Şırnak Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

Şırnak Uçuşu

Şırnak Hakkında

Suriye ve Irak ile sınırlarını paylaşan Şırnak ili Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. 1990 senesinde Siirt, Mardin ve Hakkari’nin bazı ilçelerini alarak il olan Şırnak’ın ilçelerinden bazıları, Cizre, Silopi, Beytüşşebap, Uludere, İdil ve Güçlükonak. Neredeyse 20 bin yıllık köklü bir geçmişi olan kentte ne yana baksanız tarihi bir yapı, antik kent ve yerleşim yeri göreceğinize emin olabilirsiniz. Aynı zamanda “Şehr-i Nuh” olarak da adlandırılan Şırnak’ın genelinde karasal iklim hakimdir. Yüksek kesimlerinde kış ayları inanılmaz soğuk geçerken daha kuytuda kalan ilçelerde kış ayları daha hafif geçer. Kentte yaşan en yüksek sıcaklık ortalama 48-49 santigrat derece ve en düşükse -20 santigrat derece. Şehri ziyaret etmek için en uygun dönem ise ilkbahar ve yaz ayları.

Kara yolu ve hava yolu ile ulaşabileceğiniz Şırnak’a Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüsü ile ulaşmanız mümkün. Hava yoluyla gelecekseniz eğer İstanbul Sabiha Gökçen, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanı çıkışlı uçuşlardan birini tercih ederek hiç aktarma yapmadan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na gelebilirsiniz. Şırnak’ta katılımcısı en çok olan kültürel etkinlik ve festivaller ise şöyle: Nevruz Bayramı (21 Mart), Kültür-Bahar Bayramı (haziran ayının ilk haftaları), İl Olma Töreni (18 Mayıs) ve Kuzu Kırkma Bayramı (temmuz – Beytüşşebap).

Şırnak mutfağı, kendine has özellikleri ve spesiyalleri olan, farklı pişirme tekniklerinin olduğu özel ve eşsiz bir mutfak. Şırnak’ta mutlaka tatmanızı önerdiğimiz lezzetler ise şöyle: Serbidev, perde pilavı, kipe, hekeheşandi, şımşıpe, meyre (mehir), birinzer, mahmılatık, fireydin ve süryaz. Şırnak’ta tüm bu lezzetleri tadabileceğiniz birbirinden güzel restoranlar, Nuh Restaurant, Özlem Et Lokantası, Aspava Restoran, Cudi Restoran, Pizzahill, Hilton Pastanesi, Tantuni Salonu, Meşhur Şırnak Pide Fırını, Küçükev Ocakbaşı, Divan Kebap Salonu, D & D Balık Restoran, Tekser Fırın ve Yenişehir Et Lokantası.

Şırnak’ta yapılacak aktiviteler listenizi hazırlarken bunları da göz önünde bulundurmanızda fayda var: Cudi Dağı’na tırmanın. Kasrık Boğazı’ndan nefes kesen gün batımı manzarasını seyredin. Hz Nuh Türbesi’ni ziyaret edin. Şırnak’taki birbirinden güzel mimari özellikleri olan medrese ve camileri bir bir gezin: Kırmızı Medrese, Abdaliye Medresesi, Şazeh Medresesi, Süleymaniye Camii, Mecdiyye Camii (Ş. Seyda Camii), Cizre Ulu Camii, Sefine Camii, Nuh Peygamber Camii, Mushafireş Camii, Mir Abdal Camii, Ş. Said Merhum Camii, Meydan Camii, Şırnak Ulu Camii, Nuh Camii ve Cudi Camii. Şırnak’ın ören yerlerine gidin ve geçmişle ilgili ilginç bilgiler edinin: Finik Ören Yeri, Şah Ören Yeri, Babil Ören Yeri ve Kasrik Ören Yeri. Şırnak’taki kiliselerin her biri de adeta göz kamaştırıyor. Gezebildiğiniz kadarını gezmenizi tavsiye ediyoruz: Dera Kilisesi, Maraday Kilisesi, Çağlayan Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesi.

Şırnak' a Ne Zaman Gidilir

Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Suriye ve Irak sınırlarındadır. Bulunduğu konum itibariyle de sert karasal iklim etkisinde olan Şırnak’ta kışın çok fazla yağış almaktadır. Fakat şehrin güney ve güney batı kesimlerinde hava her mevsimde daha ılımandır.

