İstanbul Ankara Uçak Bileti Ara

  • Yetişkin (18 ve üstü)
  • Çocuk (2-11)
  • Bebek (2 yaş altı)

İstanbul - Ankara Tahmini Fiyatlar

İstanbul Ankara Uçuşu

İstanbul Ankara arası trafiğin en yoğun olduğu yoldur. Türkiye’nin başkenti her ne kadar Ankara olsa da merkezi İstanbul’dur. İstanbul Ankara uçak bileti her zaman en çok satan biletler arasındadır. Mevsimlerden etkilenmediği için her zaman en çok gidiş geliş İstanbul Ankara arasında yapılmaktadır. İstanbul Ankara uçak  bileti ile ilgili bilgilere ise sitemizde ulaşabilir daha sonra isteğinize göre biletinizi alabilirsiniz.

Ankara’nın bir diğer başlıca özelliği de Mustafa Kemal Atatürk’ ün ebedi mekanı olan Anıtkabir’ dir. Ankara’ ya gidenlerin ilk uğrak yeri olan Anıtkabir tüm devlet başkanlarının, Bakanların, Millet Vekillerin de ziyaret ettiği yerdir. Bu nedenle Ankara’ya olan yoğun ilgi ve seyahat oldukça fazladır. Kendisini geliştiren ve dış hatlarda en çok tercih edilen Ankara Esenboğa havalimanı da uçak seferleri açısından oldukça önemlidir. Esenboğa’nın dış hatları için İstanbul Ankara uçak bileti ve seferleri diğer seferlere göre daha yoğundur.

Ankara’yı Ankara yapan bir sürü özellik vardır. Hayvanlar da bile Ankara’ya has özellikte olanlar vardır. Ankara keçisi olarak geçen tiftik keçisi vardır. Daha çok yününden faydalanılan bu hayvan daha çok Ankara ve çevresinde yaşamaktadır. Ankara kedisi olarak bilinen kedi de bulunmaktadır. Hayvansever iseniz İstanbul Ankara uçak bileti alarak sevimli dostlarınızı görebilirsiniz. Aynı zamanda meşhur Beypazarı’ndan da bahsetmemek olmaz. Beypazarı evleri farklı ve otantik mimari yapısıyla herkesin beğenisini kazanmakta. Ankara da sanayi de teknoloji de gelişmiş durumda. Konutlarda da oldukça gelişmiş ve hala da gelişmekte olan Ankara deniz olmamasına rağmen herkesin en beğendiği iller arasında yer almakta. Aynı zamanda Ankara Beypazarı’n da Beypazarı maden suyu çıkarılmakta ve işlenmekte. İstanbul Ankara uçak bileti ile bu güzel yerleri gezebilirsiniz.

Ankara Türkiye’nin büyük şehirleri sırlamasında ilk sıralarda yer almakta. İstanbul’a göre başkent olmasına rağmen trafik ve yoğunluk açısından sakinliği daha ön planda şehrimizdir. İstanbul’un temposundan sıkılan aynı zamanda da büyükşehir sevenler için Ankara tam istedikleri şehir. Siz de kısa kaçamak yapmak istiyorsanız İstanbul Ankara uçak bileti isteğinize göre sitemizden alabilir ve kafanızı dinlemenin yollarını bulabilirsiniz.

  • İstanbul Şehir İçi Ulaşım Hakkında

İstanbul şehir içi ulaşımda hem Avrupa ve hem de Anadolu yakasında kullanabileceğiniz başlıca ulaşım araçları arasında metrobüs, otobüs, minibüs, taksi dolmuş, özel halk otobüsü, Marmaray, metro, tren, tramvay ve İDO bulunuyor. İstanbul haftanın son günü ve özellikle hafta içi iş çıkışı saatlerinde inanılmaz yoğun bir trafik olduğu için taksi, Uber, transfer veya araç kiralama gibi hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

  • Şehir merkezinden Atatürk Havalimanı’na nasıl gidilir?

İstanbul şehir içinden Avrupa yakasında yer alan Atatürk Havalimanı’na yapacağınız yolculukta metrobüs, otobüs, minibüs, taksi dolmuş, özel halk otobüsü, Marmaray, metro, tramvay ve IDO gibi toplu ulaşım araçlarının yanı sıra taksi, araç kiralama, transfer hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Taksim ve çevresindeki ilçelerden Atatürk Havalimanı’na ulaşım genellikle 35-40 dakika sürüyor, ancak trafiğin yoğun olduğu saatlerde hangi yolların açık olduğunu gösteren uygulamaları kullanmanızı öneriyoruz.

