Batman Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Batman Uçuşu

Batman Hakkında

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en otantik ve tarihi kentlerinden biri olan Batman, tarihi binlerce yıl öncesine dayanan antik kentleri, han, hamam ve sarayları, mağaraları, tarihi köprüleri ve çarşıları ile ziyaretçilerini büyülüyor. Tarihinin Milattan Önce 550 yılına kadar uzandığı düşünülen Batman ilinde gezerken baktığınız her yerde farklı dönemlere doğru yolculuğa çıkacağınıza emin olabilirsiniz. Zamanında Karakoyunlular, ilhanlılar, Moğollar, Artuklular, Sasaniler, Bizans, Romalılar, Partlar, Lesepkoslar, Akkoyunlular, Savefiler ve daha birçok medeniyete ev sahipliği yapan Batman’ı turlarken en az birkaç gününüzü bu tarihi kentlere ayırmanızı öneriyoruz.

Batman’da yapılacak aktiviteler listenizin başında mutlaka olması gerekenler: Hasankeyf’e gidin ve o eşsiz atmosferi yerinde deneyimleyin. Hasankeyf Mağaraları’nın her açıdan fotoğraflarını çekin. Hasankeyf Ören Yeri ve kanyonlarını ziyaret edin. Hasankeyf Yolgeçen Hanı’na gidin ve oradaki yerlilerle sohbet edin. Memikan Köprüsü ve Abbasilerden kalma ve Mostar Köprüsü’ne inanılmaz benzeyen Malabadi Köprüsü’ne çıkın. Zeynel Bey Kümbeti’ni yakından görün. Diğer gezilecek yerler: Mor Kiryakus Manastırı, Mor Aho Manastırı, Hallan Çemi Höyüğü, İmam Abdullah Zaviyesi, Seyyid Bilal Türbesi, Pertükan Kalesi, Beksi Kalesi, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi ve Bozikan Kalesi.

Batman Ovası üzerinde yer alan şehirde oldukça güzel dinlenme alanları ve nehir yanı dinlenme yerleri bulunuyor. Kısmen Akdeniz ikliminin hakim olduğu kentte kış ayları Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki iller gibi olmasa da biraz soğuk geçiyor. Bu nedenle Batman’ı gezmek için ilkbahar ya da sonbahar aylarını seçmenizi tavsiye ediyoruz. Hava yolu, karayolu ve demiryolu ile ulaşılabilir olan Batman’a Türkiye’nin dört bir yanından otobüsle ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Haydarpaşa-Kurtalan demiryolu hattında Batman tren garı da bulunuyor. Uçakla yolculuk yapacaksanız eğer İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı veya Ankara Esenboğa Havalimanı kalkışlı uçuşlardan birini tercih edebilir ve direkt olarak Batman Havalimanı’na gelebilirsiniz. Otobüsle ulaşımda ise İstanbul’dan 16 saat, İzmir’den 17 saat, Ankara’dan 10 saat, Antalya’dan 14 saat ve Trabzon’dan ise yaklaşık 9,5 saatte Batman’a varmanız muhtemel.

Batman şehir içi ulaşımda en çok kullanacağınız toplu taşıma aracı muhtemelen otobüs ve minibüsler olacak. Buna ek olarak, kısa mesafelerde taksileri de kullanabilirsiniz. Batman konaklama açısından ziyaretçilerine birden çok alternatif sunan bir kent. Konuevler, öğretmenevleri vb. yerler çok uygun fiyata konaklama imkanı sunarken, şehir otelleri ve doğal güzelliklerine yakın konumda bulunan tatil köyleri de tercihiniz olabilir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en leziz yemeklerini tadabileceğiniz belki de en güzel şehir Batman’dır. İçli köfte, sumaklı dolma, bumbar, Şam böreği, çiğ köfte, tandır ekmeği, perde pilavı, mercimek çorbası vb. lezzetleri mutlaka tatmanızı önerdiğimiz Batman’ın en popüler yeme içme mekanları ise şöyle: Çömçe Lokantası, İnaloğlu Baklava, Nanda Et Lokantası, İsot Lahmacun, Ali Usta Et Lokantası ve Zeytin Dalı Et Lokantası.

