İzmir İstanbul Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İzmir - İstanbul Tahmini Fiyatlar

İzmir İstanbul Uçuşu

 

İzmir Şehir İçi Ulaşım Hakkında

İzmir şehir içi ulaşım ağı o kadar gelişmiş ki, toplu ulaşım aracıyla ulaşamayacağınız yerlerin sayısı oldukça az. İzdeniz, İzban, İzmir Metro, ESHOT gibi çok sayıda toplu ulaşım aracı bulunuyor ve en güzel tarafı da hepsi için ortak bir kart mevcut. Şehirde kalacağınız gün sayısına göre Bilet 35, aylık bilet, eskiden Kentkart olarak bilinen İzmirim Kart’tan herhangi birini satın alabilirsiniz. İzmir’in Torbalı, Foça, Urla gibi merkezden uzak ilçelerine yolculuğunuzda normalden biraz daha fazla ödemeniz gerekse de merkez ilçelerinin hepsine aynı fiyat tarifesi uygulanıyor. İstediğiniz toplu ulaşım aracına binin, eğer İzmirim Kart’ınız varsa tek biniş ücreti olarak sadece 2,60 TL (2017) ödersiniz. İzmirim Kart’ınız olduğu sürece her nerede olursanız olun, İnternet aracılığıyla kredi kartınızı kullanarak, kartınıza online olarak para yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu kartı kullananların 90 dakika içerisinde 2. ve sonraki tüm binişlerinde ücretsiz aktarma yapma hakkı bulunuyor. Yalnız bu 90 dakika ücretsiz uygulaması Bilet 35 kartları için geçerli değil. Bilet 35 genellikle şehre birkaç günlük veya bir haftalık gelen turistler tarafından tercih ediliyor. Bilet 35, ilk kullandığınız günden itibaren 35 gün geçerli ve bu bileti tüm gişelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ücretleri ise 2 binişlik 7 TL, 3 binişlik 10 TL, 5 binişlik 14 TL ve 10 binişlik 27 TL. Gece geç vakitlerde yolculuk yapacaksanız şayet “Baykuş” adı verilen gece ekspres otobüslerini kullanabilirsiniz, ancak tek biniş ücretinin 5,20 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var. Son olarak da aylık bilet denilen bir uygulama var ve 52 binişlik kart için istenen ücret 131 TL.

Şehir merkezinden İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şehir merkezi olarak bilinen Konak ve Alsancak ilçelerinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmak oldukça kolay. Ulaşımınız için dilerseniz toplu ulaşım araçlarını kullanabilir ya da taksi, transfer ve araç kiralama gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Şehir içinden Adnan Menderes Havalimanı’na yapacağınız yolculukta kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları, ESHOT otobüsü, İzmir Metro, İzban, İzdeniz ve Havaş otobüsleri. Ulaşım süreniz ise maksimum 40 dakika.

Toplu Ulaşım Araçları (Havaş, ESHOT Otobüsü, İzmir Metro, İzban, İzdeniz)

Havaş otobüsleri hem İzmir’in en merkezi ilçelerinden hem de çevre illerden doğruca Adnan Menderes Havalimanı’na gitmenizi sağlayan bir ulaşım hizmeti. İzmir’in en büyük otellerinin konumlandığı, hatta “oteller bölgesi” olarak da adlandırılan Alsancak’tan (Swissotel Büyük Efes Oteli önü) kalkan Havaş otobüsleri mevcut ve sabaha karşı 03.30’dan akşam 23.30’a kadar her saat başı sefer düzenliyor. 2017 yılı itibariyle Alsancak-Adnan Menderes Havalimanı Havaş otobüsünün tek binişlik bilet ücreti ise 11 TL. Servis güzergâhı, Efes Oteli, Çankaya, Basmahane, Kahramanlar, Yeşildere, Karabağlar, Gaziemir ve son durak Adnan Menderes Havalimanı olup, yolculuk süresi de 60 dakika. Bunun yanı sıra Çeşme (26 TL-90 dakika), Karşıyaka-Mavişehir (11 TL-60 dakika) gibi İzmir’in uzak ilçelerinden ya da Aydın-Kuşadası (26 TL-90 dakika), Söke (30 TL-135 dakika), Manisa (20 TL-90 dakika) gibi çevre illerden de Adnan Menderes Havalimanı’na direkt gidebilirsiniz.

