• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Elazığ Uçuşu

Elazığ Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nin güneybatı kısmında konumlanan Elazığ’ın doğusunda Bingöl, kuzeyinde Tunceli, batı ve güneybatısında Malatya, güneyinde ise Diyarbakır yer alıyor. Tunceli ile Keban Barajı, Malatya ile de Karakaya Baraj Gölü aracıyla bağlantılı olan Elazığ, toplamda 11 ilçeden meydana geliyor. Şehrin en önemli ilçeleri, Ağın, Akçakaya, Arıcak, Baskil, Keban ve Kovancılar. Tarihi Milattan Önce 2000’li yıllara kadar uzanan Elazığ’ın tarihi yerlerini keşfetmek bambaşka bir deneyim. Yukarı Fırat Bölümü’nde muhteşem bir konuma sahip olan Elazığ’da karasal iklim hakim olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçiyor.

Elazığ’da gezilecek yerler, çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Harput, Elazığ’a 12 km uzaklıktaki Buzluk Mağarası, Hazar Gölü, Fırat’ın gerdanlığı Keban Barajı, Arap Baba Mescidi ve Türbesi, Sarahatun Camii, Ulu Camii, Hazarbaba Kayak Merkezi, Golan Kaplıcaları, Çırçır Şelalesi ve Harput Kalesi. Elazığ seyahatinizden dönüşte alabileceğiniz en güzel hediyelik eşya, bu yörede üretilen Buzbağ şarabı.

Elazığ’da farklı kültürel etkinliklere katılmak isterseniz, seyahat edeceğiniz zamanı festival dönemlerine denk getirebilirsiniz. Bu festivallerden bir kısmı, Fırat Kısa Film Festivali (nisan), Arıcak Ters Lale Şenlikleri (nisan), Çayda Çıra Film ve Sanat Festivali (mayıs), Gezin Çilek Festivali (haziran), Uluslararası Hazar Şiir Akşamları (haziran), Ulusal Hazar Spor Şenlikleri (temmuz), Piri Davut Şenlikleri (temmuz), Yaz Şenliği (eylül), Orcik Festivali (ekim) ve Geleneksel Bağ ve Bal Teşvik Müsabakası (ekim).

Elazığ mutfağı, oldukça kendine has özellikleri olan ve Türkiye’nin bir başka yerinde kolay kolay bulamayacağınız yapımı zor ama oldukça lezzetli yemeklerden oluşuyor. Meşhur Harput köftesi, içli köfte, peynirli ekmek, orcik, gömme, dolanger, söğürtme, ufalama, fodula, pestilli yumurta, kalbur hurması, dilber dudağı, hesüde, ışkın, pirpirim, gaygana, ekmek tatlısı ve patila tatmadan Elazığ’dan ayrılmayın.

Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Elazığ Havalimanı’ndan Elazığ il merkezine giderken tercih edebileceğiniz birden çok ulaşım yöntemi mevcut. Bu ulaşım araçlarından ilki olan ve Türkiye’nin diğer birçok havalimanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan Havaş otobüsleri oldukça ekonomik bir tercih olabilir. Bunun yanı sıra havalimanı terminali önünde günün 24 saati bekleyen taksileri de kullanabilirsiniz. Konfor benim için her şeyden önce gelir diyorsanız, araç kiralamanızı öneriyoruz. Her koşulda da Elazığ Havalimanı’ndan 12 km uzaklığındaki şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 15-20 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Havaş Otobüsü: Elazığ Havalimanı terminal çıkışında Havaş otobüs durakları bulunuyor. Sadece havalimanı ile Elazığ merkez arasındaki ulaşımı sağlayan Havaş otobüslerinin en güncel fiyat ve güzergah bilgilerine www.havas.net adresinden ulaşabilirsiniz. 2017 yılı itibariyle Elazığ Havalimanı’ndan hareket eden Havaş otobüslerinin toplam yolculuk süresi 30 dakika, ancak bu süre trafik yoğunluğuna göre değişebilir. Tek binişlik bilet ücreti 7 TL olan Havaş otobüslerinin güzergahı sırasıyla Elazığ Havalimanı, Otogar, Doğu Garajı, Ordu Evi Grand 23 Otel Önü, İzzetpaşa Camii Durağı, Öğretmenevi, Hozat Garajı, DSİ, Karayolları, Orman Bölge Müdürlüğü, Ramada Otel, Çaydaçıra Sabuncu Kavşağı, Çocuk Islah Evi, Belediye, Park 23, Hazardağlı Kavşağı, Tedaş, Tofaş Kavşağı ve Abdullah Paşa Trafo Durağı. Elazığ Havalimanı’ndan Havaş otobüsüne binerek Elazığ şehir merkezine ulaşmak çok kolay.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Elazığ Havalimanı terminali dışında her inen uçaktan çıkan yolcuları güvenilir bir şekilde Elazığ şehir merkezine veya istedikleri yerlere ulaştıran havalimanı taksileri gece gündüz sabit fiyat tarifesi uyguluyor. Bu havalimanı taksileri ücretleri km üzerinden hesaplıyor. Elazığ Havalimanı taksileri taksimetrelerini 2 TL’den açıyor ve sonraki her km başına 3 TL talep ediyor. Bu hesaplamaya göre Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine taksiyle gitmek 40-45 TL arası tutuyor. Elazığ Otogarı’na taksiyle ulaşmak 30-35 TL, İzzet Paşa Camii veya Devlet Demir Yolları İstasyonu 40-45 TL, Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi 45-50 TL, Akgün Otel AVM 55-60 TL ve 8. Kolordu Komutanlığı Toplama Merkezi’ne gitmek içinse yaklaşık 45-50 TL ödemeniz gerekiyor. Elazığ Havalimanı taksilerini arayarak ön rezervasyon da yaptırabilirsiniz: 05317830223 ve 05344176885.

Araç Kiralama: Elazığ Havalimanı’nda araç kiralayabileceğiniz çok sayıda araç kiralama şirketi var. Bu şirketleri daha önceden araştırabilir ve günlük araç kiralama hizmetinin fiyatlarıyla ilgili ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndaki araç kiralama şirketleri, Europcar (04242371635), Avis (04242752220) ve Nationol Car Rental (05303408728). Bu şirketlerin hepsinin de İnternet adresi ve ücret hesaplayacağınız sistemleri var. Ön rezervasyonunuzu yaptırın ve Elazığ Havalimanı’na vardıktan sonra da dakikalar içerisinde aracınızı teslim alabilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla Elazığ şehir merkezine gitmek 15 dakika sürebilir.

 

Elazığ Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Seyahat Tavsiyeleri

Seyahatinize planlamadan önce uzman tavsiyelerini mutlaka okuyun

Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

03 Ağustos 2018

Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

Masal tadında manzaralara şahitlik etmek istiyorsanız muhteşem doğası ve tertemiz havasıyla Yeni Zel...

Devamı
Ankara Alışveriş Rehberi

02 Ağustos 2018

Ankara Alışveriş Rehberi

Nüfus bakımından kıyaslandığında en çok alışveriş merkezine sahip olan illerimiz arasınd...

Devamı
Portekiz’in Dünyaca Ünlü Festivalleri

01 Ağustos 2018

Portekiz’in Dünyaca Ünlü Festivalleri

Alışılmışın dışında bir çeşitliliğe sahip Portekiz festivalleri kültürel temaları, ...

Devamı

Son Rezervasyonlar

Kiev

Arlanda - Boryspil Intl arası bilet satın alındı

Adana

Antalya - Sakirpasa arası bilet satın alındı

Ankara

Gazipasa - Esenboga arası bilet satın alındı

Erzurum

İstanbul - Erzurum arası bilet satın alındı

Ucuzauc.com