Batman’ın en ünlü festival ve etkinlikleri, Şeyh Halit Anma Günleri (mayıs), İmam Abdullah Anma Haftası (haziran), Ceviz ve Bal Festivali (ekim) ve Yılmaz Güney Kürt Kısa Film Festivali (aralık). Batman’dan sevdikleri için alışveriş yapacaklar, yöresel dokuma ve el işlemelerine göz atabilir. İğne oyası ve dantel de şehir ziyaret eden yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Batman'a Ne Zaman Gidilir

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Batman uzak karasal ve Akdeniz iklim etkisindedir. Siirt ve Mardin’de olduğu gibi Batman’da kışlar soğuk ve sert geçerken, aynı zamanda uzun sürmektedir. Yazlar ise kurak ve sıcaktır.Batman tarihi yapılarıyla öne çıkan bir kent olarak her yıl özellikle bahar dönemlerinde sayısız turisti ağırlamaktadır. Kışın karlı ve sert hava koşulları, yazın işe aşırı sıcaklardan dolayı da Batman'a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında en uygun zaman bahar mevsimleridir.Batman’ın antik kentlerini keşfetmek, mağaralarını görmek ve ören yerlerine yerleşim yerlerini de rahatlıkla gezebilmek için en uygun ay Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır.

Batman Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Batman Havalimanı’ndan 7 km uzaklıktaki Batman il merkezine doğrudan ulaşmak için ya otobüsleri ya da özel ulaşım araçlarından birini tercih etmeniz gerekiyor. Batman Havalimanı terminal çıkışında hem otobüs hem de taksi durakları bulunuyor. Ayrıca havalimanından araç kiralayarak da en fazla 10 dakikada Batman Havalimanı’na varmanız muhtemel.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Batman Havalimanı iç hatlar geliş terminali dışında hazır bekleyen halk otobüslerinin birden çok güzergahı var ve şehrin en merkezi yerlerine ulaşımı sağlıyor. 1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A, 7A, 8A, 9B, 10 ve 11A otobüslerinin hepsi de Batman Havalimanı’ndan şehir merkezine götürüyor. Otobüslerin sefer saatleri, Batman Havalimanı’na iniş yapan uçakların saatlerine göre belirleniyor. Bu halk otobüsleri yolcularını Batman Havalimanı’ndan Diyarbakır Caddesi ve Belediye önüne kadar ulaştırıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Batman Havalimanı’na vardığınızda terminal dışına çıkın ve çok sayıda hazır bekleyen taksileri göreceksiniz. Bu taksilerden birine binerek sadece 12-16 TL ödeyerek Batman şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ulaşım sürenizse en fazla 6-8 dakika. Alternatif olarak, Batman Havalimanı’na Batman Çiçek Taksi (04882148387), Işık Taksi (04882125522), Aydın Taksi (04882134533 vb. firmalarından birini arayarak taksi de çağırabilirsiniz.

Araç Kiralama: Batman Havalimanı’ndan araç kiralarsanız, hem Batman şehir merkezine hızlı ve konforlu bir şekilde ulaşabilir hem de Batman seyahatiniz boyunca toplu taşıma araçlarıyla vakit kaybetmeden dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Batman Havalimanı’ndan araç kiralamak isterseniz bu 3 firmayı önceden araştırmanızı ve ön rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz: Oğuzcan Otomotiv, Emir Oto Kiralama (Tur Assist) ve Doğ-Sav (Enterprise) Oto Kiralama. Batman Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla Kıbrıs Şehitleri Bulvarı ve Turgut Özal Bulvarı üzerinden 10 dakikada Batman şehir merkezine ulaşmanız mümkün.

