Bursa Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Bursa - Tahmini Fiyatlar

Bursa Uçuşu

Bursa Hakkında

Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 4. büyük şehri olan Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olması nedeniyle de tarihi olarak büyük bir öneme sahip. Nüfusu 3 milyona yakın olan Bursa, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Şehirdeki tarihi hanlar, hamamlar, kervansaraylar, antik kentler ve daha birçok alan ziyaretçilerini tek kelimeyle büyülüyor. 7000 yıl öncesine bile dayanan antik kalıntıların bulunduğu Bursa’da gezilecek yerler de haliyle epey fazla: Türk İslam Eserleri Müzesi (Yeşil Medrese), Cumalıkızık, Uludağ, Tirilye ve tarihi evleri, Mudanya, İznik, Bursa han ve hamamları, Ulu Camii, Atatürk Evi, Mudanya Ortodoks Kilisesi, Gölyazı Köyü ve İznik Gölü.

Geneline ılıman iklimin hakim olduğu Bursa’yı dört mevsim gezebilirsiniz. Özellikle kış turizminde akla ilk gelen yer olan Uludağ’da kayak yapabilirsiniz. Şubat ayı ile mart ayında Uludağ’a giderseniz unutamayacağınız bir kayak tatili yapabilirsiniz. Temmuz ile eylül ayları arasında ise Bursa’nın en sıcak olduğu dönemdir ve sıcaklıklar 20-24 santigrat derece arasında değişiyor. Bursa’ya Türkiye’nin dört bir yanından otobüsle ulaşabilirsiniz. Ayrıca büyükşehirlerinden direkt olarak şehir merkezinden 40 km uzaklıkta konumlanan Bursa Yenişehir Havalimanı’na uçabilirsiniz. İstanbul’dan Bursa’ya kara yolu ile ulaşmak için İzmit yolunu takip etmeniz gerekiyor.

Konaklama olarak birden çok alternatifle karşılaşacağınız Bursa’da iş için kalacaksanız şehir otellerini, kış tatili yapacaksanız Uludağ’daki otelleri ya da butik otelleri ve tatil köylerini tercih edebilirsiniz. Mudanya, Tirilye ve Uludağ, Bursa’ya gelen ziyaretçilerin konaklama için en çok tercih ettiği yerler. Bursa’da şehir içi toplu ulaşım ağı oldukça gelişmiş. Halk otobüsleri, minibüs, dolmuş, tramvay (Burtram), metro (Bursaray), helitaksi, Budo, deniz uçağı vb. ulaşım araçlarıyla Bursa şehir içinde kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Uludağ’a giderseniz de mutlaka teleferiğe binmenizi öneriyoruz.

Bursa mutfağı enfes lezzetler içeren özel bir mutfak. Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olan Bursa, Osmanlı mutfağını deneyimleyebileceğiniz en güzel şehirlerden biri. Bursa’nın meşhur kestane şekerini mutlaka tatmalısınız. Ayrıca İskender Kebabı da çok ünlüdür. Bursa’nın en leziz tatlılarından olan Kemalpaşa tatlısını Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde tadın. Bursa’nın diğer ünlü lezzetleri ise İnegöl köfte, ciğer sarma, cantık, tahinli pide, Mihaliç peyniri, pideli köfte, cevizli lokum ve Tirilye zeytini. Bursa’nın en meşhur restoranları, İskender, Yeşil Pideli Köfte, Kitap Evi Hotel Restaurant, Uzan Et Mangal, Rumeli Kardeşler Sofrası, Tavacı Refik ve Meşhur Tavacı Recep Usta.

Bursa’da gece hayatı oldukça renkli ve de hareketli. Özellikle Altıparmak Caddesi’nde çok sayıda bar, kafe, restoran ve gece kulübü var. Bursa’nın en çok tercih edilen canlı müzik mekanlarından biri olan M Pub Bar’a gidebilir ya da Vici Chyna Club, Bursa Cariye Club, Address Bar’ı da tercih edebilirsiniz. Bursa’dan sevdiklerinize hediyelik eşya almak için ziyaret edebileceğiniz alışveriş mekanları ise şöyle: Eski Aynalı Çarşı, Koza Han, Eski İpek Han, Kayhan Çarşısı, Bat Pazarı Çarşısı, Tuz Pazarı, Kapalı Çarşı,  Bedesten Civarı Çarşısı vb.

Bursa’nın en ünlü etkinlik ve festivalleri, Winterfest Bursa Uluslararası Kış Festivali (ocak-şubat), Orhangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri (nisan), Uluslararası Bursa Festivali (haziran-temmuz), Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması (temmuz), Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali (ekim), Orhangazi Zeytin Festivali (kasım), Uluslararası Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivali (kasım), İpek Yolu Film Festivali (aralık), Yörük Şenliği (şubat), Geleneksel Karakucak Güreşleri ve Kültür Sanat Şenlikleri (mart) ve Bahar Şenliği (mayıs).

