Çanakkale Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Çanakkale Uçuşu

Çanakkale Hakkında

Birbirinden güzel doğa hazineleriyle ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatan, Türk tarihine damga vurmuş şehirlerin başında gelen, “Çanakkale Geçilmez!” ile hepimizde apayrı bir yeri olan Çanakkale, gerçekten de hem tarihi alanları hem de doğal güzellikleriyle büyülüyor. Heybetleri dağlarının ardında, her karış toprağının altında koskoca bir tarihi gizleyen Çanakkale, en çok da Türk destanının yazıldığı şehir olarak anılıyor. Biga ve Gelibolu Yarımadası’nda konumlanan Çanakkale’nin tıpkı İstanbul gibi Asya’da da Avrupa’da da toprakları bulunuyor. Türkiye’nin en büyük adaları olan Bozcaada ve Gökçeada’nın da sınırları içinde bulunduğu Çanakkale’ye yapacağınız gezi için birkaç günden fazla ayırmanızı öneriyoruz.

Geneline bakacak olursak, ılımın iklimin etkisi altında olduğunu söyleyebileceğimiz Çanakkale, esasında 4 mevsim ziyaret edebileceğiniz bir şehir. Ama turistlerin olmadığı zamanlarda gideyim diyorsanız da mart, nisan, eylül ve ekim aylarını tercih etmelisiniz. Kara yolu, hava yolu ve deniz yolu ile ulaşabileceğiniz Çanakkale’ye Türkiye’nin birçok yerinden otobüs ve uçak seferleri düzenleniyor. Hava yolu ile Çanakkale Havalimanı’na çok kısa bir sürede ulaşabileceğiniz gibi feribotla da Çanakkale’ye varmanız mümkün. Çanakkale’de konaklama açısından birden çok alternatifiniz olacak. Özellikle Kaz Dağları bölgesinde birbirinden güzel ekolojik ve lüks tatil köylerinde kalabilir, Bozcaada, Gökçeada gibi turistik adalarında ise daha mütevazı butik otellerden birini tercih edebilirsiniz.

Halk otobüsleri ve minibüslerden oluşan Çanakkale şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen bir diğer ulaşım aracıysa taksiler. Çanakkale’de uzun süre kalacaksanız ve her yerini gezme gibi bir düşünceniz varsa eğer araç da kiralayabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarında kullanılan serbest kartı satın alırsanız tüm araçları aktarmalı olarak kullanma imkanınız olur. Çanakkale’de gezilecek başlıca yerler, Çanakkale Şehitler Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve Anıtı, Truva Antik Kenti, Behramkale Köyü, Aynalı Çarşı, Çanakkale Saat Kulesi, Assos Antik Kenti, Athena Tapınağı, Ayvacık, Çanakkale Arkeoloji Müzesi, Bozcaada, Rum Mahallesi, Bozcaada Kalesi, Askeri Deniz Müzesi, Çimenlik Kalesi, Kilitbahir ve Çonkbayırı, Gökçeada ve Afrodit Kaplıcaları.

Çanakkale geziniz boyunca birbirinden enfes lezzetleri tadacağınızı şimdiden hatırlatalım. Ege mutfağından en leziz spesiyalleri bu büyülü kentte tadabilirsiniz. Envaiçeşit çorbayı hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz kentte mutlaka tatmanızı önerdiğimiz çorba çeşitleri, balık çorbası, düğün çorbası ve sütlü çorba. Ayrıca şaraşura, patlıcan göce, oğlak çevirme, ahlat turşusu ve peynir helvasının da tadına kesinlikle bakmanızı öneriyoruz. Çanakkale’de en çok ziyaretçisi olan restoranlar ise şöyle: Sardalya, Sea Side Restaurant, Cafeka, Babalık Peynir Helvası, Asma6 Bozcaada ve Hektor Şarap Evi ve Restoran. Çanakkale’den sevdiklerinize bir şeyler almak isterseniz eğer Aynalı Çarşı ilk uğramanız gereken yer olmalı. Peynir helvası veya Çanakkale’ye özgü yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. Şehirdeki diğer alışveriş mekanları, Çarşı Caddesi, Şirin Alışveriş Merkezi, Karadağ Alışveriş Merkezi ve Molida Alışveriş Merkezi.

Çanakkale, renkli ve hareketli ve gece hayatına sahip. Bilhassa Bozcaada’da şık kafe, restoran ve barlar bulunuyor. Çanakkale’de gece hayatı der demez akla ilk gelen yerler, Mask Bar, Hayal Kahvesi, Asmalı Konak Biranesi, Taksim Café/Bar ve Southli Club. Çanakkale’nin en ünlü festivalleri, 18 Mart Şehitleri Anma Günü – Çanakkale Deniz Zaferi Etkinlikleri, Şafak Ayini (24-25 Nisan), Troia Festivali, Ayvacık Kültür ve Sanat Festivali (Ağustosun ilk haftası), Zeus Kültür ve Sanat Festivali (15-17 Ağustos) ve Bozcaada Yelken Yarışları (Temmuz ayının 2. hafta sonu).

