Hatay Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Hatay Uçuşu

Hatay Hakkında

Türkiye’nin en güzel ve en turistik şehirlerinden biri olan Hatay, sadece doğal güzellikleriyle değil aynı zamanda ünü tüm dünyaya yayılmış olan enfes mutfağıyla da büyük ilgi görüyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de “Hatay benim şahsi meselemdir.” dediği şehir, tarihi, kültürel ve doğal hazinelerini gelenek ve görenekleriyle harmanlayarak ziyaretçilerine unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor. Türkiye’nin en güneyinde yer alan Hatay’ın komşu il ve ülkeleri, Suriye, Adana, Osmaniye ve Gaziantep Türkiye’nin en önemli liman kentlerinden olan İskenderun’un da sınırları içinde bulunduğu Hatay’ın şehir merkezi de Antakya olarak kabul ediliyor.

Geneline Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehri dört mevsim ziyaret edebilirsiniz, ancak yaz aylarının inanılmaz sıcak olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Eylül ve ekim ayları, nisan ve mayıs da Hatay’ı ziyaret etmek için en uygun dönem. İstanbul ve Ankara’dan direkt olarak uçakla ulaşabileceğiniz şehre Türkiye’nin dört bir yanından özel araçla veya otobüsle de gelebilirsiniz. Orta bütçeli otellerden her şey dahil ve ultra lüks tatil köylerine kadar konaklama açısından her kesime hitap eden Hatay’da muhteşem bir yaz tatili yapabilirsiniz. Hatay şehir içi ulaşımda genellikle minibüs, belediye otobüsleri ve taksiler tercih ediliyor. Ayrıca havalimanından şehre ulaşımda ise Havaş servisleri hizmet veriyor.

Hatay’da gezilecek başlıca yerler, Hatay Arkeoloji Müzesi, Saint Pierre Kilisesi, Habib-i Neccar Camii, Titus Tüneli, Vali Göbeği Parkı, Defne, Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi, Beşikli Mağara, İskenderun Deniz Müzesi, Musa Ağacı, Kaya Mezarlıkları, Çevlik Plajı (Samandağ), St Seymon Manastırı, Nur Dağları, Payas Kilisesi, Haron – Cehennem Kayıkçısı, Antakya surları, Sokullu Külliyesi, Harbiye, Antakya Kalesi, Arsuz Lunapark, St Simeon Manastırı, Kel Dağı, Bayrak Tepe, Şahin Tepesi ve Belen Geçidi.

Hatay mutfağı hakikaten de Türkiye’nin en eşi benzeri olmayan, kendine has mutfaklarından biri. Hatay mutfağının olmazsa olmazlarından katıklı ekmek, oruk, ekşi aşı, künefe ve çiğ köfteyi mutlaka tatmalısınız. Hatay’ın en ünlü yeme içme yerleri, Petek Pastanesi, Liman Kebap, Pöç Kasabı ve Kebap Salonu ve Sveyka Restaurant. Turistik bir şehir olmasından dolayı renkli ve hareketli bir gece hayatı olan Hatay’da en popüler mekanlar, Buzz Bar, Cabaret Cafe, Coctail Disco Bar, Liwan Bar ve Kara Kedi. Hatay’ın en ünlü festivalleri, Akçalı Yumurta Bayramı (İskenderun – 30 Mart), Geleneksel Bahar Şenliği (Kırıkhan – 9 Mayıs), Beyazid-Bestami Hz. Anma Haftası (Kırıkhan – 27-29 Mayıs), Temmuz Festivali (Samandağ - 11-14 Temmuz), Antakya Festivali (21-23 Temmuz), Yayla Şenlikleri (Belen - 22-23 Ağustos), İlk Kurşun Festivali (Dörtyol – 2-19 Aralık).

Hatay'a Ne Zaman Gidilir

Hatay, Akdeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Fakat kıyı şeritlerinde Akdeniz  iklim etkisi görülürken iç kısımlarda hava koşulları biraz daha sertleşmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kış ayları ise genel olarak yağışlı ve ılıktır. Şehrin iç kesimleri ve yüksekliğe bağlı olarak kış ayları sert ve nadiren de olsa kar yağışı görülür.

