Diyarbakır Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Diyarbakır Uçuşu

Diyarbakır Hakkında

2 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 12. şehri olma özelliğini taşıyan Diyarbakır, aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin yerli ve yabancı turistler tarafından en çok ziyaret edilen şehirlerinden de biri. Komşu illeri Batman, Muş, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Mardin olan Diyarbakır’da hava sıcaklıkları özellikle yaz ayları inanılmaz derecede bunalttığından bu şehri kışın ya da sonbahar aylarında gezmenizi tavsiye ediyoruz. Yaz mevsiminde 46 derecelere kadar yükselen hava sıcaklıklarına maruz kalmamak için bahar aylarını da tercih edebilirsiniz.

Toplamda 17 ilçesi olan Diyarbakır, yüzyıllar boyunca kültür, gelenek ve göreneklerinin yanı sıra 9000 yıllık geçmişi ve mimari eserleriyle de büyüleyen bir şehir. Diyarbakır’da gezilecek yerler listenizin epey kabarık olacağını şimdiden söylemekte fayda var. Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları, Safa Camii, Fatihpaşa Camii, Hüsrev Paşa Camii, Melik Ahmet Camii, Kurt İsmail Paşa Camii, Hadım Ali Paşa Camii, Zenciriye Medresesi, Ömer Şaddat Camii, Kadı Camii, Hacı Büzürk Camii, Arap Şeyh Camii, Lale Kasım Camii, Nebi Camii, Ulu Camii, Behram Paşa Camii, Dört Ayaklı Minare, Meryem Ana Kilisesi, Arkeoloji Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Deliler Hanı, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han, Malabadi Köprüsü, Diyarbakır Kalesi ve Aslanlı Çeşme.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ortasında yer alan Diyarbakır’a tren, otobüs, özel araç ve uçakla ulaşabilirsiniz. Ankara, Antalya, Adana, İzmir ve İstanbul’dan hava yolu ile ulaşabileceğini şehre Elazığ-Adana hattındaki Fırat Expres treniyle de gelebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanından otobüse binerek de Diyarbakır’a ulaşmak mümkün. Konaklama açısından birden çok alternatif sunan Diyarbakır’da 3 yıldızlı, 4 ve 5 yıldızlı şehir otellerinin yanı sıra otantik hanlarda konaklama fırsatı sunan butik otelleri de tercih edebilirsiniz. Diyarbakır şehir içi ulaşımda belediye otobüsleri daha ön planda, ancak taksi ve minibüsler de kullanılıyor.

Türkiye’nin en eşsiz mutfaklarından biri olan Diyarbakır mutfağı, binlerce yıllık geçmişi boyunca olağanüstü lezzetlerle her seferinde ziyaretçilerini büyülüyor. Ermeni, Kürt, Süryani, Yahudi, Zaza, Türk ve Arap mutfaklarından esintilerin olduğu Diyarbakır mutfağında mutlaka tatmanız gereken lezzetler, çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolma, buğdaylı ve etli keşkek, lebeni, içli köfte, sac tava, meftune, ciğer kebabı, sütlü nuriye, karpuz ve kadayıf tatlısı. Diyarbakır’ın en çok ziyaretçisi olan restoranları ise Dağkapı Ciğercisi, Kadayıfçı Saim Usta, Doğan Sofra Salonu ve Meşhur Kahvaltıcı Kadri Usta. Diyarbakır’daki en ünlü festivaller ise şöyle: Nevruz kutlamaları (21 Mart), Sersal (14 Ocak), Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali (mayıs ayının son haftası) ve Diyarbakır Karpuz Festivali (eylül).

Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir

Türkiye’nin en kalabalık on ikinci kenti olan Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Bulunduğu bölgeye ait sert karasal iklim özellikleri gösteren Diyarbakır, yazları çok sıcak ve kışları soğuk ve karlıdır. Temmuz ve Ağustos ayları yılın en sıcak aylarıdır ve en soğuk Kasım ve Aralık ayları arasındaki dönemdir.

Diyarbakır tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması sebebiyle de kültür turizmi açısından her yıl bahar dönemlerinde turistleri ağırlamaktadır.