Çanakkale'ye Ne Zaman Gidilir

Çanakkale, Akdeniz ve Karadeniz iklim etkisindedir. Şehrin genelinde hakimolan ılıman hava etkisi, kuzey bölgede etkisi daha azdır. Şehrin güney kesiminde sıcaklık her zaman diğerbölgeleregöredaha yüksektir.

Çanakkale'ye Ne Zaman Gidilir diye baktığımızda ise gideceğiniz bölgeye göre bu sorunun cevabı daha nettir. Edremit Körfezi ve Gelibolu Yarımadası’nda Akdeniz İklim özellikleri daha fazla görülmektedir ve denize girme imkanı da bulunduğundan yaz mevsimini tercih edebilirsiniz. Yıl boyunca kar yağışının da az olduğu bu şehirde kültürel geziler içinde sıcaklığın bunaltmadığı ve yağışın az olacağı bahar mevsimlerinin son aylarını tercih edebilirsiniz.

Şehrin iç kesimlerinde yükseltilerden kaynaklı kış aylarında sıcaklıklarda kıyı kesimlere göre daha düşüktür. Rüzgârlı bir şehir olan Çanakkale’de genel olarak hem denize girerek tatil yapmak hem de kültürel geziler içinde en uygun zaman ilkbahar ve yaz mevsimleridir.

Çanakkale Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Çanakkale Havalimanı Çanakkale şehir merkezinden sadece 5 km uzaklıkta olduğu için şehre yapacağınız ulaşımda çok zorlanamayacağınızı söyleyebiliriz. Hemen terminal çıkışından hareket eden belediye otobüsleri ile şehrin hemen hemen her noktasına ulaşabilirsiniz. Daha hızlı ve pratik olsun isterseniz, havalimanı taksilerinden birine de binebilirsiniz. Çanakkale Havalimanı’ndan Çanakkale şehir merkezine ulaşmak maksimum 10 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Belediye Otobüsü: Çanakkale Havalimanı’na indikten sonra terminal dışına çıkın ve karşınızda otobüs duraklarını göreceksiniz. Şehir merkezine ve şehrin diğer merkezi noktalarına direkt ulaştıran belediye otobüslerinin fiyatları da oldukça uygun. Çanakkale Belediyesi tarafından işletilen şehir içi otobüsler hakkında daha ayrıntılı bilgi için 02862175890’ı arayabilirsiniz. Çanakkale Havalimanı’ndan direkt olarak Çanakkale şehir merkezine götüren belediye otobüslerinin güzergahı: Şehit Gürol Caddesi-Çanakkale Havalimanı, Troya Caddesi, Eski Tansaş, Atatürk Caddesi, Demircioğlu Caddesi, İskele, Kordon ve Necippaşa Camii.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Çanakkale Havalimanı geliş terminalinden dışarı adımınızı atar atmaz havalimanı taksileriyle karşılaşacaksınız. Havalimanı taksilerinin en belirgin özelliği gece gündüz sabit fiyat tarifesi uygulaması. 2017 yılı itibariyle Çanakkale Havalimanı taksilerinin fiyat tarifesi şöyle: Çanakkale Havalimanı’ndan İskele Meydanı’na 20-25 TL, Çanakkale şehir merkezine ise 15-20 TL gibi bir ücret ödeyerek taksiyle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Çanakkale Havalimanı’ndan taksiyle Çanakkale şehir merkezine ulaşmaksa 5-6 dakika sürebilir. Havalimanı taksileriyle ilgili en güncel bilgilere ulaşmak için 02862131243 numarasını arayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Çanakkale Havalimanı terminalinde herhangi bir araç kiralama firmasının ofisi bulunmasa da şehre yapacağınız seyahat öncesinde Çanakkale’deki araç kiralama şirketlerinden bilgi alabilir ve kiralayacağınız aracın sizi havalimanında karşılayıp karşılamayacağını öğrenebilirsiniz. Bir diğer seçenek de taksiyle şehir merkezine gitmek ve şehir içindeki araç kiralama firmalarından birine gidere araç kiralamak. Şehir merkezindeki araç kiralama şirketlerinden bazıları ise şöyle: Troy (05324972011), Es-Car (02862125100), Onur Rent A Car (05327233133), Truva (02862171112), Anzac (05331662891), Avis (02862122575), Onyedi (05331283768), Charisma (02862630997), Vis Rent A Car (02862129799), Akın Rent A Car (02862141481) ve Grup Rent A Car.

Şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı’na nasıl gidilir?