Toplu Ulaşım Araçları (Metro, İETT ve HAVATAŞ otobüsleri)

Metro: Şehir merkezinden İstanbul Atatürk Havalimanı’na giderken birden çok toplu ulaşım yöntemini kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki olan metro sayesinde İstanbul’un birçok bölgesinden zahmetsiz bir şekilde havalimanına ulaşabilirsiniz. Ekonomik olduğu kadar hızlı da olan metro ile yoğun İstanbul trafiğinde vakit harcamadan doğruca havalimanına varmanız mümkün. İstanbul’un DTM İstanbul Fuar Merkezi, Yenibosna, Ataköy - Şirinevler, Bahçelievler, Bakırköy - İncirli, Zeytinburnu, Davutpaşa - YTÜ, Merter, Terazidere, Esenler Otagarı, Kocatepe, Kartaltepe - Sağmalcılar, Bayrampaşa - Maltepe, Topkapı - Ulubatlı, Emniyet - Fatih, Aksaray ve Yenikapı olmak üzere herhangi birindeki metro durağından Atatürk Havalimanı’na gidebilirsiniz. Sabah 06.00 ile gece 24.00 arasında ulaşım sağlayan metrolar, bayram dönemleri ve bazı özel günlerde gece geç vakte kadar hizmet veriyor. Metro girişindeki gişelerden tek geçişlik (4 TL), 2 geçişlik (7 TL), 3 geçişlik (10 TL), 5 geçişlik (15 TL) veya 10 geçişlik (30 TL) biletlerden herhangi birini alabilirsiniz. Ayrıca şehirde uzun süre kalmayı planlayanlar ise İstanbul Kart ya da Mavi Kart satın alabilir. İstanbul Kart sahibiyseniz, tek geçişte 2,30 TL, aylık tarife ile ücretlendirilen Mavi Kart sahibiyseniz de ayda 185 TL gibi bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Bu ücretler 2017 yılı güncel halidir.

İETT Otobüsü: Bulunduğunuz noktada herhangi bir metro durağı yoksa eğer Atatürk Havalimanı’na otobüsle ulaşımı tercih etmenizde fayda var. İETT otobüsleriyle havalimanına ulaşmak oldukça kolay. Hafif metro adıyla da bilinen bu araçlar, sabah 06.00 ile gece 24.00 arası her 5-7 dakikada bir sefer düzenliyor. Taksim, Şirinevler, Bakırköy ve Zeytinburnu’ndaki duraklardan TH-1 numaralı otobüse veya Yeşilyurt, Zeytinburnu, Yedikule Sahil ve Yenikapı Sahil güzergahını izleyen YH-1 otobüsüyle Atatürk Havalimanı’na gidebilirsiniz. İETT otobüslerine binmek için farklı bir bilet almanız gerekmiyor. Otobüs ve metro biletleri ortak kullanılıyor.

HAVATAŞ Otobüsü: İETT otobüslerine göre biraz daha pahalı olsa da özellikle turistler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. HAVATAŞ otobüsleri güzergah bakımından Yenikapı İDO ve Taksim olmak üzere ikiye ayrılıyor. Yenikapı İDO otobüsünün günde 4 farklı seferi var ve bu sefer saatleri pazar günleri için 10.15, 11.45, 16.45 ce 19.45; haftanın diğer 6 günü içinse 09.05, 11.45, 16.45 ve 19.45. Taksim-Atatürk Havalimanı seferine binecekseniz, otobüslerin sabah 4’ten gece 1’e kadar hizmet verdiğini unutmayın. Taksim’den Atatürk Havalimanı’na varmak ortalama 40 dakika sürse de, bu süre iş çıkışı ve olağan dışı durumlarda uzayabiliyor. Taksim’den havalimanına gitmek üzere bineceğiniz HAVATAŞ otobüsünün 2017 bilet ücreti 12 TL. Taksim kalkış noktaları, Divan Otel karşısı ve Point Otel önü.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksi: Şehir içinde havalimanı taksilerine denk gelmezseniz eğer paylaşımlı, dolmuş veya özel taksilerden birini seçebilirsiniz. İstanbul’un merkezi olarak kabul edilen Taksim Meydanı’ndan bineceğiniz taksiyle 35 dakikada havalimanına varabilirsiniz. Ödeyeceğiniz ücret ise yaklaşık 50 TL. Olur da havalimanı taksisine binmek isterseniz de bu ücretten biraz daha fazlasını ödemeniz gerekebilir. Öyle ki, havalimanı taksilerinin uyguladığı fiyatlar sabittir. Taksim’den 60 TL, Sultanahmet ve Beylikdüzü’nden 50 TL, Otogar’dan 45 TL, Kadıköy’den ise 90 TL ödeyerek Atatürk Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Araç Kiralama: Adım başı yerli ve yabancı araç kiralama şirketi bulabileceğiniz İstanbul’da araç kiralamak çok kolay. Şehir içinde ve Atatürk Havalimanı’nda şubesi olan araç kiralama şirketlerinden bazıları, Rent Go, Europark, Europcar, Budget, Dollar, Avis, Thrifty, Hertz, Sixt, Sun, Windy Car Rental. Bunun dışında konakladığınız otele danışırsanız shuttle servisleri olup olmadığını da öğrenebilirsiniz.

