Gaziantep Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Gaziantep Uçuşu

Gaziantep Hakkında

Aslında genellikle Antep olarak adlandırılan Gaziantep, Türkiye’nin en otantik, tarihi ve lezzetli şehirlerinden biri. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden olan Gaziantep, eski dönemlerde İpek Yolu’nun en önemli geçiş noktalarındanmış. Dolayısıyla halen günümüzde alışveriş ile ilgili sayısız alternatif sunan şehirde keyifli vakit geçireceğinize şüpheniz olmasın. Komşu il ve ilçeleri, Kahramanmaraş, Yavuzeli, Nizip, Oğuzeli, Kilis, İslahiye ve Nurdağı. Hem Akdeniz hem de karasal iklimin etkilerinin görüldüğü Gaziantep genelinde haziran, temmuz, ağustos ve eylül ayları inanılmaz sıcak geçtiği için şehri ziyaret etmek için en uygun dönem, şüphesiz ilkbahar ve sonbahar ayları. Bunun yanı sıra kış aylarının da aşırı soğuk olmadığını hatırlatalım.

1954 senesinden beri hizmette olan Gaziantep Tren Garı’na ya da şehirlerarası otobüs terminaline Türkiye’nin dört bir yanından ulaşabilirsiniz. Her gün Adana, Bilecik, Elazığ, Kahramanmaraş, İstanbul, Karkamış, Malatya, Nizip, Ankara, Nusaybin ve Osmaniye’den Gaziantep’e tren seferleri var. Daha hızlı bir ulaşım yöntemi tercih edeceklerse hava yoluyla Gaziantep’e gelebilir. Konaklama olarak da misafirhaneler ve konukevleri makul fiyatlı hizmet verirken, lüks şehir otellerinden birine de gidebilirsiniz.

Gaziantep’te onlarca gezilecek yerler olduğundan bu şehre en az bir haftanızı ayırmanızı öneriyoruz. Şehirde mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler ve mimari eserler ise tarihi Antep evleri, Bakırcılar Çarşısı, tarihi bedestenler (Zincirli, Hüseyin Paşa, Kemikli), Belkıs / Zeugma Antik Kenti, Gaziantep Kalesi, Zeugma Mozaik Müzesi, Parkantep Harikalar Diyarı, Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, Erikçe Piknik Alanı, Şelale Park, Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Celal Doğan Parkı, Şahinbey Parkı, Pişirici Mescidi ve Kasteli, Bakır Eserleri Müzesi, Yesemek Açık Hava Müzesi, Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi ve Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi.

Gaziantep şehir içi ulaşım ağı oldukça gelişmiş ve genellikle belediye otobüsleri, minibüs, tramvay ve taksiler kullanılıyor. Gaziantep Kart sistemiyle de tüm toplu taşıma araçlarını kullanabiliyorsunuz. Köklü bir geçmişi olan ve yüzyıllar boyuna çeşitli mutfaklardan etkilenen Gaziantep mutfağı, tek kelimeyle eşsiz. Gaziantep’te tadılması gereken en ünlü lezzetler, Beyran çorbası, cağırtlak (kuzu ciğer), Antep fıstıklı katmer, şiveydiz, Firik pilavı, yuvarlama çorbası, lahmacun, 32 çeşit kebap (elma, firenk, Kilis, ekşili, simit, patlıcan, mantar, ayvalı, tas, yoğurtlu, kazan, kabak vb.), Antep fıstıklı baklava, havuç dilimi baklava, şöbiyet, dolama, kadayıf. Gaziantep’te en çok ziyaret edilen restoranlar, Kebapçı Halil Usta, Metanet Lokantası, Sahan Lokantası, Beyazhan, Ciğerci Ali Haydar ve Üçler Kebap Salonu.

Gaziantep’ten sevdiklerinize alabileceğiniz hediyelik eşyaların çoğu aslında yiyecekten oluşacak. Ama haspir de alabilirsiniz. Bunun yanı sıra siyah ve sarı üzüm, kuru zahter, tahinli helva, Antepfıstığı, tatlı, baklava, pestil ve daha birçok şey alabilirsiniz. Gaziantep’in en ünlü festivalleri, Turizm Haftası ve Turizm Fuarı (nisan), Hıdırellez Şenlikleri (mayıs), İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali (mayıs), Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali (eylül), Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri (29 Ekim), Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu (25 Aralık) ve Fıstık Festivali (eylül).

