Iğdır Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Iğdır Uçuşu

Iğdır Hakkında

Türkiye’nin doğu sınırını oluşturan Iğdır, yükseltisi oldukça fazla olan bir şehir. Geneline tipik karasal iklimin hakim olduğu şehirde yıllık ortalama sıcaklık 11-12 santigrat derecede seyrediyor. Yaz ayları oldukça sıcak geçiyor ve bu nedenle de bu şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Kara yolu ve hava yoluyla ulaşabileceğiniz Iğdır’a Türkiye’nin dört bir yanından otobüsle ulaşmanız mümkün. Bir diğer seçenek de Ankara Esenboğa ve İstanbul Atatürk havalimanları çıkışlı uçuşlardan biriyle doğrudan Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na ulaşmak. Tarihi Milattan Önce 4000-5000’li yıllara kadar uzanan bu eşi benzeri olmayan şehri karış karış gezmenizi öneriyoruz. Iğdır’ın ekonomik ve kültürel anlamda en gelişmiş ilçeleri, Azerbaycan, Nahcivan Özerk Cumhuriyeti ve Ermenistan’a sınırı olan Karakoyunlu ilçesi ve şehrin batısında yer alan Tuzluca.

Iğdır, tarihi, kültürü, yöresel yemekleri ve daha birçok özelliğiyle ziyaretçilerini büyüleyen bir şehir. Öyle ki kentin birden çok lakabı var: Güneşin Doğduğu Kent, Nuhun Arka Bahçesi, Festivaller Şehri, Nuh’un Şehri, Tarihin Tanığı, Doğunun Çukur Ovası, Sürmeli Vadisi, Asya’nın Kapısı, Kafkasya’nın Merkezi, Medeniyetler Beşiği. Iğdır’da yapılacak aktiviteler listenizi hazırlarken bunları da mutlaka göz önünde bulundurun: Soykırım Anıtı’nı yakından görün. Harmandöven Kervansarayı’na gidin ve binlerce yıl öncesine zamanda yolculuğa çıkın. Koçbaşı Mezarları’nı ziyaret edin. Iğdır Kalesi ya da bir diğer bilinen adıyla Korhan Kalesi’ne çıkın ve şehre kuş bakışı bakın. Karakale’ya (Sürmele Kalesi) tırmanın. Asma Köyü Camii ve Aralık Ortaköy Camii’ni (Yetim Camii) ziyaret edin. Çakırtaş (Amarat) Kul Yusuf Kümbeti, Aralık Hacı İbrahim Gödek Kümbeti’ni fotoğraflayın ve Aliköçek Çayı Köprüsü’nde fotoğraf çekilin. Tuzluca Tuz Mağaraları, Meteor (Göktaşı) Çukuru’nu da görmeden Iğdır turunuzu sonlandırmayın. Şehirde diğer gezilecek yerler, Ağrı Dağı, Nuhun Gemisi, Korhan Yaylası, Cehennem Vadisi, Pamuk Dağı Kayak Merkezi, Korhan Yaylası Açık Hava Müze alanları, Zerdüşt Tapınma Merkezleri, Bulakbaşı Ahura Mazda Suyu, Ahura Buzulu.

Iğdır mutfağı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel ve kendine has mutfaklarından biri. Şehirdeki en meşhur restoranlar, İranlılar Saray Lokantası, Mithatpaşa Kebap Sarayı, Cennet Alabalık Tesisleri, Akasya Lokantası, Iğdır Mangal Evi, Bike Kebap, Pizza Roma ve Şelale Şark Sofrası. Şehirde mutlaka tatmanızı önerdiğimiz lezzetler arasında otağı çorbası, ayran aşı, hörre, helise, perzana, taş köfte, tavuk şorva, tandır şiş, ekşili, işkembe, kavurma, cızdık, paça, Bozbaş, tereyağlı erişte, fetir, kuymak, omaç helvası, kavut, kayvasa ve patlıcan reçeli bulunuyor.

Iğdır' a Ne Zaman Gidilir

Iğdır, Türkiye’nin en doğusunda yer almaktadır. Yüksek platolar ve dağlarla çevrili Iğdır Platosu üzerinde yer almaktadır.  Iğdır bulunduğu konum nedeniyle sert karasal iklim özeliklerini göstermez. Yazları uzun ve sıcak olan Iğdır, dağlık kesimlerinde ise durum daha farklıdır. Kışları soğuk ve sert, yazları ise serindir.

Iğdır’da dağ sporları yapabileceğiniz tesislerin bulunduğu gibi kültürel turizm ve inanç turizmi açısından da turistlerin tercih ettiği kentlerden birisidir. Bu durumda Iğdır' a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında en uygun zaman bahar mevsimidir. Yazın sıcaklarında kavrulmamak ve kışın Iğdır’a ulaşım zor olabileceğini göz önünde bulundurarak seyahatinizi planlamanızı öneririz.

