Şanlıurfa Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şanlıurfa Uçuşu

Şanlıurfa Hakkında

Peygamberler şehri veya diyarı olarak bilinen Şanlıurfa, gerek mutfağıyla gerekse yıllardan beri süregelen kültürü, gelenek ve görenekleriyle Türkiye’nin en çok ilgi gören şehirlerinden biri. Tarihi yüzyıllar öncesine uzanan Şanlıurfa’nın en tarihi yerlerini keşfedebilir, en güzel yemeklerini tadabilir ve huzur veren havasını soluyabilirsiniz. İlginç mimarileri, birbirinden güzel doğa harikaları, mağaraları, tarihi camileri ile gizemli bir kent olan Şanlıurfa’da şehir merkezinin güneybatısında konumlanan ve görür görmez hemen kendine aşık eden Balıklı Göl’de mutlaka gün batımını izleyin. Balık avının yasaklandığı ve büyük bir özenle korunan Balıklı Göl’e hayran kalacağınıza eminiz. Şehrin en fotojenik mimarisi olan Fırfırlı Camii ise Şanlıurfa’da gezilecek yerler listenizin en başında olmalı!

Kayıp kent lakaplı Halfeti içinse 1 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz. Türkiye’nin az sayıda Cittaslow (sakin şehir) unvanını alan yerleşim yerlerinden biri olan Halfeti’de keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Bunun dışında Şanlıurfa’da diğer gezilecek yerler arasında tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan meşhur Göbeklitepe, “yolların kavuştuğu yer” olan Harran, Selahaddin Eyyübi Camii, Şanlıurfa’nın tarihi çarşıları (Bedesten, Sipahi Pazarı, Kınacı Pazarı, Pamukçu), Tektek Dağları Milli Parkı, Şanlıurfa Ulu Camii, şehrin muhteşem bir manzarasını sunan Urfa Kalesi vb.

Karasal iklimin hüküm sürdüğü Şanlıurfa’da yaz ayları gerçekten de inanılmaz sıcak geçer. Dolayısıyla bu şehri ziyaret etmek için en uygun dönem, sonbahar ve ilkbahar ayları. Kara yolu, demiryolu ya da hava yoluyla kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz Şanlıurfa, ulaşım yönünden çok rahat bir şehir. İsterseniz önce Gaziantep Havalimanı’na gidip araç kiralayarak Şanlıurfa’ya geçebilir ya da direkt olarak Ankara, İstanbul veya İzmir’den Şanlıurfa GAP Havalimanı’na uçabilirsiniz. Şanlıurfa şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen toplu taşıma araçları belediye otobüsleri ve özel halk otobüsleri. Urfa Kart’tan satın aldığınız takdirde tüm toplu taşıma araçlarından yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra minibüs ve taksileri de kullanabilirsiniz.

Konaklama olarak birden çok alternatifinizi olacağınız söyleyebiliriz. Butik otel veya lüks şehir otelleri de dahil olmak üzere bütçenize uygun bir konaklama yeri seçebilirsiniz. Şanlıurfa mutfağı öylesine zengin bir mutfak ki, şehirde birkaç gün bile kalsanız, bir iki kilo alacağınızı garanti edebiliriz. Hem Güneydoğu Anadolu hem de Doğu Anadolu mutfaklarının harmanlanması sonucu muhteşem yemekler tadabilirsiniz. Şanlıurfa’ya gelir gelmez Urfa kebabı ve patlıcan kebabıyla tanışacaksınız. Sonrasında Urfa usulü yapılan içli köfte, borani, şıllık, bostana, ayran çorbası, pıt pıt, sarı çorba, çağala aşı, isot çömleği, meyan şerbeti, kuymak, erik tavası, su kabağı, sarımsak aşı, soğan tavası, lahmacun, dolmalı köfte, katmer ve kadayıf tatmanızı öneriyoruz. Şanlıurfa’da en çok tercih edilen restoranlar ise Gülhan, Çulcuoğlu, Cevahir Han, Altın Lokantası, Sevgi Ciğer Salonu, Aziz Usta, Ciğerci Yusuf ve Dedecan Ocakbaşı.

Şanlıurfa’da gece hayatı der demez mutlaka aklınıza sıra geceleri geliyor. Metropol şehirlerde çok sayıda bulunan disko, bar ve gece kulübü yerine daha çok kafe ve restoranlara denk geleceksiniz. Şanlıurfa’da alışveriş yapacaklara tavsiyemizse Bedesten Han, Urfa City, Abide Park, Sipahi, Koltukçu, Kazancı, Kasap Pazarı gibi yerlere gitmeleridir. Şanlıurfa’da gerçekleşen kültürel etkinlik ve festivaller, Kelaynak ve Çevre Festivali (mayıs), Eyyübnebi Sabır Günü (mayıs), Karakeçili Uluslararası Kültür Şenlikleri (mayıs), Halil İbrahim Buluşmaları (mayıs) ve Şanlıurfa Uluslararası Kültür ve Sanat Haftası (ekim).