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir

Halk arasında Antep olarak bilinen Gaziantep, güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Doğu’nun Paris’i olarak adlandırılan Gaziantep geçiş iklimi görülmektedir. Akdeniz ve Karasal iklim özelliklerinin bir arada görüldüğü bu kentte yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. Hava sıcaklıklarının en yüksek olduğu Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. En soğuk dönemleri ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Gaziantep’in en az yağış aldığı dönemden yüksek sıcaklıkların görüldüğü zamanlarla örtüşmektedir. Mevsimlerin küresel ısınmadan kaynaklı değişmesi bu kentte gece ve gündüz sıcaklık farklarının da çok net olarak görülmesine neden olmaktadır.

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında hava koşullarının en uygun olduğu dönem sonbahar mevsimidir.

Gaziantep Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Gaziantep Havalimanı’ndan 20 km uzaklıktaki Gaziantep şehir merkezine ulaşmak için Havaş otobüslerini kullanabilirsiniz. Bunun dışında Gaziantep Belediyesi tarafından işletilen otobüsleri kullanarak da doğrudan şehre varabilirsiniz. Tramvay ve minibüslerin ise havalimanından şehir merkezine seferleri yok. Bunun yanı sıra 7/24 ulaşım hizmeti veren havalimanı taksilerini tercih edebileceğiniz gibi Gaziantep Havalimanı’ndan araç da kiralayabilirsiniz. Gaziantep Havalimanı’ndan şehir merkezine en fazla 30-35 dakikada varmanız mümkün.

Toplu Ulaşım Araçları (Belediye Otobüsü ve Havaş Otobüsü)

Belediye Otobüsü: Gaziantep’in hemen hemen her noktasına ulaşımı sağlayan belediye otobüslerinin bazı hatları sadece Gaziantep Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlıyor. 2017’den önce Kart27 sistemi vardı, ancak şimdi Gaziantep Kart kullanılıyor. Gaziantep Kart satın alarak tramvaylar da dahil olmak üzere tüm belediye otobüslere aynı kartla binebilir, kartınızda ne kadar para kalmış, hangi otobüs hattı nereye gider ve ne zaman hareket eder, otobüsüm nerede gibi sorulara cevap bulabileceğiniz online mobil uygulamasını da telefonunuza indirebilirsiniz. Gaziantep Havalimanı B39 belediye otobüs durağından hareket eden belediye otobüsünün güzergahı, Gaziantep Havalimanı, Karataş, Üniversite Bulvarı, Valilik ve Balıklı. Bu otobüsle 30-35 dakikada şehir merkezine gidebilirsiniz.

Havaş Otobüsü: Gaziantep Havalimanı’ndan kalkan ve şehrin birçok bölgesine ulaştıran 5 farklı Havaş otobüsü var. Her Havaş otobüsü de farklı güzergahlara sahip. Bunlardan ilki olan şehir merkezi Havaş otobüsünün durakları, Gaziantep Havalimanı, Oğuzeli Kavşağı, Perilikaya Et ve Balık Kurumu, Şehreküstü İtfaiyesi, İnönü Caddesi, Şirehan Devlet Hastanesi, Sosyal Sigortalar Kurumu önü, Öğretmen Evi, Havaş Şehir Ofisi ve Otogar. Otobüsün toplam yolculuk süresi 35 dakika ve tek yön bilet ücreti sadece 8 TL (2017). Gaziantep Havalimanı-Otogar Havaş otobüsü ise Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne kadar götürüyor. Toplam yolculuk süresi 60 dakika ve tek yön bilet cüreti 8 TL (2017). Gaziantep Lisesi-Üniversite-Karataş Havaş otobüsünün güzergahı, Gaziantep Havalimanı, Çevreyolu, Karataş, Üniversite, Ordu Caddesi ve Gaziantep Lisesi. Yolcu indirme noktaları ise Karataş, Üniversite, Fıstık Araştırma Durağı, Gaziantep Lisesi. Yolculuk süresi 60 dakika ve bilet ücreti de 8 TL (2017). Gaziantep Havalimanı-Nizip Havaş otobüslerinin yolcu indirme noktaları, Nizip Otogarı ve Hükümet Konağı. Toplam yolculuk süresi 60 dakika ve bilet ücreti 15 TL (2017). Son olarak da Gaziantep Havalimanı-Kilis Havaş otobüslerinin güzergahı ise Gaziantep Havalimanı, Kilis 5 Evler Ptt ve Kilis Otogarı. Toplam yolculuk süresi 45 dakika ve bilet ücreti 20 TL (2017).