Atatürk Havalimanı Hakkında

Atatürk Havalimanı, ilk askeri havalimanı olarak 1912 senesinde Yeşilköy’de açıldı ve 1944 yılından beri de sivil havalimanı olarak taşımacılık hizmetine devam ediyor. Havalimanının dış hat kapasitesi yaklaşık 25,5 milyon ve iç hatlarla birlikte bu rakam 40 milyona kadar yükseliyor. Havalimanının hem dış hatlar hem de iç hatlar terminalinde sunulan imkanlarla yolculara bambaşka bir deneyim yaşatılıyor. Konaklama, alışveriş, yeme içme, banka, postane ve daha birçok imkanla, ihtiyacınız olan her şey Atatürk Havalimanı’nda elinizin altında olacak.

 

Şehir merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na nasıl gidilir?

Kadıköy’den 40 km, Pendik’ten 12 km, Taksim’den 50 km ve TEM otoyol bağlantısından ise 1,5 km uzaklıkta yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı’na İstanbul’un hemen hemen her noktasından toplu taşıma araçlarıyla ulaşmanız mümkün.

Toplu Ulaşım Araçları (IETT otobüsü, Havabüs, Tren, Deniz Otobüsü)

Şehir içinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na gitmek için İETT otobüslerini kullanmak istiyorsanız, tek geçişlik (4 TL), 2 geçişlik (7 TL), 3 geçişlik (10 TL), 5 geçişlik (15 TL) veya 10 geçişlik (30 TL)  biletlerden birini almalısınız. Bunun dışında İstanbul Kart ve Mavi Kart seçenekleri de mevcut. İstanbul Kart sahibiyseniz eğer tek geçişte 2,30 TL, Mavi Kart sahibiyseniz de aylık tarife ile ücretlendirildiği için 185 TL (2017) ödemelisiniz. E3 ve E4 otobüsleri Levent’ten, E9 Bostancı’dan, E10 Kadıköy-Kurtköy’den, E11 Sultanahmet’ten, E18 Altunizade ve Ümraniye’den, 16S Metrobüs Uzunçayır’dan, KM20 Pendik Metro’dan, 132 Kartal-Tepeören’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na doğrudan ulaşım hizmeti veriyor.

Sabaha karşı 3’ten gece 1’e kadar seferi bulunan havabüslerin güzergahı, Taksim-Beşiktaş, Boğaziçi Köprüsü, TEM bağlantılı yolu ve son olarak Sabiha Gökçen Havalimanı. Havalimanına direkt ulaştıran havabüslerin Taksim’deki kalkış noktaları ise Taksim Divan Oteli ve Point Otel’in önü. Sefer süresi yaklaşık 1,5 saat olan Taksim-Sabiha Gökçen havabüslerini kullanmak isterseniz 10 ila 15 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. Kadıköy havabüsleri ise Kadıköy, Yeni Sahra ve TEM bağlantılı yolu duraklarından yolcu alarak Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaştırıyor. Kadıköy havabüsleri rıhtım İETT durakları önünden hareket ediyor. Üzerinde “Havataş” yazan otobüslerle havalimanına ulaşmak ortalama 1,5 saat sürüyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Şehir merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na taksiyle gitmek, Avrupa yakasında olanlar için biraz pahalı olabilir. Ama Pendik’ten ulaşımını sağlayacak yolcular, çok az bir ücret ödeyerek taksiyle havalimanına gidebilir çünkü aradaki mesafe sadece 12 km. 50 km uzaklıktaki Taksim’den ulaşımlarda ise daha ekonomik olan paylaşımlı taksi veya Uber’i tercih edebilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı Sawkoop bünyesinde 7/24 taksi hizmetinden yararlanarak bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilmek için 02165881235 ya da 05525524552 numarasını arayabilirsiniz. Sabit fiyat tarifesi uygulayan Sawkoop taksilerinin açılış ücreti 3,45 TL (2017) ve devamında her km başına 2,10 TL. Örneğin, Taksim’den Sabiha Gökçen Havalimanı’na taksiyle gitmek 110 TL civarında tutuyor ve ulaşım süresi ise ortalama 55 dakika.