Hatay'a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında gerçekleştirmek istediğiniz etkinliğe göre farklı dönem önerilerimiz olsa da genel olarak haziran ve Eylül ayı sonları en doğru zamanlardır.

Yılın en sıcak ayı Ağustos ayıdır bu dönemde özellikle kıyı kesimleri tercih etmenizi ve plajlarda deniz, kum, güneş üçlüsünün keyfini çıkartmanızı öneririz. Deniz sezonu Mayıs ayında açıldığından planınızı buna göre de yapabilirsiniz. Fakat Evvel Temmuz Festivalini kaçırmamanız da önerilerimiz arasındadır. Geleneksel olarak düzenlenen bu festival olukça coşkulu ve eğlencelidir. Bir başka alternatif de şehrin kültürel yapılarını gezmek ve doğal güzelliklerini görmek, aynı zamanda her yl uluslararası alanda düzenlene film festivali için Aralık ayını da tercih edebilirsiniz.

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Hatay Havalimanı’ndan şehir merkezine, İskenderun’a, Antakya’ya veya Kırıkhan’a gitmek için otobüsleri kullanabileceğiniz gibi taksileri de tercih edebilirsiniz. Taksiyle ulaşım biraz pahalı olabilir çünkü havalimanı turistik ilçelere biraz uzak. Bunun yanı sıra havalimanından araç kiralayabilir ya da transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Havaş Otobüsü: Hatay Havalimanı’ndan hareket eden Havaş otobüslerinin iki farklı güzergahı var. Bunlardan ilki doğrudan İskenderun’a, diğeriyse Antakya’ya gidiyor. İskenderun’a giden Havaş otobüslerinin haftanın her günü sık aralıklarla seferleri mevcut. Hatay Havalimanı’na inen tüm uçuşlar için seferi bulunan İskenderun Havaş otobüslerinin güzergahı ise şöyle: Hatay Havalimanı, Belen, Sarımazı, Karayolu, İskenderun-Hatay, Fener Caddesi, Sahil Yolu ve Mete Aslan Bulvarı. Yolcu indirme noktaları, Mete Aslan Bulvarı’nda Mursaloğlu Lisesi, Hataylı Otel karşısı, sahilde İş Bankası karşısı-Anıt, 1 No'lu Sosyal Tesis önü, Askeri Müze Karşısı, Petek Pastanesi, Fener Caddesi’nde Petek Kuzine Pastanesi önü, Deniz Pastanesi önü, İskenderun-Hatay Karayolu’nda Köprü Sema Tekel önü, Prime Mall karşısı otobüs durağı, Gelişim Hastanesi kavşağı, Doğan Petrol karşısı, Nardüzü Elma Market karşısı, Sarımazı’da Toyota önü, Yazıcılar Sitesi otobüs durağı, İssume Site karşısı otobüs durağı, İsmar önü, Petek Sitesi önü, Sarımazı Şokak Market önü ve Belen’de ise Belen Park otobüs durağı. İskenderun Havaş otobüslerinin toplam yolculuk süresi 60 dakika ve tek yön bilet ücreti ise 18 TL (2017). Hatay Havalimanı önünden hareket eden Antakya Havaş otobüsleri de havalimanına inen her uçuştan 20-25 dakika sonra kalkıyor ve Antakya-İskenderun Karayolu, 75. Yıl Bulvarı, Ayşe Fitnat Caddesi, Atatürk Caddesi, Gündüz Caddesi ve Sümerler Maksim’e ulaştırıyor. Antakya Havaş otobüslerinin toplam yolculuk süresi 40 dakika ve bilet fiyatı 13 TL (2017).