Yaz dönemlerinin çok sıcak olması ve kış aylarında ise hava koşullarının zorlayıcı olmasından kaynaklı, bahar dönemi bu kenti ziyaret etmek için en uygundur. Diyarbakır'a Ne Zaman Gidilir diye düşündüğünüzde en uygun aralık Mayıs ayı başı ve Haziran ayı sonu ile Ağustos ayı sonu ile Kasım ayı başlarıdır.

Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Diyarbakır Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için tercih edebileceğiniz birden çok ulaşım yöntemi var. Bunlardan ilki olan belediye otobüsleri diğerlerine göre biraz daha yavaş olsa da ekonomik olduğu için birçok turist tarafından tercih ediliyor. Bir diğer seçenek de havalimanı taksilerini kullanmak ya da Diyarbakır Havalimanı’ndan araç kiralamak. Havalimanından Diyarbakır şehir merkezine maksimum 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Diyarbakır Havalimanı geliş terminalinin hemen karşısındaki duraktan hareket eden belediye otobüsleri direkt olarak şehir merkezine gidiyor. Üzerinde Z2 Havalimanı-Üniversite yazan otobüslerden birine bindiğiniz takdirde kolaylıkla Diyarbakır şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu belediye otobüsünü güzergahı ise şöyle, Diyarbakır Havalimanı, Newroz Parkı, Zümrütkent, Banvit, Göletli Park, Yenihal, Toptancılar, Kantar, Migros, Urfayolu, Tesisler, Batıkent, Koşuyolu, Gevran, Adliye, Dağkapı ve Ünıversıte. İletişim numarası ise 04122294880. Haftanın her günü seferi bulunan Z2 otobüsleri sabah 07.00’den akşam 20.40’a kadar ulaşım hizmeti veriyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Diyarbakır Havalimanı geliş terminali önünde bekleyen ve 7/24 güvenilir ulaşım hizmeti veren havalimanı taksilerini kullanmanın en büyük avantajı, gece gündüz aynı fiyat tarifesini uyguladıkları için daha uygun fiyata hızlı bir ulaşım hizmeti almak. Diyarbakır Havalimanı’ndan hareket eden havalimanı taksileri 10 10-15 TL karşılığında Diyarbakır şehir merkezine götürüyor. Havalimanı taksileri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için 04122366161 numarasını arayabilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı’ndan bineceğiniz taksiyle şehir merkezine 10 dakikada varmanız mümkün.

Araç Kiralama: Diyarbakır Havalimanı geliş terminalinde çok sayıda yerli ve yabancı araç kiralama şirketinin ofisi var. Bu firmaları önceden araştırın, fiyat karşılaştırması yapın ve sonra da ön rezervasyon yaptırın. Böylelikle Diyarbakır Havalimanı’na varır varmaz çok kısa bir sürede aracınızı teslim alarak 10 dakikada Diyarbakır şehir merkezine gidebilirsiniz. Diyarbakır Havalimanı’ndaki araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (04122290275), Sixty (04122514497), CFA Rent A Car (04122511919), Central (04122376060), Budget (04122330707), Hertz (04122363025) ve Emir Oto Kiralama (04122330272).

Şehir merkezinden Diyarbakır Havalimanı’na nasıl gidilir?

