• Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Sivas Uçuşu

Sivas Hakkında

Anadolu’nun en tarihi yerlerinden biri olan Sivas’ın tarihi Milattan Önce 2000’li yıllara kadar uzanıyor. Kurtuluş Savaşı’nın temellerinin Sivas’ta atılmasından dolayı da Türk milleti için apayrı bir önemi var. Yüzölçümü olarak Konya’dan sonra Türkiye’nin en büyük 2. ili olan Sivas, adına şarkılar yazılan, yemekleri ve gelenekleri dillerden düşmeyen, tarihiyle ilgili filmler yapılan ve kitaplar yazılan, kültürüyle ilgili etkinlik ve festivallerin düzenlendiği bir şehir. Sivas’ın komşu illeri ise Erzincan, Malatya, Kahramanmaraş, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Ordu. Selçuklu dönemine ait birbirinden güzel yapıların hala büyük bir özenle korunduğu Sivas’ta gezilecek o kadar çok yer var ki, en az birkaç gününüzü bu geziye ayırmanızı öneriyoruz.

İç Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Kızılırmak bölümünde muhteşem bir konuma sahip olan Sivas’ı çevreleyen dağlar, Köse Dağları, Tecer Dağları, Akdağlar, İncebel Dağları ve Yama Dağı. Karasal iklimin etkisi altında olan Sivas’a hangi mevsim giderseniz gidin, bunaltıcı bir havayla karşılaşmazsınız. Kış aylarının soğuk ve yağışlı, yazlarınsa sıcak ve kurak geçmesinden dolayı Sivas’ı gezmek için en uygun aylar şüphesiz nisan ve mayıs. Türkiye’nin dört bir yanından Sivas’a ulaşmak çok kolay. Hem demiryolu hem de kara yolu ile pekala ulaşabileceğiniz şehre hava yoluyla da gidebilirsiniz. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na direkt uçuşla gidebilir veya büyükşehirlerden de geçen trene binebilirsiniz. Sivas, Adana’dan 501 km, Mersin’den 518 km, Antalya’dan 836 km, Ankara’dan ise 441 km uzaklıkta yer alıyor.

Sadece kültür ve tarih turizmi meraklılarını değil, sağlık turizmi sektöründe de oldukça dikkat çeken Sivas’ta birden çok kaplıca bölgesi var. Bu bölgelerde de birbirinden lüks termal oteller var. Bir diğer seçenek de Sivas şehir merkezindeki daha ekonomik otellerden birini tercih etmek. Sivas şehir içi ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma araçları, otobüs ve tren. Bunun yanı sıra taksileri de kullanabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarının tümünde geçerli olan ortak bilet sistemi (kentkart) sayesinde ulaşımınız ekonomik olabilir.

Sivas’ta gezilecek başlıca yerler, Sivas Çifte Minareli Medrese, Şifaiye (Buruciye) Medresesi, Gök Medrese, Divriği Kalesi, Divriği Ulu Camii, Darüşşifası, Gemerek Sızır Şelalesi, Eğriçimen Yaylası, Kangal Balıklı Kaplıcası, Gürün Gökpınar Gölü, Sivas-Kongre Binası/Atatürk ve Etnografya Müzesi ve Aşık Veysel Müzesi. Anadolu’ya özgü envaiçeşit yemek tadabileceğiniz Sivas’ta en beğenilen lezzetler arasında bal helvası, hurma, patates çorbası, şalgam çorbası, tarhana çorbası, ayranlı çorba, pancarlı çorba, keş, çökelek, peskütan, düğüşek aşı, evelik, Sivas kebabı, Divriği pilavı, karın yahnisi, kavurma hellesi, lahana musakkası, sac kebabı, Sivas köftesi, içli köfte, hingel, kelecoş, sübüra, tırhıt, kete, kömbe, kül çöreği ve lavaş bulunuyor.

Sivas’ın en ünlü festivalleri, Yıldızeli-Banaz Pir Sultan Abdal Geleneksel Kültür Etkinlikleri (19-20 Haziran), Yapracık Köyü Yayla Şenlikleri (26-27 Haziran), Küçük Yüreğirlilier Günü (4-5 Temmuz), Büyük Yüreğirlilier Günü (11-12 Temmuz), Çatpınar Köyü Şenlikleri (11-12 Temmuz), 3. Alacahan Kervansaray Şenliği (11-12 Temmuz), Beyyurdu Dostluk ve Dayanışma Şenliği (15-16 Temmuz), Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Bal Festivali (17-18 Temmuz), Gölova Yayla Festivali (18 Temmuz), Divriği Çamşıhı        Halk Ozanları Şenliği (18 Temmuz), Tokuş Köyü Yoğurt Festivali (21 Temmuz), Uluslararası Aşık Veysel Aşıklar Bayramı (21-23 Temmuz), Çepnilliler Dayanışma ve Yardımlaşma Günü (25-26 Temmuz), Cemelliler Kasabası Dayanışma Günü (26 Temmuz) ve Gürün Kültür ve Sanat Festivali (30 Temmuz-1 Ağustos).

