Sinop Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

En Ucuz Sinop Uçak Biletleri

Sinop Kalkışlı En Ucuz Uçak Biletleri

Kalkış
Varış
Havayolu
Tarih
Fiyat
Son Satış 55 dakika önce

Sinop Uçuşu

Sinop Hakkında

Karadeniz Bölgesi’ndeki en çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Sinop, bölgedeki en doğal liman kenti. Yıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Sinop’ta ne yana baksanız yemyeşil ormanlar, parklar, yaylalar bulunuyor. Anadolu’nun kuzeyinde yer alan Sinop, Boztepe Yarımadası’na konumlanıyor. Geneline Karadeniz ikliminin hakim olduğu Sinop’ta yaz aylarında sıcaklık ortalama 34 derece iken, kışın termometreler -7 derecede seyrediyor. Gerek deniz yolu gerekse kara yolu ile ulaşabileceğiniz Sinop’a hava yoluyla da aktarmasız olarak gitmek mümkün.

Konaklama olarak birden çok alternatifle karşılaşacağınız şehirde Meydan Mahallesi veya Ada Mahallesi’ni tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra deniz kenarında konaklamak isteyenlerse Hamsilos Koyu’ndaki otelleri araştırabilir. Sinop şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım araçları otobüs ve minibüsler. Bunun yanı sıra taksiyle de dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Şehre kara yoluyla ulaşmak isteyenler, şehir merkezine 6 km uzaklıktaki Otogar’a ulaştıktan sonra taksiye binerek merkeze gelebilir.

Sinop’ta gezilecek yerler listenizi oluştururken bu yerlere de mutlaka göz atın: 2001 yılında açılan Etnografya Müzesi (pazartesi hariç her gün açık), 25 metre yüksekliğindeki Sinop Kalesi, Sinop Tarihi Cezaevi (giriş ücreti 5 TL), Balatlar Kilisesi, İnaltı Mağarası, Hamsilos Koyu vb. Karadeniz’in en alımlı şehri Sinop’a geldiğinizde muhtemelen ilk dikkatinizi çeken şey, muhteşem kahvaltı sofraları ve leziz yemekleri olacak. Sinopluların “kulak” olarak adlandırdığı meşhur Sinop mantısı, kuymak, mısır çorbası, içli tava, nokul, mısır pastası, prenses tatlısını tatmadan Sinop turunuzu sonlandırmayın. Sinop’taki en ünlü restoranlar, Teyze’nin Yeri Mantı Salonu, Şen Pastanesi, Tini Mini, Okyanus Balık Evi, Barınak Kafe, Tarihi Yalı Kahvesi.

Yaz aylarında daha hareketli olan Sinop gece hayatı, genellikle bar ve canlı müzik yapılan kafelerden oluşuyor. Kıyı Bar, Efes Pub, Rota Bar, Kale Bar gibi yerler Sinop’un en eğlenceli mekanlarından sadece birkaçı. Sinop’ta alışveriş yapmak isteyenlerse Metropol Alışveriş Merkezi, Perşembe Pazarı, liman bölgesindeki hediyelik eşya dükkanlarına gidebilir. Hediyelik eşya olarak da bu şehrin kültürel özelliklerini vurgulayan el işi ürünleri düşünebilirsiniz. Sinop’taki en ünlü festival ve kültürel etkinlikler,  Sinop Festivali (temmuz), Ayvancık Kültür Festivali (25-27 Temmuz), Karakucak Güreşleri ve Kebap Festivali (Dikmen Saray Köyü – 21 Temmuz), Sinop’un Türk Hakimiyetine Girişi (3 Ekim), Hıdırellez Şenlikleri (6 Mayıs) ve Yaz Şenlikleri (2-4 Ağustos).

Sinop'a Ne Zaman Gidilir

Karadeniz’in uç noktasında yer alan ve küçük bir yüz ölçümüne sahip Sinop’ta Doğu ve Batı Karadeniz iklim özelliklerinin bir arada görüldüğü yerlerden birisidir.