Çanakkale şehir içi ulaşımda sıklıkla tercih edilen belediye otobüsleri aynı zamanda şehirden havalimanına ulaşım hizmeti de veriyor. Dolayısıyla şehir içinden otobüse binerek hiç aktarma yapmadan Çanakkale Havalimanı’na ulaşmanız mümkün. Daha hızlı bir ulaşım yöntemi arıyorsanız da bulunduğunuz noktaya havalimanı taksi çağırabilir ve 5 dakikada havalimanına varabilirsiniz. Bir diğer seçenek de şehir içinden araç kiralamak. Çanakkale şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı’na ulaşmak en fazla 10 dakika sürüyor.

Toplu Ulaşım Araçları

Belediye Otobüsü: Çanakkale şehir içinde en çok kullanılan toplu taşıma aracı olan otobüsler Çanakkale Belediyesi tarafından işletiliyor. Bu otobüsler hem şehir içi ulaşımda hem de şehirden Çanakkale Havalimanı’na olan ulaşımlarda ilk tercihler arasında yer alıyor. Şehir merkezinden Çanakkale Havalimanı’na aktarmasız olarak götüren belediye otobüslerinin güzergahı: Necippaşa Cami, Kordon, İskele, Demircioğlu Caddesi, Atatürk Caddesi, Eski Tansaş, Troya Caddesi, Şehit Gürol Caddesi ve Çanakkale Havalimanı. Çanakkale şehir merkezinden bineceğiniz belediye otobüsüyle yaklaşık 10-15 dakikada Çanakkale Havalimanı’na varmanız muhtemel.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Çanakkale şehir içinde taksiler sıklıkla kullanılıyor. Özellikle şehir merkezi ile Çanakkale Havalimanı arasındaki mesafe sadece 5 km olduğu için yerli ve yabancı turistlerin neredeyse tamamı taksileri kullanıyor. Bizim size tavsiyemiz ise bulunduğunuz noktaya 02862131243 telefon numarasını arayarak havalimanı taksisi çağırmanız. Çünkü havalimanı taksileri gece gündüz sabit fiyat tarifesini uyguluyor ve oldukça ucuz. 2017 yılı itibariyle havalimanı taksilerinin ücreti; İskele Meydanı’ndan Çanakkale Havalimanı’na 20-25 TL, Çanakkale şehir merkezinden ise 15-20 TL gibi bir ücret ödeyerek taksiyle ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Araç Kiralama: Çanakkale şehir merkezi Çanakkale Havalimanı’ndan çok uzak mesafede olmadığı için araç kiralamak sizin için pratik olmayabilir, ancak Çanakkale seyahatiniz boyunca kiralayacağınız aracı kullanmak isterseniz, tercih edebileceğiniz yerli ve yabancı araç kiralama firmalarından bazıları: Troy (05324972011), Es-Car (02862125100), Onur Rent A Car (05327233133), Truva (02862171112), Anzac (05331662891), Avis (02862122575), Onyedi (05331283768), Charisma (02862630997), Vis Rent A Car (02862129799), Akın Rent A Car (02862141481) ve Grup Rent A Car. Bu firmalardan bütçenize en uygun olanı seçin ve ön rezervasyonunuzu yaptırın. Şehir merkezinden kiralayacağınız araçla Çanakkale Havalimanı’na en hızlı şekilde ulaşmak için Piri Reis Caddesi, Troya Caddesi veya D200/D550/E87 yolunu kullanmanız gerekiyor.

Çanakkale Havalimanı Hakkında

DHMİ tarafından işletilen Çanakkale Havalimanı, Çanakkale şehir merkezinden sadece 5 km uzaklıkta konumlanıyor. 196 araç kapasiteli otoparkı, yeme içme alanları, dinlenme salonları, turist danışma merkezi, sağlık hizmetleri, banka hizmetlerinin olduğu Çanakkale Havalimanı’nda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 1995 senesinden beri taşımacılık hizmeti veren Çanakkale Havalimanı’na direkt uçuş seferleri bulunan hava yolu firmaları, AnadoluJet ve Borajet. AnadoluJet Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan Borajet ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Çanakkale Havalimanı varışlı uçuş seferleri düzenliyor. Haftanın 7 günü saat 08.30-20.30 arasında hizmete açık olan Çanakkale Havalimanı, hem sivil hem de askeri bir havalimanı. 2009 senesinin istatistiklerine göre toplam 1201 uçak seferi gerçekleşmiş ve 17 bine yakın yolcuya hizmet verilmiş.

Çanakkale Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Çanakkale Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Yalova Gezi Rehberi

17 May 2020

Yalova Gezi Rehberi

Yalova Gezi Rehberi 1995 yılında il statüsüne geçen Yalova, Türkiye'nin...

Devamı
Van Gezi Rehberi

16 May 2020

Van Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi Van nüfusu en yoğun 19. İldir ve  Doğu Anadolu Bölgesinde yer alm...

Devamı
Uşak Gezilecek Yerler

13 May 2020

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler Uşak hem farklı coğrafi yapısı hem de doğal güzellikleri açısın...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.