Şehir merkezinden Batman Havalimanı’na nasıl gidilir?

Batman Havalimanı’na doğrudan ulaşmanın en hızlı ve pratik yolu taksileri kullanmak, ancak daha uygun fiyatlı bir ulaşım aracı isterseniz de şehir içi otobüslerini kullanabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Batman şehir merkezinden araç kiralamak. Daha uygun fiyatlı bir ulaşım yöntemiyse şehir içi otobüsleri. Batman şehir merkezinden 7 km uzaklıktaki Batman Havalimanı’na gitmekse maksimum 10 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Otobüs: Batman şehir içi ulaşımın demirbaşlarından olan halk otobüsleri Batman Belediyesi tarafından işletiliyor. Şehir merkezinden Batman Havalimanı’na ulaşmanın en hesaplı yolu olan halk otobüslerinin aktarmasız olarak havalimanına ulaştıran birden çok hattı var: 1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A, 7A, 8A, 9B, 10 ve 11A otobüslerinin hepsi de şehir merkezinden Batman Havalimanı’na götürüyor. Otobüslerin sefer saatleri, Batman Havalimanı’ndan kalkış yapacak olan uçakların saatlerine göre ayarlanıyor. Bu halk otobüsleri yolcularını Diyarbakır Caddesi ve Belediye önünden alarak Batman Havalimanı gidiş terminali kapısına kadar ulaştırıyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Batman şehir merkezinden Batman Havalimanı’na direkt ulaşmak için taksileri kullanabilirsiniz. Fiyat anlamında da çok uygun olan taksileri yerli ve yabancı turistlerin neredeyse tamamı şehir merkezinden Batman Havalimanı’na ulaşmak için tercih ediyor. Şehir merkezinde bulunduğunuz noktaya taksi çağırmak içinse Batman Çiçek Taksi (04882148387), Işık Taksi (04882125522), Aydın Taksi (04882134533), Gök Taksi, Meydan Taksi, Başaran Taksi, Güneşli Taksi ve Dünya Taksi firmalarından birini arayabilirsiniz. Sadece 12-16 TL arasında bir ücret ödeyerek Batman şehir merkezinden taksiyle 6-8 dakikada Batman Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama: Batman şehir içi ulaşımda rahat etmek, dilediğiniz yere dilediğiniz saatte gitmek ve seyahatiniz sonunda Batman Havalimanı’na konforlu bir şekilde ulaşmak isterseniz, Batman şehir merkezindeki Batman Rent A Car (04882144889), Kayra Oto Kiralama (05427115391), Aspava Rent A Car (05352727033), Emir Rent A Car (04882150372), Star Rent A Car (04882146968) Enterprise (05302449321), Afsin (05455297172) ve Nehir Oto Kiralama (05344877272) araç firmalarından birini seçerek araç kiralamanızı öneriyoruz. Batman şehir merkezinden kiralayacağınız araçla Kıbrıs Şehitleri Bulvarı ve Turgut Özal Bulvarı üzerinden en fazla 10 dakikada Batman Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Batman Havalimanı Hakkında

Batman şehir merkezinden 7 km uzaklıkta konumlanan Batman Havalimanı, DHMİ tarafından işletiliyor. Kafe, restoran, dinlenme salonları, sağlık hizmetleri, banka hizmetleri, araç kiralama ve transfer hizmetleri, market vb. imkânların bulunduğu Batman Havalimanı, toplam 20.741 metrekarelik bir alanı kapsayan bir terminaliyle hizmet veriyor. 2011 yılının istatistiklerine göre 1 yılda toplam 180 bini geçkin yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş olan Batman Havalimanı’na direkt uçuş seferleri düzenleyen hava yolu firmaları ise Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus Havayolları. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı, AnadoluJet ile Ankara Esenboğa Havalimanı ve Pegasus Havayolları ile de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Batman Havalimanı’na aktarmasız olarak uçabilirsiniz.

Batman Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Batman Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.