İzmir Ankara Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İzmir - Ankara Tahmini Fiyatlar

İzmir Ankara Uçuşu

 

İzmir Şehir İçi Ulaşım Hakkında

İzmir şehir içi ulaşım ağı o kadar gelişmiş ki, toplu ulaşım aracıyla ulaşamayacağınız yerlerin sayısı oldukça az. İzdeniz, İzban, İzmir Metro, ESHOT gibi çok sayıda toplu ulaşım aracı bulunuyor ve en güzel tarafı da hepsi için ortak bir kart mevcut. Şehirde kalacağınız gün sayısına göre Bilet 35, aylık bilet, eskiden Kentkart olarak bilinen İzmirim Kart’tan herhangi birini satın alabilirsiniz. İzmir’in Torbalı, Foça, Urla gibi merkezden uzak ilçelerine yolculuğunuzda normalden biraz daha fazla ödemeniz gerekse de merkez ilçelerinin hepsine aynı fiyat tarifesi uygulanıyor. İstediğiniz toplu ulaşım aracına binin, eğer İzmirim Kart’ınız varsa tek biniş ücreti olarak sadece 2,60 TL (2017) ödersiniz. İzmirim Kart’ınız olduğu sürece her nerede olursanız olun, İnternet aracılığıyla kredi kartınızı kullanarak, kartınıza online olarak para yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu kartı kullananların 90 dakika içerisinde 2. ve sonraki tüm binişlerinde ücretsiz aktarma yapma hakkı bulunuyor. Yalnız bu 90 dakika ücretsiz uygulaması Bilet 35 kartları için geçerli değil. Bilet 35 genellikle şehre birkaç günlük veya bir haftalık gelen turistler tarafından tercih ediliyor. Bilet 35, ilk kullandığınız günden itibaren 35 gün geçerli ve bu bileti tüm gişelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ücretleri ise 2 binişlik 7 TL, 3 binişlik 10 TL, 5 binişlik 14 TL ve 10 binişlik 27 TL. Gece geç vakitlerde yolculuk yapacaksanız şayet “Baykuş” adı verilen gece ekspres otobüslerini kullanabilirsiniz, ancak tek biniş ücretinin 5,20 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var. Son olarak da aylık bilet denilen bir uygulama var ve 52 binişlik kart için istenen ücret 131 TL.

Şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şehir merkezi olarak bilinen Konak ve Alsancak ilçelerinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmak oldukça kolay. Ulaşımınız için dilerseniz toplu ulaşım araçlarını kullanabilir ya da taksi, transfer ve araç kiralama gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Şehir içinden Adnan Menderes Havalimanı’na yapacağınız yolculukta kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları, ESHOT otobüsü, İzmir Metro, İzban, İzdeniz ve Havaş otobüsleri. Ulaşım süreniz ise maksimum 40 dakika.

Toplu Ulaşım Araçları (Havaş, ESHOT Otobüsü, İzmir Metro, İzban, İzdeniz)

Havaş otobüsleri hem İzmir’in en merkezi ilçelerinden hem de çevre illerden doğruca Adnan Menderes Havalimanı’na gitmenizi sağlayan bir ulaşım hizmeti. İzmir’in en büyük otellerinin konumlandığı, hatta “oteller bölgesi” olarak da adlandırılan Alsancak’tan (Swissotel Büyük Efes Oteli önü) kalkan Havaş otobüsleri mevcut ve sabaha karşı 03.30’dan akşam 23.30’a kadar her saat başı sefer düzenliyor. 2017 yılı itibariyle Alsancak-Adnan Menderes Havalimanı Havaş otobüsünün tek binişlik bilet ücreti ise 11 TL. Servis güzergâhı, Efes Oteli, Çankaya, Basmahane, Kahramanlar, Yeşildere, Karabağlar, Gaziemir ve son durak Adnan Menderes Havalimanı olup, yolculuk süresi de 60 dakika. Bunun yanı sıra Çeşme (26 TL-90 dakika), Karşıyaka-Mavişehir (11 TL-60 dakika) gibi İzmir’in uzak ilçelerinden ya da Aydın-Kuşadası (26 TL-90 dakika), Söke (30 TL-135 dakika), Manisa (20 TL-90 dakika) gibi çevre illerden de Adnan Menderes Havalimanı’na direkt gidebilirsiniz.