ESHOT otobüsleri, şehir içinde pratik bir şekilde kullanabileceğiniz ulaşım araçları. Aynı zamanda şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na da 35-40 dakikada varmanızı sağlıyor. Havalimanının dış hatlar ve iç hatlar olmak üzere iki terminalinin de giden yolcu kısmına götüren ESHOT hatları, 200, 202 ve 204. Bu üç hat da 7/24 ulaşım sağladığı için günün her saati merkezden havalimanına gitme şansına sahipsiniz. 200 numaralı otobüs Karşıyaka yakınındaki Mavişehir’den, 202 numaralı otobüs Alsancak Cumhuriyet Meydanı’ndan ve 204 numaralı otobüs ise İzotaş’tan (Bornova, Metro ve Otogar durakları) havalimanına direkt ulaştırıyor.

İzmir Metro ve İzban ise şehir içi trafiğinde hiç vakit kaybetmeden havalimanına ulaştıran tek ulaşım yöntemi. İzban ile İzmir Metro arasında aktarma yaparak İzmir’in hemen hemen her noktasına gidebilirsiniz. İzmir Metro, daha çok Hatay, Konak, Kemeraltı, Çankaya gibi daha merkezi bölgeler arasındaki ulaşımı sağlayan, İzban ise havalimanının bulunduğu Gaziemir, Alsancak, Halkapınar, Koşu, Buca Şirinyer, Bayraklı, Menderes, Torbalı gibi yerlere ulaştıran pratik bir ulaşım aracı. Öncelikle bulunduğunuz yerden ESHOT otobüsüyle İzban’ın aktarma durağı olan Halkapınar’a ya da Alsancak Garı’na gelebilir buradan İzban’a binerek 50-55 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na gelebilirsiniz. İzban’ın sefer başlangıç saati 05.20 ve son istasyona varış saati ise gece 01.23. İzmir Metro ise haftanın 7 günü 06.00 ile 00.20 arası sefer düzenliyor. İzmir şehir merkezinden havalimanına gitmek için İzban’ın Aliağa-Menemen değil, Tepeköy-Cumaovası yönüne giden trenine binmeniz gerekiyor. Havalimana giderken İzban’ın geçtiği duraklardan bazıları, Menemen, Çiğli, Mavişehir, Karşıyaka, Salhane, Halkapınar, Alsancak, Kemer, Şirinyer, Semt Garajı, Esbaş, Gaziemir ve Sarnıç.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Toplu ulaşım araçlarının çok çeşitli olması ve ulaşım ağının geniş olması nedeniyle İzmir’de taksi kullanmak İstanbul’daki kadar popüler değil. Gece vesait bulamadığınız durumlarda taksiye binmek size zaman kazandırabilir. Taksiyle ulaşımda sabit fiyat tarifesi (açılış 3 TL, her km başına 2,40 TL) uygulayan havalimanı taksilere denk gelmek şehir içinde biraz zor. Bu nedenle bulunduğunuz noktadan geçen veya özel olarak çağıracağınız bir taksiye binmeniz gerekiyor. Alsancak veya Konak’tan Adnan Menderes Havalimanı’na taksiyle ulaşmak ortalama 35-60 TL arasında değişiyor ve ulaşım süresiyse 30-40 dakika.

İzmir şehir içindeki araç kiralama firmalarından herhangi birine giderek çok kısa sürede aracınızı teslim alabilir ve 20 dakika gibi bir sürede Adnan Menderes Havalimanı’na varabilirsiniz. Şehir içinde ve havalimanında ofisi bulunan araç kiralama şirketlerinden bazıları; Avro Rent a Car, Sixt, Europcar, Hertz, Trendcar, Circular, Garenta, Duray, Erboy, Windy Car, Avis, Budget, Rent Go, Enterprise, Papillion vb.

