İzmir Antalya Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İzmir - Antalya Tahmini Fiyatlar

İzmir Antalya Uçuşu

 

İzmir Şehir İçi Ulaşım Hakkında

İzmir şehir içi ulaşım ağı o kadar gelişmiş ki, toplu ulaşım aracıyla ulaşamayacağınız yerlerin sayısı oldukça az. İzdeniz, İzban, İzmir Metro, ESHOT gibi çok sayıda toplu ulaşım aracı bulunuyor ve en güzel tarafı da hepsi için ortak bir kart mevcut. Şehirde kalacağınız gün sayısına göre Bilet 35, aylık bilet, eskiden Kentkart olarak bilinen İzmirim Kart’tan herhangi birini satın alabilirsiniz. İzmir’in Torbalı, Foça, Urla gibi merkezden uzak ilçelerine yolculuğunuzda normalden biraz daha fazla ödemeniz gerekse de merkez ilçelerinin hepsine aynı fiyat tarifesi uygulanıyor. İstediğiniz toplu ulaşım aracına binin, eğer İzmirim Kart’ınız varsa tek biniş ücreti olarak sadece 2,60 TL (2017) ödersiniz. İzmirim Kart’ınız olduğu sürece her nerede olursanız olun, İnternet aracılığıyla kredi kartınızı kullanarak, kartınıza online olarak para yükleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu kartı kullananların 90 dakika içerisinde 2. ve sonraki tüm binişlerinde ücretsiz aktarma yapma hakkı bulunuyor. Yalnız bu 90 dakika ücretsiz uygulaması Bilet 35 kartları için geçerli değil. Bilet 35 genellikle şehre birkaç günlük veya bir haftalık gelen turistler tarafından tercih ediliyor. Bilet 35, ilk kullandığınız günden itibaren 35 gün geçerli ve bu bileti tüm gişelerden kolaylıkla temin edebilirsiniz. Ücretleri ise 2 binişlik 7 TL, 3 binişlik 10 TL, 5 binişlik 14 TL ve 10 binişlik 27 TL. Gece geç vakitlerde yolculuk yapacaksanız şayet “Baykuş” adı verilen gece ekspres otobüslerini kullanabilirsiniz, ancak tek biniş ücretinin 5,20 TL olduğunu hatırlatmakta fayda var. Son olarak da aylık bilet denilen bir uygulama var ve 52 binişlik kart için istenen ücret 131 TL.

Şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şehir merkezi olarak bilinen Konak ve Alsancak ilçelerinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmak oldukça kolay. Ulaşımınız için dilerseniz toplu ulaşım araçlarını kullanabilir ya da taksi, transfer ve araç kiralama gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Şehir içinden Adnan Menderes Havalimanı’na yapacağınız yolculukta kullanabileceğiniz toplu taşıma araçları, ESHOT otobüsü, İzmir Metro, İzban, İzdeniz ve Havaş otobüsleri. Ulaşım süreniz ise maksimum 40 dakika.

Toplu Ulaşım Araçları (Havaş, ESHOT Otobüsü, İzmir Metro, İzban, İzdeniz)

Havaş otobüsleri hem İzmir’in en merkezi ilçelerinden hem de çevre illerden doğruca Adnan Menderes Havalimanı’na gitmenizi sağlayan bir ulaşım hizmeti. İzmir’in en büyük otellerinin konumlandığı, hatta “oteller bölgesi” olarak da adlandırılan Alsancak’tan (Swissotel Büyük Efes Oteli önü) kalkan Havaş otobüsleri mevcut ve sabaha karşı 03.30’dan akşam 23.30’a kadar her saat başı sefer düzenliyor. 2017 yılı itibariyle Alsancak-Adnan Menderes Havalimanı Havaş otobüsünün tek binişlik bilet ücreti ise 11 TL. Servis güzergâhı, Efes Oteli, Çankaya, Basmahane, Kahramanlar, Yeşildere, Karabağlar, Gaziemir ve son durak Adnan Menderes Havalimanı olup, yolculuk süresi de 60 dakika. Bunun yanı sıra Çeşme (26 TL-90 dakika), Karşıyaka-Mavişehir (11 TL-60 dakika) gibi İzmir’in uzak ilçelerinden ya da Aydın-Kuşadası (26 TL-90 dakika), Söke (30 TL-135 dakika), Manisa (20 TL-90 dakika) gibi çevre illerden de Adnan Menderes Havalimanı’na direkt gidebilirsiniz.

