.

Daha rahat ve huzurlu yerleri tercih edenler ise Cook Boğazı’nı, Hauraki Körfez ve Hawke Körfezi ‘ni görebilir özellikle Doksan Mile Sahilinde denize girebilirler.

Kuş ve flora rezervlerinin bulunduğu, özellikle kuşlarla ilgilenenlerinde ilgisini çeken yerler ise yine Yeni Zelanda’nın doğal oluşumu olan göller ve nehirlerdir. Rotorua, Koç Gölü, Coromandel Yarımadası, North Auckland Yarımadası ve Cape Reinga dikkat çekmektedir.

Geniş yapraklı ağaçların yer aldığı, hayvan çeşitliliği açısından da dikkat çeken milli park ve koruma altına alınan yerlerden Tongariro Ulusal Parkı ve Waipoua Kauri Ormanı’da Yeni Zellanda Kuzey Adası’nda gezebileceğiniz doğal oluşumlardandır. Ayrıca maceraperestler için orman içinde kap yapma fırsatı sunan tur hizmetleri de bulunmaktadır.

Kuzey Adası Gezilecek Şehirler

Kuzey Adası’nda adanın ve ülkenin en büyük şehri olan Auckland, nüfus ve gelişmişlik bakımından da ilk sırada yer almaktır. Tarihi yerlerin yanı sıra turizm faaliyetlerinin de etkin olduğu şehirde konaklayabileceğiniz oteller ve pansiyonlar da diğer şehirlere göre daha fazladır.

Kuzey Adası’nın en yoğun nüfusa sahip ikinci şehri ise Wellington’dur. Kuzey Adası’nın güney ucunda yer alan bu şehirde yaşam standartları oldukça yüksek olan, doğasıyla da sizleri büyüleyecek bir şehirdir.

Kuzey Adası’nın burnunda ve körfez şehirlerinde nüfus daha yoğun olmaktadır ve su altı sporları yapabileceğiniz olanakların yanı sıra orman içinde geziler ve volkanik bölgelere geziler de çoğunlukla Auckland ve Wellington’dan düzenlenmektedir. 

Zelanda Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Yeni Zelanda ( Kuzey Adası ) Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.