Şanlıurfa'ya Ne Zaman Gidilir

Peygamber diyarı olarak a bilinen Şanlıurfa, güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük yedinci şehri olan Şanlıurfa, karasal iklim özellikleri görülmektedir.

Yazları çok sıcak ve kışları da çok soğuk o Şanlıurfa’da ilkbahar ve sonbahar yağışlıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 40 derecelere kadar çıkarken, kış mevsiminde ise ortalama sıcaklık -2 derecedir.

Şanlıurfa'ya Ne Zaman Gidilir diye bakmadan önce, bu şehrin müze şehri olarak ilan edildiğini hatırlatalım. Şehrin her köşesinde tarihi yapılarla çevrili olduğunu, Konik Haran Evleri, Ulu Camii ve şehrin simgesi haline gelen Urfa Balıklı Gölü görebilmek içinde en uygun zaman ilkbahar ve sonbahardır.

Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan 35 km uzaklıktaki Şanlıurfa şehir merkezine gitmek için Havaş otobüslerini kullanabileceğiniz gibi havalimanından kalkan ve sabit fiyat tarifesi uygulayan havalimanı taksilerine de binebilirsiniz. Havalimanından Şanlıurfa şehir merkezine ulaşmak maksimum 50 dakika sürüyor. Özel araç kiralarsanız da sadece 30-35 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Havaş Otobüsü: Şanlıurfa GAP Havalimanı önünden kalkan ve doğrudan Şanlıurfa şehir merkezine ulaştıran Havaş otobüsleri oldukça ekonomik bir ulaşım yöntemi. Şanlıurfa GAP Havalimanı’na inen tüm uçaklar için ayrı Havaş servisi bulunuyor. Havaş otobüsünün servis güzergahı ise şöyle, Şanlıurfa GAP Havalimanı, Carrefour SA Market, Sabancı Kız Yurdu Durağı, Harran Üniversitesi önü, Nevali Otel yanı belediye otobüs durağı. Yolcu indirme noktaları ise Tevhide Hatun Lisesi, Carrefour SA Market, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı, Nevali Otel Yanı Belediye Otobüs Durağı. Bu güzergahın toplam yolculuk süresi 45 dakika olup, bilet ücreti 10 TL’dir (2017). Havaş otobüsleriyle Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan Siverek’e de gidebileceğinizi hatırlatalım. Haftanın her günü Siverek Havaş otobüsleri sefer düzenliyor. Servis güzergahı, Şanlıurfa GAP Havalimanı-Hilvan-Siverek. Yolcu indirme noktaları ise Hilvan 2. Üst geçit-Siverek Yeni Otogar yol üzeri-Siverek eski otogarı-Üçgen Park. Toplam yolculuk süresi 60 dakika, ancak bu süre trafik yoğunluğuna göre değişebilir.  Siverek’e gitmek için 17 TL, Hilvan’a gitmek içinse 5 TL ücretindeki biletinizi Havaş otobüsüne bindikten sonra alabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Şanlıurfa GAP Havalimanı geliş terminali önünde 7/24 bekleyen havalimanı taksileri havalimanından şehir merkezine güvenilir ve konforlu taşımacılık hizmeti veriyor. Şanlıurfa GAP Havalimanı bünyesinde çalışan havalimanı taksileri gece gündüz aynı fiyat tarifesini uygulamakla birlikte yaklaşık 45-60 dakikada Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaştırıyor. Havalimanı taksilerinden birine binmek için rezervasyon yaptırmak isterseniz de 05425107473’ü arayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Şanlıurfa GAP Havalimanı şehir merkezinden 35 km mesafede yer aldığı için toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine kendi aracınızı kiralayarak da kısa sürede şehre varabilirsiniz. Şanlıurfa GAP Havalimanı terminalindeki araç kiralama ofislerinden bazıları; Avis (04143150053), Europcar (04143164746), Hertz (04143781040), Sixt (08502222000) ve Budget (085031663166). Bu firmalardan birini seçerek havalimanına varmadan önce ön rezervasyon yaptırırsanız bazı kampanyalardan da faydalanmanız mümkün.