ESHOT otobüsleri, şehir içinde pratik bir şekilde kullanabileceğiniz ulaşım araçları. Aynı zamanda şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na da 35-40 dakikada varmanızı sağlıyor. Havalimanının dış hatlar ve iç hatlar olmak üzere iki terminalinin de giden yolcu kısmına götüren ESHOT hatları, 200, 202 ve 204. Bu üç hat da 7/24 ulaşım sağladığı için günün her saati merkezden havalimanına gitme şansına sahipsiniz. 200 numaralı otobüs Karşıyaka yakınındaki Mavişehir’den, 202 numaralı otobüs Alsancak Cumhuriyet Meydanı’ndan ve 204 numaralı otobüs ise İzotaş’tan (Bornova, Metro ve Otogar durakları) havalimanına direkt ulaştırıyor.

İzmir Metro ve İzban ise şehir içi trafiğinde hiç vakit kaybetmeden havalimanına ulaştıran tek ulaşım yöntemi. İzban ile İzmir Metro arasında aktarma yaparak İzmir’in hemen hemen her noktasına gidebilirsiniz. İzmir Metro, daha çok Hatay, Konak, Kemeraltı, Çankaya gibi daha merkezi bölgeler arasındaki ulaşımı sağlayan, İzban ise havalimanının bulunduğu Gaziemir, Alsancak, Halkapınar, Koşu, Buca Şirinyer, Bayraklı, Menderes, Torbalı gibi yerlere ulaştıran pratik bir ulaşım aracı. Öncelikle bulunduğunuz yerden ESHOT otobüsüyle İzban’ın aktarma durağı olan Halkapınar’a ya da Alsancak Garı’na gelebilir buradan İzban’a binerek 50-55 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na gelebilirsiniz. İzban’ın sefer başlangıç saati 05.20 ve son istasyona varış saati ise gece 01.23. İzmir Metro ise haftanın 7 günü 06.00 ile 00.20 arası sefer düzenliyor. İzmir şehir merkezinden havalimanına gitmek için İzban’ın Aliağa-Menemen değil, Tepeköy-Cumaovası yönüne giden trenine binmeniz gerekiyor. Havalimana giderken İzban’ın geçtiği duraklardan bazıları, Menemen, Çiğli, Mavişehir, Karşıyaka, Salhane, Halkapınar, Alsancak, Kemer, Şirinyer, Semt Garajı, Esbaş, Gaziemir ve Sarnıç.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Toplu ulaşım araçlarının çok çeşitli olması ve ulaşım ağının geniş olması nedeniyle İzmir’de taksi kullanmak İstanbul’daki kadar popüler değil. Gece vesait bulamadığınız durumlarda taksiye binmek size zaman kazandırabilir. Taksiyle ulaşımda sabit fiyat tarifesi (açılış 3 TL, her km başına 2,40 TL) uygulayan havalimanı taksilere denk gelmek şehir içinde biraz zor. Bu nedenle bulunduğunuz noktadan geçen veya özel olarak çağıracağınız bir taksiye binmeniz gerekiyor. Alsancak veya Konak’tan Adnan Menderes Havalimanı’na taksiyle ulaşmak ortalama 35-60 TL arasında değişiyor ve ulaşım süresiyse 30-40 dakika.

İzmir şehir içindeki araç kiralama firmalarından herhangi birine giderek çok kısa sürede aracınızı teslim alabilir ve 20 dakika gibi bir sürede Adnan Menderes Havalimanı’na varabilirsiniz. Şehir içinde ve havalimanında ofisi bulunan araç kiralama şirketlerinden bazıları; Avro Rent a Car, Sixt, Europcar, Hertz, Trendcar, Circular, Garenta, Duray, Erboy, Windy Car, Avis, Budget, Rent Go, Enterprise, Papillion vb.

