Erzincan Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Erzincan Uçuşu

Erzincan Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzincan’ın tarihi M.Ö. 2000’li yıllara kadar geriliyor. Erzurum, Sivas, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Malatya, Gümüşhane, Bayburt ve Giresun ile sınırlarını paylaşan Erzincan, Yukarı Fırat’ta konumlanıyor. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Erzincan, zamanında Med, Urartu, Pers, Hitit, Hellen, Roma ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarihi bir kent. Dolayısıyla hem coğrafi hem de kültürel olarak büyük bir zenginliğe sahip olan şehrin atmosferi bile insanı büyülemeye yetiyor. 11.903 kilometrekarelik alanında 9 ilçe barındıran Erzincan’ın nüfusu ise 300 bini geçkin.

Erzincan’ın güney sınırında Munzur Dağları, kuzey sınırında, Keşiş Dağları ve bu iki dağın arasında da Karasu Vadisi bulunuyor. Şehirde gezilecek başlıca yerler, Mama Hatun Kervansarayı, Altıntepe Şehir Kalıntıları, Kemah Kalesi, Girlevik Şelalesi, Ekşisu, Pazaryeri Çeşmesi, Terzibaba Türbesi, Otlukbeli Gölü, Abrenk Kilisesi ve Erzincan Müzesi. Karasal iklimin hüküm sürdüğü şehirde yıllık ortalama sıcaklık 10.7 santigrat derece. Diğer karasal iklimin görüldüğü şehirlere göre kış ayları çok daha ılıman geçiyor. Yaz aylarının ise inanılmaz sıcak geçtiği Erzincan’a gitmek için bahar aylarını tercih etmenizde fayda var.

Şehir merkezine yalnızca 9 km uzaklıktaki Erzincan Havalimanı’na hava yolu ile ulaşabileceğiniz gibi Erzincan’a Türkiye’nin birçok yerinden demiryolu ve kara yoluyla da gitmek mümkün. Şehir içi ulaşımda sıklıkla tercih edilen taksiler bir yana ulaşım ağı da oldukça gelişmiş olduğundan belediye otobüsleri ve minibüsleri de kullanabilirsiniz.  Erzincan’da alışveriş yaparken sevdiklerinize buranın yöresel tatlarını götürebilir ya da küçük hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Balı, cimin üzümü ve tulum peyniri ile meşhur olan Erzincan’da merkezdeki çarşıdan ve büyük alışveriş merkezlerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Erzincan’ın yöresel lezzetleri gerçekten de eşsiz. Erzincan denir denmez akla ilk gelen Erzincan tulumunu yemeden şehirden ayrılmayın. Bunun yanı sıra Erzincan mutfağına özgü diğer popüler lezzetler, Erzincan üzümü (cimin), şirden, kemah tuzu, eşkili, kesme çorba, yaprak sarma, su böreği ve kete. Erzincan’ın en ünlü festivalleri ise şöyle: Doğa Sporları Şenlikleri (Kemaliye’de mayıs ayında, Erzincan merkezde nisan ayında ve Kemah’ta haziran ayında), Bal Festivali (Refahiye’de ağustos ayında), Üzümlü Belediyesi Kültür Turizm ve Üzüm Festivali (eylül), Hıdır Abdal Sultan Şenliği (ağustos), Kayı Köyü Yayla Şenlikleri (ağustos) ve Çayırlı Aşık Davut Suları Anma Kültür Festivali (ağustos).

Erzincan'a Ne Zaman Gidilir

Doğu bölgesinde yer alan Erzincan, karasal iklim özelliklerini taşımaktadır. Ovalar ve dağlarla çevrili olan Erzincan çevresinde bulunan diğer illerden Elâzığ dışındaki illere göre daha ılıman bir havaya sahiptir. Buna rağmen yine de kış mevsiminde kar uzun süre yerde kalmaktadır.Yazları sıcak ve kurak olan Erzincan’da en sıcak ay Ağustos ayıdır. En soğuk ve karın en çok yağdığı aylar ise aralık ve mayıs ayları arasıdır. En yağışlı dönemi ise ilkbahardır.Erzincan'a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında kayak sporu için en uygun zaman Aralık- Şubat ayı aralığıdır. Sadece kayak yapma fırsatını değil ayrıca en iyi kayak merkezinde keyifli zaman geçirebileceğiniz gibi doğa yürüyüşleri ve kış pikniği yapma olanağınızda bunmaktadır.Rafting, trekking  ve doğa yürüyüşü için en uygun zamansa bahar ve yaz aylarıdır.