Sahil kuşağında yer almasından kaynaklı dört mevsimde yağmurların etkisini gösterdiği bu kentte en kurak aylar olan Haziran ve Temmuz aylarında dahi yağışlar devam etmektedir. Kış aylarında şehirde etkisini gösteren sert rüzgarlardan kaynaklı şeri gezerken biraz sorun yaşayabilirsiniz.

Sinop'a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında, Sinop ve çevresinde meşhur olan Sarıkum, Türkeli ve Karakum ve Mobili plajlarının tadını çıkarabilmeniz için Temmuz ve Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz.

Geleneksel olarak Temmuz ayının son haftası düzenlene Ayancık Kültür Festivali ve Ağustos ayında Doğa Sporları Festivali ne seyahatinizi denk getirmenizi öneririz.

Sinop Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Sinop şehir merkezinden yalnızca 8 km uzaklıkta yer alan Sinop Havalimanı’na vardığınız zaman birden çok ulaşım yöntemiyle karşılaşacağınızı söyleyebiliriz. Bunlardan ilki olan havalimanı servisleri Türk Hava Yolları tarafından işletiliyor ve yolculara güvenilir bir hizmet veriyor. Bir diğer ise dolmuşla şehre ulaşmak. Konfor ve zaman faktörleri sizin için önemliyse eğer Sinop Havalimanı’ndan araç kiralamanızı ya da taksiye binmenizi öneriyoruz. Sinop Havalimanı’ndan Sinop şehir merkezine ulaşmak, maksimum 10 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları (Havalimanı Servisi ve Dolmuş)

Havalimanı Servisi: Türk Hava Yolları’nın Sinop Havalimanı’na düzenlediği her uçuş için ayrı olarak havalimanı servisi var. İrtibat telefonu 03682715628 olan THY havalimanı servisleri, sadece 5 TL karşılığında Sinop şehir merkezine ulaştırıyor. Şehir merkezindeki PTT, Otogar, Sinop Cezaevi ve TOKİ duraklarından geçen havalimanı servislerini kullanabilirsiniz.

Dolmuş: Sinop Havalimanı geliş terminalinin hemen çıkışında bulunan dolmuş duraklarından hareket eden minibüsler Sinop2un en merkezi noktalarına direkt ulaşım hizmeti veriyor. Fiyat olarak da diğer ulaşım araçlarına göre daha ucuz olan dolmuşlarla Sinop Havalimanı’ndan şehir merkezinde yer alan Sinop Şehirlerarası Otogarı, Sinop Cezaevi ve TOKİ konutları gibi yerlere gitmeniz mümkün.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Sinop Havalimanı, şehir merkezinden sadece 8 km uzaklıkta konumlandığı için taksi kullanmak çok da pahalı bir ulaşım yöntemi değil. Günün her anı kullanılabilir olduğu için de birçok yerli ve yabancı turist tarafından tercih ediliyor. Sinop Havalimanı’ndan bineceğiniz taksiyle 7-8 dakika içerisinde Sinop şehir merkezine varmanız muhtemel. Havalimanı bünyesinde çalışan ve 7/24 sabit fiyat tarifesi uygulayan taksi şirketine ulaşmak için 05426473159’u arayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Sinop Havalimanı, Türkiye’nin diğer havalimanlarına göre daha küçük kapasitede olduğu için haliyle havalimanı terminalinde çok sayıda araç kiralama şirketi var. Bu şirketleri daha önceden araştırıp birini seçtikten sonra ön rezervasyon yaptırmanız faydanıza olur. Havalimanına gelen turistlerin çoğu Enterprise (05385465757) şirketini tercih ediyor çünkü uluslararası güvenilir bir marka. Sinop Havalimanı’ndan kiraladığınız araçla 8-9 dakikada Sinop şehir merkezine varabilir ve oradan da navigasyon yardımıyla konaklayacağınız otele gidebilirsiniz.

Şehir merkezinden Sinop Havalimanı’na nasıl gidilir?

