Amasya Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Amasya Uçuşu

Amasya Hakkında

Karadeniz Bölgesi’nin orta kesiminde yer alan Amasya’nın tam tamına 7000 yıllık bir geçmişi var. Tarihte bilinen ilk adı Amaseia olan Amasya kenti, tarih boyunca Persler, Hititler, Frigler, Danişmendler, Selçuklular, Romalılar gibi birden çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Nüfusu 320 binin üstünde olan kent, Çorum, Yozgat ve Samsun ile sınırlarını paylaşıyor. Geneline Karadeniz ikliminin hakim olduğu Amasya’da ilkbahar ayları oldukça yağışlı olduğundan şehri ziyaret etmek için en uygun dönem yaz aylarıdır. Yoğun yağışlı aylar kış aylarında da devam eder. Kara yolu ya da hava yoluyla ulaşabileceğiniz Amasya’ya Türkiye’nin dört bir yanından otobüsle ulaşmanız mümkün. Batı ve İç Anadolu Bölgesi’ndeki büyükşehirlerden hareket eden şehirlerarası otobüslerinin çoğu Samsun, Çorum ve Tokat yolunu kullanıyor. Bir diğer seçenek de uçakla Amasya’ya ulaşmak. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından hiç aktarma yapmadan Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Amasya şehir içi ulaşımda en çok kullanacağınız toplu taşıma aracı muhtemelen halk otobüsleri olacak. Şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin çoğu bilhassa kısa mesafelerde taksileri tercih ediyor. Amasya Merzifon Havalimanı’ndan şehre ulaşımınızda havalimanı servislerini kullanabilirsiniz. Amasya’da yapılacak aktiviteler listenizi oluştururken bunları da göz önünde bulundurmayı unutmayın: Amasya Müzesi’ndeki eserleri inceleyin; giriş ücreti sadece 5 TL. Amasya Kalesi’ne tırmanın ve şehre kuş bakışı bakın. Kral Kaya Mezarları’nı yakından görün ve binlerce yıl öncesine zamanda yolculuğa çıkın. İçlerinde öyle bir mağara var ki, görür görmez hayran kalacaksınız: Aynalı Mağara (Kaya Mezarı). Osmanlı şehzadelerinin zamanında eğitim gördüğü böylesine köklü bir şehirde yer alan Şehzadeler Müzesi’ni görmeden olmaz elbette. Müzeye giriş ücreti sadece 2 TL. Amasya’nın göz kamaştıran medreseleri ve camilerini bir bir gezin:  Bimarhane, Haliliye Medresesi, Gökmedrese, Çelebi Mehmed Medresesi, Büyük Ağa Medresesi, Küçük Ağa Medresesi, Gökmedrese Camii, Burmalı Camii, Saraçhane Camii, Hızır Paşa Camii, Fethiye Camii, Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Medrese Önü Camii.

Karadeniz mutfağı denince akan sular durur! Tam da yerine geldiniz, Amasya’da tadacağınız çok farklı lezzetler olacak. Amasya’nın dillere destan lezzetlerinden bazıları, çatal çorba, helle çorbası, Amasya çöreği, bakla dolması, ciğer sarması, zerdali gailesi, vişneli ekmek, gelin parmağı, elma tatlısı, Toyga çorbası ve Osmanlı saray mutfağına özgü envaiçeşit yemek. Amasya’nın meşhur elmalarının tatlısını, reçelini, turşusunu hemen hemen her yerde görebilirsiniz. Amasya’nın en sevilen restoranları genellikle Yalıboyu ve Yeşilırmak çevresinde konumlanıyor. Diğer meşhur restoranlar ise Amaseia Mutfağı, Çörekçi Galip, Ali Kaya Restaurant, Bedesten Osmanlı Mutfağı ve Yamaç Bistro.

Konaklama olarak ziyaretçilerine birden çok alternatif sunan kentte en otantik konaklama alternatifi olan butik otellerin büyük bir kısmı tarihi hanların otele dönüştürüldüğü yapılarda konuklarını ağırlıyor. Bu farklı deneyimi yaşamak için ön rezervasyon yaptırmanız şart çünkü özellikle yaz aylarında rezervasyon olmadan bir yer bulmak biraz zor olabiliyor. Amasya’daki en lüks otellerin çoğu Hatuniye Mahallesi’nde yer alıyor. Amasya’nın katılımcısı en çok olan en meşhur etkinlik ve festivalleri, Bayrak Koşusu (9-10 Mayıs), Ziyaret Kasabası Yayla Şenliği (27 Mayıs), Uluslararası Atatürk ve Kültür Sanat Haftası (12-22 Haziran), Tarihi İpek Yolu Kültürel Etkinlikleri (23 Temmuz), Karasavul Köyü Yayla Şenliği (29-30 Temmuz), 1 Eylül Şenlikleri (Suluova), Taşova Bamya Festivali (16-17 Eylül) ve Amasya Protokolü Anma Etkinlikleri (20-22 Ekim).

