Muş Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Muş Uçuşu

 Muş Hakkında

Kültür, doğa, tarih, dilediğiniz her şeyi bir arada bulabileceğiniz Muş, Doğu Anadolu Bölümü’nün en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Kara iklimin hüküm sürdüğü Muş genelinde yaz ayları oldukça sıcak ve kurak, kış ayları ise kar yağışlı ve soğuk geçiyor. Muş’a Türkiye’nin dört bir yanından kara yolu ile ulaşmanız mümkün. Şehir merkezinden 2 km uzaklıkta olan otobüs terminalinden dolmuş veya taksilerle Muş şehir merkezine gidebilirsiniz. Demiryolu ile Muş’a ulaşmak isteyenlerse şehir merkezinden 3 km mesafedeki istasyondan şehre dolmuş veya otobüsle ulaşabilir. Son olarak da hava yoluyla Muş’a gelecekler İstanbul, Bursa veya Ankara çıkışlı uçuşlardan birini seçerek Muş Havalimanı’na gelebilir.

Zengin mutfağıyla ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatan Muş’ta mutlaka tatmanızı önerdiğimiz lezzetler, Muş köftesi (hafta direği), domatesli lahana dolması (kırkçikli kelem dolması), hez (hasut) dolması, çorti, keşkek, cavbelek, mırtöge ve herse. Muş’ta gezilecek en önemli yerler, Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Çanlı Kilise (Surp Garabet), Güllü Hamam, Geleneksel Muş Evleri, Varto Kayalıdere Ören Yeri (Kale Şehri), Dolabaş Höyüğü, Bostankale Höyüğü, Muş Kalesi, Hasbet Kalesi, Malazgirt Kalesi, Haçlı (Kazan) Gölü, Arak Manastırı, Çengelli (Beyaz) Kilisesi, Meryem Ana Kilisesi ve Hatun Köprüsü.

Muş’tan hediyelik eşya almak istiyorsanız, halı, kilim, keçe, hasır örmeler, boncuk-dantel oymaları, örgü çoraplar vb. tercih edebilirsiniz. Muş’ta katılabileceğiniz etkinlik ve festivaller, Nevroz Bayramı (21 Mart), Varto’nun Düşman İşgalinden Kurtuluşu (31 Mart), Muş Lale Festivali (29-30 Nisan), Muş’un Kurtuluşu (30 Nisan), Hıdırellez Şenlikleri (6 Mayıs), Varto Koğ Şenlikleri (18-20 Temmuz) ve Malazgirt Anma Törenleri (25-26 Ağustos).

Muş'a Ne Zaman Gidilir

Sert karasal iklim etkisinde olan Muş, kültür turizmi ile öne çıkmaktadır. Sert karasal iklim etkisinde altında olmasından kaynaklı Muş’u ziyaret etmek için en uygun zamanlar bahar ve yaz aylarıdır. Kış mevsiminde sıcaklığın -30 dereceye kadar düşmesinden dolayı kış mevsiminde Muş’u ziyaret etmek pek akıllıca olmayabilir. Fakat kış sporlarına düşkünseniz bu durumda Ocak e Şubat ayları en uygun zamandır.

Yılın en sıcak zamanları ise yaz dönemine denk gelmektedir. Temmuz ve Ağustos ayları yılın en sıcak zamanlarıdır ve sıcaklık ortalama olarak 25 derecedir. Muş2u gezmek içinde en uygun zaman Malazgirt Zaferi’nin de yıldönümü olan25-26 Ağustos’a denk getirmenizi öneririz.