Bursa'ya Ne Zaman Gidilir

Bursa’da Marmara Denizinin etkisiyle de ılıman iklim hakimdir. Yine bu şehirde de ülkemizin genelinde olduğu gibi yer şekillerinden dolayı bölgelere göre iklimde farklılıklar görülmektedir.

Şehrin kuzeyinde yumuşak ve ılık bir iklim hâkimken, şehrin güney kesiminde yer alan Uludağ’ın etkisiyle kışın soğuk e sert bir havayla karşılaşabilirsiniz.

Bursa’da hava sıcaklığının en yüksek olduğu aralık Temmuz ve Eylül aylarıyken, en soğuk olduğu dönemler ise Şubat ve Mart aylarıdır.

Bursa'ya Ne Zaman Gidilir diye düşündüğünüzde eğer kış sporları için gitmeyi düşünüyorsanız özellikle Uludağ bölgesine Ocak ve Şubat ayları en uygun zamanken Bursa’nın tarihi güzelliklerini görmek , doğal güzellikleri ve festivallerin de çoğunlukla gerçekleştirildiği Temmuz- Eylül ayları arası dönemleri tercih edebilirsiniz

 

Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Bursa Yenişehir Havalimanı Bursa şehir merkezinden 50 km uzaklıkta yer aldığı için tercih edebileceğiniz çok sayıda toplu ve özel ulaşım araçları var. Bursa Belediyesi tarafından işletilen şehir içi otobüslerini kullanabileceğiniz gibi terminalden minibüse binerek de şehir merkezine gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek de Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan araç kiralamak ya da taksiye binmek. Her koşulda da Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Bursa şehir merkezine ulaşmak 1-1,5 saat sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları (Otobüs, Minibüs)

Otobüs: Bursa Yenişehir Havalimanı terminali önünden kalkan ve Bursa Belediyesi bünyesinde hizmet veren şehir içi otobüsleriyle şehre ulaşmak inanılmaz pratik. 80 numaralı otobüs güzergahı havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşım hizmeti veriyor ve toplam yolculuk süresi ise 90 dakika. 80 numaralı otobüsün güzergahı, Bursa Yenişehir Havalimanı, Merinos İstasyonu Ankara Yolu, Darmstat Caddesi ve Bursa şehir merkezinde yer alan Kent Meydanı. 80 numaralı otobüsün her gün seferi var, ancak sefer saatler Bursa Yenişehir Havalimanı’na iniş yapan uçakların saatlerine göre ayarlanıyor. 2017 yılı güncel haliyle fiyat tarifesi, tek biniş 2,80 TL ve Aktarma (Bursaray+Otobüs) 4,15 TL. Bursa’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız, mutlaka BursaKart edinmelisiniz. Bu kart sayesinde Bursa’daki tüm toplu taşıma araçlarına (Bursaray, Burtram, otobüs, Budo vb.) binebiliyorsunuz. Daha az kalacaksanız, 24 saatlik kart veya 48 saatlik karttan satın alabilirsiniz.

Minibüs: Bursa Yenişehir Havalimanı geliş terminalinden dışarı adımınızı atar atmaz bir sürü minibüs göreceksiniz. Bu minibüslerin çoğu doğrudan Bursa şehir merkezine ok uygun fiyata ulaştırıyor. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan Bursa Doğu Garajı ve Yenişehir ilçe merkezine kadar götüren minibüsleri kullanabilirsiniz. İletişim için 02247733620 numarasını arayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Bursa Yenişehir Havalimanı terminal çıkışında 7/24 hazır bekleyen havalimanı taksileri direkt olarak Bursa şehir merkezine ya da şehrin dilediğiniz noktasına hızlıca götürüyor. Şehir merkeziyle havalimanı arasındaki mesafe 50 km olduğundan dolayı taksiyle ulaşımın biraz pahalı (110-140 TL) olacağını hatırlatmakta fayda var. Bu fiyatı ödemek yerine havalimanından şehre gitmek isteyen ve taksiye binmek üzere olan bir başka yolcuyla paylaşımlı olarak taksiyi kullanabilirsiniz. Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan bineceğiniz taksiyle 40-45 dakikada Bursa şehir merkezine varmanız muhtemel.

Araç Kiralama: Bursa Yenişehir Havalimanı terminalinde çok sayıda araç kiralama firması yok. En çok tercih edileni olan Sixt (02124440076) firmasını seçebileceğiniz gibi havalimanından şehre taksiyle gidebilir ve şehir merkezinden daha uygun fiyata araç kiralayabilirsiniz. Öyle ki, şehir içinde çok daha fazla alternatif var: Zirve Rent A Car (05385560587), Bursa Uzun Rent A Car (022424708247), Demir (02242717668), Eren Rent A Car (02242710002), Mega VIP (05394723465), Avis (02242365133), ROL Rent A Car (02242472741) ve Aybek (02244511915). Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla Bursa şehir merkezine en hızlı şekilde (30-35 dakika) varmak istiyorsanız, Bilecik/Bursa yolu D160 veya Bursa çevre yolunu (O-22/E90) kullanmanız gerekiyor.