Amasya'ya Ne Zaman Gidilir

Karadeniz ve İç Anadolu’nun geçil notasında yer aldığından kaynaklı her iki iklim özelliklerini de göstermektedir. Yaz ayları karasal iklim etkisiyle kuraklık görülse de, kış aylarında Karadeniz İklim etkisi, Karasal iklimin soğuk etkisini azaltmaktadır.

Amasya’da en yüksek sıcaklıklar Temmuz ve Ağustos aylarında görülmektedir.  En soğuk aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır. 23 Şubat 1985 yılında -20,4 derece ölçülen en düşük sıcaklıkken 2000 yılının Temmuz ayında ise en yüksek sıcaklık 45 derece olarak ölçülmüştür.

Amasya’da her mevsim yağış görülmektedir. Bu Karadeniz iklim etkisinden kaynaklıyken yazın yapış oranı azalır hatta hiç görülmez.

Amasya’ya Ne Zaman Gidilir sorusunun cevap karmaşık olarak görünse de yüksek sıcaklıklarda seyahat etmeyi sevmeyenler için en ideal zaman Eylül- Kasım aylarıdır. Sıcaklıklar Eylül ayından sonra düşmeye başlamaktadır. Sıcak havalarda seyahat etmeyi sevenler içinse bu durum Haziran- Eylül aralığı en uygunudur.

Amasya Merzifon Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Amasya Merzifon Havalimanı’ndan 47 km uzaklıktaki Amasya şehir merkezine ya da 5 km mesafedeki Merzifon ilçe merkezine gitmek için özel ulaşım araçlarını tercih edebileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarından olan havalimanı servislerini de kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de havalimanındaki araç kiralama firmalarını araştırmak ve bütçenize en uygun olanı seçmek. Amasya Merzifon Havalimanı’ndan Merzifon’a maksimum 10 dakika, Amasya şehir merkezine ise 50 dakikada ulaşmanız mümkün.

Toplu Ulaşım Araçları

Havalimanı Servisi: Amasya Merzifon Havalimanı geliş terminalinin hemen çıkışında hazır bekleyen havalimanı servisleri Türk Hava Yolları bünyesinde hizmet veriyor. Amasya Merzifon Havalimanı’ndan hareket eden havalimanı servisleri, güzergahlarına göre farklılık gösteriyor. Bazı servisler yolcularını direkt olarak 66 km uzaklıktaki Çorum’a götürürken, diğer servisler de Amasya şehir merkezine ve Merzifon ilçe merkezine ulaştırıyor. Ayrıca Tokat Erbaa’ya da ulaştıran THY havalimanı servisleri de var. Çorum’daki tiyatro salonunun önüne kadar götüren havalimanı servisinin iletişim numarası; 05353112311, Amasya şehir merkezindeki THY Başlangıç Turizm önüne kadar giden havalimanı servisinin iletişim numarası; 05368816094 ve son olarak da Tokat Erbaa’daki Erova Yazıhanesi önüne giden havalimanı servisinin iletişim numarası ise 05444415717. Bu havalimanı servislerinin sefer saatleri, Amasya Merzifon Havalimanı’na inen uçakların iniş saatlerine göre ayarlanıyor. Havalimanı servislerinde önceden yer ayırtmak için iletişim numaralarını arayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Amasya Merzifon Havalimanı’ndan Amasya şehir merkezine taksiyle ulaşmak biraz pahalı olabilir. 47 km gibi bir mesafeyi ortalama 130-170 TL karşılığında kateden taksilerle ulaşım çok rahat. Taksileri paylaşımlı olarak da kullanabilirsiniz. 45-50 dakikada Amasya şehir merkezine taksiyle varabilirsiniz. Bu arada 7/24 sabit fiyat tarifesi uygulayan havalimanı taksilerini de tercih edebilirsiniz. Amasya Merzifon Havalimanı taksilerinin iletişim numarası 05435195366. 5 km uzaklıktaki Merzifon ilçe merkezine taksiyle gidecekseniz de bu firmalardan birini arayarak Amasya Merzifon Havalimanı’na taksi çağırabilirsiniz: Dörtyol Taksi (05435195366), Emniyet Taksi (05427118268), Şirin Taksi, Otogar Taksi (03585132511), Ziraat Taksi, Muce Rent A Car (03582120070), Amasya Güven Rent A Car (05443200505), HAN (05442035577), ESA (05435577378) ve Derciyes (03582040044).

Araç Kiralama: Amasya Merzifon Havalimanı’ndan Amasya şehir merkezine ulaşmanın en konforlu ve ucuz yolu araç kiralamak. Hem de Amasya seyahatiniz boyunca kendi aracınız olacağı için çevre illeri günübirlik gezebilir ve rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Tatil dönüşünüzde ise kiraladığınız aracı yine havalimanında teslim edebilir ve uçağa binebilirsiniz. Amasya Merzifon Havalimanı terminalinde şubesi olan iki farklı araç kiralama şirketi var: Sima (05425133333), Europcar (05320675118). Amasya Merzifon Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla kısa sürede Amasya şehir merkezine varmak içinse E80 ve D100 yollarını kullanmanız gerekiyor.

Şehir merkezinden Amasya Merzifon Havalimanı’na nasıl gidilir?

