Van Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Van Uçuşu

Van Hakkında

Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ile ünlü Van’ın kuzeyinde Ağrı, güneyinde Siirt ve Hakkari, doğusunda ise İran yer alıyor. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Van, Türkiye’nin 6. büyük şehri. Onlarca medeniyete ev sahipliği yapan Van, oldukça köklü bir geçmişe sahip. Hititler, Persler, Medler, Selçuklular gibi önemli medeniyetlerin kalıntılarını şehrin her köşesinde görebilirsiniz.

Van’da gezilecek yerlerden bazıları, dünyanı en büyük soda gölü olan Van Gölü ve Akdamar Adası, müthiş bir şehir manzarası sunan Van Kalesi, Akdamar Kilisesi, Urartu Sulama Kanalları, Hoşap Kalesi, Menua Kanalı, Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alan Muradiye Şelalesi, Van Peri Bacaları ve eski Van evleri. Tarihi Milattan Önce 7000’li yıllara kadar uzanan medeniyetler şehri Van’da bambaşka bir deneyim yaşamaya hazır olun. Van’ın en önemli ilçeleri, Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Edremit, Erciş ve Gevaş. Ayrıca Toprakkale, Ağartı Kalesi, Ayanıs Kalesi’ni de Van’da gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Van şehrinde gerçekleşen festivallerin en ünlüleri, Zilan Festivali (17-18 Temmuz), Van-Asya İpek Yolu Turizm Ticaret ve Sanayi Fuarı (2-9 Ekim), İnci Kefali Göçü Sanat ve Kültür Festivali (31 Mayıs-2 Haziran) ve Çatak Kanispi Ceviz, Bal, Alabalık ve Doğa Festivali (haziran-temmuz). Van’dan halı, kilim ve el sanatları eşyaları ile sevdiklerinize şirin hatıralıklar alabilirsiniz.

Doğu Anadolu kültürünü yakından deneyimleme fırsatı bulacağınız Van’da yemek yemek adeta bir sanat. Her lezzetin mutfaktan sofraya uzanan ayrı bir yolculuğu ve hikayesi var. Her Van mutfağına özgü bir lezzeti tadarken, mutlaka geçmişi hakkında da bilgi alın. Van mutfağı der demez, aslında birçoğumuzun aklına ilk gelen şey şüphesiz Van kahvaltısıdır. Sadece Van’da değil, Türkiye’nin dört bir yanında Van serpme kahvaltı hizmeti veren yerler bulabilirsiniz. Van mutfağının vazgeçilmezi tatlar, otlu peynir, cacık, ilitme, ekşili, senseger ve bol havyarlı inci kefali.

Van'a Ne Zaman Gidilir

Van, Türkiye’nin en fazla güneş alan illerinden birisi olsa da sert karasal iklim etkisinden kayaklı kışları da soğuk ve karlıdır. Yılın 5 ayı karlıdır ve sert hava koşulları şehrin her yerinde hissedilmektedir. Yılın 4 ayı hava açık ve güneşlidir bu nedenle de Urartular döneminden kalma Tuşba adıyla da bilinmektedir.

Van'a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında en uygun dönem yaz ayları ve sonbahar başıdır. Özellikle Van Gölü ve çevresini görebilmek için yaz mevsimi oldukça uygundur.

 Her yıl Ağustos ayında düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Festivali, Eylül ayında Erçek Gölü Flamingo Göçü Festivali ve Akdamar Adası Ayin Törenine seyahatinizi denk getirmenizi öneririz.

Van Ferit Melen Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Van Ferit Melen Havalimanı’ndan 8 km uzaklıktaki Van il merkezine gitmenin birden çok yolu var. Bunlardan ilki olan halk otobüsleri ise en ucuz ve güvenilir ulaşım hizmetini sağlıyor. Bunun yanı sıra günün her anı ulaşım hizmeti veren taksileri tercih edebileceğiniz gibi terminal binasından aracınızı kiralayarak da en fazla 15-20 dakika içerisinde Van merkeze varabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Halk Otobüsü: Van Ferit Melen Havalimanı terminal binasının önünden sadece 300 metre ileride konumlanan nizamiye kapısından genellikle her 30 dakika veya 1 saatte bir halk otobüslerinin seferi mevcut. Bu otobüsler Van Belediyesi tarafından işletiliyor ve oldukça ekonomik bir ulaşım hizmeti veriyor. Güzergah ve kalkış-varış saatlerine güncel olarak İnternet sitesinden ulaşabileceğiniz halk otobüsleri Van Ferit Melen Havalimanı’ndan hareket ederek doğrudan Van merkeze götürüyor. Şehir merkezine vardıktan sonra şehrin diğer merkezi bölgelerine de aktarma yaparak ulaşmak mümkün. Van Ferit Melen Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için binmeniz gereken otobüsün güzergah numarası ise 351. Otobüs güzergahı; Van Ferit Melen Havalimanı geliş terminali, havalimanı kavşağı, İpekyolu Bulvarı, eski emniyet kavşağı, Sıhke Caddesi, Cemaller Sokak ve Beşyol Halk Eğitim Merkezi.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Van Ferit Melen Havalimanı’na vardığınızda aceleniz varsa ya da en hızlı ulaşım aracını arıyorsanız, muhtemelen taksileri tercih edeceksinizdir. Çünkü günün 24 saati havalimanı terminalleri önünde hazır bekleyen taksiler, şehir merkezine en hızlı ulaşımı sağlıyor. Taksileri kullanarak 8 kilometreyi yaklaşık 10 dakikada katedebilirsiniz. Ortalama 12-16 TL arasında bir ücret ödeyerek taksiyle Van şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak taksiciyle pazarlık yapabileceğinizi de hatırlatalım. Havalimanı taksilerinden birine binerseniz de sabit fiyat tarifesi uyguladıklarını önceden bilmenizde fayda var.