ESHOT otobüsleri, şehir içinde pratik bir şekilde kullanabileceğiniz ulaşım araçları. Aynı zamanda şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na da 35-40 dakikada varmanızı sağlıyor. Havalimanının dış hatlar ve iç hatlar olmak üzere iki terminalinin de giden yolcu kısmına götüren ESHOT hatları, 200, 202 ve 204. Bu üç hat da 7/24 ulaşım sağladığı için günün her saati merkezden havalimanına gitme şansına sahipsiniz. 200 numaralı otobüs Karşıyaka yakınındaki Mavişehir’den, 202 numaralı otobüs Alsancak Cumhuriyet Meydanı’ndan ve 204 numaralı otobüs ise İzotaş’tan (Bornova, Metro ve Otogar durakları) havalimanına direkt ulaştırıyor.

İzmir Metro ve İzban ise şehir içi trafiğinde hiç vakit kaybetmeden havalimanına ulaştıran tek ulaşım yöntemi. İzban ile İzmir Metro arasında aktarma yaparak İzmir’in hemen hemen her noktasına gidebilirsiniz. İzmir Metro, daha çok Hatay, Konak, Kemeraltı, Çankaya gibi daha merkezi bölgeler arasındaki ulaşımı sağlayan, İzban ise havalimanının bulunduğu Gaziemir, Alsancak, Halkapınar, Koşu, Buca Şirinyer, Bayraklı, Menderes, Torbalı gibi yerlere ulaştıran pratik bir ulaşım aracı. Öncelikle bulunduğunuz yerden ESHOT otobüsüyle İzban’ın aktarma durağı olan Halkapınar’a ya da Alsancak Garı’na gelebilir buradan İzban’a binerek 50-55 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na gelebilirsiniz. İzban’ın sefer başlangıç saati 05.20 ve son istasyona varış saati ise gece 01.23. İzmir Metro ise haftanın 7 günü 06.00 ile 00.20 arası sefer düzenliyor. İzmir şehir merkezinden havalimanına gitmek için İzban’ın Aliağa-Menemen değil, Tepeköy-Cumaovası yönüne giden trenine binmeniz gerekiyor. Havalimana giderken İzban’ın geçtiği duraklardan bazıları, Menemen, Çiğli, Mavişehir, Karşıyaka, Salhane, Halkapınar, Alsancak, Kemer, Şirinyer, Semt Garajı, Esbaş, Gaziemir ve Sarnıç.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Toplu ulaşım araçlarının çok çeşitli olması ve ulaşım ağının geniş olması nedeniyle İzmir’de taksi kullanmak İstanbul’daki kadar popüler değil. Gece vesait bulamadığınız durumlarda taksiye binmek size zaman kazandırabilir. Taksiyle ulaşımda sabit fiyat tarifesi (açılış 3 TL, her km başına 2,40 TL) uygulayan havalimanı taksilere denk gelmek şehir içinde biraz zor. Bu nedenle bulunduğunuz noktadan geçen veya özel olarak çağıracağınız bir taksiye binmeniz gerekiyor. Alsancak veya Konak’tan Adnan Menderes Havalimanı’na taksiyle ulaşmak ortalama 35-60 TL arasında değişiyor ve ulaşım süresiyse 30-40 dakika.