Şehir merkezinden Şanlıurfa GAP Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şanlıurfa şehir içinde toplu taşıma araçları sıklıkla kullanılıyor, ancak taksi, araç kiralama ve transfer hizmetleri de tercih ediliyor. Şanlıurfa GAP Havalimanı’na gitmek için daha ekonomik bir yöntem olan Havaş otobüslerini kullanabileceğiniz gibi taksiye de binebilirsiniz. Bunun yanı sıra şehir içinde çok sayıda araç kiralama firmasının ofisinin bulunduğunu hatırlatalım. Şanlıurfa şehir merkezinden Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşmak maksimum 50 dakika sürüyor. Şehir içinden araç kiralarsanız bu süre 30-35 dakikaya kadar inebilir.

Toplu Ulaşım Araçları

Havaş Otobüsü: Şanlıurfa GAP Havalimanı’na gitmenin en ucuz, kolay ve de konforlu yolu Havaş otobüslerini kullanmak. Bu otobüsler hem Siverek’ten hem de Şanlıurfa Merkez’den hareket ederek aktarmasız bir şekilde Şanlıurfa GAP Havalimanı’na götürüyor. Şanlıurfa Merkez’den kalkan Havaş otobüsleri, uçak kalkış saatlerine göre sefer düzenliyor ve yurt içi uçuşlardan 2 saat, yurt dışı uçuşlardan ise 2,5 saat önce Havaş otobüsleri hareket ediyor. Havaş otobüslerinin yolcu alma noktaları, Nevali Otel Yanı Belediye Otobüs Durağı, Harran Üniversitesi Önü, Sabancı Kız Yurdu Durağı, Carrefour SA Market, Havalimanı. Bu güzergahın toplam yolculuk süresi 45 dakika ve bilet ücreti ise 10 TL (2017). Bunun yanı sıra Siverek Üçgen Park’tan hareket eden Siverek Havaş otobüslerinin geçtiği duraklar ise şöyle, Üçgen park, Siverek Eski Otogar Kavşağı, Yeni otogar önü anayol üzeri, Hilvan 1.üst geçit, GAP Havalimanı. Siverek-Hilvan- Şanlıurfa GAP Havalimanı güzergahındaki Havaş otobüsünün toplam yolculuk süresi 60 dakika olsa da bu süre trafiğe göre değişebilir. Siverek’ten binecekseniz 17 TL, Hilvan’dan binecekseniz de 5 TL ücretindeki tek yön biletinizi Havaş otobüsüne bindikten sonra temin edebilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Özel ulaşım araçlarından şüphesiz en pratiği ve en çok tercih edileni olan taksilerle Şanlıurfa şehir merkezinden Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşmak çok kolay. Hele ki havalimanı bünyesinde hizmet veren ve günün 24 saati aynı fiyat tarifesini uygulayan havalimanı taksilerine denk gelirseniz, çok daha uygun fiyata ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Gölgen Köyü sınırları içerisinde yer alan Şanlıurfa GAP Havalimanı, Şanlıurfa Diyarbakır Karayolu (E99) üzerinde yer alıyor. 45-60 dakikada Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaştıran havalimanı taksilerinden birini bulunduğunuz yere çağırmak için 05425107473’ü aramanız yeterli.

Araç Kiralama: Şanlıurfa GAP Havalimanı’na gitmenin en ucuz ve de konforlu yolunu arıyorsanız, araç kiralamak tam size göre diyebiliriz. Şanlıurfa şehir içinde çok sayıda yerli ve yabanca araç kiralama şirketi bulunuyor. Şehir merkezindeki en çok tercih edilen araç kiralama şirketleri, Avis (04143150053), Europcar (04143164746), Hertz (04143781040), Sixt (08502222000) ve Budget (085031663166).

Şanlıurfa GAP Havalimanı Hakkında

Şanlıurfa şehir merkezinden 35 km uzaklıkta konumlanan Şanlıurfa GAP Havalimanı’nın yapımı tam 10 yılda tamamlandı. 500 araç kapasiteli otoparkı, sağlık hizmetleri, banka hizmetleri, araç kiralama ve transfer hizmetleri, kafe ve restoranlar, market, VIP salonları vb. imkanların bulunduğu Şanlıurfa GAP Havalimanı, 2011 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 240 bini geçkin yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş. 2017 yılı itibariyle AnadoluJet, Türk Hava Yolları, Onur Air ve Pegasus Havayolları’nın direkt uçuş seferleri düzenlediği Şanlıurfa GAP Havalimanı’na İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İstanbul Sabiha Gökçen veya İzmir Adnan Menderes havalimanlarından hiç aktarma yapmadan ulaşabilirsiniz.

Şanlıurfa Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Şanlıurfa Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.