Adnan Menderes Havalimanı Hakkında

TAV Havalimanları Holding bünyesinde olan ve Ekim 1987 yılında hizmete açılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı (IATA: ADB), İzmir’in Gaziemir ilçesinde yer alıyor. İzmir şehir merkezinden 18 km uzaklıktaki havalimanının adı, eski başbakanlardan biri olan Adnan Menderes’ten geliyor. Türkiye’nin en işlek 4. havalimanı olma unvanını alan Adnan Menderes Havalimanı’ndan sefer düzenleyen 65’in üzerinde hava yolu firması bulunuyor. 2005 senesinin istatistiklerine göre 3,7 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan Adnan Menderes Havalimanı, 2016 senesinin yolcu istatistikleri ise 12 milyon yolcudur (9,9 milyonu iç hatlar ve 2,1 milyonu dış hatlar). Kargo, iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere toplamda 3 terminali bulunan havalimanı tam olarak 118 bin metrekarelik bir alanda yeme içme, seyahat acentesi, araç kiralama, TAV Galeri, duty free mağazaları vb. hediyelik eşya dükkânları gibi hizmetler barındırıyor.

 

 

Antalya Şehir İçi Ulaşım Hakkında

Antalya’da şehir içi ulaşımının büyük bir kısmını Antobüs adlı halk otobüsleri oluşturuyor. Bunun yanı sıra Antray adındaki tramvaylar, Nostalji Tramvayı, deniz otobüsü, taksi, transfer gibi çok sayıda ulaşım aracı bulunuyor. Antalya’da bir noktadan başka bir noktaya gitmek gerçekten de çok kolay. Bilhassa turistlerin gözdesi olan Nostalji Tramvayı’nın güzergâhı, Zerdalilik, Işıklar-1, Işıklar-2, Belediye, Üç Kapılar, Kale Kapısı, Cumhuriyet Meydanı, Selekler, Meslek Lisesi, Barbaros ve Müze. Antray ise toplam hat uzunluğu 11 km olan ve 16 durak ile hizmet veren popüler bir ulaşım aracı. Hafif raylı sistem olarak da bilinen Antray’ın dışında Antobüsler de oldukça konforlu bir ulaşım hizmeti veriyor. Deniz otobüsleri ile de Antalya-Kemer arasında yolculuk yapabilirsiniz. Antalya’daki toplu ulaşım araçlarını kullanmak için ortak kart sisteminden faydalanmanızı öneriyoruz. Bu kartın adı Antalya Kart ve hemen hemen tüm gişelerden temin edebilirsiniz. Ayrıca kullan at biletlerden de satın alabilirsiniz. Antalya Kart ile otobüse binmek için 2,60; tramvaya ise 2 TL ödeyerek binebilirsiniz. Aktarmanın 1. ve 2. saatlerinde ödeyeceğiniz ücretse sadece 1 TL. Kart satış cihazlarında ya da otobüslerde bulabileceğiniz kullan at biletlerinin 2017 fiyatları; 2 binişlik 6,50 TL (otobüslerde 7,50 TL) ve 4 binişlik 12 TL (otobüslerde 13 TL). Kullan at biletler ile aktarma yapılamaz, bu biletlere toplamda 5 kez dolum yapabilirsiniz ve satın aldığınızda ilk dolum yapıldıktan sonra 4 dolum hakkınız daha bulunur. 600 ve 800 numaralı havalimanı hatlarında ise çift bilet uygulaması olduğunu unutmayın.

Antalya Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Antalya Havalimanı’ndan Antalya şehir merkezine ulaşmanın birden çok yolu var. Antrobüs, Havaş otobüsleri, Antray tramvayları, taksi, transfer araçları gibi bu ulaşım yöntemlerden birini seçerek yalnızca 20 dakikada şehir içine gidebilirsiniz. Havalimanı terminal binasının dışına çıktığınızda bu ulaşım araçlarının duraklarını göreceksiniz.

Toplu Ulaşım Araçları (Antobüs, Havaş otobüsü, Antray)

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren halk otobüsleri ya da Antobüs ile havalimanından şehre gitmek yaklaşık 50 dakikanızı alabilir. Havalimanından 600 numaralı otobüse binerseniz eğer Antalya şehir merkezine ulaşabilir veya direkt olarak Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne gidebilirsiniz. 600 numaralı otobüs, DEEPO Alışveriş Merkezi, Mall of Antalya AVM, Topçular, Meydan, Mevlana Caddesi, Markantalya AVM, 100.yıl caddesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Meltem, Akdeniz Üniversitesi, Adliye, Erasta AVM’den geçiyor ve otogara kadar gidiyor. Bir diğer seçenek olan 800 numaralı otobüsün rotası ise Lara bölgesi, Muratpaşa Belediyesi, Terracity AVM, Shemall AVM, Laura AVM, Şirinyalı, Akra Barut Otel (Eski Dedeman Otel), Antalya şehir merkezi, 5M Migros, İl Sağlık Müdürlüğü, Gürsu ve Sarısu Bölgesi. Bu iki otobüs için de çift bilet uygulaması mevcut, bu sebeple de tek binişlik ücret Antalya Kart için 4,60 TL ve kullan at bilet için 6,50 TL. Sabaha doğru 5’te başlayan 600 numaralı otobüs seferleri ertesi gün sabah 4’e kadar devam ediyor. 800 numaralı otobüsün ise ilk seferi 06.15 iken, en son 23.45’te Antalya Havalimanı’ndan kalkıyor. Otobüslerin şehir merkezine kadar olan yolculuk süresi, iki hat için de 40-45 dakika.