Araç Kiralama: Van Ferit Melen Havalimanı’ndan araç kiralamak oldukça kolay. Tek yapmanız gereken havalimanına varmadan önce küçük bir araştırmadan sonra Central Ren A Car (05324179944), Budget (04322270191), Avis (04322270167) ve Garenta Rent A Car (04329991600) firmalarından birini seçerek ön rezervasyon yapmak. Bu sayede çok kısa bir sürede aracınızı teslim alabilir ve Van şehir merkezinin yolunu tutabilirsiniz. Van Ferit Melen Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla Van şehir merkezine varmak 10-12 dakika sürebilir.

Şehir merkezinden Van Ferit Melen Havalimanı’na nasıl gidilir?

Van il merkezinden Van Ferit Melen Havalimanı’na en hızlı şekilde gitmek için 7/24 ulaşım hizmeti veren taksileri kullanabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinden araç kiralayarak da konforlu bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Van Belediyesi tarafından işletilen halk otobüslerini kullanmak. Hangi ulaşım aracını seçerseniz seçin, en fazla 20 dakikada Van Ferit Melen Havalimanı’na varmanız mümkün.

Toplu Ulaşım Araçları

Halk Otobüsü: Van Ferit Melen Havalimanı’na şehir merkezinden ulaşmanın en kolay yolu şüphesiz halk otobüslerini kullanmak. Hem ekonomik hem de hızlı bir yolculuk yapmak isteyenlerin tercih edebileceği halk otobüslerine binmek için belirtilerin duraklarda bulunmanız gerekli. Hiç aktarma yapmadan doğrudan Van Ferit Melen Havalimanı’nın nizamiye giriş kapısına ulaştıran halk otobüslerinin kalkış noktası şehir merkezindeki Belyol Halk Eğitim Merkezi. Sonraki duraklar sırasıyla Cemaller Sokak, eski emniyet kavşağı, İpekyolu Bulvarı, havalimanı kavşağı ve Van Ferit Melen Havalimanı gidiş terminali. Halk otobüsler genellikle her 30 dakikada veya 1 saatte bir şehir merkezinden hareket ederek direkt olarak 20-25 dakika içerisinde Van Ferit Melen Havalimanı’na götürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Van şehir içi ulaşımda büyük rol oynayan taksiler, her yere ve her zaman ulaşım hizmeti verdikleri için yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Taksileri kullanacaksanız eğer havalimanı taksilerini tercih etmenizi öneriyoruz çünkü günün her saati sabit fiyat tarifesi uyguluyorlar. Bu sayede hem ekonomik hem de hızlı bir şekilde Van Ferit Melen Havalimanı’na gidebiliyorsunuz. Şehrin en merkezi noktalarında yer alan taksi duraklarına giderek ya da bulunduğunuz noktaya taksi çağırarak sadece 12-16 TL gibi bir ücret karşılığında ve 10 dakika içerisinde Van Ferit Melen Havalimanı’na varmanız muhtemel.

Araç Kiralama: Van şehir içinde havalimanındakinden çok daha fazla araç kiralama şirketi alternatifi mevcut. Bu şirketleri uçuşunuzdan önce mutlaka araştırın ve ön rezervasyon yaptırın. Böylelikle dakikalar içinde aracınızı teslim alarak Van Ferit Melen Havalimanı’nın yolunu tutabilirsiniz. Şehir merkezinde ve Van Ferit Melen Havalimanı terminalinde şubesi olan araç kiralama firmalarından bazıları, Central Ren A Car (05324179944), Budget (04322270191), Avis (04322270167) ve Garenta Rent A Car (04329991600). Van şehir merkezinden kiralayacağınız araçla 15 dakikada Van Ferit Melen Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Van Ferit Melen Havalimanı Hakkında

DHMİ tarafından işletilen Van Ferit Melen Havalimanı, Van il merkezinden 8 km uzaklıkta konumlanıyor. 2011 senesinin istatistiklerine göre toplamda 1 milyonu geçkin yolcuya taşımacılık hizmeti veren havalimanında 140 araç kapasiteli park yeri, turizm danışma ofisi, araç kiralama şirketleri, transfer firmaları, VIP/CIP salonları, sağlık ve banka hizmetleri, yeme içme yerleri ve alışveriş dükkanları gibi imkanlar mevcut. Türkiye’nin ilk uyduyla iniş sistemini uygulayan Van Ferit Melen Havalimanı’na Pegasus Havayolları SunExpress, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet’in direkt uçuşlarıyla Türkiye’nin birçok ilinden ulaşabilirsiniz. Havalimanına hiç aktarma yapmadan gidebileceğiniz havalimanlarından bazıları; Adana Şakirpaşa, İstanbul Sabiha Gökçen Antalya, İzmir Adnan Menderes, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havalimanları.

Van Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Van Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.