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Gaziantep Havalimanı, şehir merkezinden çok uzak olmadığı için yerli ve yabancı turistlerin çoğu taksileri tercih ediyor. Yaklaşık 16 dakikada havalimanından şehir merkezine ulaştıran havalimanı taksiler gece gündüz aynı fiyat tarifesini uyguluyor ve günün her anı hizmet veriyor. Havalimanı taksileriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için 03425821111/2366 numarasını arayabilirsiniz. Havalimanı taksilerinin güncel fiyat tarifeleri ise şöyle: Gaziantep Havalimanı’ndan Oğuzeli’ne 20 TL, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne 25 TL, Otogar’a 60-65 TL, şehir merkezine 55-60 TL, Demokrasi Meydanı’na (Valilik) 50 TL, Elmacı Pazarı’na 45 TL, Adliye Sarayı ve Gaziantep Üniversitesi’ne 60 TL, Karataş 1. bölgeye 55-60 TL, Karataş 2. bölgeye 60-65 TL, Gaziantep Kalesi, Zincirli Bedesten ve Bakırcılar Çarşısı’na 45 TL, hayvanat bahçesine 60 TL ve Zeugma Müzesi’ne ise 50 TL gibi bir ücret ödeyerek havalimanı taksiyle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Gaziantep Havalimanı, yerli ve yabancı araç kiralama firmaları bakımından oldukça farklı alternatifler sunuyor. Havalimanından araç kiralarsanız hem Gaziantep’in komşu illerine günübirlik gidebilir hem de Gaziantep’in her yerini kolay bir şekilde gezebilirsiniz. Gaziantep Havalimanı geliş terminalinde şubesi olan yerli ve yabancı araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (05072045666), Arsan Seyahat (03422206464), Enterprise (03425821166), Europcar (03423399720), Garenta (03429992270), Rent Go Rent A Car (03425821127), Sixt (03425821020), Hertz (03425821151), Budget (03425821018) ve ADT Organizasyon (03425821121). Gaziantep Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla maksimum 20 dakikada Gaziantep şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezinden Gaziantep Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şehir içi ulaşımda tramvay, minibüs, otobüs vb. çok sayıda toplu taşıma aracının olduğunu söyleyebiliriz, ancak 20 km mesafedeki Gaziantep Havalimanı’na gitmek için toplu taşıma aracı olarak ya belediye otobüslerini ya da Havaş otobüslerini tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca şehir merkezinden ya da dilediğiniz herhangi bir yerden taksiye binebilir veya araç kiralayabilirsiniz. Gaziantep şehir merkezinden Gaziantep Havalimanı’na ulaşmaksa en fazla 30-35 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları (Belediye Otobüsü ve Havaş Otobüsü)

Belediye Otobüsü: Şehir içi ulaşımın demirbaşlarından olan Gaziantep belediye otobüsleri, kullanımı oldukça pratik ve de ucuz. Bu otobüsleri ve tramvay gibi belediye tarafından işletilen diğer tüm toplu taşıma araçlarını kullanmak içinse ihtiyacınız olan tek şey Gaziantep Kart. Hatta bu kart 2017 senesinin haziran ayına kadar Kart27 olarak biliniyordu. Gaziantep şehir merkezinden hareket eden ve Gaziantep Havalimanı B39 belediye otobüs durağına kadar götüren belediye otobüslerinin güzergahı, Balıklı, Valilik, Üniversite Bulvarı, Karataş ve Gaziantep Havalimanı. Toplam yolculuk süresi ise 30-35 dakika.

Havaş Otobüsü: Gaziantep şehir merkezi, Kilis, Nizip, Otogar, Karataş, Gaziantep Lisesi ve üniversiteden Gaziantep Havalimanı’na aktarmasız olarak ulaştıran 5 farklı güzergaha sahip Havaş otobüsleri bulunuyor. Haftanın 7 günü sık aralıklarla seferleri bulunan bu Havaş otobüsleriyle Gaziantep Havalimanı’na ulaşmak konforlu olduğu kadar aynı zamanda inanılmaz ucuz. Gaziantep şehir merkezinden hareket eden Havaş otobüslerinin güzergahı, Havaş Şehir Ofisi, Nizip cd, Mezarlık kavşağı, İpek yolu, çimento kavşağı Perilikaya Et ve Balık Kurumu, Oğuzeli Kavşağı ve Gaziantep Havalimanı.?? Yolcu alma noktaları ise Havaş Ofis, Novotel, Mezarlık kavşağı BP petrol önü, köylü garajı fidanlık önü, Perilikaya Et Balık Kurumu kavşağı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi önü. Otobüsün toplam yolculuk süresi 35 dakika ve tek yön bilet ücreti sadece 8 TL (2017). Otogar-Gaziantep Havalimanı Havaş otobüsünün yolcu alma noktaları ise Şehirlerarası Otogar Terminali karşısı; Petrol Ofisi önü. Toplam yolculuk süresi 60 dakika ve bilet ücreti 8 TL (2017). Gaziantep Lisesi-Üniversite-Karataş Havaş otobüsünün güzergahı, Gaziantep Lisesi, Ordu Caddesi, Üniversite, Karataş, Çevreyolu ve Gaziantep Havalimanı. Yolcu alma noktaları: Gaziantep Lisesi, Fıstık Araştırma Durağı, Paşa Mangal önü, Üniversite Opet önü, Üniversite Petrol Ofisi Arkası otobüs durağı, Hanımlar Yüzme Havuzu karşısı, Kule Rezidans önü, Karataş Barbaros Camii önü, Akkent Opet 16. Noter önü. Yolculuk süresi 60 dakika ve bilet ücreti de 8 TL (2017). Nizip - Gaziantep Havalimanı Havaş otobüslerinin güzergahı, Hükümet Konağı, Nizip Otogar ve Gaziantep Havalimanı. Yolculuk süresi 60 dakika ve bilet ücreti 15 TL (2017). Son olarak da Kilis-Gaziantep Havalimanı Havaş otobüsleri, Kilis Otogar önü-Kilis Yeni Adliye yanı ve Doğan Güneş Paşa Parkı önünden geçerek direkt olarak Gaziantep Havalimanı’na gidiyor. Toplam yolculuk süresi 45 dakika ve bilet ücreti 20 TL (2017).