İzmir şehir içindeki araç kiralama firmalarından herhangi birine giderek çok kısa sürede aracınızı teslim alabilir ve 20 dakika gibi bir sürede Adnan Menderes Havalimanı’na varabilirsiniz. Şehir içinde ve havalimanında ofisi bulunan araç kiralama şirketlerinden bazıları; Avro Rent a Car, Sixt, Europcar, Hertz, Trendcar, Circular, Garenta, Duray, Erboy, Windy Car, Avis, Budget, Rent Go, Enterprise, Papillion vb.

Adnan Menderes Havalimanı Hakkında

TAV Havalimanları Holding bünyesinde olan ve Ekim 1987 yılında hizmete açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB), İzmir’in Gaziemir ilçesinde yer alıyor. İzmir şehir merkezinden 18 km uzaklıktaki havalimanının adı, eski başbakanlardan biri olan Adnan Menderes’ten geliyor. Türkiye’nin en işlek 4. havalimanı olma unvanını alan Adnan Menderes Havalimanı’ndan sefer düzenleyen 65’in üzerinde hava yolu firması bulunuyor. 2005 senesinin istatistiklerine göre 3,7 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan Adnan Menderes Havalimanı, 2016 senesinin yolcu istatistikleri ise 12 milyon yolcudur (9,9 milyonu iç hatlar ve 2,1 milyonu dış hatlar). Kargo, iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere toplamda 3 terminali bulunan havalimanı tam olarak 118 bin metrekarelik bir alanda yeme içme, seyahat acentesi, araç kiralama, TAV Galeri, duty free mağazaları vb. hediyelik eşya dükkânları gibi hizmetler barındırıyor.

 

 

 

Ankara Şehir İçi Ulaşım Hakkında

Ankara şehir içi ulaşımda ön planda olan ulaşım araçlarından bazıları, EGO halk otobüsleri, banliyö, metro, dolmuş, Ankaray vb. Ankara’da her nerede olursanız olun, gideceğiniz noktaya sizi direkt ulaştıracak bir ulaşım aracı bulabilirsiniz. Şehir içi toplu taşıma ağının oldukça gelişmiş olduğu şehirde bilhassa Ankara yerlileri için Ankara toplu taşıma araçlarına özel olarak tasarlanmış web ve mobil uygulamaları gerçekten de büyük kolaylık. Sizler de Ankara’ya gittiğiniz zaman bu uygulamaları indirirseniz, kartınıza dolum yapmak, tek tıkla toplu ulaşım araçlarının güzergahlarına bakmak, hangi otobüsün bulunduğunuz duraktan ne zaman gececiğini öğrenmek gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Ankara büyük bir şehir olduğu için aktarmalı ulaşım hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Tüm toplu taşıma araçları 16 Aralık 1942 tarihinde kurulmuş olan EGO (Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi) bünyesinde hizmet veriyor.

Ankara’da toplu ulaşım araçlarına binebilmek için özellikleri ve fiyatları birbirinden farklı olan 5 ulaşım kartından birine sahip olmanız gerekiyor. Bunlardan ilki olan “Güvenceli AnkaraKart”ın, mevcut Tam AnkaraKart’lara göre ek güvence özellikleri bulunuyor. Bayilerden ya da kiosklardan bu kartınıza yükleme yapabilirsiniz. Tam AnkaraKart’a ise bayilerden, Smart ya da Mini Banko cihazlarından dolum yapmak mümkün. İndirimli AnkaraKart, öğrenci ve öğretmenlerin belirli evrakları sunması karşılığında elde ettiği bir kart. Serbest AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen bir kart türü. Son olarak da Kullan-At AnkaraKart (sadece birkaç gün kalacakların en sık tercih ettiği kart çeşidi), dolum yapılamadığı için her geçişte ayrı satın almanız gereken bir kart. Kullan-At AnkaraKart’ın tek binişlik ücreti 4 TL (2017) iken, Tam AnkaraKart’ın tek binişlik ücreti 2,50 TL. Şehirde 1 hafta ya da daha uzun bir süre kalmayı planlayanlar için en ideal ve uygun fiyatlı kart olan Tam AnkaraKart’ın sahipleri, 75 dakikalık süre içerisinde (istisnai hatlar hariç) her aktarma başına 1,75 TL karşılığında en fazla 2 aktarma daha yapabilir. Ayrıca bu kartınızı kullanarak Şentepe-Yenimahalle (1 TL) ve Yenimahalle metro istasyonuna aktarma yapabileceğiniz teleferiklere de (1,50 TL) binebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenin birden çok yolu var. Aceleniz çoksa en hızlı ulaşım yöntemi olan taksileri tercih edebilirsiniz. Biraz daha vaktiniz varsa havalimanından kendi aracınızı kiralayabilirsiniz. Herhangi bir zaman kısıtlamanız yoksa da pekala halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüsle 110 dakika, diğer ulaşım araçlarıyla ise maksimum 40 dakikada Ankara şehir merkezine varmanız muhtemel.