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’ndan 16 km mesafedeki Iğdır şehir merkezine gitmek için herhangi bir toplu taşıma aracının seferinin olmamasından dolayı özel ulaşım araçlarından birini tercih etmeniz gerekiyor. Havalimanı terminali önünde hazır bekleyen taksilerden birine binebilir veya terminaldeki araç kiralama firmalarından birine giderek araç kiralayabilirsiniz. Her koşulda da Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’ndan Iğdır şehir merkezine en fazla 25-30 dakikada varmanız muhtemel.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı geliş terminali önünde 7/24 hazır bekleyen havalimanı taksileri sadece 20-25 dakikada Iğdır şehir merkezine konforlu ve güvenilir bir şekilde ulaştırıyor. Bu yolculuğunuz için sizden talep edecekleri ücretse ortalama 50-65 TL civarı. Havalimanı taksilerini göremezseniz durağı şehir merkezinde olan taksi şirketlerinden birini arayarak havalimanına taksi çağırabilirsiniz: Çınar Taksi (04762278542), Park Taksi (04762273866), Emek Taksi (04762261530), Iğdır Taksi, Pazar Taksi (04762274460), Star Taksi (04762279712), Merkez Taksi (04762275451), Dörtyol Taksi (04762279584), Güven Taksi (04762278698) ve Iğdırlı Taksi (04762271919).

Araç Kiralama: Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’nda sadece tek bir araç kiralama şirketi var. Bu şirketi havalimanına varmadan önce araştırarak ön rezervasyon yaptırabilir ve havalimanına geldiğinizde de hiç vakit kaybetmeden aracınızı teslim alabilirsiniz. Rimal Rent A Car (04762272158) firmasından kiralayacağınız aracınızla Erzurum-Iğdır yolu/D080 yolunu kullanırsanız eğer 15-20 dakikada Iğdır şehir merkezine varabilirsiniz.

Şehir merkezinden Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na nasıl gidilir?

Iğdır şehir içi ulaşımda halk otobüsleri sıklıkla kullanılıyor ancak bu otobüslerin şehir merkezinden Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na direkt götüren herhangi bir hattı bulunmuyor. Dolayısıyla özel ulaşım araçlarından birini tercih etmeniz gerekiyor. Şehir merkezinden taksiye binebilir ya da şehir içindeki araç kiralama firmalarından birine giderek araç kiralayabilirsiniz. Iğdır şehir merkezinden Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na ulaşmaksa maksimum 25-30 dakika sürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Iğdır şehir içinde sıklıkla kullanılan taksiler, aynı zamanda şehir merkezinden Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na olan ulaşımlarda da tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebiyse taksilerin hızlı ve ekonomik ulaşım hizmeti vermesi. 7/24 dilediğiniz noktaya taksi çağırabileceğiniz başlıca taksi şirketleri; Çınar Taksi (04762278542), Park Taksi (04762273866), Emek Taksi (04762261530), Iğdır Taksi, Pazar Taksi (04762274460), Star Taksi (04762279712), Merkez Taksi (04762275451), Dörtyol Taksi (04762279584), Güven Taksi (04762278698) ve Iğdırlı Taksi (04762271919). Sadece 20-25 dakika gibi kısa bir sürede taksiyle Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Bu yolculuğunuz için sizden talep edilecek ücretse ortalama 50-65 TL civarında.

Araç Kiralama: Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na direkt ulaşımda en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerinden biri de araç kiralamak. Havalimanında sadece tek bir araç kiralama firmasının hizmet veriyor olmasına karşın Iğdır şehir merkezinde çok sayıda araç kiralama şirketi var: Rimal Rent A Car (04762272158), Engin Rent A Car (05072562691) ve Ülküm Rent A Car (04762270580). Iğdır şehir merkezinden kiralayacağınız araçla Erzurum-Iğdır yolu/D080 yolunu kullanırsanız eğer 15-20 dakikada Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na varabilirsiniz.

Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı Hakkında

Iğdır şehir merkezinden 16 km uzaklıkta konumlanan Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı, DHMİ tarafından işletiliyor. 75 araç kapasiteli otopark, yeme içme alanları, banka hizmetleri, market, alışveriş dükkanları, dinlenme salonları, araç kiralama ve transfer hizmetleri, sağlık hizmetleri vb. imkanların bulunduğu Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı, 13 Temmuz 2002 tarihinden beri sivil havacılık hizmeti veriyor. Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na direkt uçuş seferleri bulunan hava yolu firmaları, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet. Ankara Esenboğa ve İstanbul Atatürk havalimanlarından aktarmasız olarak ulaşabileceğiniz Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı, 2015 senesinin istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 213 bine yakın yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş.

Iğdır Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Iğdır Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.