Erzincan Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Erzincan Havalimanı’ndan Erzincan şehir merkezine ulaşmak için belediye otobüslerini kullanabileceğiniz gibi daha konforlu bir ulaşım aracı olan taksileri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca havalimanından araç kiralayarak da kısa sürede şehir merkezine varabilirsiniz. Erzincan Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek yaklaşık 10-15 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Halk Otobüsü: Erzincan Havalimanı geliş terminalinden kalkan ve direkt şehir merkezine giden özel halk otobüsleri var. Haftanın 7 günü ulaşım hizmeti veren bu halk otobüsleri Erzincan Belediyesi tarafından işletiliyor. Otobüslerin sefer saatleri, havalimanına inen uçaklara göre ayarlanıyor. Otobüs duraklarından birkaçı, yat limanı, otogar, şehir merkezi, tren garı, oteller ve tatil köyleri.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Erzincan Havalimanı terminal dışında 7/24 yolcularını bekleyen taksiler, hızlı ve güvenilir bir şekilde şehir merkezine ulaştırıyor. Havalimanı terminalinde durağı olan taksi şirketlerinden biri Eşot Taksi (04462143474) ve uçuşunuzdan önce ararsanız fiyatlar hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Araç Kiralama: Erzincan Havalimanı’ndan dakikalar içerisinde kiralayabileceğiniz aracınızla şehir merkezine konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Havalimanı terminal binasında şubesi olan araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (05462232422), Asis Oto Kiralama (05322090145) ve City 24 Rent A Car (04462263303). Bu firmalar ile ilgili fiyat araştırmanızı İnternet üzerinden yapabilir ve Erzincan Havalimanı’na varır varmaz da ön rezervasyonunuz sayesinde aracınızı teslim alabilirsiniz. Erzincan Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla Erzincan şehir merkezine 10 dakikada gidebilirsiniz.

Şehir merkezinden Erzincan Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şehir içi toplu taşıma ağının büyük bir kısmını belediye otobüsleri oluşturuyor. Otobüslerle şehir içinden Erzincan Havalimanı’na ulaşabilir ya da taksileri kullanabilirsiniz. Biraz daha pahalı olsa da günün her anı kullanılabilir ve konforlu olduğu için yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bir diğer seçenek de Erzincan şehir merkezinden araç kiralamak. Şehir içinden Erzincan Havalimanı’na ulaşmak maksimum 10-15 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Halk Otobüsü: Şehir merkezi, yat limanı, otogar, tren garı gibi şehrin en merkezi yerlerinden Erzincan Havalimanı’na aktarmasız olarak götüren özel halk otobüsleri var. Bu otobüsler Erzincan Belediyesi tarafından işletiliyor ve genellikle sefer saatleri, uçakların kalkış saatine göre ayarlanıyor. Halk otobüsüyle maksimum 25 dakikada Erzincan Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Erzincan şehir içinde taksileri sıklıkla kullanılıyor. Bunun başlıca sebebiyse taksilerin hızlı ve ekonomik olması. Erzincan Havalimanı, şehir merkezinden sadece 9 km uzaklıkta olduğu için de taksileri kullanmak zaman açısından faydanıza olabilir. Günün dilediğiniz saat taksiyle yolculuk yapabilir ve uçağınıza yetişebilirsiniz. Erzincan Havalimanı’na taksiyle gitmek için şehrin hangi noktasında olursanız olun Eşot Taksi (04462143474) firmasını arayarak taksi çağırabilirsiniz.

Araç Kiralama: Erzincan şehir içinde çok sayıda yerli ve yabancı araç kiralama ve transfer hizmetlerinin ofisleri var. Bunlardan bazıları, Avis (05462232422), Asis Oto Kiralama (05322090145) ve City 24 Rent A Car (04462263303). Erzincan şehir içinden kiralayacağınız araçla 10 dakikada Erzincan Havalimanı’na varabilirsiniz.

Erzincan Havalimanı Hakkında

1988 senesinde hizmete başlayan Erzincan Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli ve toplamda 4.034.100 metrekarelik bir alana sahip. Şehir merkezinden 9 km uzaklıkta konumlanan Erzincan Havalimanı’nda sağlık hizmetleri, PTT, büfe ve restoranlar, VIP salonları, araç kiralama ve transfer hizmetleri vb. imkanlar bulunuyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan SunExpress ile, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları ile, Ankara Esenboğa ve Gaziantep havalimanlarından Anadolujet ile, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Pegasus Havayolları ile ve Antalya Havalimanı’ndan Onur Air ile Erzincan Havalimanı’na aktarmasız olarak ulaşabilirsiniz. 2011 yılının istatistiklerine göre toplamda 203 bin yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan Erzincan Havalimanı’nda iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere 2 yolcu terminali mevcut.

Erzincan Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Erzincan Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.