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan 23 km uzaklıktaki Sivas şehir merkezine gitmek için Havaş otobüslerini ya da Sivas Belediyesi tarafından işletilen belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de havalimanı geliş terminali önünden kalkan havalimanı taksilerine binmek. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı terminalindeki araç kiralama ve transfer şirketlerinin ofislerine de gidebilirsiniz. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan Sivas şehir merkezine otobüsle gitmek 40-50 dakika, taksiyle ise 25 dakikada varabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları (Havaş Otobüsü ve Belediye Otobüsü)

Havaş Otobüsü: Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na inen tüm uçaklar için Havaş servisi var. Havaş otobüsleri uçağın inişinden tam 25 dakika sonra havalimanı geliş terminalinin önünden kalkıyor. Haftanın her günü seferleri bulunan Havaş otobüslerinin güzergahı ise şöyle; Büyük Otel, 4 Eylül Stadyumu, Kümbet Halı Saha, Sabancı Lisesi Durağı ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan Sivas şehir merkezine doğrudan ulaştıran Havaş otobüsünün toplam yolculuk süresi 40 dakika ve tek yön bileti ücreti de 9 TL (2018). Aynı zamanda Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan Tokat’a da Havaş otobüsüyle ulaşabilirsiniz. Haftanın 7 günü 08.00, 16.30 ve 19.00 olmak üzere günde 3 seferi olan Tokat Havaş otobüslerinin güzergahı, Sivas Tokat Karayolu, Tokat Hükümet Meydanı ve Novada Alışveriş Merkezi. Toplam yolculuk süresi 90 dakika ve bilet ücreti 30 TL.

Belediye Otobüsü: Sivas Nuri Demirağ Havalimanı önünden hareket eden Sivas Belediye otobüsleri, şehrin en merkezi noktalarına götürüyor. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı-Sivas şehir merkezi ve Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında ulaşımı sağlayan otobüslere binmek içinse kentkart sahibi olmanız yeterli. Hem daha pratik hem de daha ucuz bir ulaşım yöntemi olan belediye otobüsleriyle 40-45 dakikada Sivas şehir merkezine varmanız muhtemel.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Sivas Nuri Demirağ Havalimanı önünde her gün Büyük Otel Taksi Durağı tarafından toplamda 16 aracın hizmet veriyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda şüphesiz en pratik yöntem olan taksileri istediğiniz an kullanmanız mümkün. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan Sivas şehir merkezine ortalama 40-45 TL arasında bir ücret ödeyerek Sivas şehir merkezine konforlu ve hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.

Araç Kiralama: Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’ndan araç kiralayarak ulaşımınızı sağlamak istiyorsanız, havalimanına gelmeden önce İnternet üzerinden araç kiralama firmalarını araştırmanızı öneriyoruz. Sivas Nuri Demirağ Havalimanı terminal binasında şubesi olan yerli ve yabacı araç kiralama firmaları, Avis (03462255944), Budget (03462254558), Miray (03462216967), Sixt (03462216967) ve Enterprise (02166800690). Bu firmalardan bütçenize en uygun olanı seçtikten sonra dakikalar içinde teslim alabileceğiniz araçla 25-30 dakikada Sivas şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

 

 

Sivas Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Seyahat Tavsiyeleri

Seyahatinize planlamadan önce uzman tavsiyelerini mutlaka okuyun

Londra’nın Bir Müze Kent Olduğunu Kanıtlayan 10 Yer

07 Ağustos 2018

Londra’nın Bir Müze Kent Olduğunu Kanıtlayan 10 Yer

Dünyanın en gözde başkentleri arasında yer alan Londra, buram buram tarih kokuyor adeta. &...

Devamı
Çocuklu Aileler İçin Dubai’de Yapılacak Aktiviteler

06 Ağustos 2018

Çocuklu Aileler İçin Dubai’de Yapılacak Aktiviteler

Arap Yarımadası’nın en ilgi çekici şehri Dubai’dir şüphesiz. Zira altın kull...

Devamı
Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

03 Ağustos 2018

Yeni Zelanda’da Gezilecek Yerler

Masal tadında manzaralara şahitlik etmek istiyorsanız muhteşem doğası ve tertemiz havasıyla Yeni Zel...

Devamı

Son Rezervasyonlar

Diyarbakir - İstanbul arası bilet satın alındı

Adana

Adnan Menderes - Sakirpasa arası bilet satın alındı

Ankara

Erzurum - Esenboga arası bilet satın alındı

Ankara

Sirnak - Esenboga arası bilet satın alındı

Ucuzauc.com