Kültür Turizmi ile öne çıkan Şırnak’ta gezilebilecek tarihi yerler arasında bir çok kilise, cami, türbe ve medreseler almaktadır fakat yaz mevsiminde veya kışın aşırı soğuklarda bu tarihi yerleri gezmek pek keyifli olmayabilir Şırnak' a Ne Zaman Gidilir diye bakıldığında yazın aşırı sıcakların bunalmamak ve kışın da kestirilemez hava koşullarına maruz kalmamak için en iyi tercih bahar mevsimleridir.  Ören yerleri de turizm açısından her yıl bahar aylarında oldukça hareketli olduğu gibi yazın sıcaktan bunalan turistler ve halk içinde bir kaçış yeri olarak tercih edilmektedir.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan 61 km uzaklığındaki Şırnak şehir merkezine taksiyle gitmek oldukça pahalı olabilir bu nedenle havalimanından araç kiralamanızı öneriyoruz. Daha pratik bir çözüm arıyorsanız da Şırnak’ta konaklayacağınız oteli arayarak sizin için bir transfer aracı göndermelerini talep edebilirsiniz. Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan 9 km mesafedeki Cizre ilçe merkezine gitmek içinse taksileri kullanabilirsiniz. Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şırnak şehir merkezine 1-1,5 saatte, Cizre ilçe merkezine ise 10-15 dakikada varmanız muhtemel.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Şerafettin Elçi Havalimanı geliş terminalinin hemen çıkışında bekleyen ve 7/24 konforlu bir şekilde yolcularını merkeze ulaştıran havalimanı taksilerini göremezseniz eğer Şehri Nur Taksi (04862163540), Tekser Taksi (04862164066), Güven Taksi (04862161935), Yeni Çiçek Taksi (04862165153), Sağlık Taksi veya Silopi Habur (04865187523) taksi firmalarından birini arayarak havalimanına taksi çağırabilirsiniz. Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan bineceğiniz taksiyle Şırnak şehir merkezine maksimum 55 dakikada ulaşabilirsiniz. Taksicilerin bu yolculuk için sizden talep edecekleri ücretse ortalama olarak 120-150 TL arasında değişebilir. Bunun yanı sıra Cizre ilçe merkezine gidecek yolcular taksileri tercih edecekse eğer onlardan da yaklaşık 29-35 TL gibi bir ücret talep edilir ve 12 dakika gibi kısa bir sürede Cizre ilçe merkezine ulaşmış olurlar.

Araç Kiralama: Özellikle Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan Şırnak şehir merkezine gidecek yolcuların tercih ettiği bir ulaşım yöntemi olan araç kiralama, Şırnak’ta da sıklıkla tercih ediliyor. Bunun en önemli sebebiyse Şırnak şehir içi toplu taşıma araçlarının çok gelişmiş olmaması. Şerafettin Elçi Havalimanı terminalinde bulunan Avis (04862166677) ve Cizre Oto Kiralama firmalarından birini seçin ve hatta havalimanına varmadan önce online olarak ya da telefondan ön rezervasyon yaptırın. Böylelikle havalimanına gelir gelmez çok kısa sürede aracınızı teslim alma imkanınız olur. Şerafettin Elçi Havalimanı’ndan kiralayacağınız araçla D400 yolunu kullanırsanız 45-50 dakikada Şırnak şehir merkezine varabilirsiniz.

Şehir merkezinden Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na nasıl gidilir?

Şerafettin Elçi Havalimanı’na 61 km uzaklığındaki Şırnak şehir merkezinden aktarmasız gelmek için taksileri tercih ederseniz epey pahalı bir ücret ödeyeceğinizi hatırlatmakta fayda var. Aradaki mesafenin çok olduğunu göz önüne alırsak sizin için en ekonomik ulaşım yönteminin araç kiralamak olacağını söyleyebiliriz. Cizre ilçe merkezinden 9 km mesafedeki Şerafettin Elçi Havalimanı’na gitmek içinse taksiler şüphesiz en konforlu ve de ucuz ulaşım yöntemi. Cizre ilçe merkezinden 10-15 dakikada, Şırnak şehir merkezinden ise 1-1,5 saatte Şerafettin Elçi Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Şerafettin Elçi Havalimanı’na 61 km uzaklıktaki Şırnak şehir merkezinden taksiyle gitmek pek de ekonomik bir ulaşım yöntemi sayılmaz. Hem aradaki mesafe çok hem de daha ucuz ulaşım yöntemleri var. Şırnak şehir merkezindeki taksi şirketlerinden bazıları: Şehri Nur Taksi (04862163540), Tekser Taksi (04862164066), Güven Taksi (04862161935), Yeni Çiçek Taksi (04862165153), Sağlık Taksi ve Silopi Habur (04865187523). Bu firmalardan birini dilediğiniz zaman arayarak bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilir ve Şerafettin Elçi Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Şırnak şehir merkezinden bineceğiniz taksiyle 55 dakikada ve 120-150 TL gibi bir ücret karşılığında Şerafettin Elçi Havalimanı’na ulaşmanız mümkün. 9 km uzaklıktaki Cizre ilçe merkezinden taksiye binecekler ise 29-35 TL arasında bir ücret ödeyerek yalnızca 12 dakikada Şerafettin Elçi Havalimanı’na gidebilir.

Araç Kiralama: Şerafettin Elçi Havalimanı’na en kısa sürede ve ekonomik şekilde ulaşmanın tek yolu araç kiralamak. Öyle ki, şehre gelen hemen hemen herkes bu yöntemi tercih ediyor. Hem çevre illeri ziyaret edebilir hem de seyahatiniz boyunca toplu taşıma araçlarına bağlı kalmaz ve böylelikle de zaman kazanabilirsiniz. Şırnak şehir merkezinde ve Cizre’de şubesi olan araç kiralama firmaları: Avis (04862166677) ve Cizre Oto Kiralama. Şırnak şehir merkezinden kiralayacağınız araçla D400 yolunu kullanırsanız eğer 45-50 dakikada Şerafettin Elçi Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Hakkında

Şırnak il merkezinden 61 km ve Şırnak’ın bir ilçesi olan Cizre’nin merkezinden ise 9 km uzaklıkta konumlanan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, DHMİ tarafından işletiliyor. Yapımı tam 120 milyon TL’ye mal olan Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı, sadece iç hat uçuşlarına açık bir havalimanı ve 2015 yılının istatistiklerine göre 1 yıl içerisinde toplam 300 bine yakın yolcuya taşımacılık hizmeti vermiş. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na direkt uçuş seferleri bulunan hava yolu firmaları, Türk Hava Yolları ve AnadoluJet. İstanbul Sabiha Gökçen, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa havalimanlarından aktarmasız olarak Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Şırnak Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

Şırnak Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.