Toplu Ulaşım Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak oldukça kolay, ancak toplam yolculuk süresinin 110 dakika olduğunu hatırlatalım. Şehrin en merkezi noktalarında durakları olan 442-3 hattına havalimanından binebilirsiniz. 442-3 hattındaki otobüsün ilk durağı Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş terminali (dış hatlar geliş terminalinden de geçiyor) ve son durağı ise Aşti. Güzergahtaki diğer duraklar sırasıyla, AKM (Atatürk Kültür Merkezi), Ankara Arena Spor Salonu, Güvenpark ve şehirlerarası otobüs terminali. 442-3 numaralı otobüs, hafta içi ve cumartesi günleri gece 24.00’ten akşam 23.30’a kadar her yarım saatte bir sefer düzenliyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksiyle ulaşımınızda havalimanı bünyesinde hizmet veren taksilere binmenizi öneriyoruz çünkü sabit fiyatlı tarife uygulamaları nedeniyle olduğundan yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalmazsınız. Esenboğa Taksi bünyesinde havalimanından şehre doğrudan ulaşımı sağlayan taksilerin taksimetre açılış fiyatı 3,10 TL ve sonraki her km başına talep ettikleri ücretse 2,70 TL. Bu da demek oluyor ki, Esenboğa Havalimanı’ndan 28 km uzaklıktaki Ankara şehir merkezine taksiyle gitmenin 2017 itibariyle güncel fiyatı 80 TL. Tabii bu fiyat şehrin hangi bölgesine gideceğinize göre değişebilir. Esenboğa Taksi’nin irtibat telefonu:  0 312 398 00 00 / 0 312 398 08 97-98

Taksi yerine havalimanından araç kiralamak ve Ankara’da kaldığı süre boyunca konforlu bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyenler Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı araç kiralama şirketlerini önceden araştırabilir. Bu sayede ön rezervasyon da yaptırabilirler. Esenboğa Havalimanı’ndan araç kiralayabileceğiniz firmalar, Payless, Eco Rent A Car, Div Rent A Car, Thrifty, Garenta, Sixt, Avis, Budget, Central, National, Europcar, Hertz, Rent Go ve Almira. Havalimanından kiralayacağınız araçla Ankara şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 35-40 dakika sürüyor.

 

 

Ankara Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

İzmir Ankara Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Manisa Gezi Rehberi

20 April 2020

Manisa Gezi Rehberi

Manisa Gezi Rehberi Manisa Ege Bölgesinde yer alan 1,5 milyon kişilik nüfusuyla ül...

Devamı
Kırıkkale Gezi Rehberi

15 April 2020

Kırıkkale Gezi Rehberi

Kırıkkale Gezi Rehberi Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alan Kırıkkale, adeta diğer bö...

Devamı
Karabük Gezi Rehberi

31 March 2020

Karabük Gezi Rehberi

Karabük Gezi Rehberi Karabük, sahip olduğu derin kanyonları, sayısız tarihi evleri, mağ...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.