Adnan Menderes Havalimanı Hakkında

TAV Havalimanları Holding bünyesinde olan ve Ekim 1987 yılında hizmete açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB), İzmir’in Gaziemir ilçesinde yer alıyor. İzmir şehir merkezinden 18 km uzaklıktaki havalimanının adı, eski başbakanlardan biri olan Adnan Menderes’ten geliyor. Türkiye’nin en işlek 4. havalimanı olma unvanını alan Adnan Menderes Havalimanı’ndan sefer düzenleyen 65’in üzerinde hava yolu firması bulunuyor. 2005 senesinin istatistiklerine göre 3,7 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan Adnan Menderes Havalimanı, 2016 senesinin yolcu istatistikleri ise 12 milyon yolcudur (9,9 milyonu iç hatlar ve 2,1 milyonu dış hatlar). Kargo, iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere toplamda 3 terminali bulunan havalimanı tam olarak 118 bin metrekarelik bir alanda yeme içme, seyahat acentesi, araç kiralama, TAV Galeri, duty free mağazaları vb. hediyelik eşya dükkânları gibi hizmetler barındırıyor.

 

Atatürk Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul şehir merkezine ulaşımda karşılaşacağınız birden çok yöntem var. Avrupa yakasında yer alan Atatürk Havalimanı’ndan toplu ulaşım veya özel ulaşım araçlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz. Zamanınız kısıtlıysa eğer daha hızlı ve konforlu ulaşım hizmeti veren taksi veya transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları (Metro, İETT ve HAVATAŞ otobüsleri)

Metro: Atatürk Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için en hızlı ama bir o kadar da ekonomik bir yöntem arıyorsanız, metro tam size göre. Atatürk Havalimanı terminalinden bineceğiniz metronun durakları sırasıyla, DTM İstanbul Fuar Merkezi, Yenibosna, Ataköy - Şirinevler, Bahçelievler, Bakırköy - İncirli, Zeytinburnu, Davutpaşa - YTÜ, Merter, Terazidere, Esenler Otagarı, Kocatepe, Kartaltepe - Sağmalcılar, Bayrampaşa - Maltepe, Topkapı - Ulubatlı, Emniyet - Fatih, Aksaray ve Yenikapı. İstanbul’un birçok noktasına metroyla ulaşabilirsiniz. Sabah 06.00 ile gece 24.00 arasında hizmet veren metroya binmek için tüm gişelerden tek geçişlik (4 TL), 2 geçişlik (7 TL), 3 geçişlik (10 TL), 5 geçişlik (15 TL) veya 10 geçişlik (30 TL)  biletlerden temin edebilirsiniz. Bunun dışında şehirde uzun süre kalacaksanız İstanbul Kart ya da Mavi Kart satın alabilirsiniz. İstanbul Kart sahibi herkes, tek geçişte 2,30 TL, aylık tarife ile ücretlendirilen Mavi Kart sahipleri ise ayda 185 TL gibi bir fiyat öder. Bu ücretler 2017 yılı güncel halidir.

İETT Otobüsü: Metro durakları arasında gideceğiniz yer yoksa otobüsleri kullanabilirsiniz. İETT otobüsleri veya HAVATAŞ otobüsleriyle şehir merkezine ulaşmak çok kolay. İETT otobüsleri, Atatürk Havalimanı’ndan şehrin çeşitli bölgelerine direkt ulaşım sağlıyor. Hafif metro olarak da geçen bu araçlar, seferlerine sabah 6’da başlayıp, gece 24.00’e kadar devam ediyor ve her 5-7 dakikada bir sefer düzenliyor. TH-1 numaralı otobüs doğrudan Taksim, Şirinevler, Bakırköy ve Zeytinburnu’na giderken, YH-1 numaralı otobüs, Yeşilyurt, Zeytinburnu, Yedikule Sahil ve Yenikapı Sahil güzergâhını izliyor. Metro ile İETT otobüslerinin biletleri aynı sistem üzerinden ücretlendiriliyor.