Şehir merkezinden Bursa Yenişehir Havalimanı’na nasıl gidilir?

Bursa Yenişehir Havalimanı’na gitmek için tercih edebileceğiniz birden çok ulaşım yöntemi var. Toplu taşım ağının en çok tercih edilen araçları belediye otobüsleri veya minibüslerle Bursa Yenişehir Havalimanı’na ulaşmak çok kolay. Özel ulaşım araçlarından ise taksileri tercih edebileceğiniz gibi transfer şirketleriyle de anlaşabilirsiniz. Şehir merkezinden araç kiralayarak havalimanına gitmek de bir başka pratik ulaşım yöntemi. Bursa şehir merkezinden Bursa Yenişehir Havalimanı’na ulaşmak maksimum 1-1,5 saat sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları (Otobüs, Minibüs)

Otobüs: Bursa şehir merkezi ile Bursa Yenişehir Havalimanı arasında güvenilir ulaşım hizmeti veren ve Bursa Belediyesi tarafından işletilen şehir içi otobüslerini kullanmak size zaman kazandıracak ve kaar etmenizi sağlayacaktır. 80 numaralı otobüs Bursa Kent Meydanı’ndan hareket ediyor ve Darmstat Caddesi, Merinos İstasyonu Ankara Yolu’ndan da geçerek doğrudan Bursa Yenişehir Havalimanı’na gidiyor. Toplam yolculuk süresi 90 dakika olan otobüslerin her gün seferi var, ancak bu sefer saatleri Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan kalkacak uçakların saatlerine göre ayarlanıyor. 2017 yılı itibariyle bu otobüse binmek için ödeyeceğiniz tek biniş ücreti 2,80 TL. Ancak Bursaray ile aktarma yapacaksanız eğer 4,15 TL ödemeniz gerekiyor. Bursa’da uzun süre kalmayı planlayanlar 24 saatlik kart veya 48 saatlik karttan birini tercih edebilir.

Minibüs: Bursa Yenişehir ilçe merkezi ile Bursa Doğu Garajı arasında çalışan minibüslerin durakları arasında aynı zamanda Bursa Yenişehir Havalimanı da bulunuyor. Şehir merkezinden havalimanına ulaşmanın en ekonomik ve kolay yöntemi olan minibüslere garajdan ya da Yenişehir ilçe merkezinden binebilirsiniz. Aktarmasız olarak Bursa Yenişehir Havalimanı’na ulaştıran minibüsler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için 00247733620’yi arayabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Bursa Yenişehir Havalimanı’na taksiyle gitmek biraz pahalı olabilir çünkü aradaki mesafe 50 km. Bunun yerine paylaşımlı taksilere binebilir ve 110-140 TL gibi bir ücreti diğer yolcu veya yolcularla bölüşebilirsiniz. Havalimanı taksileri 7/24 sabit ücret tarifesiyle ulaşım hizmeti veriyor. Bursa şehir merkezinden bineceğiniz taksiyle Bursa Yenişehir Havalimanı’na ulaşmaksa en fazla 45 dakika sürer.

Araç Kiralama: Bursa Yenişehir Havalimanı’na en hızlı şekilde ulaşmak için şehir merkezinden araç kiralamanızı öneriyoruz. Şehir merkezinden Bilecik/Bursa yolu D160 veya Bursa çevre yolunu O-22/E90 kullanırsanız eğer 40-45 dakikada Bursa Yenişehir Havalimanı’na varabilirsiniz. Bursa şehir merkezinde ofisi olan yerli ve yabancı araç kiralama şirketleri ise şöyle: Zirve Rent A Car (05385560587), Bursa Uzun Rent A Car (022424708247), Demir (02242717668), Eren Rent A Car (02242710002), Mega VIP (05394723465), Avis (02242365133), ROL Rent A Car (02242472741), Aybek (02244511915) ve Sixt (05305493698).

Bursa Yenişehir Havalimanı Hakkında

Bursa şehir merkezinden 50 km uzaklıkta konumlanan Bursa Yenişehir Havalimanı, DHMİ tarafından işletiliyor. Havalimanı terminalinde 163 araç kapasiteli otopark, sağlık hizmetleri, kafe ve restoran, VIP salonları, transfer hizmetlerinin ofisleri, banka hizmetleri vb. imkanlar bulunuyor. 1944 senesinde esasında bir askeri üs olarak kurulan Bursa Yenişehir Havalimanı, günümüzde hem askeri hem de sivil havalimanı olarak taşımacılık hizmeti veriyor. Bursa’nın Yunuseli semtinde yer alan havalimanı, yılda 1,5 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip. 2011 senesinin istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 112 bine yakın yolcuya hizmet vermiş olan Bursa Yenişehir Havalimanı’na AnadoluJet hava yolu firmasının birçok şehirden seferi bulunuyor. Ankara Esenboğa, Diyarbakır, Erzurum, Muş, Trabzon, Antalya gibi şehirlerden aktarmasız olarak Bursa Yenişehir Havalimanı’na uçabilirsiniz.

Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Bursa Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.