Muş Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Muş Havalimanı’ndan 17 km mesafedeki Muş şehir merkezine gitmek için toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız, otobüsleri tercih edebilirsiniz. Havalimanından şehre aktarmasız ulaşmanın bir diğer yoluysa havalimanı taksilerini kullanmak. Daha konforlu ve hızlı bir ulaşım yöntemi olan araç kiralamak da size zaman kazandırabilir. Muş Havalimanı’ndan Muş şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 25-30 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Muş Havalimanı geliş terminalinden hareket eden belediye otobüsleri direkt olarak Muş şehir merkezine götürüyor. Şehir merkezi yazan otobüslerden birine binerek yarım saatte Muş şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Muş Havalimanı geliş terminalinin önünden hareket eden havalimanı taksileriyle Muş şehir merkezine varmak çok kolay. Sadece 35-45 TL ödeyerek 17 km’lik yolu taksiyle katedebilirsiniz. Muş Havalimanı taksilerine ek olarak transfer hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Konaklayacağınız oteli Muş Havalimanı’na varmadan önce arayarak transfer hizmetinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Araç Kiralama: Muş Havalimanı küçük olduğu için içerisinde çok sayıda araç kiralama şirketi yok. Bu nedenle havalimanındaki araç kiralama şirketlerini gelmeden önce araştırabilir ve ön rezervasyon yaptırabilirsiniz. Bu sayede Muş Havalimanı’ndan dakikalar içerisinde aracınızı teslim alabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği araç kiralama firması ise Muş Havalimanı Rent A Car (04362500004). Muş Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla yaklaşık 20 dakikada Muş şehir merkezine varmanız muhtemel.

Şehir merkezinden Muş Havalimanı’na nasıl gidilir?

Muş şehir içinde kullanabileceğiniz çok sayıda toplu taşıma aracı var. Şehir merkezinden otobüse binebilir ve 35-40 dakikada Muş Havalimanı’na gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek de şehir merkezinden taksiye binmek. Aynı zamanda şehir merkezinden araç kiralayarak konforlu ve hızlı bir şekilde Muş Havalimanı’na varabilirsiniz.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Muş şehir içinde en popüler toplu taşıma aracı olan belediye otobüsleri ve dolmuşlar, şehir merkezinden hareket ediyor ve direkt olarak Muş Havalimanı’na götürüyor. Muş Havalimanı’na götüren otobüsleri kullanmak için ihtiyacınız olan biletiyse otobüse bindikten sonra alabilirsiniz. Sık aralıklarla seferleri bulunan otobüsler yarım saatte Muş Havalimanı’na ulaştırıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Muş şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen toplu ulaşım araçlarından dolmuş ve otobüslerin yanı sıra taksiler de sıklıkla kullanılıyor. Şehir merkezinden taksiye binerek sadece 35-45 TL ödeyerek Muş Havalimanı’na varmanız mümkün. Muş şehir merkezinden bineceğiniz taksiyle Muş Havalimanı’na varmak maksimum 25 dakika sürüyor.

Araç Kiralama: Muş şehir merkezinde Muş Havalimanı’na göre daha çok araç kiralama şirketi var. Ayrıca yerli araç kiralama firmalarının saatlik kiralama hizmeti verdiğini ve yabancı firmalara göre daha ucuz olduğunu hatırlatmakta fayda var. Muş şehir merkezinden araç kiralayabileceğiniz şirketlerden biri de Muş Havalimanı Rent A Car (04362500004). Muş şehir merkezinden kiralayacağınız araçla en fazla 20 dakikada Muş Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Muş Havalimanı Hakkında

Muş şehir merkezinden 17 km uzaklıkta konumlanan Muş Havalimanı, 2015 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 350 bine yakın yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş. 40 araç kapasiteli otopark, dinlenme salonları, turist danışma ofisleri, yeme içme alanları, konaklama yerleri, araç kiralama ve transfer hizmetleri gibi birçok imkan sunan Muş Havalimanı’na İstanbul, Ankara ve Bursa illerinden direkt olarak ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları ile İstanbul-Atatürk, Anadolujet ile Ankara Esenboğa ve Bursa, Pegasus Havayolları ile de İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından aktarmasız bir şekilde Muş Havalimanı’na uçabilirsiniz.

 

Muş Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Muş Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.