HAVATAŞ Otobüsü: Biraz daha pahalı bir yöntem olan bu otobüslerin bazısı, Yenikapı İDO ile Atatürk Havalimanı arasındaki ulaşımı sağlıyor ve günde 4 farklı seferi mevcut. Bu sefer saatleri pazar günleri 10.15, 11.45, 16.45 ce 19.45 iken haftanın diğer 6 günü 09.05, 11.45, 16.45 ve 19.45 oluyor. Atatürk Havalimanı-Taksim seferindeki HAVATAŞ otobüsleri ise sabah 4’ten gece 1’e kadar hizmet veriyor. Önemli bir ayrıntı olarak, iç hat yolcularının sefer saatinden en geç 5 dakika önce otobüste olması gerekiyor. Sefer süresi ortalama 40 dakika, ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu süre artabilir. Atatürk Havalimanı’ndan Taksim’e ulaşmak için HAVATAŞ tek biniş ücreti, 12 TL (2017).

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: İstanbul Atatürk Havalimanı terminalinin dışındaki havalimanı taksilerinden birine binerek 40-45 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı bünyesinde hizmet veren taksilerin fiyat tarifeleri sabittir. Bu taksilerle havalimanından Taksim’e 60 TL, Laleli’ye 45 TL, Sultanahmet ve Beylikdüzü’ne 50 TL, Otogar’a 45 TL, Kadıköy’e 90 TL karşılığında gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek olarak, Uber uygulamasından yararlanabilir ya da transfer aracına binebilirsiniz. Havalimanı taksilerinden ziyade kendiniz taksi çağırmak isterseniz de 30-35 dakikada Taksim’e gitmek için sadece 47-48 TL ödemeniz yeterli.

Araç Kiralama: İstanbul’da toplu ulaşım araçlarını kullanmak, taksilere para harcamak istemeyen yolcular kendi aracını kiralayabilir. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki araç kiralama firmalarından bir kısmı: Rent Go, Europark, Europcar, Budget, Dollar, Avis, Thrifty, Hertz, Sixt, Sun, Windy Car Rental. Ayrıca konaklayacağınız otelin shuttle servisi olup olmadığını da sorabilirsiniz. Örneğin Atatürk Havalimanı terminalinde Holiday Inn, Marriott Hotel, Polat Hotel, Sheraton gibi otellerin shuttle noktaları bulunuyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Sabiha Gökçen Havalimanı, Pendik Tren İstasyonu’na ve Pendik Deniz Otobüsü İskelesi’ne 14 km uzaklıkta konumlanıyor. Ayrıca Taksim’den 50 km, Pendik’ten 12 km ve Kadıköy-Kurtköy’den ise 40 km mesafede yer alıyor. Dolayısıyla otobüs vb. gibi ulaşım araçlarının yanı sıra tren ve deniz otobüslerini de kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Daha konforlu ve hızlı ulaşım isteyenlerse araç kiralayabilir veya taksi çağırabilir.

Toplu Ulaşım Araçları (IETT otobüsü, Havabüs, Tren, Deniz Otobüsü)

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 14 km uzaklıktaki Pendik Deniz Otobüsü İskelesi’ne taksiyle gidebilir, ardından deniz otobüsüne ya da gara giderek trene binebilirsiniz. Bir diğer seçenek, E11 IETT otobüsleri ya da HAVATAŞ otobüslerini kullanarak Kadıköy’e gidebilir, sonrasında Kadıköy-Kabataş vapuruna binebilir ve Kabataş fünikülerine aktarma yaparak Taksim Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Tüm toplu taşıma araçları Sabiha Gökçen Havalimanı’nın gelen yolcu katının önünden hareket ediyor.