Diyarbakır şehir merkezinde sıklıkla tercih edilen belediye otobüsleri şehir merkezinden aktarmasız olarak Diyarbakır Havalimanı’na ulaştırıyor. Diyarbakır Havalimanı’na gitmek için tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım yöntemiyse araç kiralamak. Daha konforlu ve pratik bir ulaşım yöntemi arayanlar ise şehir merkezinden havalimanı taksilerinden birine binerek 15 dakikada Diyarbakır Havalimanı’na ulaşabilir.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Diyarbakır’da şehir içi ulaşım der demez akla ilk gelen ulaşım aracı şüphesiz şehir otobüsleri. Üzerinde Z2 Havalimanı-Üniversite yazan otobüsler, doğrudan Diyarbakır Havalimanı’na götürüyor. ulaşabilirsiniz. Bu belediye otobüsünü güzergahı ise şöyle; Ünıversıte, Dağkapı, Adliye, Gevran, Koşuyolu, Batıkent, Tesisler, Urfayolu, Migros, Kantar, Toptancılar, Yenihal, Göletli Park, Banvit, Zümrütkent, Newroz Parkı ve Diyarbakır Havalimanı. İletişim numarası ise 04122294880. Haftanın her günü seferi olan Z2 otobüsleri sabah 07.00’den akşam 20.40’a kadar ulaşımı sağlıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Diyarbakır şehir içinde hemen hemen herkesin kullandığı taksiler, Diyarbakır Havalimanı’na ulaşmanın en kolay yöntemi. Hele ki havalimanı taksilerinden birine denk gelirseniz daha ekonomik bir fiyata ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Diyarbakır şehir merkezinde bulunduğunuz noktaya havalimanı taksi çağırmak için 04122366161 numarasını arayabilirsiniz. Diyarbakır şehir merkezinden bineceğiniz taksiyle Diyarbakır Havalimanı’na 10 dakikada ve sadece 10-15 TL gibi bir ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama: Diyarbakır şehrini ve çevre illeri karış karış gezme gibi bir düşünceniz varsa eğer toplu taşıma araçlarıyla hiç vakit kaybetmeyeceğiniz bir ulaşım yöntemi olan araç kiralama hizmetlerinden faydalanmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda uçuş gününüzde de şehir merkezinden Diyarbakır Havalimanı’na kiraladığınız araçla hızlıca gidebilir ve uçağa binmeden önce aracınızı havalimanında teslim edebilirsiniz. Hem Diyarbakır şehir merkezinde hem de Diyarbakır Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı araç kiralama firmaları, Avis (04122290275), Sixty (04122514497), CFA Rent A Car (04122511919), Central (04122376060), Budget (04122330707), Hertz (04122363025) ve Emir Oto Kiralama (04122330272).

Diyarbakır Havalimanı Hakkında

DHMİ tarafından işletilen Diyarbakır Havalimanı, Diyarbakır şehir merkezinden sadece 10 km uzaklıkta konumlanıyor. 1038 araç kapasiteli otopark, yeme içme ve dinlenme alanları, market, araç kiralama ve transfer hizmetleri, banka hizmetleri, VIP salonlar vb. imkanların da bulunduğu havalimanı 1952 yılında hizmete açıldı. İç ve dış hat seferlerine açık olan Diyarbakır Havalimanı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en işlek havalimanlarından biri olma özelliğini taşıyor. 2016 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde iç hatlarda 2 milyona yakın, dış hatlarda ise neredeyse 33 bin olmak üzere toplamda 2,5 milyon yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş. Hem sivil hem de askeri havalimanı olarak hizmet veren Diyarbakır Havalimanı’na direkt ulaşım hizmeti veren hava yolu firmaları, Borajet (Adana), Onur Air (İstanbul Atatürk, Lefkoşa), Pegasus Havayolları (İstanbul Sabiha Gökçen, Antalya ve İzmir Adnan Menderes), Türk Hava Yolları (İstanbul Atatürk ve Erbil), SunExpress (Antalya ve İzmir) ve AnadoluJet (Ankara, Bursa ve İstanbul Sabiha Gökçen).

Diyarbakır Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Aegeen airlines havayolları sonbahar fırsatları

04 Eylül 2019

Aegeen airlines havayolları sonbahar fırsatları

  Aegeen Airlines ile inanılmaz fiyatlar ile sonbaharda seyahat edebilirsiniz .   Aeg...

Devamı
Aegeen Airlines iadelerinde ek Düzenleme Prosedürü

22 Ağustos 2019

Aegeen Airlines iadelerinde ek Düzenleme Prosedürü

Devamı
Air Astana Bagaj Fiyatları Revizesi

22 Ağustos 2019

Air Astana Bagaj Fiyatları Revizesi

    Air Astana Havayolları'nın yeni bagaj fiyatları güncellemeleri  &nb...

Devamı