Sinop şehir içi ulaşımın demirbaşlarından olan dolmuşlarla Sinop Havalimanı’na ulaşmak inanılmaz pratik. Bununla birlikte THY tarafından işletilen havalimanı servislerini de kullanabilirsiniz. Daha konforlu olsun, hiç vakit kaybetmeyeyim diyorsanız da şehir merkezinden taksiye binmenizi tavsiye ediyoruz. Araç kiralamaksa bir başka seçenek. Her koşulda da Sinop şehir merkezinden 8 km mesafedeki Sinop Havalimanı’na gitmek en fazla 10 dakikanızı alacaktır.

Toplu Ulaşım Araçları (Havalimanı Servisi ve Dolmuş)

Havalimanı Servisi: Türk Hava Yolları’nın Sinop Havalimanı’ndan kalkan her uçağı için ayrı bir havalimanı servisi var. Sadece 5 TL karşılığında yolcularını Sinop’un merkezi noktalarından alarak THY uçağına yetiştiren bu hizmet sayesinde vakit kazanabilirsiniz. İrtibat telefonu 03682715628 olan THY havalimanı servisleri, Sinop PTT önünden hareket ediyor ve Otogar ile Sinop Cezaevi önünden de yolcu alarak havalimanına ulaştırıyor. Havalimanı servisiyle Sinop Havalimanı’na ulaşmaksa 15-20 dakika sürüyor.

Dolmuş: Şehir içine dolmuşla her yere gitmek mümkün. Ucuz ve konforlu ulaşım hizmeti veren dolmuşlar, Sinop Şehirlerarası Otogarı, Sinop Cezaevi ve TOKİ konutları gibi merkezi noktalardan geçerek doğruca Sinop Havalimanı’na ulaştırıyor. Dolmuşla ulaşımınızı sağlayacaksanız eğer bilet ücretinizi şoföre ödeyebilirsiniz. Şehir merkezinden dolmuşla Sinop Havalimanı’na ulaşmaksa sadece 20 dakika sürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Şehir içi ulaşımda en çok popüler olan araçlardan biri de taksiler. Taksiyle Sinop Havalimanı’na ulaşmak da oldukça basit ve de ekonomik. Çünkü havalimanı Sinop şehir merkezinden sadece 8 km uzaklıkta bulunuyor. 7/24 aynı fiyat tarifesini uygulayan havalimanı taksilerinden birini bulunduğunuz noktaya çağırmak için 05426473159’u arayabilirsiniz. Sinop şehir merkezinden bineceğiniz taksiyle 10 dakikada Sinop Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama: Sinop Havalimanı’nda araç kiralama şirketi bakımından çok fazla seçenek olmasa da şehir merkezinde daha çok alternatif bulunuyor, ancak şehirden kiralayacağınız aracı Sinop Havalimanı’nda teslim etmeniz gerektiği için hem şehir merkezinde hem de havalimanında şubesi olan bir araç kiralama firmasını (Enterprise – 05385465757) tercih etmelisiniz. Şehir merkezinden kiralayacağınız araçla 10 dakikadad Sinop Havalimanı’na varabilirsiniz.

Sinop Havalimanı Hakkında

Sinop şehir merkezinden 8 km uzaklıkta yer alan Sinop Havalimanı, 1993 senesinden bu yana sivil havacılık hizmeti veriyor. DHMİ tarafından işletilen havalimanının yolcu kapasitesi ise yılda 150 bindir. 86 araç kapasiteli otoparkı, sağlık hizmetleri, banka hizmetleri, market, yeme içme alanları, alışveriş dükkanları, ATM makineleri, VIP salonları, turist danışma ofisleri, araç kiralama ve transfer hizmetlerinin ofisleri vb. imkanları içerisinde barındıran Sinop Havalimanı’na Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan; Borajet ile de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmasız olarak ulaşabilirsiniz. Sinop Havalimanı, 2013 senesinin istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 67 bini geçkin yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş.

Sinop Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Sinop Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.