IETT otobüsleri ile Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan karşı yakaya geçerek kolaylıkla Taksim’e ve yakın ilçelere ulaşabilirsiniz. E3 ve E4 otobüsleri Levent’e, E9 Bostancı’ya, E10 Kadıköy-Kurtköy’e, E11 Sultanahmet’e, E18 Altunizade ve Ümraniye’ye, 16S Metrobüs Uzunçayır’a, KM20 Pendik Metro’ya, 132 Kartal-Tepeören’e ulaşımı sağlıyor. Bilet gişelerinden tek geçişlik (4 TL), 2 geçişlik (7 TL), 3 geçişlik (10 TL), 5 geçişlik (15 TL) veya 10 geçişlik (30 TL)  biletlerden birini temin edebilirsiniz. Daha uzun kalmayı planlayanlar için İstanbul Kart ve Mavi Kart alternatifleri var. İstanbul Kart sahiplerinin tek geçişte 2,30 TL, aylık tarife ile ücretlendirilen Mavi Kart sahiplerinin de ayda 185 TL (2017) ödemesi gerekiyor.

Havabüs otobüslerini kullanmak isteyenler 10 ila 15 TL arasında bir ücret ödeyerek Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Kadıköy veya Taksim’e seyahat edebilir. Üzerinde Havataş yazan beyaz renkli otobüsler, havalimanı terminal binası gelen katı çıkışı karşısından kalkıyor. Otobüsler havalimanından direkt olarak Taksim Divan Oteli ve Point Otel’in önüne gidiyor. Sabaha karşı 3’ten gece 1’e kadar seferi bulunan Taksim havabüslerinin güzergahı, Kavacık-FSM Köprüsü, 1. Levent, Zincirlikuyu, Dolapdere, Taksim ve sefer süresi yaklaşık 1,5 saat. Kadıköy havabüsleri ise TEM bağlantılı yolu, Yeni Sahra, ve Kadıköy güzergahını izliyor. Kadıköy havabüsleri rıhtım İETT durakları önünden hareket ediyor. Ayrıca Sultanahmet’e gitmek için bir diğer alternatif yöntemi kullanabilirsiniz. HAVATAŞ otobüsüyle öncelikle Kadıköy’e gidin ve buradan da Kadıköy-Eminönü vapuruna binin. Ardından Sirkeci durağından tramvaya binin ve bu sayede Sultanahmet Meydanı’na ulaşabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksiyle ulaşımı tercih edecekler için özel, paylaşımlı ve Uber olmak üzere birden çok seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 7/24 taksi hizmeti sağlayan firmalara ulaşmak için arayabileceğiniz numaralar, 02165881235 ya da 05525524552 (Sawkoop bünyesinde hizmet veren havalimanı taksileri). Terminal dışına çıktığınızda muhtemelen bir havalimanı taksisine denk geleceksiniz. Bunun bir avantajı, havalimanı taksilerinin sabit fiyat tarifesi uyguluyor olması. Açılış 3,45 TL olan havalimanı taksileri sonraki her km başına 2,10 TL ücret istiyor. Bu da demek oluyor ki, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Taksim’e havalimanı taksiyle gitmenin ortalama ücreti 110 TL ve ulaşım süresi 55 dakika.

Özel aracınızla ya da araç kiralayarak havalimanından İstanbul şehir merkezine gitmek için 1,5 km uzaklığındaki TEM otoyolunu veya E5 karayolunu kullanabilirsiniz. Havalimanı terminalinde hizmet veren araç kiralama firmalarından bazıları; Sixt, Enterprise, Hertz ve RentGo.

 

İstanbul Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

İzmir İstanbul Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Türk Hava Yolları Erken Rezervasyon Kampanyası

11 Mart 2020

Türk Hava Yolları Erken Rezervasyon Kampanyası

Türk Hava Yolları sadece 11 Mart 2020 tarihinde yapılacak satışlarda geçerli olacak şeki...

Devamı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı

05 Ocak 2020

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Ülke/Şehir: Türkiye/İzmir Açılış Tarihi: 17 Kasım 1987 Şehir Merkezine Uzaklık:...

Devamı
İstanbul’da Sabah Kahvaltısı Yapılabilecek Yerler

15 Kasım 2019

İstanbul’da Sabah Kahvaltısı Yapılabilecek Yerler

İstanbul’da Sabah Kahvaltısı Yapılabilecek Yerler İstanbul’da sabah kahvaltısı yapıla...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.