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Gaziantep şehir içi ulaşımda en ucuz ulaşım araçlarından biri olan taksilerle Gaziantep Havalimanı’na ulaşmak çok kolay. Hele ki günün her anı aynı fiyat tarifesini uygulayan ve 7/24 konforlu ulaşım hizmeti veren havalimanı taksilerinden birine denk gelirseniz, daha ekonomik bir şekilde Gaziantep Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Şehrin her neresinde olursanız olun, bulunduğunuz noktaya havalimanı taksi çağırmak için 03425821111/2366 numarasını arayabilirsiniz. Havalimanı taksilerinin güncel fiyat tarifeleri ise şöyle: Gaziantep Havalimanı’na Oğuzeli’nden 20 TL, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden 25 TL, Otogar’dan 60-65 TL, şehir merkezinden 55-60 TL, Demokrasi Meydanı’ndan (Valilik) 50 TL, Elmacı Pazarı’ndan 45 TL, Adliye Sarayı ve Gaziantep Üniversitesi’nden 60 TL, Karataş 1. bölgeden 55-60 TL, Karataş 2. bölgeden 60-65 TL, Gaziantep Kalesi, Zincirli Bedesten ve Bakırcılar Çarşısı’ndan 45 TL, hayvanat bahçesinden 60 TL ve Zeugma Müzesi’nden ise 50 TL gibi bir ücret ödeyerek havalimanı taksiyle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Gaziantep şehir merkezinde çok sayıda yerli ve yabancı araç kiralama firmasının ofisi var. Bu firmalardan herhangi birini bütçenizi de göz önünde bulundurarak seçebilir ve uçuşunuzdan önce ön rezervasyon yaptırabilirsiniz. Gaziantep şehir merkezindeki araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (05072045666), Arsan Seyahat (03422206464), Enterprise (03425821166), Europcar (03423399720), Garenta (03429992270), Rent Go Rent A Car (03425821127), Sixt (03425821020), Hertz (03425821151), Budget (03425821018) ve ADT Organizasyon (03425821121). Gaziantep şehir merkezinden kiralayacağınız araçla 20-25 dakikada Gaziantep Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Havalimanı Hakkında

DHMİ tarafından işletilen Gaziantep Oğuzeli Havalimanı, şehir merkezinden sadece 20 km uzaklıkta konumlanıyor. Havalimanındaki imkanlardan bir kısmı, VIP ve CIP salonlar, dinlenme yerleri, turist danışma merkezi, 585 araç kapasiteli otopark, 12 uçak kapasiteli apron, sağlık hizmetleri, banka ve ATM’ler, kafe ve restoranlar, market, araç kiralama ve transfer hizmetleri vb. 1976 senesinde hizmete açılan Gaziantep Havalimanı, 2015 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde iç hatlar 1 milyondan fazla, dış hatlar 77 bini geçkin olmak üzere toplamda 2.331.227 kişiye taşımacılık hizmeti vermiş. Gaziantep Havalimanı’na direkt uçuş seferleri bulunan hava yolu firmaları, AnadoluJet (Ankara Esenboğa), Onur Air (İstanbul Atatürk), Pegasus Havayolları (İstanbul Sabiha Gökçen ve İzmir Adnan Menderes), SunExpress (Antalya, Frankfurt, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir, Stuttgart, Düsseldorf ve Schonefeld), Türk Hava Yolları (İstanbul Atatürk), XL Airways Germany (Frankfurt) ve Atlasjet (İstanbul Atatürk).

Gaziantep Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Gaziantep Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.