Tıpkı İzmir’de olduğu gibi Antalya’da da Havaş otobüslerini kullanabilirsiniz. Havaş otobüsleri, halk otobüslerine nazaran biraz daha pahalı, ancak çok daha konforlu, hızlı ve dakik olduğunu söyleyebiliriz. Antalya Havalimanı’ndan şehre giden Havaş otobüslerinin hepsi iç hatlar terminalinin dışından kalkıyor. Dolayısıyla Antalya Havalimanı dış hatlar terminaline inecekseniz, Havaş otobüsüne binmek için iç hatlar terminaline geçmeniz gerekiyor. Havaş otobüsünün yolcu indirme durakları; Tedaş Kavşağı, Hal Kavşağı, Sakarya Parkı, Dünya Göz Hastanesi, Otogar, Öğretmen Evi, Akdeniz Üniversitesi, Kemer Otobüs Durağı, Mini City, 5M Migros AVM. Havaş otobüsünün toplam yolculuk süresi 45 dakika ama trafik yoğunluğuna göre bu süre değişebiliyor. Havaş otobüsünün bilet fiyatı ise 11 TL (2017).

Antray ile havalimanından şehir merkezine gitmek isteyenler Antalya Kart ya da kullan at kartlardan kullanabilir. Havalimanı-Meydan-Fatih seferini düzenleyen Antray’ın popüler duraklarından bazıları, havalimanı, EXPO, Muratpaşa, İsmetpaşa, Fatih, Kepezaltı, Çallı, Meydan, Topçular… Antray’ın tek binişlik ücreti 2 TL, ilk sefer saati 07.04 ve ilk durağı ise Antalya Havalimanı.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Antalya Havalimanı’na vardığınızda terminaldeki araç kiralama şirketlerinden herhangi birini seçerek dakikalar içerisinde aracınızı teslim alarak şehir merkezine gidebilirsiniz. Kiralayacağınız araçla sadece 15-20 dakikada varabileceğiniz şehir merkezi havalimanından 13 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanı terminalinde hizmet veren araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (02423303073), Aytur (02423303465), Budget (02423303395), Europcar (02423303068), Filo Rent a Car (02423303090), National Alamo (02423303572) ve Hertz (02423303465).

Antalya Havalimanı Terminal 1 ve Terminal 2’de 7/24 hizmete açık olan taksi duraklarına gidin ve havalimanı bünyesinde hizmet veren taksilerden birine binin. Yaklaşık 20 dakikada Antalya şehir merkezine varabilirsiniz. Antalya Airport Taxi firmasına 02423303107 ya da +905394881616 numarasından ulaşabilirsiniz. Sabit fiyat tarifesi üzerinden ücretlendirilen havalimanı taksileri tercih ederek daha ekonomik bir yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanından Antalya şehir merkezine taksiyle gitmek yaklaşık 44-50 TL arasında tutuyor.

 

 

Antalya Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

İzmir Antalya Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Antalya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

11 March 2020

Antalya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Antalya’da Gezilecek Yerler Nelerdir? Antalya ili her yıl yerli ve yabancı olmak üzere...

Devamı
Antalya ve Alanya’dan Helsinki Uçuşları Devam Ediyor!

27 February 2020

Antalya ve Alanya’dan Helsinki Uçuşları Devam Ediyor!

  Finnair Havayollar ile Antalya ve Alanya seferleri kış aylarında da devam etmektedir . G...

Devamı
İzmir Adnan Menderes Havalimanı

05 January 2020

İzmir Adnan Menderes Havalimanı

Ülke/Şehir: Türkiye/İzmir Açılış Tarihi: 17 Kasım 1987 Şehir Merkezine Uzaklık:...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.