Hem Anadolu hem de Avrupa yakasının merkezinde denk gelebileceğiniz dünyaca ünlü araç kiralama şirketleri arasında Rent Go, Europark, Europcar, Budget, Dollar, Avis, Thrifty, Hertz, Sixt, Sun, Windy Car Rental bulunuyor. Ayrıca konakladığınız otel ile önceden görüşürseniz shuttle hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz. Özel aracınızla havalimanına gidecekseniz, trafikte çok vakit kaybetmemek adına TEM otoyolunu veya E5 karayolunu kullanmanızda fayda var.

Sabiha Gökçen Havalimanı Hakkında

Avrupa’nın en hızlı büyüyen havalimanlarından biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı, geniş bir alana yayılan dış hat ve iç hat terminalleri ile 2001 senesinden beri taşımacılık hizmeti veriyor. Şehrin Anadolu yakasında yer alan Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul’un merkezi sayılan Taksim’e 50 km, Kadıköy’e 40 km ve E-5 karayoluna ise 5 km uzaklıkta bulunuyor. Yolcu kapasitesini 25 milyona çıkaran Sabiha Gökçen Havalimanı, otel, VIP salonları, seyahat acenteleri, alışveriş mağazaları ve yeme içme alanlarıyla yolcularına keyifli bir deneyim yaşatıyor.

 

 

 

 

 

Ankara Şehir İçi Ulaşım Hakkında

Ankara şehir içi ulaşımda ön planda olan ulaşım araçlarından bazıları, EGO halk otobüsleri, banliyö, metro, dolmuş, Ankaray vb. Ankara’da her nerede olursanız olun, gideceğiniz noktaya sizi direkt ulaştıracak bir ulaşım aracı bulabilirsiniz. Şehir içi toplu taşıma ağının oldukça gelişmiş olduğu şehirde bilhassa Ankara yerlileri için Ankara toplu taşıma araçlarına özel olarak tasarlanmış web ve mobil uygulamaları gerçekten de büyük kolaylık. Sizler de Ankara’ya gittiğiniz zaman bu uygulamaları indirirseniz, kartınıza dolum yapmak, tek tıkla toplu ulaşım araçlarının güzergahlarına bakmak, hangi otobüsün bulunduğunuz duraktan ne zaman gececiğini öğrenmek gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Ankara büyük bir şehir olduğu için aktarmalı ulaşım hakkında da bilgi sahibi olmanızda fayda var. Tüm toplu taşıma araçları 16 Aralık 1942 tarihinde kurulmuş olan EGO (Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi) bünyesinde hizmet veriyor.

Ankara’da toplu ulaşım araçlarına binebilmek için özellikleri ve fiyatları birbirinden farklı olan 5 ulaşım kartından birine sahip olmanız gerekiyor. Bunlardan ilki olan “Güvenceli AnkaraKart”ın, mevcut Tam AnkaraKart’lara göre ek güvence özellikleri bulunuyor. Bayilerden ya da kiosklardan bu kartınıza yükleme yapabilirsiniz. Tam AnkaraKart’a ise bayilerden, Smart ya da Mini Banko cihazlarından dolum yapmak mümkün. İndirimli AnkaraKart, öğrenci ve öğretmenlerin belirli evrakları sunması karşılığında elde ettiği bir kart. Serbest AnkaraKart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen bir kart türü. Son olarak da Kullan-At AnkaraKart (sadece birkaç gün kalacakların en sık tercih ettiği kart çeşidi), dolum yapılamadığı için her geçişte ayrı satın almanız gereken bir kart. Kullan-At AnkaraKart’ın tek binişlik ücreti 4 TL (2017) iken, Tam AnkaraKart’ın tek binişlik ücreti 2,50 TL. Şehirde 1 hafta ya da daha uzun bir süre kalmayı planlayanlar için en ideal ve uygun fiyatlı kart olan Tam AnkaraKart’ın sahipleri, 75 dakikalık süre içerisinde (istisnai hatlar hariç) her aktarma başına 1,75 TL karşılığında en fazla 2 aktarma daha yapabilir. Ayrıca bu kartınızı kullanarak Şentepe-Yenimahalle (1 TL) ve Yenimahalle metro istasyonuna aktarma yapabileceğiniz teleferiklere de (1,50 TL) binebilirsiniz.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmenin birden çok yolu var. Aceleniz çoksa en hızlı ulaşım yöntemi olan taksileri tercih edebilirsiniz. Biraz daha vaktiniz varsa havalimanından kendi aracınızı kiralayabilirsiniz. Herhangi bir zaman kısıtlamanız yoksa da pekala halk otobüslerini kullanabilirsiniz. Otobüsle 110 dakika, diğer ulaşım araçlarıyla ise maksimum 40 dakikada Ankara şehir merkezine varmanız muhtemel.