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Hatay Havalimanı geliş terminali önünden 7/24 bekleyen ve Hatay’ın tüm ilçelerine ve komşu illere direkt ulaşımı sağlayan havalimanı taksileri gece gündüz aynı fiyat tarifesini uyguluyor. Hatay Havalimanı’ndan havalimanı taksiye binme gibi bir düşünceniz varsa eğer 05389819448 numarasını arayarak önceden rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Hatay Havalimanı’ndan Hatay Merkez’e 8-11 TL, Antakya’ya 70 TL, Kırıkhan’a 70 TL, İskenderun’a 100 TL, Reyhanlı’ya 120 TL, Arsuz’a 140 TL, Yayladağı’na 140 TL, Altınözü’ye 100 TL, Samandağı’na 110 TL, Harbiye’ye 90 TL, Kilis’e 250 TL, Gaziantep’e 350 TL, Şanlıurfa’ya 500 TL, Mersin’e 400 TL ve Cilvegözü’ne 130 TL karşılığında havalimanı taksiyle ulaşmanız mümkün.

Araç Kiralama: Hatay Havalimanı geliş terminalinde çok sayıda yerli ve yabancı araç kiralama firmasının ofisi bulunuyor. Bu firmaları önceden araştırarak fiyat karşılaştırması yapabilir ve daha ekonomik bir şekilde aracınızı kiralayabilirsiniz. Daha Hatay’a gelmeden İnternet üzerinden online rezervasyon bile yaptırmanız mümkün. Hatay Havalimanı’nda hizmet veren yerli ve yabancı araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (03262856600), Enterprise (05302833411), Gül Turizm Rent A Car (03262351415), Selimgül Turizm Rent A Car (05347771666), Hatay National Rent A Car (03262353135) ve Hasgül Car Rental (03262149673).

Şehir merkezinden Hatay Havalimanı’na nasıl gidilir?

Hatay’ın İskenderun ilçesinden, merkezden, Antakya’dan, Kırıkhan ve Reyhanlı’dan Hatay Havalimanı’na ulaşmak için otobüsleri tercih edebileceğiniz gibi taksileri de kullanabilirsiniz. Buna ek olarak araç kiralama ve transfer hizmetlerinden de faydalanmanız mümkün.

Toplu Ulaşım Araçları

Havaş Otobüsü: Hatay’ın İskenderun ve Antakya ilçelerinden Hatay Havalimanı’na ulaşmak hem çok kolay hem de oldukça ucuz. Her iki ilçenin de en merkezi noktalarından hareket eden Havaş otobüslerini mutlaka kullanmanızı öneriyoruz. İki farklı güzergaha sahip olan Havaş otobüslerinin haftanın 7 günü sık aralıklarla seferleri var. İskenderun’dan Hatay Havalimanı’na ulaştıran Havaş otobüslerinin güzergahı, Mete Aslan Bulvarı, Sahil Yolu, Fener Caddesi, İskenderun-Hatay Karayolu, Sarımazı, Belen ve Hatay Havalimanı. Toplam yolculuk süresi 60 dakika olan İskenderun-Havalimanı Havaş otobüslerinin tek yön bilet ücreti ise 18 TL (2017). Antakya’dan kalkan Havaş otobüslerinin güzergahı, Sümerler Maksim, Gündüz Caddesi, Atatürk Caddesi, Ayşe Fitnat Caddesi, 75. Yıl Bulvarı, Antakya-İskenderun Karayolu ve Hatay Havalimanı. Yolcu alma noktaları ise Sümerler Maksim’de Atatürk Parkı köşesi, Gündüz Caddesi’nde Kapalı Spor Salonu önü, Endüstri Meslek Lisesi karşısı, Atatürk Caddesi’nde Büyük Antakya Oteli önü, Vali Göbeği Kardeşler Künefe önü, Orman İşletme Müdürlüğü, Ayşe Fitnat Caddesi’nde Fatih Camii otobüs durağı, Betonsan Taksi, Hüseyin Özbuğday Ortaokulu, 75. Yıl Bulvarı’nda Ak Parti İl Başkanlığı trafik ışıkları sonrası, Opet Petrol önü ve Antakya-İskenderun Karayolu’nda Carrefoursa karşısı otobüs durağı, Anemon Otel, Akademi Hastanesi,600 Konutlar otobüs durağı, İl Jandarma karşısı, Özhan Otel önü, Mira Market ve İnci Sitesi. Antakya Havaş otobüslerinin toplam yolculuk süresi yaklaşık 40 dakika ve tek yön bilet ücreti ise sadece 13 TL (2017).