Merzifon ilçe merkezinden Amasya Merzifon Havalimanı’na gidecekseniz eğer aradaki mesafe sadece 5 km olduğundan dolayı taksileri tercih edebilir veya havalimanı servisine binebilirsiniz. Ancak 47km uzaklıktaki Amasya şehir merkezinden ulaşacaksanız da araç kiralamanızı öneriyoruz. Aynı zamanda havalimanı servisleri de Amasya şehir merkezinden yolcularını alarak doğruca Amasya Merzifon Havalimanı’na götürüyor. Amasya şehir merkezinden 50 dakika, Merzifon ilçe merkezinden ise maksimum 10 dakikada Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşmanız mümkün.

Toplu Ulaşım Araçları

Havalimanı Servisi: Amasya Merzifon Havalimanı gidiş terminaline kadar götüren havalimanı servisleri Türk Hava Yolları bünyesinde konforlu ve güvenilir ulaşım hizmeti veriyor. Amasya şehir merkezi, Merzifon ilçe merkezi, Tokat Erbaa ve Çorum merkezden hareket eden havalimanı servisleri, güzergahlarına göre farklılık gösteriyor. Bazı servisler yolcularını direkt olarak 66 km uzaklıktaki Çorum’dan Amasya Merzifon Havalimanı’na götürürken, diğer servisler de Amasya şehir merkezinden ve Merzifon ilçe merkezinden havalimanına ulaşımlarını sağlıyor. Ayrıca Tokat Erbaa’dan da yolcularını alıp havalimanına götüren THY havalimanı servisleri de var. Çorum’daki tiyatro salonunun önünden kalkan havalimanı servisinin iletişim numarası; 05353112311, Amasya şehir merkezindeki THY Başlangıç Turizm önünden kalkan havalimanı servisinin iletişim numarası; 05368816094 ve son olarak da Tokat Erbaa’daki Erova Yazıhanesi önünden hareket eden havalimanı servisinin iletişim numarası ise 05444415717. Bu havalimanı servislerinin sefer saatleri, Amasya Merzifon Havalimanı’ndan kalkacak olan uçakların kalkış saatlerine göre ayarlanıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Amasya şehir içi ulaşımda hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen taksilerle Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşmak çok kolay ve de pratik. Merzifon veya Amasya’nın hangi ilçesinde olursanız olun, bulunduğunuz yere bu firmalardan birini arayarak taksi çağırabilir ve kısa sürede Amasya Merzifon Havalimanı’na varabilirsiniz: Dörtyol Taksi (05435195366), Amasya Taksi (03582121427), Meydan Taksi (03582182850), Sağlık Taksi (03582130343), Güven Taksi (03582185154), Sigorta Taksi (03582528023), Şahin Taksi (03582185931), 55 Evler Taksi (0358215500), Can Taksi (03582122222), Özlem Taksi ve Adliye Taksi. Amasya şehir merkezinden bineceğiniz taksiyle Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşmak için ödemeniz gereken ortalama ücret 130-170 TL iken, yolculuğunuzun toplam süresi ise 45-50 dakika. Ayrıca 7/24 aynı sabit fiyat tarifesi uygulayan ve özel taksi şirketlerine göre daha uygun olan havalimanı taksilerini de kullanabilirsiniz. Amasya Merzifon Havalimanı taksilerinin iletişim numarası 05435195366.

Araç Kiralama: Amasya Merzifon Havalimanı’na yapacağınız ulaşımda araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak için şehir içindeki araç kiralama firmalarını önceden araştırmanızı ve ön rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Amasya ve Merzifon merkezde hizmet veren araç kiralama şirketlerinden bazıları: Muce Rent A Car (03582120070), Amasya Güven Rent A Car (05443200505), HAN (05442035577), ESA (05435577378), Derciyes (03582040044), Acar (05321345605) ve YT Grup Oto Kiralama (05071155505). Ayrıca hem Amasya Merzifon Havalimanı’nda hem de şehir merkezinde şubesi olan araç kiralama firmaları ise şöyle: Sima (05425133333), Europcar (05320675118). Amasya şehir merkezinden kiralayacağınız araçla Amasya Merzifon Havalimanı’na en kısa sürede ulaşmak için E80 ve D100 yollarını kullanabilirsiniz.

Amasya Merzifon Havalimanı Hakkında

Merzifon ilçe merkezinden 5 km, Havza’dan 28 km, Çorum’dan 66 km ve Amasya şehir merkezinden 47 km uzaklıkta konumlanan Amasya Merzifon Havalimanı’nda 132 araç kapasiteli otopark, yeme içme alanları, araç kiralama ve transfer hizmetleri, banka hizmetleri, sağlık hizmetleri, dinlenme salonları, alışveriş dükkanları vb. imkanlar bulunuyor. Amasya Merzifon Havalimanı’na direkt uçuş seferleri bulunan hava yolu firmaları, Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları. İstanbul Atatürk ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanlarından direkt olarak ulaşabileceğiniz Amasya Merzifon Havalimanı, 2015 senesinin istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 147 bine yakın yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş.

Amasya Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Amasya Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.