Toplu Ulaşım Araçları (Halk Otobüsleri)

Halk otobüsleri ile Esenboğa Havalimanı’na ulaşmak oldukça kolay, ancak toplam yolculuk süresinin 110 dakika olduğunu hatırlatalım. Şehrin en merkezi noktalarında durakları olan 442-3 hattına havalimanından binebilirsiniz. 442-3 hattındaki otobüsün ilk durağı Esenboğa Havalimanı iç hatlar geliş terminali (dış hatlar geliş terminalinden de geçiyor) ve son durağı ise Aşti. Güzergahtaki diğer duraklar sırasıyla, AKM (Atatürk Kültür Merkezi), Ankara Arena Spor Salonu, Güvenpark ve şehirlerarası otobüs terminali. 442-3 numaralı otobüs, hafta içi ve cumartesi günleri gece 24.00’ten akşam 23.30’a kadar her yarım saatte bir sefer düzenliyor.

Özel Ulaşım Araçları (Taksi, Araç Kiralama, Transfer)

Taksiyle ulaşımınızda havalimanı bünyesinde hizmet veren taksilere binmenizi öneriyoruz çünkü sabit fiyatlı tarife uygulamaları nedeniyle olduğundan yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalmazsınız. Esenboğa Taksi bünyesinde havalimanından şehre doğrudan ulaşımı sağlayan taksilerin taksimetre açılış fiyatı 3,10 TL ve sonraki her km başına talep ettikleri ücretse 2,70 TL. Bu da demek oluyor ki, Esenboğa Havalimanı’ndan 28 km uzaklıktaki Ankara şehir merkezine taksiyle gitmenin 2017 itibariyle güncel fiyatı 80 TL. Tabii bu fiyat şehrin hangi bölgesine gideceğinize göre değişebilir. Esenboğa Taksi’nin irtibat telefonu:  0 312 398 00 00 / 0 312 398 08 97-98

Taksi yerine havalimanından araç kiralamak ve Ankara’da kaldığı süre boyunca konforlu bir şekilde ulaşımını sağlamak isteyenler Esenboğa Havalimanı’nda şubesi olan yerli ve yabancı araç kiralama şirketlerini önceden araştırabilir. Bu sayede ön rezervasyon da yaptırabilirler. Esenboğa Havalimanı’ndan araç kiralayabileceğiniz firmalar, Payless, Eco Rent A Car, Div Rent A Car, Thrifty, Garenta, Sixt, Avis, Budget, Central, National, Europcar, Hertz, Rent Go ve Almira. Havalimanından kiralayacağınız araçla Ankara şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 35-40 dakika sürüyor.

 

 

 

Ankara Tahmini Sıcaklık

GÜN
SICAKLIK
HAVA

Haritada Görüntüle

Mobil Uygulama

İstanbul Ankara Seyahat Önerileri

En yeni seyahat fikirleri, uzman deneyimleri, blogger görüşleri ve en mükemmel seyahati yaşamınızı sağlayacak tüm bilgileri bulabilirsin

Karabük Gezi Rehberi

31 March 2020

Karabük Gezi Rehberi

Karabük Gezi Rehberi Karabük, sahip olduğu derin kanyonları, sayısız tarihi evleri, mağ...

Devamı
Türk Hava Yolları Erken Rezervasyon Kampanyası

11 March 2020

Türk Hava Yolları Erken Rezervasyon Kampanyası

Türk Hava Yolları sadece 11 Mart 2020 tarihinde yapılacak satışlarda geçerli olacak şeki...

Devamı
Ankara Esenboğa Havaalanı

25 December 2019

Ankara Esenboğa Havaalanı

Ülke/Şehir: Türkiye Ankara Esenboğa Açılış Tarihi: 1995 Şehir Merkezine Uzaklık...

Devamı
Ucuzauc'u kullanarak çerez kullanımını kabul ediyorsunuz. Detaylı bilgi Gizlilik Politikamız'da.