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Hatay Havalimanı bünyesinde hizmet veren havalimanı taksilerinin durağına şehrin en merkezi noktalarında ve İskenderun, Antakya gibi en turistik ilçelerinde denk gelebilirsiniz. Havalimanı taksileri 7/24 hizmet veriyor ve gece gündüz aynı fiyat tarifesini uyguluyor. Uçuşunuzdan önce havalimanı taksi için ön rezervasyon yaptırmak isterseniz eğer 05389819448 numarasını aramanız yeterli. Hatay havalimanı taksilerinin sabit fiyat tarifeleri 2017 yılı güncellenmiş haliyle şöyle: Hatay Merkez’den 8-11 TL, Antakya’dan 70 TL, Kırıkhan’dan 70 TL, İskenderun’dan 100 TL, Reyhanlı’dan 120 TL, Arsuz’dan 140 TL, Yayladağı’ndan 140 TL, Altınözü’den 100 TL, Samandağı’ndan 110 TL, Harbiye’den 90 TL, Kilis’ten 250 TL, Gaziantep’ten 350 TL, Şanlıurfa’dan 500 TL, Mersin’den 400 TL ve Cilvegözü’nden ise 130 TL karşılığında Hatay Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama: Hatay Havalimanı’na direkt ve en pratik şekilde ulaşmanın en iyi yolu araç kiralamak. İster Gaziantep veya Şanlıurfa gibi komşu illerden, isterseniz de İskenderun veya Antakya gibi 30 km uzaklıktaki ilçelerden birinde olun, kiralayacağınız araçla konforlu bir şekilde Hatay Havalimanı’na ulaşmanız mümkün. Havalimanında da şubesi olan bir araç kiralama firması seçerseniz şayet kiralayacağınız aracı Hatay Havalimanı’nda teslim edebilir ve uçağa yetişebilirsiniz. Hatay şehir merkezinde ve hemen hemen tüm ilçelerde şubesi olan yerli ve yabancı araç kiralama firmalarından bazıları, Avis (03262856600), Enterprise (05302833411), Gül Turizm Rent A Car (03262351415), Selimgül Turizm Rent A Car (05347771666), Hatay National Rent A Car (03262353135) ve Hasgül Car Rental (03262149673).

Hatay Havalimanı Hakkında

Ülkemizin en güneyinde yer alan ve en turistik şehirlerden biri olan Hatay’ın merkez havalimanı olan Hatay Havalimanı, 9 Aralık 2007 tarihinde hizmete açıldı. Hatay’ın İskenderun ilçesinden 30 km, Kırıkhan’dan 25 km, Reyhanlı’dan 41 km ve Antakya ilçe merkezinden 27 km uzaklıkta konumlanan Hatay Havalimanı, hem dış hem de iç hat uçuşlarına açık bir havalimanı. DHMİ tarafından işletilen Hatay Havalimanı, 20 Haziran 2008 tarihinde ise Uluslararası Hava Hudut Kapısı olarak kabul edilmiş. 2015 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde iç hatlar 889 bin, dış hatlar ise 282 bin olmak üzere 1 milyonu geçkin yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan Hatay Havalimanı’na direkt uçuş seferleri bulunan hava yolu firmaları, AnadoluJet (Ankara Esenboğa ve İstanbul Sabiha Gökçen), Nas Air (Cidde ve Riyad), Pegasus Havayolları (Lefkoşa, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes ve Antalya), Türk Hava Yolları (İstanbul Atatürk), Hamburg Airways (Düsseldorf), Borajet (Ankara Esenboğa ve Lefkoşa Ercan) ve AtlasGlobal (Lefkoşa-Ercan).

Hatay Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Hatay Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.